X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 2-1

Με σκόρερ και δημιουργό του 2-1 τον Γιώργο Γεωργιάδη ο ΠΑΟΚ ξέκοψε τα όνειρα του ΠAO για πρωτάθλημα

Με κορυφαίο παίκτη και σκόρερ τον Γιώργο Γεωργιάδη ο «Δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε τα «φτερά» του και νίκησε τον Παναθηναϊκό, γκρεμίζοντας του κάθε ελπίδα για την επαναφορά στο «κυνήγι» του τίτλου.
Το τελικό 2-1 κρίνεται δίκαιο με τον «μπέμπη» να πετυχαίνει το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ ενώ ο Μπαλάφας έδωσε το «τελειωτικό χτύπημα» στους «πράσινους» του Μουνιόθ που είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον «αρχηγό» τους Παπαδόπουλο (35’) από το σημείο του πέναλτι.

Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές φάσεις και καλό ρυθμό «μελανό» σημείο ήταν η διακοπή του ματς τρεις φορές (14’, 60’ και 80’).
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Γ. Παράσχος): Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Μπαρκαουάν, Μελίσσης, Μέγκαχεντ (68’ Μαλεζάς), Κωνσταντινίδης, Ηλιάδης, Ζαγοράκης (72’ Μουμίν), Μπαλάφας, Γεωργιάδης, Μίετσελ (90+2’ Γιασεμάκης).

Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα (79’ Μπόβιο), Νίλσον, Μόρις, Γκούμας, Λεοντίου, Τζιόλης, Ρομέρο (61’ Ιβανσιτς), Νίνης (79’ Χαραλαμπίδης), Μάντζιος, Παπαδόπουλος.

Διαιτητής: Τσαχειλίδης Γ. (Πειραιάς)
Βοηθοί Διαιτητή: Ζαχαρόπουλος (Δράμας), Τρύφων (Δράμας)
Κίτρινες: Μέγκαχεντ, Μαλεζάς, Αραμπατζής / Ρομέρο, Λεοντίου, Παπαδόπουλος
Κόκκινες: -
td> Με μια ματιά
Ο Γιώργος Παράσχος αναθεώρησε τις απόψεις του σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ εναντίον των «πράσινων». Ο Μακεδόνας τεχνικός χρησιμοποίησε σε 3-5-2 τους Μίετσελ και Γεωργιάδη, αφήνοντας το 4-5-1. Στην ενδεκάδα των γηπεδούχων εκτός από τον έμπειρο επιθετικό πήρε και ο Μπαλάφας που ήταν από τους καλύτερους στην τελευταία αναμέτρηση.

Με τρία νέα πρόσωπα παρέταξε τελικά ο Βίκτορ Μουνιόθ την ενδεκάδα σε σχέση με το αντίστοιχο παιχνίδι της Τετάρτης κόντρα στον «Δικέφαλο του Βορρά». Οι Σεμπαστιάν Ρομέρο, Δημήτρης Παπαδόπουλος και Σωτήρης Λεοντίου επέστρεψαν στο βασικό σχήμα αντί των Αντρέας Ιβανσιτς, Δημήτρη Σαλπιγγίδη και Ρικάρντο Μπόβιο.

Σε μια ανάλογη σκηνή από το προηγούμενο ραντεβού των δύο για το Κύπελλο στην Τούμπα, οι παίκτες του Παράσχου ξεκίνησαν δυνατά προκειμένου να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους αλλά δεν τα κατάφεραν στην πρώτη τους απειλητική διάθεση. Ηταν το 4’ λεπτό όταν ο Κωνταντινίδης έκανε την σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας του Παναθηναϊκού και ο Μίετσελ πηδώντας ψηλότερα έπιασε την κεφαλιά που πέρασε πάνω από την εστία του Γκαλίνοβιτς.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισορροπήσουν τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και να επιβάλουν το παιχνίδι τους, βγαίνοντας δειλά-δειλά στην επίθεση, παρά τις αντιξοότητες που συναντούσαν από την εξέδρα, όπως χαρακτηριστικά στο 14’ που ο Νίνης που πήγε στο κόρνερ δέχθηκε ένα ποτήρι με αναψυκτικό, με τον Ζαγοράκη να τρέχει και να του λέει να συνεχίσει το ματς, ζητώντας από τους οπαδούς του να ηρεμίσουν.

Στην εξέλιξη του κόρνερ από το 16χρονο, ο Τζιόλης πήδηξε μόνος του από το ύψος του πέναλτι αλλά δεν «σημάδεψε» σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ. Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ στην δεύτερη επιθετική του ενέργεια κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ηταν το 18’ όταν ο Μπαλάφας πραγματοποίησε την σέντρα, οι Ηλιάδης και Γεωργιάδης πετάχτηκαν στην πλάτη των αμυντικών του «τριφυλλιού» και ο παίκτης που σκόραρε και στο Κύπελλο για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ξαναβρήκε δίχτυα πλασάροντας ιδανικό τον Γκαλίνοβιτς από πλάγια, ανοίγοντας το σκορ για τον ΠΑΟΚ, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στις εξέδρες της Τούμπας.

Παρά τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων το παιχνίδι δεν άλλαξε εικόνα και η εδαφική υπεροχή ήταν μοιρασμένη αφού οι παίκτες του Μουνιόθ μη έχοντας άλλη επιλογή και με περισσότερο ρίσκο «ανέβηκαν» πιο ψηλά πιέζοντας τον αντίπαλο στην μεσαία γραμμή και την άμυνα. Αυτό λειτούργησε θετικά στο 34’ όταν σε μια επιθετική ενέργεια του, ο Μάντζιος μέσα στην περιοχή ανακόπηκε με τον Μέγκαχεντ που φάνηκε να χρησιμοποιεί το χέρι του για να διώξει την μπάλα μπροστά από τον αντίπαλό του.

Ο κ. Τσαχειλίδης με την υπόδειξη και του κ. Ζαχαρόπουλου υπέδειξε το πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Παπαδόπουλος. Ο επιθετικός των «πράσινων» νίκησε τον Φερνάντεζ, ισοφαρίζοντας σε 1-1, συνεχίζοντας ταυτόχρονα την προσωπική του ευστοχία κόντρα στον «Δικέφαλο του Βορρά», αφού βρήκε δίχτυα για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά σε αγώνα πρωταθλήματος.

Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του κ. Παράσχου είχαν την ευκαιρία να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο σκορ αλλά δεν τα κατάφεραν σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, στο 40’ ο Μίετσελ έκανε την σέντρα και ο Ηλιάδης από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς που απέκρουσε και στο επόμενο λεπτό μετά την σέντρα του Αραμπατζή το σουτ του Μίετσελ πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο προπονητές δεν επιφύλασσαν κάποια αλλαγή στα αρχικά τους πλάνα και εμπιστεύθηκαν τις επιλογές τους κρατώντας τις διορθωτικές κινήσεις για τα επόμενα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους επιθετική ενέργεια στην επανάληψη, διαμαρτυρήθηκαν για μια φάση στο 50’ όταν σε κόρνερ του Γεωργιάδη και διεκδίκηση του Μελίσση η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Παπαδόπουλου, που εν συνεχεία απομάκρυνε.

Το κλίμα «άναψε» και με την βοήθεια της εξέδρας και αυτό φάνηκε να λειτούργησε θετικά για τους γηπεδούχους, που έξι λεπτά αργότερα κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα. Μετά από φάουλ του Γεωργιάδη, ο Μπαλάφας ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύθηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γκαλίνοβιτς, βάζοντας και πάλι «φωτιά» στην εξέδρα.

Εκεί που όλα έδειχναν ιδανικά για τους γηπεδούχους άλλη μια απερίσκεπτη και μεμονομένη ενέργεια από την εξέδρα, επέφερε μικρή διακοπή στο ματς. Ένα μπουκάλι που κατευθύνθηκε προς τον Μάντζιο, «έβρεξε» (με το περιεχόμενό του) τον βοηθό του κ. Τσαχειλίδη, που αποχώρησε αρχικά από την θέση του. Αφού έγιναν οι απαραίτητες συστάσεις όλα συνεχίστηκαν και πάλι.

Η μικρή διακοπή σταμάτησε τον καλό ρυθμό των γηπεδούχων δίνοντας την ευκαιρία στους «πράσινους» με την βοήθεια του πάγκου, αφού ο κ. Μουνιόθ «έριξε» στο ματς και τον Ιβανσιτς να πιέσουν για να ισοφαρίσουν και πάλι.
Ετσι, στο 67’ ο Αυστριακός μέσος «έστρωσε» στον Μάντζιο που από πλεονεκτική θέση σούταρε αλλά ο Μέγκαχεντ με προβολή βοήθησε τον Πορτογάλο γκολκίπερ να αποκρούσει έστω και δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα τρίλεπτο «φωτιά» αλλά και «μοιραίο» παίκτη των «ήρωα» των προηγούμενων αγώνων. Ο Βαγγέλης Μάντζιος εκτός από το 67’ στο επόμενο λεπτό σούταρε άουτ, ενώ στο 70΄ μετά από κεφαλιά πάσα του Γκούμα στην σέντρα του Βύντρα, ο διεθνής επιθετικός πλάσαρε με τον Φερνάντεζ εξουδετερωμένο, δίπλα από την εστία του.

Το παιχνίδι κύλησε με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, να θέλουν να «κλεψουν» την δόξα από τους παίκτες του Παράσχου. Ο λόγος, ότι στο 80’ διέκοψαν και πάλι το ματς πετώντας προς τον Ιβανσιτς στο κόρνερ ακόμα και παπούτσι. Τελικά, όλα σταμάτησαν γρήγορα με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων αφού ο Τσαχειλίδης προειδοποίησε για τελευταία φορά.

Οι γηπεδούχοι βλέποντας τα κενά των «πράσινων» που αναζητούσαν με όλους τους παίκτες του την ισοφάριση, προσπάθησαν να τα εκμεταλλευθούν στην κόντρα και έχασαν μια διπλή ευκαιρία στο 85’ να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Πρώτα ο Μίετσελ στο τετ α τετ νικήθηκε από τον Γκαλίνοβιτς ενώ στην συνέχεια ο Μελίσσης σούταρε μόλις άουτ.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μια σπουδαία νίκη, παίρνοντας ταυτόχρονα και την ρεβάνς από τον Παναθηναϊκό για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Ελλάδος.
td> Συνέντευξη Τύπου
Μουνιόθ: «Θα κάνουμε το παν»

Παρά την απογοήτευση του από την ήττα από τον ΠΑΟΚ ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Βίκτορ Μουνιόθ, μετά το σχόλιό του για την διαιτησία του Τσαχειλίδη δήλωσε πως η ομάδα του θα κάνει το παν μέχρι το τέλος της κούρσας στο κυνήγι του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα ενώ ο προπονητής του «Δικέφαλου», Γιώργος Παράσχος, παραδέχτηκε πως συγκινήθηκε από την ατμόσφαιρα που έζησε στο πρώτο του παιχνίδι μετά την επιστροφή του στο γήπεδο της Τούμπας.

«Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια και στους τέσσερις διαιτητές που έπαιξαν πολύ καλά», ήταν το πρώτο σχόλιο του Βίκτορ Μουνιόθ που συνέχισε: «Ο ΠΑΟΚ έδωσε την μάχη του πολέμησε πολύ στον αγωνιστικό χώρο. Έδωσε όλη του την δύναμη και εμείς δεν μπορέσαμε να παίξουμε όπως θέλαμε αν και είχαμε μερικές εναλλακτικές λύσεις. Ο ΠΑΟΚ ήταν πρωτοπόρος στο σκορ μετά το 1-0 και αυτό δυσκόλεψε το παιχνίδι μας και ενδεχομένως να μην μπορέσαμε να προσαρμοστούμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και όταν δεν μπορείς να προσαρμοστείς πρέπει να βρεις άλλες λύσεις. Προσπαθήσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε και θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ».

Σε ερώτηση για την συνέχεια της χρονιάς και το κυνήγι του πρωταθλήματος ο Ισπανός τεχνικός του Παναθηναϊκού απάντησε: «Στο ποδόσφαιρο πρέπει πάντα να ελπίζεις και σε καμία περίπτωση να μην τα παρατάς. Εγώ είμαι προπονητής του Παναθηναϊκού και θα κάνουμε το παν για να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς».

Όσο για την διαφορά που είδε σε σχέση με το παιχνίδι προ 17 ημερών για το Κύπελλο απάντησε: «Οι διαιτητές ήταν διαφορετικοί. Η ατμόσφαιρα ήταν ίδια», και σχολίασε: «Ζήσαμε καταστάσεις που τις περιμέναμε και περίμενα έναν δύσκολο αγώνα».

Στη συνέχεια σε ερώτηση για την απουσία του Δημήτρη Σαλπιγγίδη από την αποστολή του Παναθηναϊκού απάντησε: «Γιατί δεν μπορούσε να παίξει. Είχε ένα πρόβλημα στο πόδι και για αυτό δεν πήγε στην Εθνική ομάδα».

Αμέσως μετά σε ερώτηση για τα όσα είπε για την διαιτησία είπε: «Ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει ελεύθερα τα λεγόμενά μου. Πιστεύω ότι σας εξήγησα πάρα πολύ καλά τις σκέψεις μου», ενώ σε ερώτηση για το που θεωρεί ότι αδικήθηκε από την διαιτησία είπε: «Όχι, όχι. Μίλησα για τον ΠΑΟΚ και την ομάδα μου σε άλλα θέματα δεν θα ήθελα να παρέμβω».

Παράσχος: «Θα αλλάξουμε πρόσωπο»

Φανερά ικανοποιημένος εμφανίστηκε στην Συνέντευξη Τύπου ο Γιώργος Παράσχος από τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να στάθηκε στην εμφάνιση της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο. Επίσης δεν έκρυψε σε σχετική ερώτηση για το πρώτο του παιχνίδι στο γήπεδο της Τούμπας ως τεχνικός του «Δικεφάλου» πως συγκινήθηκε.

«Πήραμε ένα σημαντικό παιχνίδι για την συνέχεια του πρωταθλήματος», παραδέχτηκε στις πρώτες του δηλώσεις και πρόσθεσε: «Δεν μπορώ παρά να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνισή τους με δεδομένο ότι σε 9 μέρες έδωσαν 3 παιχνίδια και σήμερα θα έπρεπε να υπερβάλανε εαυτό για να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκό».

Αναφερόμενος στην εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου ο κ. Παράσχος είπε: «Για πρώτη φορά στο πρώτο ημίχρονο με την εμφάνιση που είχαμε έμεινα τόσο ευχαριστημένος. Είχαμε σωστή ανάπτυξη πετυχαίνοντας να γινόμαστε απειλητικοί για την περιοχή του αντιπάλου μας χωρίς να κάνουμε λάθη και να μην κινδυνεύσουμε. Το μοναδικό σημείο που οπισθοχωρήσαμε ήταν ένα 15λπτο μετά το 2-1 όπου ευτυχώς δεν μας στοίχισε κι έτσι ξαναβγήκαμε μπροστά και μπορ να πετύχουμε ένα τρίτο γκολ».

Σε εκείνο το σημείο ο τεχνικός του ΠΑΟΚ αναφέρθηκε και στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ λέγοντας: «Νομίζω ότι μας κάνουν κακό και συγκεκριμένα οι συνεχείς διακοπές στο παιχνίδι. Την ομάδα που έκαναν κακό ήταν την ομάδα του ΠΑΟΚ» και κατέληξε: «Την επόμενη φορά αυτή η ρίψη των αντικειμένων να σταματήσει».

Σε ερώτηση για το διαφορετικό πρόσωπο που έδειξε η ομάδα του με το παιχνίδι της Τετάρτης απάντησε: «Απλώς νομίζω ότι πίστεψαν τα παιδιά περισσότερο και αυτές τις δύο μέρες μπόρεσαν και κατάλαβαν πως πρέπει να παίζουν ως μια μεγάλη ομάδα όπως είναι ο ΠΑΟΚ. Να καταλάβουν κάποια πράγματα μέσα από τις συζητήσεις που είχαμε και παίζοντας μπροστά σε τόσο κόσμο και ότι θα πρέπει όλους τους αντιπάλους να τους πρεσάρουν», ενώ δεν έκρυψε επίσης πως: «Φοβόμουνα λίγο την κόπωση αλλά το ότι προηγηθήκαμε μας βοήθησε να ξεπεράσουμε την κούραση και από εδώ και πέρα χωρίς να θέλω να γίνω μάντης θα αλλάξουμε πρόσωπο».

Στην ερώτηση αν γνωρίζει το σύνολό του πλέον αρκετά καλά απάντησε: «Αν το έλεγα αυτό θα ήταν ψέμα. Είμαι 8 μέρες στην ομάδα και δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. Ίσως αλλάξουν ορισμένοι ρόλοι σε ορισμένα παιδιά αλλά δεν είμαι έτοιμος να σας απαντήσω».

Ερωτούμενος για το σχόλιο του κ. Μουνιόθ για την διαιτησία απάντησε: «Αν είναι δυνατόν, αν έχει ο κ. Μουνιόθ εμείς τι πρέπει να κάνουμε», ενώ σε ερώτηση για την απόδοση του Μαλεζά: «Με εντυπωσίασε και να είστε σίγουροι ότι θα πάρει κι άλλες ευκαιρίες».

Τέλος όσον αφορά τον ίδιο και το πρώτο του παιχνίδι στο γήπεδο της Τούμπας ως προπονητής της ομάδας και όχι ως αντίπαλος απάντησε: «Ήταν μια ξεχωριστή βραδιά. Υπήρχαν στιγμές που συγκινήθηκα αφού μέχρι τώρα ερχόμουν μόνο σαν αντίπαλος και τώρα σαν προπονητής της ομάδας. Ήταν ότι πιο ευχάριστο».

Γεωργιάδης: "Ήταν μια μεγάλη νίκη μετά απο κάποια ατυχή αποτελέσματα όπως ο αποκλεισμός απο το Κύπελλο Ελλάδος. Χαίρομαι που πήραμε τη νίκη και ικανοποιήσαμε τον κόσμο. Ξέρουμε ποιες είναι οι δυνατότητες μας, σαν μεγάλη ομάδα που είμαστε, όμως ο κόσμος πρέπει να καταλάβει οτι δεν έχουμε την ποιότητα που διαθέταμε στο παρελθόν, αλλά θα παλεύουμε όλους τους αγώνες.

Υπάρχουν νεαροί ποδοσφαιριστές που θα πρέπει να τους δώσουμε χρόνο να δείξουν την αξία τους και νομίζω οτι μέχρι τώρα τα πηγαίνουν αρκετά καλά. Τώρα θα πρέπει να ξεκουραστούμε απο τους συνεχόμενους αγώνες και στην συνέχεια να κοιτάξουμε την Καλαμαριά, όπου πρέπει να νικήσουμε. Ευχαριστώ τους οπαδούς για την υποδοχή που μου επιφύλαξαν, αυτή η ατμόσφαιρα μπορεί να φθάσει στα... ουράνια κάθε ποδοσφαιριστή".

Νίλσον: "Δυστυχώς δεν παίξαμε καλά και χάσαμε, την ώρα που περιμέναμε ένα στραβοπάτημα του Ολυμπιακού. Είναι δύσκολο αλλά πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Κάποια πράγματα δεν πήγαν καλά απόψε, έχουμε κάνει καλές εμφανίσεις τον τελευταίο καιρό και πρέπει να συνεχίσουμε με τομ κεφάλι ψηλά.

Δεν επηρεαστήκαμε απο την ατμόσφαιρα, αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να υπάρχουν περισσότερα λεπτά καθυστερήσεις, είχαμε αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερη τύχη απο αυτή την ήττα".

td> Όλα τα λεφτά...
Η απόδοση ενός πρώην αλλά και «μπέμπη». Ο Γιώργος Γεωργιάδης εκτός από σκόρερ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και οδήγησε μεταφέροντας το πάθος του στους συμπαίκτες του για να κερδίσουν ένα τέτοιου είδους παιχνίδι.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα όσα δημιούργησαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, την ώρα που οι παίκτες του Παράσχου επιδίωκαν την νίκη εκείνοι αναζητούσαν την διακοπή του ματς. Από την άλλη πλευρά, ας ξεχάσουμε και την κακή μέρα του Μάριο Γκαλίνοβιτς που θα μπορούσε να είχε καλύτερη θέση και στα δύο γκολ που δέχθηκε.
td> To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΟΚ(Γ.Παράσχος):Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Κωνσταντινίδης, Μπαρκαουάν, Ζαγοράκης, Μέγκαχεντ, Ηλιάδης, Γεωργιάδης, Μελίσσης, Μίετσελ, Μπαλάφας

Παναθηναίκός(Β.Μουνιόθ):Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Βύντρα, Γκούμας, μόρις, Τζιόλης, Λεοντίου, Νίνης, Ρομέρο, Μάντζιος, Παπαδόπουλος

Διαιτητής:Τσαχειλίδης (Πειραιάς)

Βοηθοί:Ζαχαρόπουλος (Δράμας), Τρύφων (Δράμας)

1' Έναρξη αγώνα
Με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα σε μια πολύ ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα.
2' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Δεν ήταν.
4' Φάουλ Παναθηναϊκός Μάντζιος
5' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Μίετσελ
Από σέντρα του Κωνσταντινίδη ο Μίετσελ πήδηξε πιο ψηλά από όλους, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
6' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Νίνης
7' Σχόλιο
Νευρικό το παιχνίδι στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.
9' Κόρνερ ΠΑΟΚ
11' Φάουλ Παναθηναϊκός Βύντρα
Στον Γεωργιάδη.
12' Φάουλ Παναθηναϊκός Ρομέρο
Στον Ηλιάδη.
14' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Ενώ ένα ποτήρι με αναψυκτικό έπεσε στο κεφάλι του Νίνη την ώρα που πήγε να εκτελέσει το κόρνερ.
15' Φάουλ Παναθηναϊκός Τζιόλης
16' Φάουλ ΠΑΟΚ Μπάλαφας
Στον Τζιόλη.
17' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Μάντζιος
Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" αναπτύχθηκαν πολύ όμορφα από τα αριστερά με τον Παπαδόπουλο να κάνει τη σέντρα και τον Μάντζιο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά να βλέπει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
18' Γκολ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Από σέντρα του Μπαλάφα, η άμυνα του Παναθηναϊκού κομήθηκε και ο Γεωργιάδης ερχόμενος ως τρέιλερ στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε υποδειγματικά τον Γκαλίνοβιτς από πολύ πλάγια θέση ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.
20' Σουτ Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Ανάποδο ψαλίδι από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού από το ύψος της περιοχής η μπάλα άουτ.
22' Οφσάιντ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
22' Τραυματισμός Παναθηναϊκός Λεοντίου
Από προβολή του Μίετσελ.
23' Σχόλιο
Μετά το νωχελικό πρώτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κάπως και ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία με τον Μάντζιο και πλέον το παιχνίδι αποκτά νέο ενδιαφέρον.
25' Φάουλ Παναθηναϊκός Βύντρα
26' Κόρνερ ΠΑΟΚ
Ο ηλιάδης πιάνει την κεφαλιά αλλά είναι αδύναμη και φτάνει εύκολα στην αγκαλιά του Γκαλίνοβιτς.
28' Σχόλιο
Οι ποδοσφαιριστές του παναθηναϊκού δεν τήρησαν το φερ πλέι και τα αίματα άναψαν στο γήπεδο της Τούμπας. Αρκετές οι διακοπές στο παιχνίδι.
28' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μέγκαχεντ
28' Σχόλιο Παναθηναϊκός Μάντζιος
Ο Μάντζιος ιπποτικά γυρνάει τη μπάλα στον Φερνάντεζ και λύνεται η παρεξήγηση.
30' Τραυματισμός Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Από αγκωνιά σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Μπαρκαουάν.
31' Οφσάιντ ΠΑΟΚ Μίετσελ
33' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Μάντζιος
34' Πέναλτι Παναθηναϊκός
Ο Μέγκαχεντ διώχνει τη μπάλ με το χέρι προ του Μάντζιου.
35' Γκολ Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
Ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.
37' Σχόλιο
Στα ίσια πάλι το παιχνίδι, προσφέρει και πάλι πολλές συγκινήσεις, με τον Παναθηναϊκό να παίζει καλύτερα στα τελευταία λεπτά. Ο ΠΑΟΚ λίγο μετά το γκολ έριξε λίγο το ρυθμό του.
40' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Ηλιάδης
Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για τον ΠΑΟΚ. Ο Μίετσελ βγήκε στα αριστερά, έκανε τη συρτή παράλληλη σέντρα, ο Ηλιάδης πετάχτηκε στην πορεία της έκανε το πλασέ, αλλά ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε ενστικτωδώς με το ένα χέρι..
41' Σουτ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Φοβερό σουτ του Μπαλάφα έξω από την περιοχή η μπάλα μόλις άουτ σε μια νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ.
42' Οφσάιντ ΠΑΟΚ Ηλιάδης
43' Φάουλ ΠΑΟΚ Μπαρκαουάν
Στον Παπαδόπουλο σε καλό σημείο.
44' Κόρνερ Παναθηναϊκός
Ανεκμετάλλευτο.
44' Οφσάιντ ΠΑΟΚ Κωνσταντινίδης
45' Φάουλ Παναθηναϊκός Μόρις
45' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Ρομέρο
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 λεπτά
45' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Ηλιάδης
Ο Αραμπατζής γέμισε, ο Μπαρκαουάν έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον Ηλιάδη που αιφνιδιάστηκε και δεν έκανε καλή κεφαλιά.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Οι παίκτες του Παναθηναίκού στη σέντρα. Χωρίς καμία αλλαγή θα συνεχίσουν οι δύο ομάδες.
46' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Μάντζιος
47' Φάουλ ΠΑΟΚ Μίετσελ
47' Φάουλ Παναθηναϊκός Μάντζιος
48' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Μάντζιος
49' Φάουλ Παναθηναϊκός Λεοντίου
49' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Λεοντίου
Έπιασε τη μπάλα με τα χέρια.
50' Κόρνερ ΠΑΟΚ
52' Φάουλ Παναθηναϊκός Ρομέρο
52' Σχόλιο
Έχει μπει λίγο πιο αποφασιστικά ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
53' Φάουλ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
54' Φάουλ Παναθηναϊκός Βύντρα
Στον Μίετσελ.
55' Γκολ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Ο Γεωργιάδης εκτέλεσε το φάουλ κι ο Μπαλάφας πιο ψηλά από όλους κρέμασε τον γκαλίνοβιτς ο οποίος κρέμασε την ομάδα του κάνοντας την έξοδο "βγαίνω- δε βγαίνω".
57' Σχόλιο
Νέα τροπή στον αγώνα μετά το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Αλλάζουν και τα δεδομένα με τους πράσινους να είναι αναγκασμένοι να επιτεθούν.
59' Διακοπή αγώνα
Ο βοηθός κύριος Τρύφων φεύγει από τη θέση του εξαιτίας ρίψης αντικειμένων.
61' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Ίβανσιτς στη θέση του Ρομέρο.
63' Φάουλ ΠΑΟΚ Μέγκαχεντ
63' Σουτ Παναθηναϊκός Νίλσον
Η μπάλα άουτ.
65' Σχόλιο
Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του αγώνα στα επίπεδα που βολεύουν τους γηπεδούχους.
67' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Μάντζιος
Απίστευτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο μάντζιος έπαιξε δύο φορές το 1-2 με τον Ίβανσιτς και βρέθηκε μόνος μες την περιοχή, σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Μέγκαχεντ άλλαξε πορεία και ενώ κατευθυνόταν προς τα δίχτυα βρήκε στον γοφό του πεσμένου Φερνάντεζ κι έφυγε μακριά.
68' Σουτ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Στην αγκαλιά του Φερνάντεζ.
68' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μαλεζάς στη θέση του Μέγκαχεντ
70' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μαλεζάς
71' Ευκαιρία Παναθηναϊκός Μάντζιος
Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό και πάλι με τον Βαγγέλη Μάντζιο. Ο Γκούμας γύρισε με κεφαλιά τη μπάλα στον επερχόμενο Μάντζιο, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, μολονότι ο Φερνάντεζ ήταν εξουδετερωμένος.
72' Αλλαγή παίκτη
Ο Μουμίν στη θέση του Ζαγοράκη.
73' Κόρνερ Παναθηναϊκός
76' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Παπαδόπουλος
77' Κόρνερ ΠΑΟΚ
77' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Κάλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον "μπέμπη" ο οποίος σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς
79' Κόρνερ Παναθηναϊκός
79' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Χαραλαμπίδης στη θέση του Νίνη.
Ο Μπόβιο στη θέση του Βύντρα.
80' Κόρνερ Παναθηναϊκός
80' Διακοπή αγώνα
Νέα διακοπή στον αγώνα, εξαιτίας ρίψης αντικειμένων στον Χαραλαμπίδη που πήγε να εκτελέσει ένα κόρνερ. Τελικά εκτελεί ο Ίβανσιτς, ενώ ένα παπούτσι εκτοξεύτηκε προς τη μεριά του, και έχουμε νέο κόρνερ
82' Κόρνερ Παναθηναϊκός
83' Φάουλ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
83' Οφσάιντ Παναθηναϊκός Μάντζιος
84' Φάουλ ΠΑΟΚ Μαλεζάς
85' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μίετσελ
Συγκλονιστικό τετ α τετ από τον Πολωνό μετά από τραγικό λάθος του Μόρις. Ο μίετσελ βρέθηκε απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναίκού νίκησε τον επιθετικό του ΠΑΟΚ.
85' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μελίσσης
Νέο λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύεται ο Μελίσσης του οποίου το σουτ περνάει λίγο άουτ.
90' Οφσάιντ ΠΑΟΚ Μίετσελ
90' Έναρξη καθυστερήσεων 5 λεπτά
91' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Αραμπατζής
93' Φάουλ Παναθηναϊκός Τζιόλης
93' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ