ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Ιωνικός 3-0

ΠΑΟΚ Ιωνικός

Όσο ο Μάρτσιν Μίετσελ βρίσκει δίχτυα τον ΠΑΟΚ θα πρέπει να τον απασχολεί μόνο το διοικητικό

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα και εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Νικαιώτες βρίσκονται πλέον στην τελευταία θέση, μαζί με τον Ηρακλή.

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Μπαρκαουάν, Χαραλάμπους, Μελίσσης, Κωνσταντινίδης, Ζαγοράκης, Ηλιάδης, Χαραλαμπίδης (62΄ Γκονζάλες), Μίετσελ (87΄ Μέγκαχεντ), Τσίγκας (67΄ Τόργκελε).

Ιωνικός (Ανγκούστο Ινάσιο): Μπεντενίκ, Παχουέλο, Πουλόπουλος, Ζαβάνιο (70΄ Μελαμπιανάκης), Βουρεξάκης, Ουκάρ (77΄ Μακόρ), Ξενίδης, Ντα Κόστα (43΄ Γκούτμαν), Λετιέρι, Νατσούρας, Ονουάτσι.

Κίτρινες: Ηλιάδης, Αραμπατζής, Ζαγοράκης, Χαραλάμπους, Γκοναζάλες - Βουρεξάκης, Ντα Κόστα, Πουλόπουλος

Διαιτητής: Αργυρόπουλος Β. (Καστοριάς)
Βοηθός: Βλάχος Κ. (Γρεβενών)
Βοηθός: Σκουλής Ε. (Πέλλας)
4ος Διαιτητής: Γκαϊτατζής Θ. (Δράμας)
Παρατηρητής Διαιτ.: Σπυρόπουλος Ι. (Φθιώτιδας)
Αν. Παρατηρητής Διαιτ.: Σωμαρακάκης Φ. (Αθηνών)
td> Με μια ματιά
Το πρώτο ημίχρονο δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις στους περίπου 10.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο της Τούμπας. Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με βασικό στόχο να μην δεχθούν γκολ και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να γίνουν απειλητικοί. Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Μομτσίλο Βούκοτιτς δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλοστημένη αμυντική γραμμή του Ιωνικού.

Δύο καλές στιγμές καταγράφηκαν στο πρώτο 45λεπτο, μία για κάθε ομάδα. Στο 15΄ ο Ονουάτσι βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 44΄, μετά από σέντρα του Μίετσελ, ο Τσίγκας έπιασε το σουτ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους «κυανόλευκους» να διαμαρτύρονται για μία υπόδειξη οφσάιντ στον Γκούτμαν, που έφευγε μόνος του προς την εστία του Φερνάντεζ (μάλιστα σκόραρε, αλλά η φάση είχε ήδη σταματήσει). Η συνέχεια του αγώνα ανήκε στον ΠΑΟΚ και πιο συγκεκριμένα στον Μάρτσιν Μίετσελ.

Ο Πολωνός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε στο 55΄ σέντρα του Κωνσταντινίδη και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 73΄ με πλασέ από πάσα του Χαραλάμπους πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του και όγδοο προσωπικό στο φετινό πρωτάθλημα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ηλιάδης, ξανά από ασίστ του Χαραλάμπους, Να σημειωθεί πως ο Ιωνικός τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω τραυματισμού του Ξενίδη κι ενώ ο Αουγκούστο Ινάσιο είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.
td> Συνέντευξη Τύπου
Δικαιολογημένα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Μομτσίλο Βούκοτιτς, παρουσιάστηκε ικανοποιημένος στην Συνέντευξη Τύπου μετά την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας ενώ ο προπονητής του Ιωνικού, Αουγκούστο Ινάσιο, έκανε λόγο για μη ύπαρξη οφ σάιντ στην φάση του Ονουάτσι.

« Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για ακόμη ένα καλό παιχνίδι και την τέταρτη συνεχόμενη νίκη και σίγουρα με αυτό το αποτέλεσμα. Βρισκόμαστε σταθερά στην 4η θέση και με μία διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες που ήταν μαζί μας ή μπροστά μας», ενώ δεν έκρυψε πως:

« Φοβόμουνα λίγο το παιχνίδι αφού εγώ έλειπα, οι παίκτες έλειπαν και δεν κάναμε καλή προετοιμασία για αυτό το παιχνίδι. Οι παίκτες μας δείξανε όμως για ακόμη μια φορά τα προσόντα όπως στα προηγούμενα παιχνίδια και παρά το ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν σκοράραμε είχαμε και υπομονή και επιμονή για να βάλουμε το πρώτο γκολ και να φθάσουμε στη νίκη.

Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας όπως είναι αυτό στην Ξάνθη και στη συνέχεια δύο στην έδρα μας με τον Πανιώνιο και τον Ατρόμητο και θα κοιτάξουνε να εκμεταλλευτούμε αυτό το πρόγραμμα

».

Για τις τέσσερις νίκες του ΠΑΟΚ επί παρουσίας του σε πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος απάντησε: « Ειλικρινά δεν ήξερα ούτε το πρόγραμμα όταν ήρθα. Από το πρώτο παιχνίδι με τον Άρη είδα ότι έχουμε αυτά τα προσόντα που θέλω από μία ομάδα. Πρώτα από όλα μία ομαδικότητα, ένα καλό κλίμα μέσα στην ομάδα, μία αγωνιστική πειθαρχία και όταν έχεις αυτά τα προσόντα μπορείς να έχεις μια αγωνιστική σταθερότητα.

Μαζί με το κύπελλο σε έξι παιχνίδια όταν βάζεις 8 γκολ και δέχεσαι μόνο ένα δείχνεις ότι έχει δύναμη σαν ομάδα. Θα πρέπει να κρατήσουμε αυτό το κλίμα. Είχαμε περισσότερο κόσμο που έφυγε ευχαριστημένος και αυτό θα πρέπει να το κρατήσουμε. Και τον κόσμο και την αγωνιστική κατάσταση. Η ομάδα δείχνει να έχει κακή φόρμα και αν θα την κρατήσουμε ως το τέλος του Α΄ γύρου θα ήταν πολύ καλό

».

Σε ερώτηση για τον τρόπο που βγαίνουν οι ευκαιρίες απάντησε: « Προσπαθούμε και από τις δύο πλευρές. Η αριστερή πλευρά είναι πιο ουσιαστική. Δεν ήθελα από την αρχή να αλλάξω πολλά πράγματα αλλά μετά το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού με την Λάρισα ξεκινήσαμε να παίζουμε με δύο επιθετικούς. Αυτό έφερε και τα αποτελέσματα και είναι ευχάριστο. Θα θέλαμε και από τα δεξιά να έχουμε σέντρες και να είμαστε επικίνδυνοι και για να είμαι ειλικρινής περίμενα περισσότερα σήμερα από τον Χαραλαμπίδη όπου ήταν καλός με την Γερμανία και να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα για αυτό έκανα αλλαγή με τον Γκονζάλες στην άλλη πλευρά», για να καταλήξει: « Όταν κυνηγάς το αποτέλεσμα και βλέπεις ότι δεν μπορείς να βάλεις γκολ και μετά τα δύο γκολ περιμένεις πιο εύκολα να φθάσεις και πάλι».

Ινάσιο: « Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη του και τους παίκτες που κάνανε πολύ καλή προσπάθεια και ο ΠΑΟΚ κέρδισε δίκαια. Χάσαμε από τρία πράγματα. Πρώτα από όλα ότι ο ΠΑΟΚ είναι καλή ομάδα, δεύτερον είχε τους φιλάθλους του στο πλευρό του και τρίτον ο διαιτητής μας έκοψε αρκετές φάσεις», τόνισε στα πρώτα του λόγια ο τεχνικός του Ιωνικού, Αουγκούστο Ινάσιο.

Όσο για το αγωνιστικό κομμάτι είπε: « Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλά και δεν αφήσαμε να μας κάνουν ευκαιρίες. Είναι αλήθεια ότι ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά είχαν μόνο μία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο όπως και εμείς και νομίζω ότι δεν ήταν οφ σάιντ ο Ονουάτσι. Αυτό όπως καταλαβαίνετε μερικές φορές αλλάζει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, για να ακολουθήσουν άλλα δύο και να φθάνει δίκαια στη νίκη».

Τόργκελε: « Οι φίλαθλοι δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα και έκαναν πιο εύκολη τη νίκη. Το πιο σημαντικό είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς και ειδικά το τρίτο γκολ ήρθε μέσα από ομαδική προσπάθεια αλλάξαμε 20 φορές την μπάλα και σκοράραμε ήταν πραγματικά ένα πολύ όμορφο γκολ. Είναι φυσιολογικό όταν παίζεις στην έδρα σου και έχεις 15.000 κόσμο να γίνεται η δουλειά σου πιο εύκολη. Όσο για μένα πρέπει να αποδείξω και στον εαυτό μου ότι μπορώ να παίξω καλά και να κερδίσω την θέση μου και κάθε φορά που αγωνίζομαι θέλω να δείχνω τον καλύτερό μου εαυτό», δήλωσε από πλευράς των ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ, ο Σαντόρ Τόργκελε.

Μελαμπιανάκης:
« Σήμερα κάναμε μια προσπάθεια όλα τα παιδιά να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια φορμαρισμένη ομάδα όπως είναι ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα βρίσκεται σε κακή βαθμολογική θέση, θα πρέπει να δουλέψουμε και να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι που είναι στην έδρα μας για να ξεκολλήσουμε», τόνισε από πλευράς των παικτών του Ιωνικού ο Γιώργος Μελαμπιανάκης.
td> Όλα τα λεφτά...
Ο Μάρτσιν Μίετσελ έφτασε τα οχτώ γκολ στο πρωτάθλημα και οδηγεί εκ του ασφαλούς τον ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ που παρά τα εξωγηπεδικά προβλήματα κάνουν αυτό που πρέπει στο γήπεδο και αυτό για το οποίο θα έπρεπε να πληρώνονται.

Η επιστροφή του κόσμου στο γήπεδο της Τούμπας, αν και το γήπεδο χωράει ακόμα πολύ κόσμο...
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το λάθος του επόπτη στο γκολ του Ιωνικού. Η φάση όμως είναι εξαιρετικά δύσκολη και δεν θα πρέπει να καταδικαστεί γι αυτήν.
td> To Live του αγώνα...
93' Λήξη αγώνα.

93' Γκοοολ για τον ΠΑΟΚ.

Ο Ηλιάδης με κεφαλιά ψαράκι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

91' Κίτρινη κάρτα στον Γκονζάλες.

88' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μίετσελ έδωσε τη θέση του στον Μέγκαχεντ.

83' Με δέκα συνεχίζει ο Ιωνικός λόγω τραυματισμού του Ξενίδη.

77' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για το Ιωνικό. Ο Μακόρ πήρε τη θέση του Ουκάρ.

73' Γκοοολ για τον ΠΑΟΚ!!! Ο Μίετσελ δέχθηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

70' Αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Μελαμπιανάκης στη θέση του Ζαβάνιο.

67' Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους.

67' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τόργκελε αντί του Τσίγκα.

63' Κίτρινη κάρτα στον Πουλόπουλο.

62' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκονζάλες πήρε τη θέση του Χαραλαμπίδη.

60' Κίτρινη κάρτα στον Ζαγοράκη.

56' Κίτρινη κάρτα στον Αραμπατζή.

55' Γκοοολ για τον ΠΑΟΚ!!! Ο Κωνσταντινίδης μετά από όμορφη ενέργεια από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Μίετσελ με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

49' Ακυρώνεται λανθασμένα γκολ του Γκούτμαν, ως οφ-σάιντ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Λήξη ημιχρόνου.

45'

Κίτρινη κάρτα στον Ηλιάδη.

44' Σέντρα του Μίετσελ, ο Τσίγκας έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

43' Αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Γκούτμαν στη θέση του Ντα Κόστα.

35' Δεν έχει αλλάξει η εικόνα του αγώνα. Η αναμέτρηση έχει ρυθμό αλλά δεν υπάρχει η μεγάλη φάση.

34' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα.

25' Κίτρινη κάρτα στον Βουρεξάκη.

20' Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει φάση για γκολ στα καρέ του Μπεντενίκ.

15' Πρώτη φάση στον αγώνα από τον Ιωνικό. Ο Ονουάτσι βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

10' Επιθετικά έχει ξεκινήσει ο ΠΑΟΚ.

05' Χωρίς κάτι σημαντικό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

01' Ο αγώνας ξεκίνησε.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Κωνσταντινίδης, Μπαρκαουάν, Ζαγοράκης, Ηλιάδης, Μελίσσης, Χαραλαμπίδης, Χαραλάμπους, Τσίγκας, Μίετσελ.

Ιωνικός (Ανγκούστο Ινάσιο): Μπεντενίκ, Παχουέλο, Πουλόπουλος, Ζαβάνιο, Ντα Κόστα, Βουρεξάκης, Λετιέρι, Ουκάρ, Ξενίδης, Νατσούρας, Ονουάτσι.