Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Άρης 0-0

παοκ μικρή

Η λασπομαχία της Τούμπας δεν βρήκε νικητή καθώς ΠΑΟΚ και Άρης έμειναν στο "στείρο" 0-0

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικά σκληρό ντέρμπι ανάμεσα στους δύο αιωνίους του βορρά, με πολλά νεύρα, ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα και το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ και το θέαμα.
Το αποτέλεσμα κρίνεται πέρα ως πέρα δίκαιο καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί με ανορθόδοξους τρόπους να σπάσει την εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Άρη, ενώ από την άλλη οι παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ προσπάθησαν να "χτυπήσουν" στις αντεπιθέσεις, αλλά ο βαρύς αγωνιστικός χώρος ήταν ο μεγάλος αντίπαλος.

Οι κίτρινοι έπαιξαν έξυπνα, αιχμαλώτισαν τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν και έφυγαν από την Τούμπα μ' ένα αποτέλεσμα που κρίνεται θετικό.

Αξιοσημείωτο είναι πως ο Σταύρος Λαμπριάκος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα του Άρη, ενώ μελανό σημείο ήταν η ρίψη αντικειμένων από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που λίγο έλειψε να βάλουν "φωτιά" στο ματς και τα πολλά αντιαθλητικά μαρκαρίσματα.

Η μάχη των πάγκων

O Φερνάντο Σάντος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-1-2 και ενισχυμενή την επιθετική του γραμμή. Την εστία του ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε ο Χαλκιάς, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Μάρκος Αντόνιο και Μαλεζάς, αριστερά ο Δάρλας, δεξιά ο Σνάουτσερ, στην τριάδα του κέντρου ήταν οι Βερόν, Γκαρσία και Κονσεϊσάο, σε ελεύθερο δημιουργικό ρόλο ήταν ο Ίβιτς, και επιθετικό δίδυμο οι Μπακαγιόκο και Μουσλίμοβιτς, με τον Βόσνιο να βρίσκεται στην κορυφή.

Από την άλλη πλευρά ο Κίκε Ερνάντεθ δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα τον Σταύρο Λαμπριάκο, ενώ προτίμησε ένα σύστημα 4-5-1 που στην επίθεση γινόταν 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σηφάκης, σέντερ μπακ ήταν οι Λέμπο και Γιάχιτς, αριστερά ο Καράμπελας, στο δεξί άκρο ήταν ο Νέτο, στα χαφ ήταν οι Βιτόλο, Γκαρσία και Σιστόν, δεξιά ήταν ο Χαβίτο, αριστερά ο Ρεγκέιρο, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Κόκε.

Ντέρμπι για... σκληρούς

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ που μπήκε δυνατά και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μουσλίμοβιτς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αμυντικών του Άρη, όμως το σουτ του έδιωξε σε κόρνερ ο Σηφάκης.

Το δυνατό ξεκίνημα του δικεφάλου ζέστανε την παγωμένη Τούμπα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ έδειχναν να αφυπνίζονται από την κακή αρχή και ισορρόπησαν το ματς.

Ξύλο και των γονέων

Από τα πρώτα λεπτά όλα μαρτυρούσαν πως θα δούμε ένα κλασικό ντέρμπι ΠΑΟΚ-Άρης όπου δεν θα λείψουν τα σκληρά μαρκαρίσματα, τα νεύρα και οι εντάσεις, με την πρώτη "έκρηξη" να μην αργεί... Συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό ο Άρης κέρδισε ένα κόρνερ με τον Σιστόν να πηγαίνει να το εκτελεί και τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να πετάνε πολλά αντικείμενα.

Μάλιστα ο Νέτο πήρε ένα μπουκάλι μπύρας από τον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να το δώσει στον διαιτητή, όμως ο Μπακαγιόκο προσπάθησε να τον εμποδίσει και άρχισαν οι αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με τους Λέμπο και Μπακαγιόκο να αντικρύζουν την κίτρινη κάρτα.

Τα νεύρα δεν σταμάτησαν εκεί καθώς σειρά πήραν τα σκληρά μαρκαρίσματα που είχαν σαν αποτέλεσμα άλλες δύο κίτρινες κάρτες, μια για τον Βιτόλο και μια για τον Σνάουτσερ.

Ο Άρης την κατοχή, ο ΠΑΟΚ την ευκαιρία

Μ' αυτά και μ' αυτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ενώ ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε τους παίκτες των δύο ομάδων να προσφέρουν θέαμα. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι κίτρινοι κατάφεραν όχι μόνο να ισορροπήσουν το ματς αλλά να έχουν και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Τρανό παράδειγμα ήταν πως ο Άρης είχε 60-40 υπέρ του την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Χαλκιά.

Και μπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν τον έλεγχο, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο 27ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, ο Σηφάκης έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Μουσλίμοβιτς που προσπάθησε να γυρίσει, όμως τελικά οι αμυντικοί του Άρη έδιωξαν την μπάλα.

Δέκα λεπτά αργότερα (37') ο Φερνάντο Σάντος πραγματοποίησε την πρώτη αλλαγή του αγώνα καθώς ο Σνάουτσερ δεν μπορούσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Αραμπατζής. Τα προβλήματα συνεχίστηκαν για τον Πορτογάλο τεχνικό του δικεφάλου καθώς εκτός από την απουσία -λόγω κόκκινης κάρτας στο ματς με ΑΕΚ- του Κοντρέρας και την έξοδο του Σνάουτσερ, ήρθε και ο Μουσλίμοβιτς να νιώσει κάποιες ενοχλήσεις με αποτέλεσμα να αρχίσει την προθέρμανση ο Αθανασιάδης.

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια πριν καν συμπληρωθούν τα 45 λεπτά.

Στο ίδιο έργο θεατές...

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν ένα ακριβές αντίγραφο της αρχής του πρώτου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά, δίχως όμως να μπορεί να βρει τους διαδρόμους για να φτάσει στην εστία του Σηφάκη.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά για να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο, να ηρεμήσουν και να ισορροπήσουν το παιχνίδι.

Στο 56ο λεπτό οι κίτρινοι βγήκαν με αξιώσεις στην αντεπίθεση, όμως ο Πάμπλο Γκαρσία με ένα σκληρό τάκλιν από πίσω σταμάτησε τον Χαβίτο που έβγαινε μόνος του και ο διαιτητής της αναμέτρησης, κος Κάκος λανθασμένα έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Οι δύο ομάδες έδειξαν ιδιαίτερη προσοχή στα μετόπισθεν και ήταν φανερό πως αν σημειωθεί κάποιο τέρμα θα ξεκινήσει είτε από στημένη φάση, είτε από λάθος αντιπάλου.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίκτες του δικεφάλου ανέβαζαν στροφές και πίεζαν για το πολυπόθητο γκολ, προκειμένου να μην αναγκαστούν να παλέψουν για την πρόκριση στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

Στο 67ο λεπτό οι γηπεδούχοι μάλιστα έχασαν διπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Μάρκος Αντόνιο να μην μπορεί να νικήσει τον Σηφάκη, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση και πάλι ο αμυντικός του ΠΑΟΚ έπιασε κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε αουτ.

Ο χρόνος ήταν ο καλύτερος σύμμαχος των παικτών του Άρη που είχαν εξουδετερώσει όλα τα ατού του δικεφάλου και έβλεπαν πως θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση με τον κόσμο στο πλευρό τους... Οι κίτρινοι τα κατάφεραν τελικά, αφού το τελευταίο σφύριγμα του κου Κάκου βρήκε τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για το εισιτήριο στους "8" του Κυπέλλου hellas online.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Μάρκος Αντόνιο, Μαλεζάς, Δάρλας, Σνάουτσνερ (37' Αραμπατζής), Βερόν, Γκαρσία, Ίβιτς, Μουσλίμοβιτς, Κονσεϊσάο (78' Αθανασιάδης), Μπακαγιόκο (68' Κωνσταντινίδης).

Άρης (Κίκε Ερνάντεθ): Σηφάκης, Λέμπο, Γιάχιτς, Νέτο, Καράμπελας, Βιτόλο, Γκαρσία (88' Λαμπριάκος), Χαβίτο, Ρεγκέιρο (90' Ρομπέρζ), Σιστόν (87' Μπατιόν), Κόκε.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ): "Το παιχνίδι ήταν δύσκολο σε έναν πραγματικά άσχημο αγωνιστικό χώρο. Και ήταν βαρύς κυρίως για την ομάδα που θα κυνηγούσε περισσότερο το παιχνίδι για να βάλει ένα γκολ. Στα πρώτα δέκα λεπτά μπήκαμε πολύ καλά, αλλά δυστυχώς μετά τις διαφωνίες που υπήρχαν σε εκείνο το κόρνερ, το παιχνίδι γέμισε με νευρικότητα και πολλές φορές η μπάλα σταματούσε και πολλές διαφωνίες μεταξύ των παικτών.

Μπήκαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στα πρώτα 20 λεπτά. Ο Άρης έπαιξε καλή άμυνα. Είχαμε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μάρκος Αντόνιο και η ομάδα του Άρη είχε ένα συγκεκριμένο πλάνο με καλή άμυνα και αντεπιθέσεις, αλλά δεν μας δημιούργησε ανησυχίες. Θεωρώ σ' έναν τέτοιο αγωνιστικό χώρο δύσκολα θα μπορούσε παραπάνω ευκαιρίες. Θέλαμε να κερδίσουμε και ο στόχος μας παραμένει να πάρουμε τη πρόκριση, αλλά πλέον στο γήπεδο του Άρη.

Είχαμε πολλά προβλήματα στα άκρα. Με την ΑΕΚ είχαμε αντίστοιχο πρόβλημα με τον Λάκη. Σήμερα κάναμε δύο αναγκαστικές αλλαγές χωρίς να έχουμε αλλαγές. Οι παίκτες θεωρώ ότι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Από νωρίς μείναμε χωρίς τον Σνάουτσνερ και δεν ήταν εύκολο να σκοράρεις σ' έναν τόσο βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Κάτι ανάλογο ισχύει και με τον Κονσεϊσάο που ένιωσε ενοχλήσεις και κρίθηκε απαραίτητο να αντικατασταθεί για να μην επιδεινωθεί η κατάστασή του. Εμείς γυρίσαμε με το μυαλό μας να βάλουμε το γκολ, απέδιδε μέχρι ενός σημείου. Μετά από ένα σημείο ο Άρης ήλεγχε το κέντρο και αναγκαστήκαμε σε εσωτερικές αλλαγές".

Κίκε Ερνάντεθ (προπονητής Άρης): "Κάναμε ένα πολύ σοβαρό παιχνίδι και ανακτήσαμε το πλεονέκτημα που είχε ο ΠΑΟΚ. Πλέον το πλεονέκτημα το έχουμε εμείς. Χρησιμοποιήσαμε σχήμα νίκης, αλλά δεν μας βοήθησε ο αγωνιστικός χώρος. Όταν η ομάδα έπαιξε σε γήπεδα για ποδόσφαιρο έπαιξε καλά. Ίσως η εικόνα που έχει μείνει ίσως με το τελείωμα των φάσεων δεν σκοράραμε κάποιο γκολ. Η ομάδα έπαιξε για να κερδίσει. Έχουμε μια ομάδα που έχει ποιότητα, δύναμη και παλεύει να κάνει σωστά τη δουλειά της.

Αν σκοράραμε θα είχαμε πάρει περισσότερους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Υπάρχει ο χρόνος για να αντιδράσουμε και πάνω σε αυτό δουλεύουμε. Έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι ήταν δύσκολο να δημιουργηθούν οι ευκαιρίες για γκολ. Επομένως, έπρεπε να ήμασταν σε εγρήγορση γιατί αν σκόραρε κάποιος θα ήταν δύσκολο ανατραπεί η κατάσταση.

Το παιχνίδι θα κρινόταν στο να μην κάνεις λάθος. Αμυντικά δεν έκαναν οι ομάδες πολλά λάθη λόγω και του αγωνιστικού χώρου και όσον αφορά την ενδεκάδα που παρατάξαμε ήταν για να έχουμε τον έλεγχο της μπάλας και να πατάμε περιοχή. Κατεβήκαμε αναζητώντας τη νίκη όπως έκανε και ο ΠΑΟΚ.

Το σημαντικό είναι να κάνεις ευκαιρίες για γκολ. Στον αγώνα με τον Λεβαδειακό χάσαμε 2-0 αλλά παίξαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο με τελικές πάσες, άσχετα που δεν σκοράραμε. Την προηγούμενη Κυριακή παρότι δεν κάναμε εξαιρετικό παιχνίδι είχαμε πάλι πολλές ευκαιρίες.

Σήμερα χωρίς ξεκάθαρες ευκαιρίες, αν ήταν διαφορετικός ο αγωνιστικός χώρος, όλα θα ήταν διαφορετικά. Πρέπει όμως να κάνουμε πιο πολλές ευκαιρίες και χρειαζόμαστε οι παίκτες που έχουν το γκολ να αρχίσουν να σκοράρουν. Ο Κόκε είναι παίκτης που σκοράρει, όπως και ο Ρεγκέιρο που συνηθίζει να βάλει γκολ όπως και οι Γκαρσία, Σιστόν. Θεωρώ ότι το πρόβλημα θα λυθεί λειτουργικά".

Μάρκος Αντόνιο (ποδοσφαιριστής ΠΑΟΚ): "Το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που θέλαμε, ήταν δύσκολο να παιχτεί ποδόσφαιρο σε αυτόν τον αγωνιστικό χώρο. Φάνηκε ότι οι όποιες ευκαιρίες θα γινόντουσαν θα ήταν από στημένη φάση.

Το σκληρό παιχνίδι ήταν παράγοντας των τραυματισμών και κάποιοι ποδοσφαιριστές μας δεν τα κατάφεραν και αποχώρησαν με τραυματισμούς. Θα θέλαμε να είχαμε τον κόσμο στο πλευρό μας στην Ρεβάνς αλλά θα πάμε εκεί για την πρόκριση".

Χαβίτο (ποδοσφαιριστής Άρη): " Είχαμε πρόβλημα με τον αγωνιστικό χώρο. Ξέραμε ότι ήταν ένα παιχνίδι που θα κρινόταν στην λεπτομέρεια. Θα έμπαινε ένα γκολ από στημένη φάση και παίρνοντας κάποιο ριμπάουντ στην συνέχεια ή από κάποιο λάθος του αντιπάλου.

Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι και στην ρεβάνς ελπίζουμε να είναι καλύτερος ο αγωνιστικός χώρος και με τη βοήθεια του κόσμου μας να πάρουμε τη νίκη και την πρόκριση".