Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 0-3

ΠΑΟΚ

Στην Τούμπα ο Ατρόμητος πήρε μία ιστορική νίκη και ο ΠΑΟΚ δέχτηκε μία ντροπιαστική ήττα με σκορ 3-0 χάρη στα γκολ των Κορακάκη, Άντερσον και Κουτσοσπύρο. Η έδρα του δικεφάλου αλλώθηκε μετά από 7 μήνες αφού τελευταία φορά είχα χάσει στην τελευταία αγωνιστική του προηγούμενου πρωταθλήματος από την Καλαμαριά.

Οι "ασπρόμαυροι" είχαν να χάσουν με τρία γκολ διαφορά μέσα στην έδρα τους, από το 1998 όταν είχαν ηττηθεί από τον Άρη με 1-4. Αυτό μόνο το στοιχείο φτάνει για να καταλάβει κάποιος ότι το σημερινό ματς ήταν όπως αναφέραμε, πραγματικά ιστορικό!

Ο Ατρόμητος νικούσε από το ημίχρονο με 2-0 και το τελικό 3-0 τον αδικεί παρά το γεγονός ότι το τρίτο γκολ μπήκε στις καθυστερήσεις από ένα πέναλτι που κακώς δόθηκε. Ο ΠΑΟΚ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν τραγικός.

Το χειρότερο για τον δικέφαλο δεν είναι τόσο η ήττα, αφού ο στόχος παραμένει το UEFA αλλά ότι αυτό το αποτέλεσμα θα "πονέσει" την ομάδα στο άλλο μέτωπο, εκεί που ρίχνεται άλλωστε το βάρος της ομάδας, δηλαδή το διοικητικό.

Βλέπετε δύο φορές κάλεσε η νέα διοίκηση τον κόσμο στην Τούμπα και τις δύο η ομάδα τους πρόδωσε. Την προηγούμενη αγωνιστική ο Τοχούργολου, σήμερα όλοι.

Από την άλλη ο Ατρόμητος παίζοντας εκπληκτικά στο πρώτο ημίχρονο και έξυπνα στο δεύτερο πήρε μία άνετη νίκη μέσα στην Τούμπα, που είχε αρκετό κόσμο και σήμερα. Πλέον η ομάδα του Περιστερίου μπαίνει για τα καλά στην μάχη της Ευρώπης.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε χάρη σε μία γκάφα του Μέγκαχεντ που έγινε αλλαγή γρήγορα. Ο Αιγύπτιος έβαλε τα κλάματα κατά την αλλαγή του, γνωρίζοντας ότι η απόδοση του δεν ήταν αυτή που έπρεπε.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ(Βούκοτιτς): Φερναντέζ, Κωνσταντινίδης, Μπαρκαουάν, Γιασεμάκης (46' Τόργκελε), Μελίσσης, Βανγκελής (62' Γκονζάλες), Ζαγοράκης, Χαραλαμπίδης, Χαραλάμπους, Μίετσελ, Μέγκαχεντ (32' Αραμπατζής).

Ατρόμητος(Παράσχος):Μηχαϊλίδης, Γεωργίου, Γελαδάρης, Χάλαρης, Ολιβέιρα, Ραγκουέλ, Μερίνο (60' Κουτσοσπύρος), Σανόκο, Άντερσον (82' Ιωάννου), Λουτσιάνο (81' Μαρίνος), Κορακάκης.
td> Με μια ματιά
Ο Ατρόμητος μπήκε στον αγώνα με σκοπό να αμυνθεί αλλά έτσι όπως έπαιζε η ομάδα... που φορούσε τις φανέλες του ΠΑΟΚ, ήταν σαν να αγωνίζεται μόνος του και το 2-0 ήταν λίγο... Το πρώτο γκολ μπήκε στο 11' μετά από γκάφα του Μέγκαχεντ που θύμισε τον Κυριάκο Τοχούρογλο στο προηγούμενο ματς.

Ο Αιγύπτιος έκανε λάθος με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει στον Κορακάκη και αυτός με σουτ έξω από την περιοχή και ανενόχλητος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 ήρθε με καρφωτή κεφαλιά του Άντερσον στο 30' και ήταν φυσιολογική εξέλιξη αφού ο ΠΑΟΚ είχε σοβαρά προβλήματα σε όλες του τις γραμμές και κυρίως στην μεσαία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι. Άλλωστε μόνο καλύτερα θα μπορούσαν να παίξουν, χειρότερα δεν γινόταν! Ωστόσο η πίεση δεν είχε αντίκρυσμα. Ο Ατρόμητος στα τελευταία 15 λεπτά και αφού την "γλίτωσε" σε κάποιες φάσεις βγήκε μπορστά και έχασε 3 μοναδικά τετ α τετ! Τελικά σκόραρε στις καθυστερήσεις μετά από ένα τραβηγμένο πέναλτι που έδωσε ο διαιτήτης. Ευτυχώς το αποτέλεσμα είχε ήδη προκαθαριστεί.
td> Συνέντευξη Τύπου
td> Όλα τα λεφτά...
Η εμφάνιση του Ατρόμητου και κυρίως πως έστησε την ομάδα του ο Γιώργος Παράσχος. Συγκεντρωμένοι σε όλο το 90 λέπτο, οι Περιστεριώτες ήξεραν τι ήθελαν και πως να το πάρουν. Το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο. Και όλα αυτά εκτός έδρας!
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το μπουκάλι που πέταξε ανεγκέφαλος στον Λουτσιάνο στο πρώτο ημίχρονο. Η νέα διοίκηση του ΠΑΟΚ έχει να πληρώνει τα χρέη Γούμενου, θα έχει τώρα να πληρώνει και τις τιμωρίες.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Κωνσταντινίδης, Μπαρκαουάν, Γιασεμάκης, Μελίσσης, Βαγγελής, Ζαγοράκης, Χαραλαμπίδης, Χαραλάμπους, Μίετσελ, Μέγκαχεντ

Ατρόμητος: Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Χάλαρης, Ολιβέιρα, Ραγκουέλ, Μερίνο, Σανόκο, Άντερσον, Λουτσιάνο, Κορακάκης

Διαιτητής: Μαζαράκος (Άρτας)

1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο στην Τούμπα
6' Σουτ ΠΑΟΚ Μέγκαχεντ
Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μέγκαχεντ η μπάλα περνάει άουτ
10' Σχόλιο
Ο Ατρόμητος έχει κατέβει για την ισοπαλία και μέχρι τώρα δεν έχει απειληθεί από τον ΠΑΟΚ. Ο Βούκοτιτς παρέταξε την ομάδα του με έναν μόνο καθαρό επιθετικό, τον Μίετσελ
11' Γκολ Ατρόμητος Κορακάκης
Τραγικό λάθος του Μέγκαχεντ, στρώνεται η μπάλα στον Κορακάκη που με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή πετυχαίνει το 0-1! Παγώνει η Τούμπα
17' Σουτ Ατρόμητος Κορακάκης
Δυνατό σου του Κορακάκη έξω από την μεγάληπεριοχή η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι του Φερνάντεζ
18' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ δεν υπάρχει στο γήπεδο. Στα πρώτα λεπτά είχε την κατοχή της μπάλας... Τώρα μετά το γκολ που δέχτηκε, ο Ατρόμητος κυριαρχεί σε όλα τα επίπεδα.
20' Κίτρινη κάρτα Ραγκουέλ
21' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Γιασεμάκης
Ο Κωνσταντίνίδης πασάφρει στον Γιασεμάκη αλλά αυτός από κοντά και πάνω στην κίνηση δεν μπορεί να παραβιάσει την εστία του Ατρομήτου.
23' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Χαραλάμπους
Καλή εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη
27' Σουτ ΠΑΟΚ Βαγγελή
Ο Βαγγελής σουτάρει έξω από την περιοχή και αποκρούει δύσκολα ο Μιχαηλίδης
29' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μέγκαχεντ
30' Γκολ Ατρόμητος Άντερσον
Ο Άντερσον με καρφωτή κεφαλιά δίνει προβάδισμα δύο γκολ στον Ατρόμητο
31' Σχόλιο
Καλύτερος ο Ατρόμητος προηγείται δίκαια με 2-0. Ο ΠΑΟΚ συνέχίζει να παίζει με έναν επιθετικό ενώ η άμυνα με τον Μέγκαχεντ να είναι... αλλού, έχει σοβαρά προβλήματα.
31' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Μερίνο
32' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Βγήκε ο Μέγκαχεντ μπήκε ο Αραμπατζής
34' Ευκαιρία Ατρόμητος Λουτσιάνο
Άλλη μία γκάφα των αμυντικών του ΠΑΟΚ την εκμεταλλεύεται ο Λουτσιάνο, παίρνει την μπάλα, βγαίνει τετ α τετ με τον Φερνάντεζ σουτάρει αλλά αποκρούει σε κόρνερ ο πορτιέρο των γηπεδούχων
35' Σχόλιο
Μπουκάλι "φεύγει" από την κερκίδα των οπαδών του ΠΑΟΚ και βρίσκει το πόδι του Λουτσιάνο που ήταν έτοιμος να εκτελέσει κόρνερ. Το ματς διακόπηκε για 2 λεπτά και ξεκίνησε ξανά.
38' Κίτρινη κάρτα Σανόκο
41' Σουτ ΠΑΟΚ Μελίσσης
Σουτ το Μελίσση μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και βγαίνει κόρνερ
44' Σχόλιο
Πόσο κακός είναι ο ΠΑΟΚ σήμερα; Ο Ατρόμητος θα μπορούσε να προηγείται και με 3-0!
45' Έναρξη καθυστερήσεων 4 λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Μπήκε ο Τόργκελε, βγήκε ο Γιασεμάκης
46' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μίετσελ
Σουτ του Πολωνού μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μιχαηλίδη
50' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Κωνσταντίνίδης
Μοναδική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κωνσταντινίδης βγήκε από πλάγια θέση απέναντι από τον Μιχαηλίδη ,αλλά έστειλε με σουτ την μπάλα άουτ
50' Ευκαιρία Χαραλαμπίδης
Από απόσταση αναπνοής ο Χαραλαμπίδης, δεν κάνει καλά το πλασέ και μπλοκάρει ο Μιαχηλίδης
52' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ πλέον πιέζει μήπως... σώσει την κατάσταση
53' Σουτ ΠΑΟΚ Αραμπατζής
Απειλεί ο Αραμπατζής από μακριά, η μπάλα φεύγει άουτ
54' Σχόλιο ΠΑΟΚ
Οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ παρά το 0-2 συνεχίζουν να φωνάζουν υπερ της ομάδας τους
57' Κίτρινη κάρτα Άντερσον
58' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Βαγγελής
Κεφαλιά του Βαγγελή από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
59' Σουτ Μερίνο
Σουτ του Μερίνο, μπλοκάρει ο Μιχαηλίδης
61' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Μπήκε ο Κουτσοσπύρος, βγήκεο Μερίνο
62' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Μπήκε ο Γκονζάλες, βγήκε ο Βαγγελής
63' Κίτρινη κάρτα Μπαρκαουάν
64' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ήμίχρονο παίζει μονότερμα τον Ατρόμητο αλλά δεν μπορεί να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι είναι δύο γκολ πάνω και παίζουν έξυπνα
73' Ευκαιρία Κουτσοσπύρος
Ο Κουτσοσπύρος βγαίνει στην αντεπίθεση, αλλά λίγο πριν βρεθεί απέναντι στον Φερνάντεζ, χάνει το κοντρόλ
74' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Κουτσοσπύρος
75' Ευκαιρία Ατρόμητος Κορακάκης
Ο Φερνάντεζ με εκπληκτική επέμβαση παίρνει την μπάλα από τον Κορακάκη που προσπάθησε να τον ντριμπλάρει και να σκοράρει
76' Σχόλιο
Ο Ατρόμητος έχει καταφέρει να κρατήσει το προβάδισμα και μάλιστα πλέον έχει πάρει και την κατοχή της μπάλας. Παραλίγο μάλιστα να πετύχει και τρίτο γκολ σε μία από τις αντεπιθέσεις του.
77' Δοκάρι Ατρόμητος Κουτσοσπύρος
Σου του Κουτσοσπύρου η μπάλα βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Φερνάντεζ! Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο
81' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Μπήκε ο Μαρίνος, βγήκε ο Λουτσιάνο
83' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Μπήκε ο Ιωάννου, βγήκε ο Άντερσον
89' Πέναλτι Ατρόμητος
Πέναλτι υπερ του Ιωνικού που μόνο ο... διαιτητής το είδε. Βεβαια το σκορ είναι τέτοιο που λίγη σημασία έχει.
90' Γκολ Ατρόμητος Κουτσοσπύρος