Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Άρης 2-0

paokarisddddd

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη (2-0) και συνεχίζει την πορεία του προς το Τσάμπιονς Λιγκ. Κακός ο Άρης

Ο Βλάνταν Ίβιτς άνοιξε το σκορ στο 26' με πλασέ, ενώ ακριβώς δέκα λεπτά αργότερα ο Σαβίνι διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ.
Ο "Δικέφαλος του Βορρά" υποδέχεται την ομάδα του Πειραιά στη Θεσσαλονίκη την ερχόμενη Τετάρτη (5/5, 21:15), αναμέτρηση ιδιαίτερης σημασίας ως προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης και την έξοδο στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς πλέον η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση γίνεται δική τους υπόθεση.

Ο ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό έχουν από επτά βαθμούς και θα λύσουν τις... διαφορές τους στα μεταξύ τους παιχνίδια. Στους 3 βαθμούς έμεινε ο Άρης.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς (88΄ Μαλέζας), Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια (90+ Φωτάκης), Ιβιτς (61΄ Φιλομένο), Σαβίνι

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Φερνάντεζ, Αντού (67΄ Κόκε), Τζόνσον, Νασούτι, Μεριέμ (57΄ Χαβίτο), Κάμπορα (82΄ Λαμπριάκος), Βανγκέλι, Πρίττας

Κίτρινες: Ίβιτς, Σαβίνι, Γκαρσία, Κοντρέρας, Φιλομένο - Νέτο, Νασούτι, Πρίττας, Λαμπριάκος
Με μια ματιά
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Τούμπα να δίνει το ρυθμό και τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ να τον ακολουθούν πιστά. Οι οπαδοί των γηπεδούχων είχαν δημιουργήσει μία εξαιρετική ατμόσφαιρα την οποία δεν άφησαν να περάσει ανεκμετάλλευτη οι ποδοσφαιριστές του Φερνάνο Σάντος.

Η ομάδα του Δικεφάλου του Βορρά έκανε ιδανικό ξεκίνημα με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να χάνεται μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Γκαρσία εκτέλεσε με τον γνωστό του τρόπο ένα μακρινό φάουλ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.

Στη συνέχεια και για περίπου ένα δεκάλεπτο δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο στην Τούμπα με τις δυνατές μονομαχίες, τα σκληρά μαρκαρίσματα και τις κοκορομαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων να μονοπωλούν το ενδιαφέρον.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δε μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του Άρη πέρα από τον "κεραυνό" του Γκαρσία στο δοκάρι. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν καθώς οι γραμμές ήταν ασύνδετες και τα ατού του Κούπερ μπλοκαρισμένα από τους μέσους του ΠΑΟΚ.

Μέχρι το 20ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν 4 σουτ (όλα εκτός στόχου) ενώ από την πλευρά του ο Άρης δεν είχε καν προσπαθήσει κάποια επιθετική ενέργεια. Το γκολ του Ίβιτς στο 26’ ήταν η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων και η δικαίωση των προσπαθειών του ΠΑΟΚ.

Ο Βιεϊρίνια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σέρβος μέσος με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Σηφάκη, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να αποσοβήσει το 1-0. Το γκολ έδωσε ακόμα περισσότερη ώθηση στους γηπεδούχους ενώ αντίθετα καταρράκωσε τους φιλοξενουμένους.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης και ότι δεν κατάφερε ο Μουσλίμοβιτς στο 35’ το πέτυχε ο Σαβίνι ένα λεπτό αργότερα. Ο Σηφάκης είπε όχι στον Βόσνιο επιθετικό αλλά δεν κατάφερε να κάνει τίποτα στο σουτ του Σαβίνι το οποίο έγινε πάλι από σέντρα. Ο Σορλέν αυτή τη φορά από τα αριστερά έκανε το γέμισμα, ο Ίβιτς έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Σαβίνι δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ χειρίστηκε με τον πλέον επαγγελματικό τρόπο το προβάδισμα των δύο γκολ και από τη στιγμή που ο Άρης δεν… ξύπνησε τότε η νίκη θα ερχόταν εύκολα.

Αντιθέτως αν κάποιος δικαιούταν κάτι από το δεύτερο 45λεπτό ήταν ο γηπεδούχος. Οι παίκτες του Σάντος θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα αλλά ποτέ δεν κυνήγησαν με πάθος. Μία λέξη που έλειψε πολύ από το λεξιλόγιο των φιλοξενουμένων.

Ο Άρης δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να δικαιολογήσει όλα τα καλά λόγια που έχουν γραφτεί (δικαίως) για την ομάδα του Κούπερ. Ο Αργεντινός ηττήθηκε κατά κράτος από τον Σάντος σε όλους τους τομείς και πλέον θα πρέπει να σκέφτεται την επόμενη χρονιά.

Ένταση πριν τον αγώνα

Ένταση, που οδήγησε σε ρίψη χημικών ουσιών, σημειώθηκε δύο ώρες πριν την έναρξη (21.15), της αναμέτρησης για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφς ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και του Άρη. Στον περιβάλλοντα χώρο της Τούμπας, ειδικότερα, αντιπαράθεση μεταξύ ισχυρών αστυνομικών δυνάμεων (σ.σ. είναι έντονη η παρουσία τους στην ευρύτερη περιοχή) και οπαδών του "Δικεφάλου" (σ.σ. με καλυμμένα τα πρόσωπα τους και "όπλα" στα χέρια τους πέτρες και μολότοφ), είχε συνέπεια τη χρησιμοποίηση δακρυγόνων από τα όργανα της τάξης, για να αποκατασταθεί η ηρεμία και να εισέλθουν ασφαλείς στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων.
Συνέντευξη Τύπου από τον Νίκο Τοσκίτση
Έκτορ Ραούλ Κούπερ: " Πιστεύω χωρίς αμφιβολία πως η ομάδα του ΠΑΟΚ ήταν ανώτερη. Βοήθησε πολύ το πρέσινγκ. Η ομάδα μου έκανε λίγα πράγματα. Δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ να φτάσουμε στην αντίπαλη περιοχή με αποτέλεσμα να δημιουργήσουμε μόνο δύο ευκαιρίες. Κάναμε λάθη που δεν συνηθίζουμε να κάνουμε. Θεωρώ ότι τα λάθη αυτά προήλθαν απ΄οτην πίεση του ΠΑΟΚ. Η ομάδα μου δεν έκανε καλό παιχνίδι.

Ήρθαμε πάρα πολύ αισιόδοξοι επειδή ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά στα πλέι οφ, όμως αυτή η ήττα μας υποχρεώνει να αντιδράσουμε άμεσα. Προσπαθήσαμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές για να δώσουμε κινητικότητα μεγαλύτερη στην ομάδα αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε, δεν μπορούσαμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Η δική μου ομάδα δεν κατάφερε να λειτουργήσει έτσι όπως είχαμε σχεδιάσει ώστε να αποφύγουμε το πρέσινγκ του ΠΑΟΚ. Χάσαμε αρκετές μπάλες από την συγκεκριμένη πίεση. Έμενε ελάχιστος χρόνος, έπρεπε να εκμεταλλευτούμε κάποια γεμίσματα γιʼ αυτό έβαλα τον Λαμπριάκο μέσα στο γήπεδο. Δουλεύω κάθε ημέρα με τους ποδοσφαιριστές μου και ξέρω ποιος είναι σε καλύτερη κατάσταση. Ο Κόκε έχει παίξει όλη την χρονιά. Ο Κάμπορα ήταν πιο φρέσκος γιʼ αυτό και προτίμησα αυτόν

".

Σάντος:: " Ήταν μία ξεκάθαρη νίκη. Μπήκαμε πάρα πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δεν επιτρέψαμε τον Άρη να ξεκινήσει από πίσω την επίθεση κάτι που συνηθίζει να κάνει. Μπλοκάραμε πολύ καλά τους παίκτες του Άρη και έτσι καταφέρναμε να είμαστε συνέχεια κοντά στην περιοχή του Άρη. Καταφέραμε έτσι να πετύχουμε δύο γκολ. Στην ανάπαυλα είπαμε στους ποδοσφαιριστές ότι είναι πολύ σημαντικό να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και ειδικά στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Και όντως το καταφέραμε πολύ καλά και είναι κρίμα που δεν βάλαμε και άλλο γκολ στην φάση του Βιεϊρίνια. Παρόλα αυτά μένουμε με το 2-0 που είναι ένα καλό αποτέλεσμα.

Μετά την ευκαιρία το παιχνίδι αναλώθηκε κυρίως στην μεσαία γραμμή χωρίς να γίνει κάτι σημαντικό. Ήμασταν ξεκάθαρα οι δίκαιοι νικητές. Σίγουρα για εμάς το πιο σημαντικό ήταν η νίκη ανεξαρτήτου της κόπωσης κάθε ποδοσφαιριστή. Άλλωστε είναι ένα τοπικό ντέρμπι και ξέρουμε ότι υπάρχει περισσότερη πίεση. Επίσης θέλαμε την νίκη για να πετύχουμε τον στόχο μας που είναι η πρώτη θέση στα πλέι οφ. Τα καταφέραμε εξίσου καλά. Τώρα λόγω του ότι έχουμε και μία μέρα λιγότερη μπροστά μας για το επόμενο ματς, θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε μία ομάδα που να παίξει εξίσου καλά. Θα χρειαστεί σίγουρα ένα ροτέισον και αυτό πλέον θα εξαρτηθεί αποκλειστικά από τον κάθε ένα ποδοσφαιριστή ξεχωριστά. Υπάρχουν ποδοσφαιριστές που έχουνε μεγαλύτερη δυνατότητα ξεκούρασης από άλλους ποδοσφαιριστές. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να παίξουν και στα έξι ματς οι ίδιοι παίκτες.

Ο Ίβιτς ζήτησε αλλαγή γιατί σε αυτά τα είκοσι λεπτά μέχρι να βγει ο διαιτητής του έλεγε πρόσεχε, πρόσεχε θα σε αποβάλω! Ο Ίβιτς έδειξε ωριμότητα που ζήτησε αλλαγή αφού είδε τι γινόταν. Οι έξι κίτρινες κάρτες σε ένα τέτοιο παιχνίδι είναι υπερβολικό. Εκνευρίζομαι που οι διαιτητές δεν υπερασπίζονται καθόλου τους δικούς μου ποδοσφαιριστές. Ξέρω πχ ότι ο Βιεϊρινία δέχτηκε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και ο διαιτητής δεν τιμώρησε τον αντίπαλο. Ενώ αντίθετα στο ματς, στην έδρα του Άρη ο διαιτητής τιμώρησε τον παίκτη μας στα πρώτα δευτερόλεπτα χωρίς λόγο. Δεν έχει σχέση αυτό με τον Άρη αλλά δείχνει ότι ο ΠΑΟΚ δημιουργεί πρόβλημα. Είναι πολύ παράξενο αυτό διότι πάντα όταν βρισκόμαστε σε μία καλή και πλεονεκτική θέση συμβαίνουν τέτοια πράγματα και πλέον έχουμε φτάσει στο γεγονός οι ποδοσφαιριστές μας να βρίσκονται στο όριο καρτών

".
Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Βλάνταν Ίβιτς ήταν η καλύτερη στιγμή του αγώνα. Γενικά όμως ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και πήρε εύκολα μία νίκη σε ένα κρίσιμο ντέρμπι.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Άρης έχει καλούς παίκτες, έχει παίξει καλό ποδόσφαιρο αλλά στα δύσκολα η ομάδα παθαίνει μπλακ άουτ. Μετά τον τελικό του Κυπέλλου hellas online αυτό ήταν το κρισιμότερο ματς αλλά ο Άρης δεν κατάφερε καν να το διεκδικήσει.
To video του αγώνα...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
(Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ιβιτς, Σαβίνι
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Άρης
(Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Φερνάντες, Αντού, Τζόνσον, Νασούτι, Μεριέμ, Κάμπορα, Βανγκέλι, Πρίττας
1' Έναρξη αγώνα
Η αναμέτρηση αρχίζει μέσα σε μια "καυτή" ατμόσφαιρα που έχουν δημιουργήσει οι οπαδοί του ΠΑΟΚ στην κατάμεστη Τούμπα
3' Δοκάρι ΠΑΟΚ Γκαρσία
Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και φεύγει άουτ
5' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ιβιτς
Από μία κίτρινη κάρτα σε Ιβιτς και Νέτο για την μεταξύ τους "κοκορομαχία" μετά από ένα φάουλ του πρώτου
5' Κίτρινη κάρτα Άρης Νέτο
14' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Σαβίνι
Στον Σαβίνι για κράτημα στον Κάμπορα
15' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει στην κατοχή του την μπάλα χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Σηφάκη πέρα από τον "κεραυνό" του Γκαρσία στο δοκάρι
20' Σουτ ΠΑΟΚ Ιβιτς
Ο Ιβιτς εκτελεί φάουλ από ιδανική θέση δυο μέτρα έξω από την περιοχή αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ (0/4 τα εύστοχα σουτ του ΠΑΟΚ έναντι κανενός του Αρη)
26' Γκολ ΠΑΟΚ Ιβιτς 1-0
Σέντρα του Βιεϊρίνια από δεξιά θα βρει τον Ιβιτς στο σημείο του πέναλτι και αυτός με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση θα στείλει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χαλκιά ανοίγοντας το σκορ
35' Σουτ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Φάουλ του Λίνο, ο Μουσλίμοβιτς πετάγεται μπροστά από όλους αλλά το σουτ που δοκιμάζει διώχνει σε κόρνερ ο Σηφάκης
36' Γκολ ΠΑΟΚ Σαβίνι 2-0
Ο Σορλέν εκτελεί το κόρνερ από αριστέρα, η μπάλα φτάνει μετά από κεφαλιά του Ιβιτς στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Σαβίνι με σουτ σκοράρει γράφοντας το 2-0
37' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Γκαρσία
Στον Γκαρσία για μαρκάρισμα στο Νέτο
40' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ προηγείται δίκαια με 2-0 κάτι που φαίνεται και στις τελικές προσπάθειες (8-0)
45' Έναρξη καθυστερήσεων
+1'
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
52' Σουτ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια έξω από τη περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ
57' Αλλαγή παίκτη Άρης Χαβίτο
Ο Χαβίτο στη θέση του Μεριέμ
60' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Ο Φερνάντες στρώνει κατά λάθος στο Βιεϊρίνια που βγαίνει τετ-α-τετ με το Σηφάκη, αλλά ο πορτιέρο του Αρη απέκρουσε το πλασέ του Πορτογάλου
61' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Φιλομένο
Ο Φιλομένο στη θέση του Ιβιτς
62' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κοντρέρας
Στον Κοντρέρας γιατί κλώτσησε τη μπάλα εκτός φάσης
64' Κίτρινη κάρτα Άρης Νασούτι
Στο Νασούτι για διαμαρτυρία
67' Αλλαγή παίκτη Άρης Κόκε
Ο Κόκε στη θέση του Αντού
69' Σουτ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ωραία κίνηση του Μουσλίμοβιτς έξω από την περιοχή, το σουτ όμως που επιχειρεί φεύγει άουτ
70' Κίτρινη κάρτα Άρης Πρίττας
Στον Πρίττα για φάουλ στο Βιτόλο
71' Σουτ ΠΑΟΚ Λίνο
Ομορφη εκτέλεση φάουλ του Λίνο με το Σηφάκη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει εντυπωσιακά
83' Αλλαγή παίκτη Άρης Λαμπριάκος
Ο Λαμπριακός στη θέση του Κάμπορα
84' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Φιλομένο
Στο Φιλομένο για φάουλ στον Πρίττα
86' Κίτρινη κάρτα Άρης Λαμπριάκος
Στο Λαμπριάκο για μαρκάρισμα στο Γκαρσία
88' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Μαλεζάς
Ο Μαλεζάς στη θέση του Μουσλίμοβιτς
90' Έναρξη καθυστερήσεων
+3'
90' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Φωτάκης