Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Κέρκυρα 1-0

Πανηγύρια

Το πρώτο γκολ του Στέλιου Ηλιάδη χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ επί της Κέρκυρας (1-0)

td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Μομτσίλο Βούκοτιτς): Φερνάντεζ 7, Αραμπατζής 5 (73΄ Γκονζάλες), Κωνσταντινίδης 7, Μελίσσης 6, Ζαγοράκης 6, Ηλιάδης 6, Μπαρκαουάν 6, Μίετσελ 6 (90΄ Μπαλάφας), Χαραλάμπους 6, Μέγκαχεντ 6, Τόργκελε 6 (63΄ Γιασεμάκης).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ 6, Μοσχογιάννης 6, Φούφουλας 6, Καγκιούζης, Γκουστάβο 6, Ντακόλ 5, Καραδήμος 6 (62΄ Ντα Σίλβα) , Καρβάλιο, Βαρτζιώτης 5 (46΄ Σκούφαλης 6), Γκουέλα 6, Τόσκας 5 (87΄ Πελαγίας).
td> Με μια ματιά
O ΠΑΟΚ κατέβηκε με 4-4-2 και μπήκε με διάθεση να παίξει μπάλα αλλά δεν τα κατάφερε. Η Κέρκυρα ξεκίνησε καλύτερα και στο 6' πέτυχε γκολ με τον Μοσχογιάννη που ακυρώθηκε καθώς δόθηκε φάουλ κατά του παίκτη των φιλοξενούμενων.

Στο 11' το σουτ του Καγκιούζη τράνταξε το δοκάρι του Φερνάντεζ αλλά και τους παίκτες του δικεφάλου που ξύπνησαν και άρχιζαν να πιέζουν μετά το πρώτο 20λεπτο.

Αυτή η πίεση έφερε αποτελέσματα αφού οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 40 ήρθε το γκολ του Στέλιου Ηλιάδη.

Ο νεαρός σκόραρε μετά από 29 αναμετρήσεις με την φανέλα του δικεφάλου.

Αν στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν δύο μέτριες ομάδες, στο δεύτερο μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο οι... σκιές τους!

Ήταν λες και έκαναν αγγαρεία οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, αφού η Κέρκυρα δεν μπορούσε να βρει τους διαδρόμους που έβρισκε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο ΠΑΟΚ “βαριόταν” να επιτεθεί και προσπαθούσε να κρατήσει την νίκη με το φτωχό 1-0 κάτι που κατάφερε τελικά.

Έτσι αυτήν την στιγμή βρίσκεται στην 3η θέση με έναν όμως αγώνα παραπάνω από τους υπόλοιπους.

Από το σημερινό ματς φάνηκε πολύ η απουσία του Χαραλαμπίδη καθώς έλειψαν από την ομάδα του Βούκοτιτς οι επελάσεις, οι σέντρες και οι εμπνεύσεις του Κύπριου. Καλύτεροι των νικητών ήταν οι Αραμπατζής, Ηλιάδης και Κωνσταντίνδης ενώ από την Κέρκυρα ξεχώρισε ο Λουκάς Καραδήμος, ο Φλαβίνιο και ο Καγκιούζης.
td> Συνέντευξη Τύπου
Τεννές: “Τρίτη σερί διαιτητική αδικία”

“Θα ξεκινήσω με μια γκρίνια. Είναι το τρίτο σερί παιχνίδι που η ομάδα μου υφίσταται μία διαιτητική αδικία. Μετά τα παιχνίδια με Ξάνθη και Πανιώνιο και σήμερα η διαιτησία έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα. Νομίζω ότι το γκολ (σ.σ. Μοσχογιάννη) ήταν κανονικό που ακυρώθηκε στην αρχή πρέπει να το δω όμως και στο ριπλέι.

Αυτό όμως που πρέπει να πω είναι ότι είχαμε ένα γκολ (σ.σ. του Μοσχογιάννη που δεν μέτρησε), ένα δοκάρι και αναγκάσαμε τον Φερνάντεζ σε 2-3 καλές αποκρούσεις. Είχαμε τον έλεγχο, κερδίσαμε τις εντυπώσεις όχι όμως και το αποτέλεσμα. Αξίζαμε κάτι καλύτερο σήμερα όμως εκείνο που μετράει τελικά είναι το αποτέλεσμα και ο ΠΑΟΚ είναι αυτός που κέρδισε.

Προηγείται το γκολ του Μοσχογιάννη που δεν μέτρησε της κάρτας που δεν δέχτηκε ο Τόσκας και αν μετρούσε θα είχαν αλλάξει τα δεδομένα. Πιστεύω ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μαζεύτηκε στην άμυνά του και έδιωχνε την μπάλα από την άμυνά του και μας δημιούργησε δυσκολίες στο να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Από την στιγμή όμως που η ομάδα μου έρχεται μέσα στην Τούμπα και κλείνει τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο με αφήνει ικανοποιημένο. Εγώ ξεκίνησα με γκρίνια την συνέντευξη αλλά πιστεύω και ελπίζω και εύχομαι η συνέχεια να είναι πολύ καλύτερη και για την διαιτησία.

Εκδηλώσεις σαν και αυτές που διοργανώνει η ΠΑΕ ΠΑΟΚ για τον ρατσισμό μας βρίσκουν απόλυτα σύμφωνους και μακάρι να γίνουν και στις υπόλοιπες ομάδες”.

Βούκοτιτς: “Έχουμε μια δύσκολη εβδομάδα”

“Από την δική μου πλευρά θα ήθελα πρώτα από όλα να δώσω στους παίκτες μας συγχαρητήρια για την ακόμη μία νίκη που πέτυχαν. Ξέρουμε ότι έχουμε τα προβλήματα και ξέρουμε το μυαλό μας δεν ήταν αποκλειστικά στο γήπεδο όπως πρέπει να είναι.

Ωστόσο είμαι πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου.Είχαμε ομαδικότητα και πάθος μέσα στο γήπεδο στοιχεία που είναι αρκετά για να πάρεις τους τρεις βαθμούς. Κάποτε θα παίξουμε πιο καλά, κάποτε όχι αλλά θα πρέπει να έχουμε αυτά τα στοιχεία.

Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι αφού η ομάδα της Κέρκυρας δεν βρίσκεται τυχαία σε αυτή την θέση. Έχει καλούς παίκτες. Αυτό που είπα ότι θέλουμε τις νίκες με Λάρισα, Κέρκυρα και το επόμενο με Αιγάλεω ισχύει και τώρα αφού θα έχουν πολύ μεγάλη σημασία για μας να τα κερδίσουμε. Αν καταφέρουμε να κερδίσουμε και το Αιγάλεω η συνέχεια θα είναι πιο εύκολη αφού η ομάδα πέρασε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα και στη συνέχεια θα μπορούμε να περιμένουμε με τα καλά αποτελέσματα να είμαστε κοντά στους στόχους μας.

Νομίζω ότι ο Χαραλάμπους βοήθησε στην αμυντική μας συμπεριφορά γιατί κάπου στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε έναν παίκτη να πρεσάρει. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κινδυνεύσαμε καθόλου.

Η Κέρκυρα δεν έκανε καμία ευκαιρία ενώ κάναμε και δύο ευκαιρίες με τον Γιασεμάκη και τον Μπαλάφα όπου θα μπορούσαμε να κάνουμε γκολ.

Το παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό για το Κύπελλο είναι ένα παιχνίδι που θέλουμε να το κερδίσουμε για να περάσουμε στον επόμενο γύρο. Έχουμε μια δύσκολη εβδομάδα αφού μας περιμένουν τρία παιχνίδια σε εφτά μέρες για αυτό και από τώρα ξεκινάει η προετοιμασία μας και θέλουμε και στο κύπελλο να έχουμε μια καλή προσπάθεια.Αυτό που μπορώ να πω από την στιγμή που ήρθα έχουμε ένα πολύ θετικό κλίμα παρά τα προβλήματα. Καταλαβαίνω τους παίκτες όταν δεν είναι πληρωμένοι όταν σκέφτονται τα άλλα και δεν είναι 100% συγκεντρωμένοι στα παιχνίδια.

Σε αυτά τα τρία παιχνίδια όμως παίξαμε με ψυχή και πήραμε 7 βαθμούς από ομάδες που ήταν μπροστά μας χωρίς να ήταν εύκολο μια εκτός έδρας ισοπαλία με τον Άρη στο τοπικό ντέρμπι, μια νίκη στην Λάρισα αλλά και με την Κέρκυρα. Όταν είσαι επαγγελματίας ποδοσφαιριστής δεν είναι εύκολο από την μια να σκέφτεσαι τα λεφτά και από την άλλη τα παιχνίδι. Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση το κλίμα μπορεί να χαλάσει και δεν θα είναι καλό για την ομάδα.

Επιμένω οι αποστάσεις να είναι μικρές και να παίζουμε πρέσινγκ όταν οι αντίπαλοι έχουν την μπάλα. Εξαρτάται όμως από τους δικούς μας και από τους αντιπάλους. Θα επιμείνω και ειδικά εδώ στην Τούμπα να παίξουμε με δύο επιθετικούς. Το κάναμε μία εβδομάδα και σίγουρα θέλει κάποιο χρονικό διάστημα.

Συμφωνώ με αυτές τις εκδηλώσεις γιατί θέλουμε στα γήπεδα να μην υπάρχουν προβλήματα ώστε να μην έχουμε την βία και τον ρατσισμό στα γήπεδα”.

Καραδήμος: “Αν ήταν γκολ θα άλλαζε τα δεδομένα”

“Σήμερα ήρθαμε εδώ πέρα να κάνουμε μια καλή εμφάνιση και αν είναι να πάρουμε κάτι θετικό. Το αποτέλεσμα μπορεί να μην ήρθε αλλά πραγματοποιήσαμε μια καλή εμφάνιση. Αν η φάση του Μοσχογιάννη ήταν γκολ θα άλλαζε τα δεδομένα στο παιχνίδι ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν δημιουργήσαμε καμία φάση γιατί περιμέναμε αλλιώς τον ΠΑΟΚ.

Για μας τελείωσε αυτό το παιχνίδι και θα κοιτάξουμε να συνεχίσουμε στον ρυθμό μας. Έχουμε καλή ομάδα, αλλά έχουμε γνωρίσει κάποια άτυχα αποτελέσματα και θέλω να πιστεύω ότι μέσα από την δουλειά θα επιστρέψουμε στον δρόμο των επιτυχιών ενώ εύχομαι καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ.

Το χειροκρότημα του κόσμου στην αλλαγή μου ήταν ωραίο συναίσθημα μετά από έξι χρόνια στην ομάδα που δεν ήταν και λίγα και δεν είχα εξάλλου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

Όσο για τον ρατσισμό και την βία είναι δύο στοιχεία που δεν έχουνε θέση πουθενά και αυτή η εκδήλωση είναι παράδειγμα προς μίμηση”.

Μέγκαχεντ: “Αυτό που μετράει είναι οι τρεις βαθμοί”

“Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στην ομάδα μας που πήραμε τους τρεις βαθμούς. Ήταν πολύ δύσκολο και για τους παίκτες και για τον κόσμο να υπ στο γήπεδο με τον καιρό αυτό. Έχει πολύ μεγάλη σημασία που πήραμε τη νίκη και στο τέλος αυτό που μετράει είναι οι τρεις βαθμοί αν και στο δεύτερο ημίχρονο δυσκολευτήκαμε.

Υπάρχουν προβλήματα στον τομέα της βίας και του ρατσισμού στα γήπεδα και είναι σημαντικό για τους παίκτες να παίζουμε ποδόσφαιρο και να σκέφτονται μόνο αυτό και αυτά τα προβλήματα να εκλείψουν.

Ευχόμαστε να τελειώσουν αυτά τα προβλήματα. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα στην Ελλάδα ενδεχομένως σε κάποιες άλλες χώρες να υπ προβλήματα με τους Μουσουλμάνους αλλά όχι εδώ. Όλοι με σέβονται και το θρήσκευμα και όλα είναι καλά.

Έχω παίξει τρία παιχνίδια μετά από ένα εξάμηνο τραυματισμό και προβλήματα του παρελθόντος που δεν θέλω να συζητήσω. Δεν αισθάνομαι 100% έτοιμος αλλά μέσα από την σκληρή δουλειά και την βοήθεια του Θεού θα επανέλθω στην κατάσταση που θέλω”.

td> Όλα τα λεφτά...
Όλα τα λεφτά σε αυτόν τον τόσο βαρετό αγώνα ήταν το γκολ του Στέλιου Ηλιάδη. Ωραία γλυκιά σέντρα του Κωνσταντινίδη και ο Ηλιάδης έχοντας φόρα, μπήκε στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την διαιτησία της αναμέτρησης. Τόσο τον κ. Γερμανάκο όσο και τους επόπτες. Λάθος αποφάσεις σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Όχι μόνο επειδή ακύρωσε γκολ της Κέρκυρας που όπως φάνηκε και από το ριπλέι ήταν κανονικό, καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει σπρώξιμο του Μοσχογιάννη στον Μέγκαχεντ (πάντως ακουμπάει με το χέρι τον αμυντικό του ΠΑΟΚ χωρίς όμως δύναμη) αλλά και με τις συνεχόμενες λάθος αποφάσεις τόσο σε ότι αφορά τα οφσάιντ ή τα κόρνερ αλλά και τις κίτρινες κάρτες.
td> To Live του αγώνα...
Λήξη αγώνα

90+3':

Πλασέ του Μπαλάφα απο πλάγια θέση αποκρούει ο Σιντιμπέ.

90': Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπήκε ο Μπαλάφας βγήκε ο Μίετσελ.

87': Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντεζ για καθυστέρηση.

85':

Σουτάρει μέσα από την περιοχή ο Γιασεμάκης, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω στον Σιντιμπέ.

73': Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στην θέση του Αραμπατζή μπήκε ο Γκονζάλες.

65': Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει. Πολύ κακό το θέαμα στην Τούμπα με τις δύο ομάδες να μην έχουν "σπιρτάδα" στις κινήσεις τους.

63': Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ.

Στην θέση του Τόργκελε μπήκε ο Γιασεμάκης.

62': Αλλαγή για την Κέρκυρα. Στην θέση του Καραδήμου μπήκε ο Ντα Σίλβα

52': Ευκαιρία για την Κέρκυρα. Εκτέλεση φάουλ του Καραδήμου, βγαίνει ο Φερνάντεζ διώχνει, όμως η μπάλα χτυπάει στο σώμα του Μοσοχγιάννη και φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τέρματος του ΠΑΟΚ.

46': Αλλαγή για την Κέρκυρα. Στην θέση του Βαρτζιώτη μπήκε ο Σκούφαλης

46':

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2': Λήξη ημιχρόνου

40': Γκοοολ! 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Ένα όμορφο τέρμα από τον Στέλιο Ηλιάδη. Ο νεαρός παίκτης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Κωνσταντινίδη που βγαίνοντας πίσω από την πλάτη της άμυνα της Κέρκυρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

39': Κίτρινη κάρτα στον Γκουστάβο

για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ηλιάδη

33': Ευκαιρία για την Κέρκυρα. Δυνατό σουτ του Φλαβίνιο έξω από την μεγάλη περιοχή, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Φερνάντεζ

25': Μετά από ασταθής απόκρουση της άμυνας της Κέρκυρας, η μπάλα έφτασε στον Τόργκελε που ήταν μόνος έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του Ούγγρου ήταν πολύ άστοχο και αδύναμο.

17': Ο Αραμπατζής πέφτει μέσα στην περιοχή μετά απο τράβηγμα του Τόσκα. Ο κ. Γερμανάκος δίνει φάουλ και όχι πέναλτι. Σωστή απόφαση αφού η παράβαση έγινε εκτός περιοχής. Κίτρινη κάρτα στον Τόσκα.

13':

Η Κέρκυρα μετά τα πρώτα πέντε λεπτά "είδε" οτι ο ΠΑΟΚ έχει μπει χωρίς "όρεξη" και ανέβηκε με αποτέλεσμα να έχει πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, να χάνει ευκαιρίες και να διαμαρτύρεται για ένα γκολ που της ακυρώθηκε.

12': Δοκάρι για την Κέρκυρα! Δυνατό σουτ του Καγκιούζη έξω από την μεγάλη περιοχή χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του Φερνάντεζ και φεύγει άουτ. Ο επόπτης δείχνει λανθασμένα κόρνερ!

6': Ακυρώνεται γκολ της Κέρκυρας. Ο Μοσχογιάννης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι και ύστερα από κόρνερ αλλά είχε προηγηθεί φάουλ από τον ίδιο πάνω στον Μέγκαχεντ. Αμφισβητούμενη φάση...!

5':

Τίποτα το σπουδαίο σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά. Ο ΠΑΟΚ παίζει με το 4-4-2 και επιθετικό δίδυμο τους Τόργκελε και Μίετσελ. Αμυντικά παίζει η Κέρκυρα που θα προσπαθήσει να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

1': Έναρξη αγώνα

Oι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Μότσα Βούκοτιτς):Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Κωνσταντινίδης, Μελίσσης, Ζαγοράκης, Ηλιάδης, Μπαρκαουάν, Μίετσελ, Χαραλάμπους, Μέγκαχεντ, Τόργκελε

Κέρκυρα (Μπάμπης Tεννές):Σινιτμπέ, Μοσχογιάννης, Φούφουλας, Καγκιούζης, Γκουστάβο, Ντακόλ, Καραδήμος, Φλαβίνιο, Βαρτζιώτης, Γκουέλα, Τόσκας

Διαιτητής: Γερμανάκος (Αθηνών)