Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Άρης 1-0

παοκ αρης

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 στο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας με γκολ του Κοντρέρας στο 68ο λεπτό

Αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Πολατιάν που επέτρεψε το δυνατό και σε ορισμένα σημεία αντιαθλητικό παιχνίδι. Άτυχος της παραπάνω κατάστασης ο Βιερίνια που αποχώρησε με πατερίτσες!
Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έπιασε στην κορυφή τον Ολυμπιακό με δέκα βαθμούς μετά από τέσσερις. Αν ο ΠΑΟΚ βρίσκεται σε... υψηλές πτήσεις μέχρι τώρα, οι "κιτρινόμαυροι" ακολουθούν τον αντίθετο δρόμο, καθώς με μόλις μία νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.αγωνιστικές.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Κωνσταντινίδης, Πάμπλο Γκαρσία, Δάρλας (90΄+ Αραμπατζής), Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Βιεϊρίνια (45΄+ Λάκης), Ιβιτς (82΄ Μπιζέρα), Βερόν, Σνάουτσνερ.

Αρης (Κίκε Ερνάντεθ): Κέλεμεν, Νέτο, Λέμπο, Γιάχιτς (73΄ Ζεντίλ), Bίτολο, Γκιάρο, Νάτσο Γκαρσία, Μπατιόν (79΄ Κάλβο), Κόκε, Χαβίτο, Ντελόρτε (79΄ Σανσόν).

Διαιτητής
: Λ. Πολατιάν (Πέλλας)
Κίτρινες: Σνάουτσνερ, Ιβιτς, Χαλκιάς - Λέμπο, Βίτολο, Ντελόρτε

Με μια ματιά
Σάντος Vs Ερνάντεθ

Το αγαπημένο 4-2-3-1 του Φερνάντο Σάντος δεν θα μπορούσε να λείψει από το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για τον ΠΑΟΚ. Ο Χαλκιάς κάθισε κάτω από τα δοκάρια με τους Σνάουτσνερ, Μαλέζα, Κοντρέρας και Δάρλα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στην μεσαία γραμμή ο Πάμπλο Γκαρσία με τον Βερόν ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους, Βιερίνια, Κωνσταντινίδη και Ίβιτς να παίζουν λίγο πιο μπροστά και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μουσλίμοβιτς.

Από την πλευρά του ο Κίκε Ερνάντεθ προτίμησε το 4-3-3 για την καυτή Τούμπα με τον Κέλεμεν στο τέρμα και τους Νέτο, Λέμπο, Ρονάλντο Γκιάρο, και Ρομπέρζ από τα δεξιά προς τα αριστερά. Την τριάδα της μεσαίας γραμμής έφτιαξαν οι Bίτολο, Νάτσο Γκαρσία και Γιάχιτς, με τους Κόκε, Χαβίτο και Ντελόρτε στην επίθεση.

Τον έλεγχο ο... κόσμος και ο ΠΑΟΚ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε και τον έλεγχο του αγώνα πήραν από τα πρώτα λεπτά οι οπαδοί του ΠΑΟΚ! Ο κόσμος που γέμισε την Τούμπα και δημιούργησε εξαιρετική ατμόσφαιρα παρεκτράπηκε από νωρίς χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Στο 2ο μόλις λεπτό ο επόπτης Νικολακόπουλος δέχθηκε αντικείμενα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα ο αγώνα να διακοπεί πριν ξεκινήσει. Χρειάστηκε να περάσουν επτά λεπτά για να αρχίσει το παιχνίδι λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Το άδοξο ξεκίνημα του μεγάλου ντέρμπι της συμπρωτεύουσας ακολούθησε το καθαρά αγωνιστικό σκέλος με τους ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος να αναλαμβάνουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν τον Μουσλίμοβιτς στην επίθεση αλλά η άμυνα του Άρη ήταν καλά διαβασμένη για τον Σέρβο επιθετικό.

Η πρώτη φάση του αγώνα έγινε στο 14ο λεπτό όταν ο προωθημένος Κοντρέρας έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα/φάουλ του Πάμπλο Γκαρσία και ανάγκασε τον Κέλεμεν στην παρθενική του επέμβαση στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι σε ένα παιχνίδι με πολύ πάθος και δύναμη κατάφεραν να επικρατήσουν σε αυτούς τους τομείς και στην συνέχεια επικεντρώθηκαν στο δημιουργικό κομμάτι. Οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος έκαναν σχεδόν τα πάντα σωστά με τους Γκαρσία και Βερόν να είναι εξαιρετικοί αλλά δεν κατάφερναν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Σόου Γκαρσία, δυστοκία των υπολοίπων

Στο 28ο λεπτό και πάλι ο Πάμπλο Γκαρσία ήταν ο άνθρωπος που άναψε την σπίθα στην επίθεση αλλά ο Μουσλίμοβιτς ήταν άστοχος. Ο Ουρουγουανός έσκαψε την μπάλα για τον Κωνσταντινίδη, ο οποίος με όμορφη ενέργεια την πρόλαβε πριν αυτή βγει άουτ και την γύρισε στον Μουσλίμοβιτς, με τον τελευταίο να πλασάρει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κέλεμεν.

Έξι λεπτά αργότερα ο Γκαρσία πήρε γι άλλη μια φορά το όπλο του αλλά αυτή την φορά τον... πρόδωσε ο Βιερίνια. Έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα του Άρη το καλά εκτελεσμένο φάουλ του 31χρονου μέσου έφτασε στον Βιερίνια που σούταρε συρτά άουτ.

Ο Ουρουγουανός ήταν πραγματικά σεληνιασμένος και στο 40' με νέα σέντρα βρήκε τον Μουσλίμοβιτς. Ο Σέρβος με κεφαλιά έστρωσε στον αμαρκάριστο Κωνσταντινίδη, αλλά το σουτ του τελευταίου απέναντι από τον Κέλεμεν έφυγε απελπιστικά άουτ.

Τα έξι λεπτά καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ξεκίνησαν με το σκληρότερο μαρκάρισμα του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετά δυνατές μονομαχίες. Ο Βιτόλο προσπάθησε να “κόψει την μπάλα” στον Βιερίνια σε μία φάση που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως ο ορισμός της κόκκινης κάρτας, αλλά ο Πολατιάν προτίμησε την κίτρινη. Ο άτυχος Πορτογάλος αντικαταστάθηκε και οι 22 ποδοσφαιριστές οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την συνέχεια του μεγάλου ντέμρπι.

Στα αποδυτήρια το θέαμα

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση του ΠΑΟΚ έπεσε αισθητά, φτάνοντας στα επίπεδα αυτής του Άρη που σε όλο το παιχνίδι θύμιζε ομάδα φάντασμα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά είχαν χάσει την εφευρετικότητα και την δημιουργικότητα του πρώτου μέρους. Το σκληρό παιχνίδι βέβαια συνεχίστηκε με την ανοχή του Πολατιάν ενώ τα πρώτα νέα για τον τραυματισμό του Βιερίνια έκαναν λόγο για κάταγμα.

Οι 22 ποδοσφαιριστές παρουσίαζαν πολύ κακό θέαμα στην επανάληψη με πολλά λάθη και κακό ρυθμό. Χρειάστηκαν είκοσι λεπτά αγώνα στην επανάληψη για να γίνει το πρώτο σουτ προς την εστία με τον Βερόν να κοντρολάρει με το στήθος και να σουτάρει πριν η μπάλα πέσει κάτω, αλλά αυτή να καταλήγει άουτ.

Κόντρ(α)ερας... γκολ

Ότι δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο που ήταν και το καλό του με αρκετές φάσεις μπροστά από τα καρέ του Κέλεμεν, το πέτυχε στο δεύτερο μέρος με... σπόντα. Ο Μουσλίμοβιτς εκτέλεσε απ ευθείας το φάουλ στο 68ο λεπτό, η μπάλα κόντραρε στον Κοντρέρας και κατέληξε στα δίχτυα του πορτιέρο του Άρη, με την Τούμπα να παίρνει φωτιά.

Τρία λεπτά αργότερα ο δημιουργός του πρώτου τέρματος είχε την ευκαιρία να “τελειώσει” το παιχνίδι αλλά ακόμα μία πάσα του Γκαρσία δεν έγινε ασίστ. Ο Σέρβος βγήκε έπειτα από πάσα του Ουρουγουανού μόνος απέναντι στον Κέλεμεν, όμως άργησε χαρακτηριστικά με τον Λέμπο, να προλαβαίνει να διώξει σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Άρης προσπάθησε να παίξει και πάνω από την μεσαία γραμμή, αλλά πλέον ήταν αργά και το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαζε.

*Μετά τη λήξη της αναμέτρησης και την αποχώρηση των δύο ομάδων, μία μερίδα φίλαθλων του ΠΑΟΚ εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας όπου και πανηγύρισε για κάποια λεπτά την νίκη, ενώ μία άλλη βρέθηκε έξω από το γήπεδο όπου και στήθηκε μία μικρή γιορτή φωνάζοντας αποθεωτικά συνθήματα υπέρ της ομάδας.

*Ο Ζήσης Βρύζας που έζησε έντονα την αναμέτρηση, μετά τη λήξη της βρέθηκε στα αποδυτήρια και μοίρασε συγχαρητήρια για τη νίκη.

*Τους παίκτες του ΠΑΟΚ και τον Σάντος επισκέφτηκε πριν την έναρξη του αγώνα ο Βασίλης Μπορμπόκης στα αποδυτήρια

*Ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ, Θοδωρής Ζαγοράκης αποχώρησε πριν τη λήξη της αναμέτρησης.
Συνέντευξη Τύπου... του Πάρη Τσελεπίδη
Κίκε Ερνάντεθ

" Πιστεύω ότι είχαμε ένα πάρα πολύ σκληρό και δυνατό παιχνίδι με πάρα πολλές διεκδικήσεις της μπάλας. Και φυσικά σου μένει η πικρή γεύση της ήττας με τον τρόπο που έγινε. Από ένα φάουλ που δεν υπήρξε ποτέ και συν τοις άλλοις τα παιχνίδια της τύχης. Η μπάλα χτυπάει κάπου και αλλάζει πορεία.

Το πιο σημαντικό είναι να μην σέβεσαι την δουλειά των ποδοσφαιριστών μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να μην παίζεται το παιχνίδι επί ίσοις όροις. Επιμένω ότι έγινε ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες χωρίς πολλές ευκαιρίες και κρίθηκε το παιχνίδι όπως προείπα".

Σε ερώτηση για το τι εννοούσε για μη σεβασμό παικτών απάντησε: " Κάθε φορά που έφευγε μπροστά ο Χαβίτο έπρεπε να του γίνουν πέντε φάουλ για να σφυριχθεί ένα. Σε κάθε βαθιά μπαλιά του ΠΑΟΚ σφυριζόταν φάουλ. Σίγουρα έχετε πολύ περισσότερες γνώσεις από αυτά τα παιχνίδια. Επιμένω ότι ήταν ένα πολύ σκληρό και δυνατό παιχνίδι. Θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για να μας κερδίσει ο ΠΑΟΚ όπως και εμείς".

Σε ερώτηση για την φάση του Βιτόλο και του μαρκαρίσματος του πάνω στον Βιεϊρίνια ο τεχνικός του Άρη απάντησε: " Υπάρχει μία προσπάθεια αντεπίθεσης από την ομάδα του ΠΑΟΚ και ο Βιτόλο κάνει ένα φάουλ σκληρό όμως θα μπορούσε να είχε δοθεί και δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Ίβιτς στο 80΄. Το παιχνίδι κρεμόταν σε λεπτές ισορροπίες και αυτή είναι η άποψή μου".

Όσο για το αν έμεινε ικανοποιημένος από την παρουσία του Ντελόρτε στην κορυφή της επίθεσης απάντησε: " Εμείς αυτό που προσπαθήσαμε ήταν να πιέσουμε τον ΠΑΟΚ και να σταματήσουμε κάθε διέξοδο κάτι που για μεγάλο διάστημα το καταφέραμε. Η αμυντική λειτουργίας της ομάδας είναι συνολική".

Φερνάντο Σάντος

"Νομίζω ότι ήταν ένα παιχνίδι τυπικό ντέρμπι. Δηλαδή ένα ντέρμπι με πάρα πολύ μεγάλη ένταση και παίκτες με πολύ μεγάλο πάθος και από τις δύο πλευρές. Όλοι οι ποδοσφαιριστές προσπαθήσανε πάρα πολύ. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο γιατί θεωρώ ότι ο Άρης δεν έκανε καμία ευκαιρία στην εστία μας.

Εμείς στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τρεις ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Με τους Βιεϊρίνια, Ίβιτς και Μουσλίμοβιτς. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στο πρώτο ημίχρονο αν και θα μπορούσαμε και το θέλαμε γιατί ξέραμε ότι όσο θα περνούσε ο χρόνος τόσο θα κλεινόταν και η ομάδα του Άρη. Είναι αλήθεια ότι βάλαμε το γκολ και με δόση τύχης είναι και αυτό μέσα στο πρόγραμμα.

Από εκεί και πέρα μετά ο Άρης προσπάθησε να μας πιέσει. Θεωρώ όμως ότι αντιδράσαμε σωστά με μας να ελέγξαμε τον ρυθμό απέναντι σε μία ομάδα δυνατή"

.

Για τις αναγκαστικές αλλαγές όπως έγινε τη φορά αυτή με τον Βιεϊρίνια ο τεχνικός του ΠΑΟΚ τόνισε: "Ο Βιεϊρίνια θα πάει στο νοσοκομείο για να δούμε τι έχει. Πράγματι οι αναγκαστικές αλλαγές μας αναγκάζουν να δούμε το παιχνίδι κάπως αλλιώς. Οι ποδοσφαιριστές προσπαθήσανε πάρα πολύ και αν κάνουν κάτι τέτοιο εγώ τους πιστεύω πάρα πολύ".

Κι όσο για το τι σημαίνει για τον ίδιο η παρουσία της ομάδας του μετά την 4η αγωνιστική στην κορυφή της βαθμολογίας επισήμανε: "Δεν μας λέει κάτι συγκεκριμένο αυτό. Σίγουρα είμαστε πολύ ευτυχισμένοι αλλά εμείς έχουμε έναν συγκεκριμένο στόχο και θα κοιτάμε σε κάθε παιχνίδι να κατακτήσουμε τον στόχο αυτό".

* Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 26.019 και οι εισπράξεις 435.150 ευρώ.
Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του ΠΑΟΚ (με εξαίρεση τα δέκα πρώτα λεπτά) βοήθησε την αγαπημένη του ομάδα τραγουδώντας από το πρώτο μέχρι τοπ τελευταίο λεπτό.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την διακοπή του αγώνα στο 2ο μόλις λεπτό η οποία προκλήθηκε από τον κόσμο του ΠΑΟΚ και τα αντικείμενα που πέταξαν και τραυμάτισαν τον βοηθό.
To Live του αγώνα... Του Αντώνη Αναστασόπουλου
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Μαλέζας, Κοντρέρας, Δάρλας, Πάμπλο Γκαρσία, Βερόν, Βιερίνια, Κωνσταντινίδης, Ίβιτς, Μουσλίμοβιτς

Αρης (Κίκε Ερνάντεθ): Κέλεμεν, Νέτο, Λέμπο, Γιάχιτς, Bίτολο, Ρονάλντο Γκιάρο, Νάτσο Γκαρσία, Ρομπέρζ, Κόκε, Χαβίτο, Ντελόρτε

1' Έναρξη αγώνα
2' Σχόλιο
Το παιχνίδι έχει διακοπεί καθώς ο επόπτης Νικολακόπουλος δέχεται αντικείμενα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.
6' Σχόλιο
Η αναμέτρηση δεν έχει ακόμα ξεκινήσει καθώς ο επόπτης Νικολακόπουλος, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
9' Σχόλιο
Ο αγώνας αρχίζει μετά από διακοπή 7 λεπτών, με τον Κόκε να εκτελεί κόρνερ, τους ποδοσφαιριστές του Άρη όμως να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν την σέντρα του.
12' Σχόλιο
Αξιόλογη φάση μπορεί να μην υπάρχει στο παιχνίδι, όμως η άτυπη κόντρα Γκαρσία vs Γκαρσία ξεκίνησε με ένα δυνατό (αδικαιολόγητα) μαρκάρισμα του Πάμπλο πάνω στον Νάτσο!
14' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Κοντρέρας
Ο Πάμπλο Γκαρσία εκτελεί φάουλ από δεξιά, ο Κοντρέρας που έχει προωθηθεί πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Κέλεμεν καταφέρνει να μπλοκάρει με πολύ δυσκολία.
21' Σχόλιο
Τείνει να αποκτήσει ρυθμό το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί και να ψάχνει τον Μουσλίμοβιτς με κάθε δυνατό τρόπο.
28' Σουτ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Πάμπλο Γκαρσία σκάβει την μπάλα για τον Κωνσταντινίδη, ο οποίος με όμορφη ενέργεια προλαβαίνει πριν αυτή βγει άουτ, η μπάλα φτάνει στον Μουσλίμοβιτς, με τον τελευταίο να πλασάρει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κέλεμεν.
34' Σουτ ΠΑΟΚ Βιερίνια
Οι αμυντικοί του Άρη δυσκολεύονται να διώξουν έπειτα από φάουλ του Γκαρσία, ο Βιερίνια επωφελείται από την ολιγωρία σουτάρει συρτά, όμως η μπάλα περνά άουτ.
38' Κίτρινη κάρτα Αρης Λέμπο
40' Σουτ ΠΑΟΚ Κωνσταντινίδης
Ο Πάμπλο Γκαρσία βρίσκει με σέντρα τον Μουσλίμοβιτς, εκείνος με κεφαλιά στρώνει στον αμαρκάριστο Κωνσταντινίδη, το σουτ του οποίου απέναντι από τον Κέλεμεν φεύγει πολύ μακριά άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Έξι θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
45' Κίτρινη κάρτα Αρης Βιτόλο
Αντιαθλητικό μαρκάρισμα του Βιτόλο πάνω στον Βιερίνια. Το μαρκάρισμα του Αργεντίνου είναι ο ορισμός της κόκκινης κάρτας.
45' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Λάκης παίρνει τη θέση του Βιερίνια, που πρέπει να έχει σοβαρό πρόβλημα έπειτα από το... δολοφονικό τάκλιν του Βιτόλο.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Σχόλιο
Τα νέα για τον Βιερίνια είναι άσχημα καθώς ο Πορτογάλος φαίνεται πως έχει κάταγμα στο αριστερό του πόδι.
55' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Καμία αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες μέχρι στιγμής.
62' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Σνάουτσνερ
65' Σουτ ΠΑΟΚ Βερόν
Ο Βερόν κοντρολάρει με το στήθος και σουτάρει πριν η μπάλα πέσει κάτω, πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Κέλεμεν, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
65' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ίβιτς
66' Κίτρινη κάρτα Αρης Ντελόρτε
68' Γκολ ΠΑΟΚ Κοντρέρας
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουσλίμοβιτς, η μπάλα κοντράρει στο σώμα του Κοντρέρας και καταλήγει στα δίχτυα του Κέλεμεν για το 1-0!
71' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Βόσνιος βγαίνει έπειτα από πάσα του Γκαρσία μόνος απέναντι στον Κέλεμεν, όμως αργεί χαρακτηριστικά με τον Λέμπο, να προλαβαίνει να διώξει σε κόρνερ.
73' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Τιάγο Ζεντίλ παίρνει τη θέση του Γιάχιτς
77' Αλλαγή παίκτη Αρης
Εκτός αγώνα Ντελόρτε και Μπατιόν, στη θέση τους οι Φελίπε και Κάλβο
82' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπιζέρα παίρνει τη θέση του Ίβιτς
83' Σχόλιο
Απίστευτο λάθος του Κέλεμεν. Ενώ πιάνει την μπάλα εντός περιοχή στην πάσα που επιχειρεί να δώσει με τα χέρια βγαίνει εκτός και ο ΠΑΟΚ κερδίζει φάουλ σε πλεονεκτική θέση.
84' Φάουλ ΠΑΟΚ Γκαρσία
Εκτέλεση από τον Πάμπλο Γκαρσία, η μπάλα φεύγει άουτ.
86' Σουτ Αρης Ζεντίλ
Συρτό σουτ του Τιάγο Ζεντίλ, ο Χαλκιάς μπλοκάρει χωρίς την παραμικρή ανησυχία.
90' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Αραμπατζής παίρνει τη θέση του Δάρλα
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Χαλκιάς