Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 1-0

Παπάζογλου

Με "λυτρωτή" τον Θανάση Παπάζογλου (88') ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ατρόμητου στην "Τούμπα" με 1-0 (video)

Το πρώτο 45λεπτό επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια δίχως κάποιο τέρμα.
Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε "τέμπο", αναγκάζοντας, τον ούτως ή άλλως με αμυντικούς προσανατολισμούς, Ατρόμητο να οπισθοχωρήσει αισθητά (και να παίξει με αντεπιθέσεις) και τελικά κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Μιχαηλίδη, με την αναμέτρηση να κρίνεται από το... πόδι του Θανάση Παπάζογλου, ο οποίος στο 88' σημείωσε το μοναδικό τέρμα του ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για ακόμα ένα παιχνίδι οι γηπεδούχοι κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, φτάνοντας τα 8 παιχνίδια με μηδέν παθητικό στο πρωτάθλημα ή αν προτιμάτε τα 762 λεπτά. Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ έχει να δεχθεί γκολ από το ματς της 12ης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕΚ (1-0, 48' Μαντούκα) στις 28 Νοέμβρη.
Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής (80' Παπάζογλου), Κοντρέρας, Μαλεζάς, Λίνο, Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Σορλέν (65' Κουτσιανικούλης), Κριστιάνο (46' Μουσλίμοβιτς), Εντίνιο.

Ατρόμητος (Δώνης): Μιχαηλίδης, Νεμπεγλέρας, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Καλατζής (87' Αποστολόπουλος), Σαρμιέρντο, Ολιβέιρα, Νάστος, Μπρίτο (79' Σφακιανάκης), Περόνε, Αναστασάκος (69' Τάτος).

Γήπεδο: "Τούμπα"
Διαιτητής: Γ. Γιαννόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Σ. Τρύφωνας (Κέρκυρας), Δ. Μπιτσίδης (Θράκης)
Κίτρινες: Κριστιάνο Μοράες / Μελισσάς, Σαρμιέντο, Καλατζής, Ολιβέιρα
Κόκκινες: -
Με μια ματιά

Στην κατάμεστη από εκστασιασμένους φίλους του ΠΑΟΚ "Τούμπα", με νωπές τις μνήμες από το 1-0 επί του Ολυμπιακού στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και στόχο τη νίκη που θα τον διατηρούσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League και τροχιά... Τσάμπιος Λιγκ (σ.σ. βαθμολογικό πλεονέκτημα στα επερχόμενα πλέι οφ), ο "δικέφαλος του βορρά" υποδέχτηκε τον... επανακάμψαντα στις τελευταίες αγωνιστικές Ατρόμητο.

Την ομάδα του Περιστερίου η οποία "ορέγεται" ευρωπαϊκές... περιπέτειες. Άλλωστε, από την 7η θέση της βαθμολογίας, ο σύλλογος του Δώνη έχει κάθε δικαίωμα να ατενίζει με όνειρα τα... πλέι οφ.

Ανούσια... υπεροχή

Η αναμέτρηση της 20ής αγωνιστικής ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως ωστόσο να "μεταφράσει" αυτά τα δύο στοιχεία σε απειλή για την εστία του Μιχαηλίδη. Η ανούσια... υπεροχή, όπως αποδείχθηκε στο πρώτο τέταρτο, παραλίγο μάλιστα να κοστίσει στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος, σε δύο επισκέψεις των φιλοξενούμενων στα καρέ του Κώστα Χαλκιά σε λιγότερο από δέκα λεπτά.

Ο Μπρίτο μόλις στο 4' δοκίμασε τα "αντανακλαστικά" του διεθνή τερματοφύλακα των γηπεδούχων με μακρινό σουτ, ο οποίος ωστόσο ήταν σε εγρήγορση και απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 13', ένας πρώην, ο Ηλίας Αναστασάκος, έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το κακό - αδύναμο - τελείωμα της φάσης απέναντι από τον Κώστα Χαλκιά, έδωσε τη δυνατότητα στον Έλληνα πορτιέρο να μπλοκάρει την μπάλα.

Επιπολαιότητα και αβίαστα λάθη

Οι κινήσεις των παικτών του Φερνάντο Σάντος στα επόμενα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από επιπολαιότητα, και αβίαστα λάθη. Ο Μοράες έδειχνε να μην έχει, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά, ρυθμό στο παιχνίδι του, ο Εντίνιο δεν είχε την κατάλληλη "τροφοδοσία"από τους παίκτες του και ο Σάντος παραπονιόταν ακόμα και για την αργή εναλλαγή των παικτών του στις πτέρυγες.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο ρυθμός του ματς να μην ικανοποιεί και τον ΠΑΟΚ να απειλεί σε ένα ολόκληρο ημίχρονο μόνο μία φορά, με τον Βιεϊρίνια στο 17'. Ο Πορτογάλος εξαπέλυσε δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Μιχαηλίδης σε ετοιμότητα απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα λεπτό καθυστέρηση και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ (0-0).

Αλλαγή (αέρα) από τα αποδυτήρια

Ο Κριστιάνο (Μοράες) δεν ικανοποίησε με την παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και ο Φερνάντο Σάντος έριξε στη μάχη τον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, ο οποίος πήρε τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο, κινούμενος ελάχιστα πιο πίσω από τον Εντίνιο. Αυτό αρχικά, καθώς οι δύο παίκτες στη συνέχεια εναλλάσσονταν στην κορυφή της επίθεσης.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γιώργος Δώνης, σαφώς ικανοποιημένος από τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του στο πρώτο μέρος, δεν προχώρησε σε αλλαγές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, περιορίζοντας τον Ατρόμητο στο δικό του μισό του γηπέδου. Η υπεροχή ήταν εμφανής, ο Μουσλίμοβιτς σε δύο περιπτώσεις βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά στα πρώτα 13 λεπτά δεν καταγράφηκε τελικά ευκαιρία, απόρροια της καλής αμυντικής οργάνωσης των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μάλιστα σε δύο αντεπιθέσεις δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ, με Σαρμιέντο και Αναστασάκο, χωρίς όμως το επιθυμητό για την ομάδα τους αποτέλεσμα.

Με τη συμπλήρωση 63 λεπτών αγώνα, ο ΠΑΟΚ απείλησε, πάλι με πρωταγωνιστή τον Βιεϊρίνια, αλλά ξανά ο Μιχαηλίδης του είπε "όχι" απομακρύνοντας τον κίνδυνο με διπλή προσπάθεια. Μάλιστα στη συνέχεια της φάσης ο Εντίνιο πήρε το "ριμπάουντ", έστρωσε στον Βιεϊρίνια που επιχείρησε μονοκόμματο σουτ αλλά προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα, είχε αλλάξει πορεία βρίσκοντας στα πόδια του Μουσλίμοβιτς που ήταν εκτεθειμένος (οφσάιντ).

Τελικά... 1-0

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά και τελικά δικαιώθηκε μετά από 88 λεπτά παιχνιδιού. Ο Βιεϊρίνια έδωσε ωραία πάσα στον Μουσλίμοβιτς, ο Βόσνιος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Παπάζογλου και κατέληξε στα δίχτυα του Μιχαηλίδη.

Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε με τον "δικέφαλο" να κατακτά ένα πολύτιμο τρίποντο, όσον αφορά την εκπλήρωση των φετινών στόχων του στο πρωτάθλημα της Super League.
Video με το γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου

Σάντος (ΠΑΟΚ): " Είχα προειδοποιήσει τους παίκτες σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας πως θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Από τη μία πλευρά επειδή ο Ατρόμητος είναι μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα που ξέρει τι ζητάει και από την άλλη γιατί ένιωθα ότι οι παίκτες μου είχαν χαλαρώσει από την τελευταία νίκη που κάναμε. Προσπαθήσαμε όλη την εβδομάδα να τους σημάνουμε το καμπανάκι και τελικά στο φινάλε βγήκε αυτό που περίμενα.

Δεν μπορώ να πω ότι μπήκαμε άσχημα. Μπήκαμε σχετικά καλά. Η ομάδα είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε ψάχνοντας για κάποιο γκολ. Από το 15' και μετά εξαφανιστήκαμε από τον αγώνα. Δεν ήμασταν σύνολο ποδοσφαιριστών. Αφήσαμε τον Ατρόμητο να κάνει ότι θέλει. Να ελέγχει το παιχνίδι. Δεν πιέσαμε τον αντίπαλο, χάσαμε πολύ χρόνο. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε από πλευράς οργάνωσης, όμως ήμασταν αγχωμένοι και νευρικοί. Όμως σίγουρα αυτό που άλλαξε ήταν η συμπεριφορά και η νοοτροπία. Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να παλέψουν στα ίσια, όπως έπρεπε να κάνουν από το πρώτο ημίχρονο. Σίγουρα ήταν ένα άσχημο παιχνίδι από εμάς, ακόμη και στο δεύτερο ημίχρονο που πιέσαμε παραπάνω

".

Δώνης (Ατρόμητος): " Πιστεύω ότι ήμασταν καλύτεροι από τον ΠΑΟΚ και χάσαμε άδικα το παιχνίδι. Δημιουργήσαμε περισσότερες φάσεις από τον ΠΑΟΚ, ενώ πέραν των ευκαιριών είχαμε και πολλές προϋποθέσεις σε αντεπιθέσεις όπου λειτουργήσαμε αρκετά εγωιστικά. Στο ποδόσφαιρο σημαντικό ρόλο παίζει και η τύχη. Εμείς μάλλον δε θα τη βρούμε μπροστά μας, καθώς ο ΠΑΟΚ με ένα "τσαφ" πήρε το ματς. Είμαι ευχαριστημένος από τη νοοτροπία που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές μου στο γήπεδο. Αυτό είναι που με ικανοποιεί. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ και την βελτίωση που δείχνει".
Όλα τα λεφτά...

Δε θα μπορούσε να μην είναι ο "χρυσός" σκόρερ του ΠΑΟΚ, Θανάσης Παπάζογλου.

Ο Ατρόμητος έμεινε πιστός στην τακτική του, δυσκόλεψε πολύ τον ΠΑΟΚ, ωστόσο αυτό δεν του εξασφάλισε ούτε το βαθμό της ισοπαλίας στην "καυτή" Τούμπα
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Ο ΠΑΟΚ ήταν κινητικός, αλλά ορισμένες φορές επιπόλαιος, τουλάχιστον όσον αφορά την τελική πάσα και την τελική προσπάθεια.
To Live του αγώνα... Από τον Γιώργο Χριστοφόρου
Η 11άδα των γηπεδούχων
ΠΑΟΚ(Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Λίνο, Γκαρσία, Βιτόλο, Βιεϊρίνια, Σορλέν, Κριστιάνο, Εντίνιο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Ατρόμητος(Δώνης): Μιχαηλίδης, Νεμπεγλέρας, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Καλατζής, Σαρμιέρντο, Ολιβέιρα, Νάστος, Μπρίτο, Περόνε, Αναστασάκος.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα του Ατρόμητου.
2' Κόρνερ ΠΑΟΚ
Πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση για την ομάδα του ΠΑΟΚ.
4' Ευκαιρία Ατρόμητος
Δυνατό σουτ του Μπρίτο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Χαλκιάς σε ετοιμότητα θα διώξει σε κόρνερ.
9' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ πιέζει τον Ατρόμητο και τον έχει κλείσει στα καρέ του.
13' Ευκαιρία Ατρόμητος
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Αναστασάκο να βγαίνει απέναντι από τον Χαλκιά, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο.
15' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος
Κίτρινη κάρτα στον Μελισσά για μαρκάρισμα στον Βιεϊρίνια.
17' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Βιεϊρίνια θα μπει μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου μετά από λάθος της άμυνας, το σουτ του ωστόσο έδιωξε ο Μιχαηλίδης.
18' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος
Κίτρινη κάρτα στον Σαρμιέντο για μαρκάρισμα στον Εντίνιο.
26' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά στα τελευταία λεπτά.
29' Σχόλιο
Ο Κοντρέρας έπεσε προσωρινά στο γήπεδο, μετά από χτύπημα του Περόνε.
34' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Κριστιάνο για μαρκάρισμα στον Αναστασάκο.
40' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος
Κίτρινη κάρτα στον Καλατζή
45' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος
Κίτρινη κάρτα στον Ολιβέιρα για μαρκάρισμα στον Βιεϊρίνια.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Μουσλίμοβιτς μέσα στη θέση του Μοράες.
55' Σχόλιο
Πιέζει ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.
58' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Βιεϊρίνια θα βγάλει την σέντρα από τα δεξιά, με τον Μουσλίμοβιτς να κόβεται τελευταία στιγμή μέσα στην περιοχή.
59' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Νάστος έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά στον Αναστασάκο μέσα στην περιοχή, ο 33χρονος φορ δεν θα κάνει καλό σουτ.
63' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Βιεϊρίνια θα κάνει δυνατό σουτ, με τον Μιχαηλίδη να μην κάνει καλή απόκρουση, αλλά για καλή του τύχη οι αμυντικοί του Ατρόμητου έδιωξαν τελευταία στιγμή.
65' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Σορλέν έξω στη θέση του ο Κουτσιανικούλης.
70' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Τάτος μέσα στη θέση του Αναστασάκου.
76' Σχόλιο
Πιέζει ο ΠΑΟΚ την άμυνα του Ατρόμητου, χωρίς αποτέλεσμα.
79' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Σφακιανάκης μέσα στη θέση του Μπρίτο.
80' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Παπάζογλου μέσα στη θέση του Αραμπατζή.
85' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Καλατζής από καλή θέση θα κάνει το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.
86' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Καλατζής έξω στη θέση του ο Αποστολόπουλος.
88' Γκολ ΠΑΟΚ 1-0
Ο Βιεϊρίνια θα δώσει ωραία πάσα στον Μουσλίμοβιτς που θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα κοντράρει στον Παπάζογλου και θα καταλήξει στα δίχτυα του Μιχαηλίδη.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.