Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός 3-1

Μουσλίμοβιτς-ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Λεβαδειακού στο γήπεδο της Τούμπας, με δύο γκολ του Ζλάταν Μουσλίμοβιτς

Ο "Δικέφαλος" επικράτησε στο γήπεδο της Τούμπας με 3-1, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς που πέτυχε δύο τέρματα (έχει πλέον 4), με το αποτέλεσμα αυτό να τον φέρνει -με ένα ματς παραπάνω- στη 2η θέση του πίνακα, έναν μόλις πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Ο Βόσνιος φορ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μπακαγιόκο, ο οποίος βρήκε και αυτός το δρόμο προς τα δίχτυα, με τους αδύναμους εκτός έδρας Βοιωτούς (3 ήττες σε 4 ματς) να καταφέρνουν να σημειώσουν το γκολ της... τιμής στο 93', με "δράστη" τον Μοντόγια.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Κωνσταντινίδης (65' Μπαλάφας), Δάρλας, Κονσεϊσάο (86' Λάκης), Μπακαγιόκο (86' Ηλιάδης), Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Ίβιτς, Βερόν, Σνάουτσνερ

Λεβαδειακός (Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Μασάδο, Γκεοργίεφ, Ζησόπουλος, Ανδράλας (80' Κατσικογιάννης), Καψής, Μπούσι (46' Μοντόγια), Μπασαλά (61' Βασιλείου), Ντιμπαλά, Κόλτζος

Κίτρινες κάρτες: Δάρλας, Μαλεζάς (ΠΑΟΚ), Καψής (Λεβαδειακός)

Κόκκινες κάρτες: -

Διαιτητής: Ε.Κατσιδώνης (Δωδ/νήσου)

Βοηθοί: Σ.Τρύφωνας (Κέρκυρας), Δ.Ευθυμιάδης (Πιερίας)

Με μια ματιά
Ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-4-2. Την εστία του "Δικεφάλου" ανέλαβε να υπερασπιστεί ο Κώστας Χαλκιάς, ενώ την αμυντική τετράδα συνέθεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Σνάουτσνερ, Κοντρέρας, Μαλεζάς και Δάρλας.

Οι Βερόν και Ίβιτς είχαν ανασταλτικα κυρίως καθήκοντα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, οι Κονσεϊσάο και Κωνσταντινίδης τοποθετήθηκαν στις δύο πτέρυγες της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Μπακαγιόκο είχε την ευθύνη να "υποστηρίζει" τον Μουσλίμοβιτς, που είχε το ρόλο του καθαρόαιμου φορ.

Στον αντίποδα, ο τεχνικός του Λεβαδειακού Μόμτσιλο Βούκοτιτς (είχε περάσει και από τον πάγκο του ΠΑΟΚ πριν από 2 χρόνια), έδωσε έμφαση στο χώρο του κέντρου, με σύστημα 4-5-1.

Ο Μπλάζιτς βρέθηκε κάτω από την εστία, με τους Μουλόπουλο, Καψή, Μασάδο και Κόλτζο να είναι η αμυντική τετράδα. Οι Γκεοργκίεφ, Ανδράλας, Ζησόπουλος, Ντιμπαλά και Μπασαλά Τουρέ ανέλαβαν το χώρο του κέντρου, με τον Μπούσι να είναι ο πιο προωθημένος παίκτης των "πρασίνων".

Μετά από τρία συνεχόμενα ντέρμπι στην Τούμπα, όπου αντιμετώπισε κατά σειρά ΑΕΚ, Άρη και Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να αντιμετωπίσει για πρώτη φορά έναν θεωρητικά ασθενέστερο αντίπαλο, με το ερώτημα όλων πριν το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή στην Τούμπα να είναι κατά πόσο ο "Δικέφαλος" είναι σε θέση να "κάνει" αυτός παιχνίδι και να... ξεκλειδώνει κλειστές άμυνες.

Το ερώτημα αυτό "απαντήθηκε" από τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος πολύ γρήγορα, καθώς πέτυχαν δύο τέρματα μέσα στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, όσα δηλαδή είχαν καταφέρει να πετύχουν στα τρία προηγούμενα 90λεπτα που είχαν αγωνιστεί εντός έδρας.

Μετά από ένα αναγνωριστικό δεκάλεπτο που κίνηθηκε σε χαμηλό τέμπο, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να "διαβάσει" την αμυντική λειτουργία των Βοιωτών, ακολούθηκε ένα δεύτερο "σαρωτικό" δεκάλεπτο από πλευράς των γηπεδούχων, με τον Λεβαδειακό να εμφανίζει τα γνωστά κενά που παρατηρούνται στα εκτός έδρας παιχνίδια του.

Το 1-0 για τον ΠΑΟΚ έγινε μόλις στο 13', στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή του στα καρέ των "πρασίνων". Ο Κονσεϊσάο εκτέλεσε φάουλ από θέση δεξιά έξω από την περιοχή, με τον Μουσλίμοβιτς να αποδεικνύει για μία ακόμα φορά πως διαθέτει έμφυτο το ένστικτο του σκόρερ, καθώς πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπλάζιτς (έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του).

Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Σάντος διπλασίασε τα τέρματά της, με "δράστη" τον έτερο φορ της σε αυτό το ματς, τον Μπακαγιόκο.

Ο Κονσεϊσάο "ξεκίνησε" και τη φάση του δεύτερου γκολ καθώς έκανε σέντρα από δεξιά (στο ύψος του κόρνερ), ο Ίβιτς έκανε την κεφαλιά-ασίστ στον Μπακαγιόκο, και αυτός αφού έκανε ωραίο κοντρόλ (ανενόχλητος) μέσα στη μικρή περιοχή, γύρισε το σώμα του και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Το δεύτερο γκολ απλοποίησε τα πράγματα για τον "Δικέφαλο", ο οποίος απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα μέσω της κατοχής της μπάλας (είναι χαρακτηριστικό πως γύρω στο 35', η κατοχή της μπάλας ήταν 62%-38% υπέρ των γηπεδούχων), με τους παίκτες του Λεβαδειακού να δυσκολεύονται να πλησιάσουν καν την περιοχή του Χαλκιά.

Στο 30', ο ιδιαίτερα δραστήριος Κονσεϊσάο έβγαλε νέα σέντρα από τα δεξιά για το κεφάλι του Μουσλίμοβιτς, με τον Βόσνιο να βρίσκεται και πάλι αμαρκάριστος και να πιάνει την κεφαλιά, όμως αυτή τη φορά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπλάζιτς.

Η τελευταία φάση άξια αναφοράς στο πρώτο 45λεπτο άνηκε και πάλι στους "ασπρόμαυρους", με τον Ίβιτς να επιχειρεί στο 44' με ψηλοκρεμαστό σουτ από περίπου 40 μέτρα να πετύχει ένα άκρως θεαματικό γκολ (είχε δει τον Μπλάζιτς αρκετά έξω από την εστία του), όμως η μπάλα δεν του έκανε το... χατήρι καθώς πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Βοιωτών.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Βούκοτιτς άλλαξε επιθετικό, περνώντας τον Μοντόγια στο ματς αντί του Μπούσι, και στο 49' ο Λεβαδειακός έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς...

Μετά τη σέντρα του Μουλόπουλου από τα δεξιά, ο προωθημένος Μασάδο, που είχε "τρυπώσει" στην μικρή περιοχή του ΠΑΟΚ, πρόλαβε τον Χαλκιά και έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ των Θεσσαλονικιών.

Τρία λεπτά αργότερα (52') οι φιλοξενούμενοι... τιμωρήθηκαν για τη χαμένη τους ευκαιρία καθώς δέχτηκαν και τρίτο γκολ.

Ο Κωνσταντινίδης έβγαλε κάθετη μπαλιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενουμένων, ο Μουσλίμοβιτς ελίχθηκε όμορφα ανάμεσα σε δύο αμυντικούς του Λεβαδειακού και με δεξί δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό "Γ" του Μπλάζιτς για να κάνει το 3-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Λεβαδειακός έφτασε για δεύτερη φορά μία ανάσα από το γκολ, όμως αυτή τη φορά στερήθηκε αυτή τη χαρά λόγω ατυχίας. Μετά από σέντρα του Γκεοργκίεφ από τα αριστερά, ο Μοντόγια έπιασε γυριστή κεφαλιά, όμως η μπάλα χτύπησε στη ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού του Χαλκιά και απομακρύνθηκε.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει με μεγάλη άνεση το υπέρ του 3-0, ενώ ενδεικτικό της εικόνας της αναμέτρησης ήταν το 70%-30% στην κατοχή της μπάλας για λογαριασμό του "Δικεφάλου" στο 75ο λεπτό.

Στο 86' ο Φερνάντο Σάντος προχώρησε σε διπλή αλλαγή, περνώντας στο ματς τους Λάκη και Ηλιάδη στη θέση των Κονσεϊσάο και Μπακαγιόκο, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεβαδειακός έφτασε στο γκολ που... δικαιούταν, βάσει των δύο σπουδαίων ευκαιριών του στο δεύτερο μέρος.

Ο Χαλκιάς προσπάθησε κάπως απρόσεκτα να απομακρύνει τη μπάλα, με τον Μοντόγια να βάζει έξυπνα τη κόντρα και να καταφέρνει να τη στείλει στα δίχτυα του "Δικεφάλου" για να γράψει το τελικό 3-1.

Συνέντευξη Τύπου
Του Πάρη Τσελεπίδη

Φερνάντο Σάντος (προπονητής ΠΑΟΚ):

"Νομίζω ότι ήταν μία δίκαιη νίκη για τον ΠΑΟΚ. Στα 30 πρώτα λεπτά θεωρώ ότι ήμασταν σχεδόν τέλειοι. Με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστή αντίδραση, κάτι που δεν επέτρεπε στον Λεβαδειακό ούτε καν να κρατήσει την μπάλα.

Κάναμε δύο γρήγορα γκολ αλλά δεν συνεχίσαμε με τον ίδιο ρυθμό. Κάναμε πράματα βιαστικά και από ό,τι φάνηκε είναι κάτι που δεν θα μας κάνει να βάλουμε κι άλλα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λεβαδειακού είχε μία καλή ευκαιρία, δεν την εκμεταλλεύτηκε σε αντίθεση με μας, και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Εμείς στην συνέχεια προσπαθήσαμε να κοντρολάρουμε το παιχνίδι και εκεί τελείωσε".

Σε ερώτηση σχετικά με το αν τον προβλημάτισε η έλλειψη συγκέντρωσης των ποδοσφαιριστών του είπε: "Ναι και ξεκίνησε μετά το 30' όπου χάσαμε την οργάνωσή μας. Μέχρι εκείνο το σημείο είχαμε αγωνιστεί πολύ καλά. Χάσαμε την συγκέντρωσή μας και την οργάνωσή μας.

Άρχισαν να ανοίγουν οι αποστάσεις και παρόλο που είχαμε την μπάλα στα πόδια μας η βασική διαφορά ήταν ότι όταν ο Λεβαδειακός με την μπάλα στα πόδια του είχε χώρο με αποτέλεσμα να τρέξουμε και να κουραστούμε περισσότερο. Είναι κάτι που θα το συζητήσουμε και με τους ποδοσφαιριστές στην διάρκεια της εβδομάδας που έρχεται".

Όσο για τα τρία γκολ που σημείωσε η ομάδα του είπε: "Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το σύστημα. Το κάθε παιχνίδι έχει την δικιά του ιστορία. Εκμεταλλευτήκαμε νωρίς τις ευκαιρίες που κάναμε κάτι που δεν είχε γίνει στα προηγούμενα παιχνίδια που αν είχε γίνει θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα".

Κι όσο για το παιχνίδι της Τρίτης με τον Μακεδονικό για το Κύπελλο δήλωσε: "Τώρα κοιτάμε το Κύπελλο που είναι ένας θεσμός πολύ σημαντικός για μας. Στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Αν εμείς κρατήσουμε αυτήν την νοοτροπία που έχουμε και παίξουμε όπως στα πρώτα 30΄ οι πιθανότητες να κερδίσουμε ένα παιχνίδι θα είναι πολλές. Διαφορετικά θα έχουμε πολλά προβλήματα".

Μόμτσιλο Βούκοτιτς (προπονητής Λεβαδειακός): "Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη του. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερη ομάδα και δίκαια κέρδισε αλλά νομίζω ότι εμείς δεχθήκαμε δύο γρήγορα και εύκολα γκολ χωρίς να μας απειλεί ιδιαίτερα ο ΠΑΟΚ και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι και ήταν δύσκολα στην συνέχεια να το γυρίσουμε.

Παρόλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε μία καλή ευκαιρία με τον Φερνάντο, ήρθε και το τρίτο γκολ και εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Είχαμε πολλά προβλήματα πριν το παιχνίδι με τους τραυματισμούς των Λεονάρντο και Μοντόγια ενώ και ο Κιάσσος ήταν άρρωστος.

Ωστόσο κάναμε μία καλή προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ήταν δύσκολα να αλλάξουμε την κατάσταση. Πλέον θα πρέπει να το ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι γιατί μπροστά μας έχουμε το πιο σημαντικό παιχνίδι του πρώτου γύρου για μας με τον Πανσερραϊκό στην έδρα μας".

Σε ερώτηση για το πώς είδε τον φετινό ΠΑΟΚ τόνισε: "Ο ΠΑΟΚ δείχνει ότι έχει σταθερότητα. Δεν δέχεται εύκολα γκολ αν και ούτε εύκολα βάζει. Είναι μία ομάδα ωστόσο που ξέρει να παίρνει το αποτέλεσμα και πιστεύω ότι ο φετινός ΠΑΟΚ θα παίξει έναν σημαντικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα.

Σίγουρα ο δρόμος είναι μακρύς αλλά σίγουρα μετά από εφτά αγωνιστικές μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα και αυτό μου φαίνεται".

Όλα τα λεφτά...
Το δολοφονικό ένστικτο του Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, ο οποίος χρίστηκε δύο φορές σκόρερ, τη μία με κεφαλιά και την άλλη με δεξί σουτ. Αν και είμαστε ακόμα στην 7η αγωνιστική, δεν θα είναι υπερβολή να πούμε ότι ο πρώην φορ της Αταλάντα αποδεικνύεται "λίρα εκατό" για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, όσον αφορά στο σκοράρισμα.

Τα δύο γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ (πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο), που απάλλαξαν τους οπαδούς τους από το άγχος της νίκης.

Την άμυνα του ΠΑΟΚ, η οποία έχοντας μόλις δύο γκολ παθητικό, είναι από τις καλύτερες του πρωταθλήματος.

Την παρουσία στις εξέδρες του γηπέδου της Τούμπας ενός νεόνυμφου ζευγαριού που επέλεξε μετά την... εκκλησία να πάει στο γήπεδο, για να παρακολουθήσει το ματς της αγαπημένης του ομάδας και να βγάλει τις σχετικές αναμνηστικές φωτογραφίες.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την άμυνα του Λεβαδειακού, που για ένα ακόμη εκτός έδρας ματς δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τους Βοιωτούς σε 4 εκτός έδρας ματς, με μοναδική τους επιτυχία να είναι η ισοπαλία στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη.

Το γκολ που δέχτηκε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Χαλκιά να προσπαθεί χαλαρά να απομακρύνει τη μπάλα, δίνοντας την ευκαιρία στον Μοντόγια να κάνει την προβολή και να μειώσει για την ομάδα του Μόμτσιλο Βούκοτιτς.

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Μασάδο, Γκεοργίεφ, Ζησόπουλος, Ανδράλας, Καψής, Μπούσι, Μπασαλά, Ντιμπαλά, Κόλτζος
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Σάντος): Χαλκιάς, Κωνσταντινίδης, Δάρλας, Κονσεϊσάο, Μπακαγιόκο, Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Ίβιτς, Βερόν, Σνάουτσνερ
1' Έναρξη αγώνα
8' Ευκαιρία
Κάθετη πάσα του Βερόν για τον Μουσλίμοβιτς, ο Βόσνιος βγήκε μόνος του απέναντι στον Μπλάζιτς, όμως υποδείχτηκε σωστά ως οφσάιντ και η φάση σταμάτησε.
13' Γκολ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
1-0 ο ΠΑΟΚ! Εκτέλεση φάουλ από τον Κονσεϊσάο, ο Μουσλίμοβιτς πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπλάζιτς, παρά την προσπάθεια του τελευταίου να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του με αριστερή γροθιά.
19' Γκολ ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
2-0 για τον ΠΑΟΚ! Η φάση και του δεύτερου γκολ ξεκίνησε από τον Κονσεϊσάο, με τον Πορτογάλο να κάνει σέντρα από τα δεξιά (στο ύψος του κόρνερ), με τον Ίβιτς να πιάνει την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και να τροφοδοτεί τον Μπακαγιόκο, αυτός στόπαρε τη μπάλα και γύρισε χωρίς ιδιαίτερη πίεση για να πλασάρει εύστοχα τον Μπλάζιτς.
30' Σχόλιο
Μετά το 2-0, ο ΠΑΟΚ ελέγχει το ματς, χωρίς να έχει σημειωθεί κάποια μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες.
31' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Μπακαγιόκο κινήθηκε ωραία έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού και "έσπασε" τη μπάλα πλάγια για τον Κονσεϊσάο, αυτός έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Μουσλίμοβιτς να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα πάνω στο οριζόντιο δοκάρι του Μπλάζιτς.
38' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Δάρλας
41' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μαλεζάς
43' Σουτ ΠΑΟΚ Ίβιτς
Ο Ίβιτς επιχείρησε με "λόμπα" λίγο πιο κάτω από το χώρο της μεσαίας γραμμής να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπλάζιτς, με τη μπάλα να φεύγει έξω από την εστία του γκολκίπερ των Βοιωτών.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Μοντόγια πήρε τη θέση του Μπούσι.
49' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Σέντρα του Μουλόπουλου από δεξιά, ο Μασάδο έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής για να τη στείλει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.
52' Γκολ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
3-0 ο ΠΑΟΚ! Κάθετη μπαλιά του Κωνσταντινίδη, ο Μουσλίμοβιτς ελίχθηκε όμορφα ανάμεσα σε δύο αμυντικούς του Λεβαδειακού και με δεξί δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό "Γ" του Μπλάζιτς.
61' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Βασιλείου πήρε τη θέση του Μπασαλά.
62' Δοκάρι Λεβαδειακός Μοντόγια
Σέντρα του Γκεοργκίεφ από τα αριστερά, ο Μοντόγια έπιασε την γυριστή κεφαλιά, και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλκιά.
63' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Καψής
65' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπαλάφας πήρε τη θέση του Κωνσταντινίδη.
75' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει, με τον ΠΑΟΚ να ουσιαστικά εξασφαλίσει τη νίκη, έχοντας αποκτήσει αβαντάζ τριών τερμάτων.
80' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Κατσικογιάννης πήρε τη θέση του Ανδράλα.
86' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Λάκης πήρε τη θέση του Κονσεϊσάο.
Ο Ηλιάδης πήρε τη θέση του Μπακαγιόκο.
93' Γκολ Λεβαδειακός Μοντόγια
Μειώνει σε 3-1 ο Λεβαδειακός! Ο Χαλκιάς πήγε να απομακρύνει τη μπάλα, ο Μοντόγια έβαλε την κόντρα και κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του "Δικεφάλου".