Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Άρης 3-0

πανηγυρικο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και πήρε ρεβάνζ για το 3-1 του πρώτου γύρου

Ο δικέφαλος του Βορρά ήταν ανώτερος καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε σε κανένα σημείο τους παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς να κάνουν το παιχνίδι τους. Με περισσότερο πάθος και θέληση οι γηπεδούχοι κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς σε ένα ιδιαίτερα δύσκολο αγώνα με οκτώ κάρτες συνολικά.
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα 3-0, "καθαρίζοντας" το ματς από το α' ημίχρονο με γκολ των Μπαλάφα (32΄), Χριστοδουλόπουλου (37), Σάλμον (45').

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντεζ, Μελίσσης, Κνολ, Γκάβρανσιτς, Σνάουτσνερ, Βερόν, Χριστοδουλόπουλος (87' Ιλιεφ), Μπαλάφας, Γεωργιάδης (82' Λάκης), Γκονζάλες (73' Κωνσταντινίδης), Σάλμον.

Άρης (Ντούσαν Μπάγιεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Καράμπελας (7' Αουρέλιο), Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Σιστόν, Γιάχιτς (81' Τιάγκο), Σανσόν, Αμορόζο (63' Ιβιτς), Κόκε.

Διαιτητής: Σταυρίδης (Πιερίας)
Κίτρινες: Σνάουτσνερ, Κνολ, Βερόν, Γκονζάλες, Λάκης - Αουρέλιο, Γιάχιτς, Παπαδόπουλος, Κόκε

Με μια ματιά
Ο Φερνάντο Σάντος είχε όλους τους παίκτες στην διάθεση του και παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, με το Κονσεϊσάο να είναι στον πάγκο. Ο Γκάβραντσιτς έκανε ντεμπούτο με την ασπρόμαυρη φανέλα ως παρτενέρ του Κνολ στο κέντρο της άμυνας με τους Μελίσση, Σνάουτσερ στα άκρα. Την τετράδα της μεσαίας γραμμής συντέλεσαν οι Βερόν, Μπαλάφας, Γεωργιάδης και Γκονζάλες με τους Χριστοδουλόπουλο, Σάλμον επιθετικό δίδυμο.

Στο απέναντι στρατόπεδο ο Ντούσαν Μπάγεβιτς ενώ δεν αντιμετώπιζε προβληματα πριν την έναρξη της αναμετρησης ένας τραυματισμός στην προθέρμανση δεν επέτρεψε στον Γκαρσία να ξεκινήσει στην αρχική ενδεκάδα και την θέση του πήρε ο Σιστόν.

Ο Σέρβος τεχνικός επέλεξε επίσης σύστημα 4-4-2 με τους Χαλκιά, Νέτο, Καράμπελς, Αβραάμ Παπαδόπουλο, στην άμυνα, τους Ρονάλντο, Νεμπεγλέρα, Σιστόν, Γιάχιτ και Σανσόν στην μεσαία γραμμή Στην επίθεση βρέθηκε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα ο Αμορόζο με παρτενέρ τον Σέρχιο Κόκε.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Άρη στη σέντρα αλλά τα ηνία τα πήρε ο ΠΑΟΚ, με την βοήθεια των οπαδών του που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα. Τα προβλήματα που δεν είχε ο Μπάγεβιτς όλη την εβδομάδα εμφανίστηκαν τελευταία στιγμή. Μετά τον Γκαρσία ο Καράμπελας δεν μπόρεσε να συνεχίσει ύστερα από σκληρό μαρκάρισμα του Γεωργιάδη, και την θέση του πήρε ο Αουρέλιο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα έχοντας τον έλεγχο, με τους παίκτες των φιλοξενουμένων να δείχνουν να τα έχουν χαμένα. Στο 13ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Χαλκιά. Ο Μπαλάφας έκανε το δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του πορτιέρο του Άρη.

Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ο Άρης προσπάθησε και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και απάντησε με μία πολύ καλή ευκαιρία στο 26'. Ο Αουρέλιο έκανε μια πολύ καλή σέντρα από τα αριστερά ο Αμορόζο αφύλαχτος μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φερνάντες. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο.

Από την συμπλήρωση μισής ώρας ο ΠΑΟΚ, με περισσότερο πάθος και θέληση έγινε ο κυρίαρχος της αναμέτρησης. Στο 32ο λεπτό η "Τούμπα" πήρε φωτιά, όταν μετά από σέντρα του Μελίσση από τα δεξιά ο Μπαλάφας έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε κάτω από τον Χαλκιά και κατέληξε στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Ευθύνη στο γκολ έχει σίγουρα ο Έλληνας τερματοφύλακας καθώς εκτίμησε λάθος την πορεία της μπάλας.

Πριν οι φιλοξενούμενοι συνέλθουν ο δικέφαλος του Βορρά διπλασίασε τα τέρματα του μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 37' ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκονζάλες από τα δεξιά ο Χαλκιάς έκανε λανθασμένη έξοδο, η μπάλα κατέληξε στον Χριστοδουλόπουλο που από κοντινή θέση έκανε το σουτ, διαμορφώνοντας το 2-0. Ο ΠΑΟΚ μετά το 1-0 είχε τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι καθώς κατάφερε να κάνει διπλασιάσει το προβάδισμα του ενώ οι παίκτες του Άρη προσπαθούσαν να αντιδράσουν χωρίς όμως να τα καταφέρνουν.

Το τελειωτικό χτύπημα από τους γηπεδούχους ήρθε πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη του ημιχρόνου με το τρίτο γκολ και πρώτο για τον Σάλμον στην αναμέτρηση. Στο 45ο λεπτό μετά από παράλληλη μπαλιά του Χριστοδουλόπουλου από τα αριστερά ο Σάλμον βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στο πρώτο δοκάρι και με έξοχο απευθείας πλασέ έκανε το 3-0, τελειώνοντας άψογα μία εξαιρετική αντεπίθεση των παικτών του ΠΑΟΚ.

Στο 16΄ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Κνολ, χωρίς όμως να βρουν ανταπόκριση από τον διαιτητή ενώ ο Αρης "φώναξε" και για δεύτερο πέναλτι στο 42΄, όταν ο Σνάουτσνερ μέσα στην περιοχή σταμάτησε την μπάλα με το χέρι. Ο διαιττής και στις δύο περιπτώσεις θεώρησε ακούσιο το χέρι.

Μοιραία το β' ημίχρονο εξελίχθηκε σε... τυπική διαδικασία. Οι παίκτες του Αρη προσπάθησαν μήπως και αλλάξουν κάτι, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ «πατούσαν» γερά πάνω στο 3-0, παρέμειναν σοβαροί ως το τέλος.

Ο Άρης προσπάθησε έχασε κάποιες ευκαιρίες εκμεταλλευόμενος την οπισθοχώρηση των γηπεδούχων, αλλά δεν έδειξαν πως θα μπορούσαν να γυρίσουν το 3-0.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε με τρόπο πανηγυρικό τέλος στο αρνητικό σερί με τις τέσσερις διαδοχικές ήττες.

Δύο εβδομάδες εκτός ο Καράμπελας

Κάκωση πρόσθιου χιαστού υπέστη ο Καράμπελας στην φάση του 6' και του τραυματισμού του από τον Γεωγριάδη. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις θα μείνει εκτός δράσης τουλάχιστον για δύο εβδομάδες εκτός προπονήσεων.

Συνέντευξη Τύπου

Του Πάρη Τσελεπίδη

Ντούσαν Μπάγεβιτς (προπονητής Άρης)

" Περιμέναμε ένα δυνατό παιχνίδι με πάθος και από τον ΠΑΟΚ αλλά και από την δική μας πλευρά. Με θέληση και αντίδραση σωστή που δεν είχαμε όταν μπήκαμε στον αγωνιστικό χώρο. Είχαμε και δεύτερο παίκτη που έπρεπε να κάνουμε αλλαγή με τα προβλήματα να αρχίσανε στα αποδυτήρια με τον Νάτσο (σ.σ. ο Γκαρσία ενώ ο δεύτερο ήταν ο Καράμπελας).

Δεχθήκαμε δύο γκολ πολύ γρήγορα. Ίσως στην ευκαιρία του Αμορόζο θα μπορούσε να ήταν κάτι άλλο αλλά ο ΠΑΟΚ είχε πάθος, είχε δύναμη και στο πρώτο ημίχρονο ήταν και καλύτερος. Με 3-0 όταν πας στο ημίχρονο είναι δύσκολο να κάνεις κάτι παραπάνω. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερα και είχαμε ευκαιρίες να πετύχουμε κάποιο γκολ αλλά δυστυχώς δεν το κάναμε

".

Σε ερώτηση για τους Καράμπελα και Γκαρσία απάντησε: " Ο Καράμπελας έχει ένα χτύπημα και περιμένουμε τις εξετάσεις του αύριο ενώ ο Γκαρσία έπαθε τράβηγμα στο ζέσταμα στο δεξί του πόδι και δεν μπορούσε να ξεκινήσει το παιχνίδι".

Κι όσο για το ότι ξεκίνησε ο Αμορόζο αντί του Ίβιτς: " Έτσι αποφάσισα. Και ο Βλάντο είχε ένα πρόβλημα πριν μία εβδομάδα και δεν ήταν 100% έτοιμος. Αποφάσισα να ξεκινήσω με τον Αμορόζο και γιατί μίλησα μαζί του και γιατί μου έδειξε στις προπονήσεις ότι ήταν σε καλύτερη κατάσταση από ότι περίμενα. Δεν φταίει ο Αμορόζο φταίμε όλοι μαζί".

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ)

" Ήταν μία δίκαιη νίκη. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι που ήταν πολύ έντονο και πολύ δυνατό στο πρώτο του ημίχρονο. Όταν είχαμε την κατοχή της μπάλας ήμασταν πολύ πιεστικοί και δεν αφήναμε τον αντίπαλό μας να παίξει. Είχαμε ταχύτητα στην επίθεση και καταφέραμε να βάλουμε γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν λίγο διαφορετικό με τον Άρη να πίεσε προσπαθώντας να αλλάξει την κατάσταση, είχε περισσότερο χρόνο κατοχής κάτι που ήταν φυσιολογικό στην προσπάθειά του να βάλει γκολ. Πράγματι είχε 1-2 ευκαιρίες να βάλει γκολ όπως όμως και εμείς.

Όπως και να έχει ήταν δίκαιη η νίκη για μας. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για τον τρόπο που αντιμετώπισαν το παιχνίδι. Κερδίσαμε όμως απλώς ένα παιχνίδι και θα πρέπει να συνεχίσουμε έτσι με την ίδια αυτοσυγκέντρωση

".

Σε ερώτηση για το στοιχείο που έκρινε το παιχνίδι απάντησε: " Είχαμε περισσότερη συγκέντρωση και ήμασταν περισσότερο επιθετικοί που ήταν και το βασικότερο χαρακτηριστικό σήμερα".

Για την παρουσία των Βερόν και Γκάβραντσιτς είπε: " Δεν ήταν η παρουσία των δύο παικτών αλλά ήταν στο σύνολό της η ομάδα. Από μόνοι τους δύο παίκτες δεν λύνουν κανένα πρόβλημα. Είναι γεγονός ότι το σύνολό της ομάδας με την παρουσία τους άλλαξε την στάση της".

Για το αν έμεινε ικανοποιημένος από το στήσιμο της άμυνάς του τόνισε: " Ανταποκρίθηκαν σε αυτό που ανέμενα. Ήταν μία στέρεα ομάδα στην άμυνα αλλά όπως έχω τονίσει για να κερδίσεις ένα παιχνίδι είναι σημαντικό να βάζεις γκολ όπως και να μην δέχεσαι και από αυτήν την άποψη τα πήγαμε αρκετά καλά".

Για το αν πιστεύει ότι ο ΠΑΟΚ μπορεί να φθάσει ακόμα πιο ψηλά από εκεί που βρίσκεται σήμερα απάντησε: " Σήμερα βάλαμε γκολ σε αντίθεση με το τελευταίο παιχνίδι (σ.σ. στο Παγκρήτιο με τον ΟΦΗ) όπου δημιουργήσαμε ευκαιρίες αλλά δεν βάλαμε γκολ. Έχουμε ένα δρόμο μπροστά μας όπου θα υπάρξουν καλές στιγμές και όχι καλές. Το σημαντικό είναι να βρει τον δρόμο της η ομάδα και αν έχουμε την στάση που είχαμε σήμερα θα είμαστε ένας δύσκολος αντίπαλος για κάθε ομάδα".

Τέλος για το ότι δεν χρησιμοποίησε τον Κονσεϊσάο σχολίασε: " Ο Κονσεϊσάο έχει 50 μέρες να παίξει. Είχε προπονηθεί πάντως εντατικά και σε περίπτωση ανάγκης θα έπαιζε. Δεν συνιστάται όμως ένας παίκτης που έχει καιρό να παίξει να μπει στον αγωνιστικό χώρο έτσι ξαφνικά".
Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του ΠΑΟΚ που βοήθησε την ομάδα του να φτάσει σε μία μεγάλη νίκη.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο Άρης ήταν κατώτερος των απαιτήσεων ενός ντέρμπι.
To Live του αγώνα...

Του Γρηγόρη Μπάτη...

Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
(Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Μελίσσης, Κνολ, Γκάβραντσιτς, Σνάουτσερ, Βερόν, Χριστοδουλόπουλος, Μπαλάφας, Γεωργιάδης, Γκονζάλες, Σάλμον.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αρης
(Ντούσαν Μάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Καράμπελας, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Σιστόν, Γιάχιτς, Σανσόν, Αμορόζο, Κόκε.
1' Έναρξη αγώνα
Στην σέντρα ο Άρης και το παιχνίδι ξεκινά...
1' Σχόλιο
Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ με τα καπνογόνα να έχουν φωτίσει την Τούμπα αλλά παράλληλα να μειώνουν την ορατότητα.
4' Σχόλιο
Ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής δεν επέτρεψε στον Γκαρσία να ξεκινήσει στην αρχική ενδεκάδα και την θέση του πήρε ο Σιστόν.
7' Αλλαγή παίκτη Αρης
Δεύτερο πρόβλημα για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο Καράμπελας δεν μπορεί να συνεχίσει ύστερα από την σύγκρουση του με τον Γεωργιάδη, την θέση του παίρνει ο Αουρέλιο.
10' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει μπει πολύ δυνατά στον αγώνα έχοντας τον έλεγχο, ενώ μέχρι στιγμής οι παίκτες του Μπάγεβιτς δείχνουν να τα έχουν χαμένα.
13' Σουτ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Δυνατό σουτ από τον Μπαλάφα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.
15' Σχόλιο
Ύστερα από λάθος γύρισμα του Αουρέλιο, ο Σάλμον έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, όμως ο Χαλκιάς πρόλαβε να "γραπώσει" την μπάλα. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση πέναλτι καθώς ο Σάλμον γλίστρησε και έπεσε στο έδαφος.
17' Σχόλιο
Ο Κόκε μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή έκανε την σέντρα η μπάλα φαίνεται πως από το χέρι του Κνολ περνάει ο κόρνερ. Σωστά όπως φαίνεται οι παίκτες του Άρη διαμαρτύρονται για πέναλτι.
25' Σχόλιο
Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά. Ο αγώνας είναι ένα πραγματικό ντέρμπι με πολύ πάθος και σκληρά μαρκαρίσματα.
26' Ευκαιρία Αρης Αμορόζο
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Αουρέλιο έκανε μια πολύ καλή σέντρα από τα αριστερά ο Αμορόζο αφύλαχτος μέσα στην περιοχή κάνει το σουτ όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φερνάντες.
32' Γκολ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
1-0 για τον ΠΑΟΚ και η Τούμπα παίρνει "φωτιά". Σέντρα του Μελίσση από τα δεξιά ο Μπαλάφας έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε κάτω από τον Χαλκιά και κατέληξε στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Ευθύνη στο γκολ έχει σίγουρα ο Κώστας Χαλκιάς καθώς εκτίμησε λάθος.
36' Κίτρινη κάρτα Αρης Αουρέλιο
37' Γκολ ΠΑΟΚ Χριστοδουλόπουλος
Προβάδισμα δυο γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκονζάλες από τα δεξιά ο Χαλκιάς έκανε λανθασμένη έξοδο, η μπάλα κατέληξε στον Χριστοδουλόπουλο που από κοντινή θέση έκανε το σουτ, διαμορφώνοντας το 2-0. Ο τερματοφύλακας του Άρη έκανε δεύτερο σοβαρό λάθος και ο Χριστοδουλόπουλος δεν το συγχώρεσε...
43' Σχόλιο
Σαφώς κυριάρχος ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι καθώς μετά το 1-0 είχε τον απόλυτο έλεγχο κατάφερε να κάνει διπλασιάσει το προβάδισμα του και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη. Οι παίκτες του Άρη φαίνεται σιγά σιγά να συνέρχονται από την ψυχρολουσία των δύο γκολ.
43' Σχόλιο
Ο Κόκε μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή η μπάλα φαίνεται να βρίσκει στο χέρι του Σνάουτσνερ, ο διαιτητής του αγώνα δεν καταλόγισε πέναλτι αλλά κόρνερ.
43' Κίτρινη κάρτα Αρης Γιάχιτς
Ο Γιάχιτς παίρνει την κίτρινη κάρτα καθώς διαμαρτύρεται για πέναλτι.
44' Ευκαιρία Αρης Γιάχιτς
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Ρονάλντο τροφοδοτεί με κεφαλιά τον Γιάχιτς, ο τελευταίος κάνει κατευθείαν το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα περνάει άουτ.
45' Γκολ ΠΑΟΚ Σάλμον
Ύστερα από παράλληλη μπαλιά του Χριστοδουλόπουλου από τα αριστερά ο Σάλμον βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στο πρώτο δοκάρι και με απευθείας πλασέ έκανε το 3-0.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Σχόλιο
Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις ο Καράμπελας θα μείνει εκτός προπονήσεων τουλάχιστον 2 εβδομάδες αφού υπέστη κάκωση προσθίου χιαστού.
48' Κίτρινη κάρτα Αρης Σιστόν
49' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Χριστοδουλόπουλος
Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο από καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.
55' Σχόλιο
Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει, με τον ΠΑΟΚ να είναι προσεκτικός ανασταλτικά και να προσπαθεί να απειλεί κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ μέχρι στιγμής ο Άρης δεν έχει δείξει σημάδια βελτίωσης.
56' Κίτρινη κάρτα Αρης Αβραάμ Παπαδόπουλος
59' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Ύστερα από σέντρα από τα αριστερά ο Γεωργιάδης κάνει ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα περνάει άουτ.
60' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κνολ
62' Κεφαλιά Αρης Αμορόζο
Ύστερα από σέντρα του Σιστόν από τα αριστερά μέσα στην περιοχή ο Αμορόζο έκανε την κεφαλιά, όμως ο Φερνάντεζ μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
63' Αλλαγή παίκτη Αρης
Δεύτερη αλλαγή για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Την θέση του Αμορόζο πήρε ο Βλάνταν Ίβιτς.
68' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βερόν
Σκληρό τάκλιν από τον Βερόν στον Νέτο ο διαιτητής έδειξε κίτρινη στον παίκτη του Άρη.
69' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Γκονζάλες
71' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ύστερα από σέντρα του Μελίσση από τα δεξιά ο Χαλκιάς χάνει την μπάλα, λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος παίκτης για τρίτη φορά, όμως με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει.
72' Κίτρινη κάρτα Αρης Κόκε
73' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κωνσταντινίδης πήρε την θέση του Γκονζάλεζ.
75' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον αγώνα.
75' Σουτ Αρης Κόκε
Ο Κόκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Φερνάντες.
76' Σουτ ΠΑΟΚ Μελίσσης
Εξαιρετική ενέργεια από τον Μελίσση από τα δεξιά, που μπαίνει στην περιοχή κάνει ένα καλό σουτ από πλάγια θέση και ο Χαλκιάς αποκρούει στην κλειστή γωνία διώχνοντας σε κόρνερ.
78' Σουτ ΠΑΟΚ Χριστοδουλόπουλος
Ύστερα από κόρνερ και λάθος διώξιμο του Ίβιτς η μπάλα καταλήγει στον Χριστοδουλόπουλου που μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ, η μπάλα βρίσκει σε σώματα αμυντικών του Άρη και περνάει κόρνερ.
81' Ευκαιρία Αρης Κόκε
Ατομική ενέργεια από τον Κόκε που μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ όμως ο Φερνάντες διώχνει σε κόρνερ.
81' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Γιάχιτς αποχωρεί και την θέση του παίρνει ο Τιάγκο.
83' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Την θέση του Γεωργιάδη παίρνει ο Λάκης.
86' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Ίλεφ παίρνει την θέση του Χριστοδουλόπουλου.
87' Σχόλιο
Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά με τον ΠΑΟΚ να είναι πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά
92' Ευκαιρία Αρης Σιστόν
Πολύ καλή ευκαιρία για τον Άρη να πετύχει το γκολ της τιμής. Ο Τιάγκο κάνει το γύρισμα μέσα από την περιοχή, ο Σιστόν κάνει το σουτ, όμως η μπάλα περνάει άουτ.