Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

ΠΑΟΚ-Άρης 1-0

Φερναντέζ

Φερνάντεζ-Χαλκιάς 1-0... Ο ένας απέκρουσε πέναλτι κι ο άλλος χάρισε το γκολ στον Μελίσση

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Γιώργος Παράσχος): Φερνάντες, Μπαρκαουάν, Μελίσσης, Αραμπατζής, Ζαγοράκης, Ηλιάδης, Μπαλάφας, Χαραλάμπους, Μίετσελ, Τόργκελε, Γεωργιάδης.

Άρης (Κίκε Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Κολτσίδας, Τίνγκα, Ρούμπεν, Κοΐρα, Νεμπεγλέρας, Πάουλο Κόστα, Χαβίτο, Κόκε.

Διαιτητής: Γ. Κασναφέρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Ε. Ζαχαρόπουλος (Δράμας) / Π. Τρύφων (Δράμας)
td> Με μια ματιά
Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν ο ΠΑΟΚ. Ο Γιώργος Παράσχος αντίθετα απ’ ότι στην αναμέτρηση με τον Απόλων Καλαμαριάς δεν εκανε πειραματισμούς, άλλωστε είχε και περισσότερες επιλογές αυτή την φορά, έχοντας για δεύτερο επιθετικό δίπλα στον Μίετσελ τον «μαχητικό» Τόργκελε αφήνοντας στο πάγκο τον Γιασεμάκη αλλά επίσης εκτός ενδεκάδας άφησε και του Μαλεζά, Μουμίν Βαγγελή που είχαν αγωνιστεί στην Καλαμαριά.

Αντίθετα ο Άρης που έπαιξε επίσης χωρίς εκπλήξεις στην ενδεκάδα του, είχε καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς. Έτσι λοιπόν οι γηπεδούχοι με τον κόσμο στο πλευρό τους κατάφεραν να κερδίσουν τις μάχες στο κέντρο και πίεσαν τον Άρη.

Ο Μίετσελ με… την φόρα του υπέροχου γκολ που πέτυχε στην Καλαμαριά φάνηκε ορεξάτος και θα μπορούσε να βάλει από νωρίς τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ. Στο 15’ ο Μπαλάφας πάσαρε στην πλάτη της άμυνας του Άρη για τον Μίετσελ, ο Πολωνός βρέθηκε χωρίς αντίπαλο απέναντι απο τον Χαλκιά και επιχείρησε σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απομάκρυνε με τα πόδια.

Ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από μία φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, ο Μίετσελ προσπάθησε αρχικά να κάνει γυριστό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς, στην συνέχεια ο ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ κέρδισε την μπάλα και έκανε σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάνω απο την εστία του Χαλκιά.

Ότι όμως δεν μπόρεσε να πετύχει ο πρώτος σκόρερ των «ασπρόμαυρων» το πέτυχε ο Μελίσσης με την βοήθεια του Χαλκιά!

O τερματοφύλακας του Άρη και της Εθνικής ομάδας, ουσιαστικά "δώρισε" το γκολ στον ΠΑΟΚ. Σε μία εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζή απο τα δεξιά, ο Μελίσσης πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, ο Χαλκιάς έχασε την μπάλα μέσα απο τα χέρια του (!) και δεν πρόλαβε να την διώξει πριν περάσει την γραμμή της εστίας του.

Το 1-0 του ημιχρόνου ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν παθητικό ρόλο στον αγώνα.

Τίποτα δεν άλλαξε και στην συνέχεια με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει ξανά δυνατά και να χάνει μία καλή ευκαιρία με την έναρξη της επανάληψης.

Συγκεκριμένα στο 47' μετά από μία σέντρα του Μίετσελ απο τ' αριστερά, ο Τόργκελε δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά και ο Τίνγκα απομάκρυνε την μπάλα απο την μικρή περιοχή του Άρη.

Ωστόσο Άρης κέρδισε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 56' αφού κέρδισε πέναλτι όταν ο Αραμπατζής ανέτρεψε τον Πάουλο Κόστα.

Όμως ενώ η κατάσταση έδειχνε να αλλάζει ήρθε η εκπληκτική επέμβαση του Ντάνιελ Φερνάντεζ στο χτύπημα πέναλτι του Αβράαμ Παπαδόπουλου!

Ο Πορτογάλος απέδειξε για άλλη μία φορά την μεγάλη κλάση του και κράτησε όρθια την ομάδα του. Μάλιστα από αυτό το πέναλτι που πήρε ο Άρης, κερδισμένοι βγήκαν οι γηπεδούχοι αφού η Τούμπα ζεστάθηκε και οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν την απόδοση τους.

Ο ΠΑΟΚ΄απέδειξε σήμερα ότι στα ντέρμπι στην έδρα του είναι πολύ δυνατός και ότι όταν οι ποδοσφαιριστές του δείχνουν το ανάλογο πάθος τότε μπορούν να παίρνουν τα δύσκολα ματ. Επίσης φάνηκε για άλλη μία φορά η δύναμη που πήρε με την προσθήκη τουΓεωργιάδη που ήταν ξανά απότους κορυφαίους.

O Άρης του Όγιος προκάλεσε στον πρώτο γύρο τον θαυμασμό των Ελλήνων φιλάθλων με το επιθετικό στυλ παιχνιδιού του, ο Άρης του Ερνάντεθ πρώτα στην Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο όσο και σήμερα στην Τούμπα δεν φαίνεται να ταιριάζει με το στυλ των ποδοσφαιριστών των «κιτρινόμαυρων».

"Όλοι πίσω και αν μας βγει μία αντεπίθεση καλώς"… έμοιαζαν σαν να ήταν οι εντολές του προπονητή, κάτι που σίγουρα δεν μπορεί να ταιριάζει στην φιλοσοφία του Άρη ειδικά όταν μιλάμε για ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. *Μετά την λήξη του αγώνα, ο Χαραλάμπους δέχθηκε την κόκκινη κάρτα, για αψιμαχία που είχε με ποδοσφαιριστή του Άρη.
td> Όλα τα λεφτά...
Η εκπληκτική επέμβαση του Φερνάντεζ στην εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου. Φοβερά τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα του Δικεφάλου.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την γκάφα του Χαλκιά που "βοήθησε" ώστε η μπάλανα μπει στα δίχτυα του τέρματος του, μετά την κεφαλιά του Μελίσση.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων

1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ ΠΑΟΚ : Γεωργιάδης
Σουτ του Γεωργιάδη απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα πρέπει να κόντραρε στους αμυντικούς του Άρη και ο Κασναφέρης έδειξε κόρνερ.
10' Σχόλιο
Καμία αξιόλογη φάση μέχρι τώρα στον αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έχει απειλήσει την εστία του Χαλκιά.
11' Κεφαλιά ΠΑΟΚ : Μελίσσης
Ο Γεωργιάδης εκτέλεσε κόρνερ απο τ' αριστερά, ο Μελίσσης έκανε την κεφαλιά απο το ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χαλκιά.
13' Οφσάιντ ΠΑΟΚ : Τόργκελε
15' Ευκαιρία ΠΑΟΚ : Μίετσελ
Φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, ο Μίετσελ προσπάθησε αρχικά να κάνει γυριστό σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς, στην συνέχεια ο Πολωνός επιθετικός κέρδισε την μπάλα και έκανε σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάνω απο την εστία του Χαλκιά. Ένα κόρνερ το κέρδος του ΠΑΟΚ...
16' Ευκαιρία ΠΑΟΚ : Μίετσελ
Πάσα του Μπαλάφα στην πλάτη της άμυνας του Άρη για τον Μίετσελ, ο Πολωνός βρέθηκε χωρίς αντίπαλο απέναντι απο τον Χαλκιά και επιχείρησε σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απομάκρυνε με τα πόδια.
20' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ : Ηλιάδης
20' Κίτρινη κάρτα Άρης : Κοΐρα
22' Γκολ ΠΑΟΚ : Μελίσσης
Εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζή απο τα δεξιά, ο Μελίσσης πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, ο Χαλκιάς έχασε την μπάλα μέσα απο τα χέρια του (!) και δεν πρόλαβε να την διώξει πριν περάσει την γραμμή της εστίας του.
26' Οφσάιντ Άρης : Κόκε
27' Οφσάιντ ΠΑΟΚ : Τόργκελε
29' Σουτ Άρης : Πάουλο Κόστα
Σέντρα του Κόκε απο τα δεξιά, οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ απομάκρυναν, ο Πάουλο Κόστα επιχείρησε σουτ απο το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω απο την εστία του Φερνάντες.
34' Σχόλιο
Ο Ζαγοράκης νιώθει ενοχλήσεις και έχει ζητήσει να γίνει άμεσα αλλαγή, καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα.
35' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ : Μπαλάφας
35' Φάουλ Άρης : Παπαδόπουλος
Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου, η μπάλα στην αγκαλιά του Φερνάντες.
36' Οφσάιντ Άρης : Κόκε
37' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Χονάν Γκαρσία στην θέση του Κοΐρα.
39' Τραυματισμός ΠΑΟΚ : Ζαγοράκης
Ο Ζαγοράκης δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα και είναι στο έδαφος. Αποχωρεί απο το γήπεδο ενώ δυσκολεύεται να πατήσει το δεξί πόδι.
40' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Βαγγελής στην θέση του Ζαγοράκη.
45' Έναρξη καθυστερήσεων : 1'
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ : Γεωργιάδης
45' Κίτρινη κάρτα Άρης : Κολτσίδας
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Ευκαιρία ΠΑΟΚ : Τόργκελε
Σέντρα του Μίετσελ απο τ' αριστερά, ο Τόργκελε δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά και ο Τίνγκα απομάκρυνε την μπάλα απο την μικρή περιοχή του Άρη.
50' Σουτ ΠΑΟΚ : Τόργκελε
Σουτ του Τόργκελε από τη γωνία της περιοχής, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
52' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Βανγκέλι στην θέση του Κολτσίδα.
55' Πέναλτι Άρης : Πάουλο Κόστα
Ο Πάουλο Κόστα μπήκε στην περιοχή απο τ' αριστερά, ο Αραμπατζής έσπρωξε τον Βραζιλιάνο που βρέθηκε στο έδαφος και ο Κασναφέρης έδειξε το σημείο του πέναλτι.
55' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ : Αραμπατζής
55' Πέναλτι Άρης : Παπαδόπουλος
Ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, όμως ο Φερνάντες με εκπληκτική επέμβαση απομάκρυνε την μπάλα και κράτησε το μηδέν για την εστία του.
58' Κίτρινη κάρτα Άρης : Βανγκέλι
60' Άουτ ΠΑΟΚ : Ηλιάδης
Σέντρα του Γεωργιάδη απο τα δεξιά, ο Ηλιάδης έγινε κάτοχος της μπάλας στην απέναντι πλευρά και προσπάθησε να κάνει σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
61' Οφσάιντ ΠΑΟΚ : Μίετσελ
67' Άουτ Άρης : Χόναν Γκαρσία
Εκτέλεση φάουλ του Κόκε απο τα δεξιά, ο Χόναν Γκαρσία έβαλε το πόδι του στην πορεία της μπάλας, όμως εκείνη κατέληξε άουτ.
73' Σχόλιο
Μέτριο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά απο την ώρα που έχασε το πέναλτι ο Παπαδόπουλος για τον Άρη.
77' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μουμίν στην θέση του Ηλιάδη.
77' Σουτ Άρης : Χονάν Γκαρσία
Δυνατό σουτ του Χονάν Γκαρσία, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.
79' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ : Τόργκελε
80' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Βερντέχο στην θέση του Τίνγκα.
81' Σουτ ΠΑΟΚ : Μίετσελ
Ο Μίετσελ βγήκε σε καλή θέση στην πλατη της άμυνας του Αρη, σούταρε όμως άτσαλα και η μπάλα κατέληξε άουτ.
88' Οφσάιντ ΠΑΟΚ : Μίετσελ
90' Έναρξη καθυστερήσεων : 3'
92' Κίτρινη κάρτα Άρης : Κόκε
93' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ