Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Καβάλα 1-0

Μουσλίμοβιτς

Σε ένα κακό ματς ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 την Καβάλα χάρη στο γκολ του Μουσλίμοβιτς στο 47ο λεπτό

Δυο αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στο ματς εναντίον της Καβάλας, σε ένα παιχνίδι που είχε δυο διαφορετικά πρόσωπα.
Στο πρώτο μέρος ο αγώνας είχε ρυθμό και ευκαιρίες, με τον ΠΑΟΚ να είναι ο κυρίαρχος της αναμέτρησης, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να σκοράρει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μουσλίμοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα από τα χειρότερα που έχουμε δει στο φετινό πρωτάθλημα, με τις δυο ομάδες να μην έχουν ούτε πάθος αλλά ούτε και διάθεση, με αποτέλεσμα να προκαλέσουν τον εκνευρισμό του κόσμου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: Τούμπας
Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης)
Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Γουργιώτης (Φθιώτιδας)
4ος: Κουκλομένος (Λάρισας)
Παρατηρητής: Σκουφίτσας (Αθηνών)

ΠΑΟΚ(Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μουν(Παπάζογλου 46'), Μαλεζάς, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν, Λίνο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια(Κουτσιανικούλης 67'), Μουσλίμοβιτς.

Καβάλα(Τσαλίκης): Ιτανς, Παβίσεβιτς, Θεοδωρέλης, Ντουγκλάο, Οικονόμου, Ντικρόκ(Σουλτανίδης 86'), Ρινκόν, Ορούμα(Ιωάννου 70'), Ντιέ, Ονουάτσι, Σμολάρεκ(Σόσιν 82').

Κίτρινες: Ορούμα (26' Καβάλα), Θεοδωρέλης (75' Καβάλα), Ρινκόν (73' Καβάλα).
Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Σε μια σχεδόν γεμάτη Τούμπα, λόγω των εορτασμών των 84 ετών από την ίδρυση της ομάδας, ΠΑΟΚ και Καβάλα αναμετρήθηκαν με σκοπό τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πολλές φάσεις και γρήγορος ρυθμός

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Καβάλα να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να είναι απειλητική. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 15' έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία, με ένα σουτ του Βιεϊρίνια που πέρασε λίγο άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος μέσος σε ρόλο δημιουργού έβγαλε πολύ ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή της Καβάλας, με τον Μουσλίμοβιτς αν και από καλή θέση, να πλασάρει άουτ.

* ( Το ματς του πρώτου γύρου είχε λήξει ισοπαλία σε ένα ματς όπου ο ΠΑΟΚ είχε τρία δοκάρια )

Στο διάστημα 25-35 το παιχνίδι άνοιξε αρκετά, με τις δυο ομάδες να βγαίνουν γρήγορα στην αντεπίθεση, σε ένα ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός ωστόσο που έχασε δυο καλές φάσεις στο 29' και στο 34', όταν Μουσλίμοβιτς και Βιεϊρίνια πήραν την κεφαλιά, με την μπάλα να βγαίνει άουτ.

(1-0) Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φωτάκη από τα δεξιά, ο Μουσλίμοβιτς έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στη αριστερή γωνία του Ιτάνς.

Ύπνος βαθύς...

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, αφού ΠΑΟΚ και Καβάλα δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης. Μέσα σε όλα ήρθε και ο τραυματισμός του Βιεϊρίνια στο 65ο λεπτό, με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη να παίρνει τη θέση του.

* ( Στις τελευταίες δεκατρείς αναμετρήσεις ανάμεσα στις δυο ομάδες, ο ΠΑΟΚ μετρά δέκα νίκες και τρεις ισοπαλίες )

Στο 80ο λεπτό ο Λούσιο Φιλομένο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, μετά από μακρά απουσία από τα γήπεδα εξαιτίας ενός σοβαρού τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τους τρεις βαθμούς, σε ένα από τα χειρότερα ματς που έχουμε δει φέτος.

Συνέντευξη Τύπου

Φερνάντο Σάντος(ΠΑΟΚ): "Δίκαιη νίκη της ομάδας, αν αναλογιστούμε τις ευκαιρίες που δημιούργησε κάθε ομάδα. Δεν θυμάμαι να δημιούργησε η Καβάλα κάποια φάση στην εστία μας. Εμείς από την πλευρά μας προσπαθήσαμε αλλά νομίζω πιο σημαντικό ήταν η νίκη για να αφήσουμε πίσω τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα για να επανέλθει η ηρεμία στους ποδοσφαιριστές γιατί στο σημερινό ματς φάνηκε σε κάποιες περιπτώσεις, όταν είχαμε εμείς την μπάλα ότι δεν ήμασταν πολύ καλοί και χάσαμε πολλές πάσες από νευρικότητα και από άγχος.

Σε κάποιες περιπτώσεις όριζε περισσότερο η καρδιά παρά το μυαλό. Ωστόσο ήταν μία σημαντική νίκη ενόψει των πλέι οφ. Θεωρώ πως ήταν μία καλή ευκαιρία να γίνει η δοκιμή συνεργασίας Βιεϊρινια-Μουσλίμοβιτς στην κορυφή της επίθεσης. Από την δική μας την πλευρά πρέπει να έχουμε υπόψιν μας κάθε επιλογή γι΄ αυτό και έγινε αυτή η δοκιμή.

Ευελπιστώ ότι η ομάδα θα καταφέρει να δείξει το καλό πρόσωπο που έδειξε σε όλη την σεζόν. Σημαντικό σήμερα δεν ήταν η απόδοση αλλά η νίκη. Η νίκη αυτή ήταν καλή από πλευράς ηθικού και στα πλέι οφ πρέπει να είμαστε στην καλύτερη κατάσταση έχοντας πάντα στο μυαλό ότι προερχόμαστε από μία χρονιά κοπιαστική. Η απόδοση η σημερινή δεν φτάνει για τα πλέι οφ .Ωστόσο στα πλέι οφ πρέπει να κάνουμε μία μεγαλύτερη προσπάθεια γιατί έχουμε υψηλούς στόχους"

.

Κώστας Τσαλίκης(Καβάλα): "Γνωρίζαμε από την αρχή ότι παίζαμε απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα σε μία δυνατή έδρα. Νομίζω ότι κάναμε μία αξιοπρεπή εμφάνιση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά που αγωνιστήκαν. Αυτά τα παιχνίδια μπορεί να κριθούν στην λεπτομέρεια. Ο ΠΑΟΚ κατά διαστήματα ήταν καλύτερος από εμάς και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να τελειώσουμε την χρονιά με μία πολύ καλή εμφάνιση εναντίον του Πανιωνίου. Σήμερα είχαμε πρόβλημα με την τελευταία πάσα. Δυστυχώς σε μία τέτοια έδρα δεν μπορείς να έχεις πολλές ευκαιρίες. Αυτές που είχαμε σήμερα δυστυχώς τις αφήσαμε αναξιοποίητες".

Όλα τα λεφτά...

Το πρώτο μέρος. Πολλές φάσεις και η μπάλα πάνω κάτω όλη την ώρα. Παρόλα αυτά υπήρχαν αρκετά "νεκρά" διαστήματα.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Το δεύτερο ημίχρονο. Όποιος έψαχνε κάποιο τρόπο για να τον πάρει ο ύπνος, άνετα θα μπορούσε να δει το συγκεκριμένο ματς.

To Live του αγώνα...

Η 11άδα των γηπεδούχων
ΠΑΟΚ(Φ. Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μουν, Μαλεζάς, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν, Λίνο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Μουσλίμοβιτς.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Καβάλα(Τσαλίκης): Ιτανς, Παβίσεβιτς, Θεοδωρέλης, Ντουγκλάο, Οικονόμου, Ντικρόκ, Ρινκόν, Ορούμα, Ντιέ, Ονουάτσι, Σμολάρεκ.
1' Έναρξη αγώνα
Στην σέντρα η ομάδα της Καβάλας
4' Κόρνερ
Πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους.
7' Σχόλιο
Η Καβάλα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, όμως ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι.
12' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως η Καβάλα έχει κλείσει έξυπνα τους διαδρόμους.
15' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Πολύ δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι.
18' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Βιεϊρίνια με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε από τα δεξιά και έβγαλε ωραία σέντρα στον Μουσλίμοβιτς μέσα στην περιοχή, με τον Βόσνιο ωστόσο να βγάζει την μπάλα άουτ.
25' Σχόλιο
Ορούμα και Φωτάκης έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο, μετά από μαρκάρισμα του πρώτου.
26' Κίτρινη κάρτα Καβάλα
Κίτρινη κάρτα στον Ορούμα για το μαρκάρισμα στον Φωτάκη.
29' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Σέντρα του Σορλέν, ο Μουσλίμοβιτς θα πάρει την κεφαλιά, όμως η μπάλα θα περάσει άουτ.
32' Σχόλιο
Ο Ορούμα αισθάνεται ενοχλήσεις, αλλά δεν βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο.
34' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Καλή σέντρα του Αραμπατζή από τα δεξιά, ο Βιεϊρίνια θα πάρει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά για λίγο άουτ.
41' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Σέντρα του Λίνο από τα αριστερά, ο Βιεϊρίνια θα πάρει την κεφαλιά, όμως ο Ιτάνς έπεσε και μπλόκαρε.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Δυο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Γκολ ΠΑΟΚ 1-0
Κόρνερ του Φωτάκη από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μουσλίμοβιτς που έκανε το κοντρόλ μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια με σουτ νίκησε τον Ιτάνς.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα η ομάδα του ΠΑΟΚ.
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Μουν έξω στη θέση του ο Παπάζογλου.
55' Σχόλιο
Πολύ κακός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.
63' Σχόλιο
Το ματς εξακολουθεί να κινείται σε αργούς ρυθμούς.
67' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Βιεϊρίνια έξω, στη θέση του ο Κουτσιανικούλης.
70' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Ορούμα έξω στη θέση του ο Ιωάννου.
73' Κίτρινη κάρτα Καβάλα
Κίτρινη κάρτα στον Ρινκόν.
75' Κίτρινη κάρτα Καβάλα
Κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρέλη για κράτημα στον Παπάζογλου.
79' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Μουσλίμοβιτς έξω στη θέση του ο Φιλομένο.
82' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Σμολάρεκ μέσα τη θέση του ο Σόσιν.
86' Αλλαγή παίκτη Καβάλα
Ντικρόκ έξω στη θέση του ο Σουλτανίδης.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο παιχνίδι.
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μαλεζά για καθυστερήσεις.