X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ-Εργοτέλης 2-0

Αθανασιάδης

Ο ΠΑΟΚ χάρις στα γκολ των Αθανασιάδη (72') και Αναστασάκου (77') επικράτησε στην "Τούμπα" του Εργοτέλη με 2-0

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, διατηρούσαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αποζημιώθηκαν με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και φυσικά τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.
Η είσοδος του Αθανασιάδη στην επανάληψη έδωσε πνοή στην επιθετική γραμμή του "Δικεφάλου του Βορρά" και ο "πιτσιρικάς" επιβεβαίωσε την εμπιστοσύνη του Σάντος στο πρόσωπό του, ανοίγοντας λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο της "Τούμπας", το δρόμο προς την νίκη, την οποία... σιγούρεψε ο Αναστασάκος πέντε λεπτά μετά την επίτευξη του 1-0.

Ο Εργοτέλης δεν εντυπωσίασε, αρκούμενος στην πολυπρόσωπη άμυνα αλλά και την αμυντική νοοτροπία του, ευελπιστώντας σε ένα γκολ σε κάποια από τις αντεπιθέσεις του.
Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Φ. Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Κονσεϊσάο (90' Κωνσταντινίδης), Αναστασάκος (83' Γκαρσία), Μπακαγιόκο (59' Αθανασιάδης), Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Ίβιτς, Βερόν, Σορλέν

Εργοτέλης (Ν. Καραγεωργίου): Πόσα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο, Ογκουνσότο (64' Μπουντιμίρ), Μπέτο (76' Φραγκουλάκης), Ορφανός, Τζούνιορ, Κουτσιανικούλης, Πλάσνεγκερ

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Χ. Ζωγράφος (Αθηνών)

Βοηθοί: Α. Νικολακόπολουλος (Αθηνών), Κ. Παπαχαραλάμπους (Αθηνών)

Κίτρινες: Σορλέν / Ρομάνο

Με μια ματιά
ΠΑΟΚ και Εργοτέλης "διασταύρωσαν τα ξίφη τους" στην αναμέτρηση της Τούμπας για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" στόχευε στους τρεις βαθμούς της νίκης προκειμένου να διατηρηθεί στη δεύτερη και προνομιούχο, όσον αφορά τα πλέι οφ, θέση του βαθμολογικού πίνακα της, ενώ οι Κρητικοί από τη μεριά τους ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα ώστε να εδραιωθούν στις μεσαίες θέσεις της κατάταξης και να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο απο την επικίνδυνη ζώνη.

Οι δύο ομάδες αντιμετώπιζαν σημαντικές απουσίες με τον Σάντος να μην μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Μουσλίμοβιτς, Σνάουτσνερ και Βειϊρίνια, ενώ ο Καραγεωργίου σε αυτές του Δασκαλάκη.

Με 4-4-2 επέλεξε ο Φερνάντο Σάντος να παρατάξει την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας. Ο Κώστας Χαλκιάς υπερασπίστηκε την εστία των γηπεδούχων με τους Μαλεζά και Κοντρέρας να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Αριστερά στην άμυνα ξεκίνησε ο Λίνο, ενώ αντίστοιχα δεξιά ο Αραμπατζής.

Σχήμα ρόμβου στη μεσαία γραμμή με τον Βερόν σε ρόλο αμυντικού χαφ, τους Κονσεϊσάο και Σορλέν δεξιά και αριστερά αντίστοιχα ενώ στην κορυφή του ρόμβου βρέθηκε ο Βλάνταν Ίβιτς. Αναστασάκος και Μπακαγιόκο συνέθεσαν το δίδυμο της εμπροσθοφυλακής για το "Δικέφαλο του Βορρά".

Ο Νίκος Καραγεωργίου με επιθετικό σχήμα αλλά και με εντολή η ομάδα του να προσέχει τα νώτα της και να χτυπάει στις αντεπιθέσεις, παρέταξε τους Κρητικούς στην "Τούμπα". Ο Πόσα αντί του Δασκαλάκη στη θέση του τερματοφύλακα, με τους Γελαδάρη, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρη και Πλάσνεγκερ να αποτελούν την άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά

Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ, η μεσαία γραμμή των φιλοξενούμενων ήταν στημένη στην ευθεία με τους Τζούνιορ και Κουτσιανικούλη δεξιά και αριστερά αντίστοιχα και τους Μπέτο και Ορφανό να αποτελούν τα δύο αμυντικά χαφ. Ο Ογκονσούτο βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης με τον Ρομάνο ως περιφερειακός κυνηγός να κινείται ακριβώς από πίσω του.

Το πρώτο σφύριγμα του Ζωγράφου βρήκε τους φιλοξενούμενους στη σέντρα, οι οποίοι ήταν και οι πρώτοι που απείλησαν στην αναμέτρηση, με τον Κορδονούρη μόλις στο 2ο λεπτό να υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή ωστόσο από πλεονεκτική θέση το σουτ που πραγματοποίησε πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλκιά.

Ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα, η απόλυτη επιθετική... νηνεμία βασίλευσε στο χορτάρι της Τούμπας. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έφτανε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά η οι επιλογές των ποδοσφαιριστών του Σάντος στην τελική προσπάθεια δεν προκαλούσαν ανησυχία στον Πόσα.

Από την πλευρά του ο Εργοτέλης προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, τις οποίες η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων καθάριζε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Με αυτά να λαμβάνουν χώρα στον αγωνιστικό χώρο ο χρόνος κυλούσε χωρίς φάσεις και έπρεπε το ρολόι να σημαδέψει το 21' προκιεμένου ο ΠΑΟΚ να πραγματοποιήσει την πρώτη του αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ του Πόσα και αυτή από στημένη φάση. Οι Θεσσαλονικείς έστησαν την μπάλα σχεδόν στο ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, ο Λίνο έστρωσε για τον Κονσεϊσάο αλλά το σουτ του Πορτογάλου πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική, αλλά οι επιλογές παρέμεναν λανθασμένες την κρίσιμη στιγμή. Η πολυπρόσωπη άμυνα των Κρητικών περιόριζε τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, οι οποίοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ, όπως του Ίβιτς και του Κονσεϊσάο στο 29' και 33' αντίστοιχα, τα οποία ωστόσο θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν τουλάχιστον ακίνδυνα.

Η ροή του αγώνα... βόλευε τον Εργοτέλη, που πέρα από μία σέντρα σουτ του Σορλέν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, πήγε στα αποδυτήρια διατηρώντας το μηδέν στο παθητικό.

Με τους δύο τεχνικούς να μην κάνουν αλλαγές στις αρχικές τους επιλογές, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Τούμπα. Όπως και στο πρώτο 45λεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν οι πρώτοι που απείλησαν. Στο 47' ο Ρομάνο έκανε την μπαλιά, ο Κουτσιανικούλης πήρε την κεφαλιά αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησύχησε τον Χαλκιά που την είδε να περνάει μακριά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στην επανάληψη. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Εργοτέλης επέμενε στις αντεπιθέσεις και οι Σάντος, Καραγεωργίου αποφάσισαν να φρεσκάρουν τις γραμμές κρούσης τους, βάζοντας Αθανασιάδη και Μπουντιμίρ στις θέσεις των Μπακαγιόκο και Ογκουνσότο αντίστοιχα.

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Εργοτέλης έκλεινε όλο και περισσότερο τους διαδρόμους στους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, οι οποίοι όμως στο 64' με πρωταγωνιστή τον Κονσεϊσάο έκαναν την πρώτη τους πραγματικά αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ του Πόσα. Ο Βερόν κυνήγησε την μπαλιά του Ίβιτς, έκανε την πάσα στον Κονσεϊσάο, όμως το σουτ του τελευταίου από τη γωνία της μικρής περιοχής απομάκρυνε ο Πόσα.

Και 8 λεπτά αργότερα ο νεοεισελθόντας, Αναστασιάδης, "ξεκλείδωσε" την σφιχτή άμυνα του Εργοτέλη. Ο Λίνο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο νεαρός επιθετικός μόνος του στο δεύτερο δοκάρι έπιασε το πλασέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πόσα.

Το γκολ του Αθανασιάδη ξύπνησε τους συμπαίκτες του, που ανέβασαν στροφές, με αποτέλεσμα στο 77' ο Αναστασάκος με κεφαλιά, πάλι από σέντρα του Λίνο να κάνει το 2-0 και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Εργοτέλης στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει αλλά και να μειώσει με ένα σουτ του Φραγκουλάκη το οποίο ωστόσο ο Χαλκιάς απομάκρυνε με γροθιές. Το 2-0 και η εμφάνιση του ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αμφισβητηθεί από τους φιλοξενούμενους και το τελευταίο σφύριγμα του Ζωγράφου στο ματς βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν κατακτήσει ένα δίκαιο τρίποντο.

Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ)

" Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου δεν παίξαμε άσχημα αλλά με χαμηλή ένταση περιμένοντας ότι το γκολ κάπως θα έμπαινε. Σε τέτοια παιχνίδια όμως πρέπει να δώσει παραπάνω πράγματα για να κερδίσεις. Έπρεπε να ανεβάσουμε την ένατής μας και να αναγκάσουμε τον αντίπαλό μας να κάνει λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε, βάλαμε δύο γκολ και το παιχνίδι έγινε πιο εύκολο για μας. Συγχαρητήρια ωστόσο και στον Χαλκιά για την απόκρουση που έκανε μετά το 2-0. Η ομάδα όμως που κυνήγησε την νίκη ήταν ο ΠΑΟΚ με τον Εργοτέλη να θέλησε με αντεπιθέσεις να δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ"

.

Για τους ποδοσφαιριστές που αποκτήθηκαν στην περίοδο του Ιανουαρίου είπε: " Ξέραμε ότι οι ποδοσφαιριστές που αποκτήσαμε έχουνε χαρακτηριστικά που ταιριάζουν στην ομάδα ενώ και οι υπόλοιποι τους έχουν δεχθεί και γίνεται μία πολύ καλή δουλειά".

Για το αν θα γίνει κάποια ακόμη μεταγραφή μέχρι αύριο το βράδυ: " Αυτή η αγορά την περίοδο του Ιανουαρίου είναι πολύ δύσκολη. Αν βρεθεί κάποια λύση καλή για την ομάδα που θα μπορεί όμως να ενσωματωθεί καλά στην ομάδα που έχουμε ήδη ίσως και να κάνουμε. Αν όχι και πάλι δεν θα υπάρχει πρόβλημα".

Για το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο hellas online τόνισε: " Μία διοργάνωση εντελώς διαφορετική. Θα έχουμε δύο παιχνίδια απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο και θεωρώ ότι όλα θα είναι πιθανά. Θα πάμε και στα δύο παιχνίδια να παίξουμε στα ίσια".

Για το ενδεχόμενο της κούραση είπε: " Να δούμε πως νιώθουν. Είχαμε και την ατυχία με ένα κύμα ίωσης που έπληξε κάποιους ποδοσφαιριστές", κι όσο για τον ίδιο τόνισε πως: " Προσπαθώ να κάνω όσο καλύτερα γίνεται την δουλειά. Δεν πρόκειται να πέσει το ηθικό μου αν με αποδοκιμάσουν ούτε να πιστέψω ότι είμαι ο Θεός αν με χειροκροτήσουν".

Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλης)

" Κάποια στιγμή όσο περνούσε ο χρόνος πιστεύαμε ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι αλλά από μία αδράνεια μας ήρθε το γκολ του ΠΑΟΚ και μετά έγιναν για μας τα πράγματα δύσκολα. Αν δεν πληρώναμε την αδράνεια μας ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Έγινε προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές μας που μας δίνει ικανοποίηση για την συνέχεια με πολύ μεγάλα παιχνίδια για την συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο ήταν και λίγο τυχερός στην φάση του πρώτου γκολ και του εύχομαι καλή συνέχεια όπως και στ0ο παιχνίδι της Τετάρτης για το Κύπελλο".

Σε ερώτηση για την εμφάνιση της ομάδας του είπε: " Ο Κοντρέρας σταμάτησε κάποιες φάσεις στο ένας με έναν. Έτσι λειτουργούμε εκτός έδρας αλλά ο ΠΑΟΚ έχει καλή λειτουργία αλλά και αυτός ο καλύτερος σέντερ μπακ στην Ελλάδα μας σταμάτησε τις αντεπιθέσεις".
Όλα τα λεφτά...
Ο Λίνο μπορεί να μην πέτυχε κανέναν από τα δύο τέρματα αλλά από προσπάθειες του ίδιου Αθανασιάδης και Αναστασάκος βρήκαν από μία φορά ο καθένας δίχτυα
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αμυντική νοοτροπία με την οποία ο Εργοτέλης αντιμετώπισε την αναμέτρηση
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Εργοτέλης
(Ν. Καραγεωργίου): Πόσα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο, Ογκουνσότο, Μπέτο, Ορφανός, Τζούνιορ, Κουτσιανικούλης, Πλάσνεγκερ
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
(Φ. Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Κονσεϊσάο, Αναστασάκος, Μπακαγιόκο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Ίβιτς, Βερόν, Σορλέν
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Εργοτέλης Κορδονούρης
Ύστερα από ωραία μπαλιά ο Κορδονούρης βρίσκεται αφύλαχτος μέσα στην μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά.
11' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή.
15' Κίτρινη κάρτα Εργοτέλης Ρομάνο
21' Σουτ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Κομπίνα από τους παίκτες του ΠΑΟΚ σε εκτέλεση φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή. Ο Λίνο πάτησε για τον Κονσεϊσάο που έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε αρκετά έξω από αριστερό δοκάρι του Πόσα.
29' Σουτ ΠΑΟΚ Ίβιτς
Μακρινό σουτ του Ίβιτς καταλήγει απελπιστικά άουτ.
33' Σουτ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Σουτ του Κονσεϊσάο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα καταλήγει πολύ άουτ.
40' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ τα έχει βρει σκούρα κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα του Εργοτέλη και προσπαθεί να απειλήσει με μακρινά σουτ και από στημένες φάσεις.
43' Σουτ ΠΑΟΚ Σορλέν
Σέντρα σουτ του Σορλέν από αριστερή πλάγια θέση που λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Πόσα, όμως η μπάλα καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
45' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Ίβιτς
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κονσεϊσάο από τα δεξιά ο Ίβιτς έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Πόσα δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει την μπάλα.
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Σορλέν
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Κεφαλιά Εργοτέλης Κουτσιανικούλης
Μπαλιά του Ρομάνο, ο Κουτσιανικούλης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλκιά
54' Σχόλιο
Ίδιο σκηνικό και στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον ΠΑΟΚ να έχει την υπεροχή δίχως όμως αποτέλεσμα.
58' Σουτ Εργοτέλης Ογκουνσότο
Ο Κουτσιανικούλης πασάρει στον Ογκουνσότο που από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνει απευθείας το σουτ όμως είναι πολύ άστοχο.
59' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Αθανασιάδης στη θέση του Μπακαγιόκο.
64' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Μπουντιμίρ στη θέση του Ογκουνσότο.
66' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Ο Βερόν σώζει μια μπαλιά του Ίβιτς, μπαίνει από τα δεξιά στην μεγάλη περιοχή πασάρει στον Κονσεϊσάο, όμως το σουτ του τελευταίο διώχνει ο Πόσα.
72' Γκολ ΠΑΟΚ Αθανασιάδης
Εξαιρετική σέντρα ακριβείας του Λίνο από τα αριστέρα, η μπάλα καταλήγει στον αφύλαχτο Αθανασιάδη που μπροστά σε άδεια εστία δεν δυσκολεύεται με πλασέ να ανοίξει το σκορ.
75' Σουτ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Σουτ του Κονσεϊσάο από τα δεξιά λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα όμως περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πόσα.
77' Αλλαγή παίκτη Εργοτέλης
Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Μπέτο.
78' Γκολ ΠΑΟΚ Αναστασάκος
Σε ρόλο δημιουργό και πάλι ο Λίνο που από τα δεξιά βγάζει άλλη μια θαυμάσια σέντρα ο Αναστασάκος κάνει στην κινήση την κεφαλιά και στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη.
79' Ευκαιρία Εργοτέλης Φραγκουλάκης
Παράλληλη μπαλιά του Ρομάνο από τα δεξιά, ο Φραγκουλάκης από το ύψος του πέναλτι κάνει το σουτ, όμως ο Χαλκιάς με υπερένταση διώχνει την μπάλα.
83' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Γκαρσία στη θέση του Αναστασάκου.
90' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Κονσεϊσάο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά