Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

ΠΑΟΚ-Πανσερραϊκός 4-1

Αναστασάκος

Ο ΠΑΟΚ κράτησε "απόρθητη" την έδρα του και την πρώτη θέση στα πλέι οφ επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 4-1

Με εντυπωσιακό τρόπο έκλεισε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Super League, καθώς στην 30ή και τελευταία αγωνιστική επικράτησε του Πανσερραϊκού με 4-1.
Το σκορ άνοιξε στο 20' ο Ίβιτς που ανέλαβε επιτυχώς την εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Μπακαγιόκο, ενώ στο 38' ο Αναστασάκος με δυνατή κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Ο Μπακαγιόκο στο 70' σκόραρε από τα 11 βήματα το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ, ενώ το γκολ της τιμής που για τον Πανσερραϊκό πέτυχε με προβολή ο Ανάκογλου.

Το "κερασάκι στην τούρτα" μπήκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από σουτ του Λάκη επετεύχθη το τελικό 4-1.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ διατήρησε το αήττητο της έδρας του τη φετινή σεζόν (σ.σ. 11η φορά στην ιστορία του) μετρώντας 11 νίκες και 4 ισοπαλίες, ενώ παράλληλα τέθηκε επικεφαλής του γκρουπ των πλέι οφ έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από τους αντιπάλους του.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ, Λίνο, Γκαρσία, Ίβιτς, Κονσεϊσάο, Βιεϊρίνια (77' Λάκης), Μπακαγιόκο (73΄Χούτος), Αναστασάκος (87' Μπαλάφας).

Πανσερραϊκός (Ούγκο Μπρος): Βαλσαμάκης, Βοσκόπουλος, Γεωργιάδης, Πιπίνης, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Ανάκογλου, Παπάζογλου, Μπράιτ (64' Γκούρτσας), Μπαϊκαρά (73' Καλί), Διγκόζης (46' Καλλιμάνης).

Γήπεδο: Τούμπας

Διαιτητής: Ν. Χαραλαμπίδης (Καβάλας)

Βοηθοί: Ι. Σταματόγλου (Καβάλας), Κ. Βλάχος (Γρεβενών)

Κίτρινες: Βοσκόπουλος / Κονσεϊσάο

Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Τελευταία αγωνιστική στην κανονική διάρκεια της Super League και ο ΠΑΟΚ, σχεδόν ένα μήνα μετά, επέστρεψε στην "Τούμπα" προκειμένου να υποδεχθεί τον ήδη υποβιβασμένο Πανσερραϊκό.

Διπλό κίνητρο

Ο "δικέφαλος του βορρά" είχε διπλό κίνητρο στο ματς καθώς με νίκη θα έμπαινε ως επικεφαλής στον όμιλο των πλέι οφ με 1 βαθμό διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες ενώ παράλληλα θα διατηρούσε το αήττητο της έδρας του στη φετινή σεζόν (για 11η φορά στην ιστορία του).

Υπό τις ιαχές των φιλάθλων των γηπεδούχων, που είχαν δημιουργήσει εξαιρετική ατμόσφαιρα ξεκίνησε το ματς της 30ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δύνατα, είχαν την πρωτοβουλία αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα του Πανσερραϊκού δεν επέτρεπε τη δημιουργία φάσεων.

Αξιοσημείωτο είναι άλλωστε ότι μέχρι το 20ό περίπου λεπτό του αγώνα δημιουργήθηκε μόλις μία φάση, που δεν ήταν άλλη από ένα σουτ του Βιεϊρίνια το οποίο μπλόκαρε ο Βαλσαμάκης.

Γκολ και φύγαμε για... πλέι οφ

Ωστόσο η υπεροχή των ποδοσφαιριστών του Σάντος απέφερε ένα πέναλτι του Βοσκόπουλου πάνω στον Μπακαγιόκο το οποίο ο Ίβιτς, στο 20', το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Κυριάρχος

Το τέρμα έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων που ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους δημιουργώντας παράλληλα ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Όμως τόσο ο Μπακαγιόκο, που σε κενή εστία δεν μπόρεσε να κάνει την κοντινή προβολή, όσο και ο Ίβιτς με τις δύο κεφαλιές του δεν πέτυχαν το στόχο.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι παραπάνω το πέτυχε ο Αναστασάκος στο 38' όταν μετά από άψογη εκτέλεση φάουλ του Κονσεϊσάο, ο Έλληνας επιθετικός πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με δυνατή κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο ήταν αδιαμφισβήτη και θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με ένα ακόμα γκολ στο ενεργητικό του εάν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Βλάνταν Ίβιτς, σημάδευε στο 43' το βάθος της κενής εστίας του Πανσερραϊκού και όχι την πλάτη του Παπάζογλου.

Play ball

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ούγκο Μπρος να πραγματοποιεί μία αλλαγή βάζοντας τον Καλλιμάνη στη θέση του Διγκόζη.

Το πρώτο τέταρτο δεν επεφύλασσε κάποια φάση άξια αναφοράς με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί τα ηνία και τα "λιοντάρια" να παίζουν, αναποτελεσματικά, το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Κάτι που θα πρέπει ωστόσο να επισημανθεί είναι η λάθος υπόδειξη του βοηθού εις βάρος του Πανσερραϊκού, όταν από γύρισμα του Λίνο υπέδειξε τον Μπράιτ σε θέση οφσάιντ!

Χαλαρά

Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ στην Τούμπα ήταν αδιαμφισβήτη, όπως επίσης και η δυσκολία στη δημιουργία φάσεων. Όμως ένα λάθος του Παπάζογλου (σ.σ. χέρι στη μεγάλη περιοχή) έστησε τον Μπακαγιόκο απέναντι από τον Βαλσαμάκη, με τον Ιβοριανό να σημαδεύει το κέντρο της εστίας και να γράφει το 3-0.

Με το 3-0 να κλειδώνει ουσιαστικά τη νίκη και την πρώτη θέση στην επερχόμενη φάση των πλέι οφ οι παίκτες του Σάντος χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να το "πληρώσουν". Ο Ανάκογλου εκμεταλλεύθηκε την ασταθή απόκρουση του Χαλκιά στο δυνατό σουτ του Πιπίνη και μείωσε με κοντινή προβολή σε 3-1.

Ωστόσο την τελευταία κουβέντα την είπαν οι γηπεδούχοι. Το "κερασάκι στην τούρτα" μπήκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από σουτ του Λάκη που κόντραρε στο σώμα του Πιπίνη επετεύχθη το τελικό 4-1.

Συνέντευξη Τύπου
Σάντος (ΠΑΟΚ): " Δεν είμαστε το φαβορί στα πλεϊ οφ. Eξακολουθώ να λέω, όμως, ότι πάμε για να βγούμε πρώτοι. Έχουμε μια βαθμολογική διαφορά από τους αντιπάλους μας σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα και θέλουμε να τη διατηρήσουμε αυτή τη διαφορά.

Κάνανε ένα καταπληκτικό πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στους παίκτες για τα όσα πετύχανε στη διάρκειά του. Στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι ήταν περίεργο. Μου θύμιζε φιλικό. Το σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε καθώς αυτό θέλαμε.

Τώρα ξεκινάμε τη προετοιμασία για τα πλεϊ οφ, με στόχο να μείνουμε στη πρώτη θέση. Βέβαια, οι αγώνες είναι ακόμα αρκετά μακριά

".

Μπρος (Πανσερραϊκός): " Θα πρέπει να είμαι θυμωμένος με τον διαιτητή. Στο πρώτο γκολ, δεν υπήρχε πέναλτι. Στο δεύτερο έπρεπε να τοποθετήσει το τείχος της ομάδας τουλάχιστον 15 μέτρα από το σημείο που έγινε το φάουλ, ενώ στο τρίτο, ήταν πέναλτι, δεν το είδε όμως ο διαιτητής και ρώτησε έναν παίκτη. Δεν είναι όμως αυτός ο τρόπος για να λαμβάνονται οι αποφάσεις. Δεν καταλαβαίνω, γενικότερα, γιατί οι δυνατές ομάδες πρέπει να ευνοούνται από τους διαιτητές".
Όλα τα λεφτά...
Ο ΠΑΟΚ που απέδειξε ότι δίκαια βρίσκεται επικεφαλής στο γκρουπ των πλέι οφ

Η εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στην "Τούμπα"
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Πανσερραϊκό που έπρεπε να προσπαθήσει περισσότερο αν ήθελε κάτι καλύτερο στην "Τούμπα"
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανσερραϊκός
(Ούγκο Μπρος): Βαλσαμάκης, Βοσκόπουλος, Γεωργιάδης, Πιπίνης, Γαλανόπουλος, Μιλένκοβιτς, Ανάκογλου, Παπάζογλου, Μπράιτ, Μπαϊκαρά, Διγκόζης
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
(Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Αναστασάκος, Μπακαγιόκο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Σνάουτσνερ
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Τίποτα το αξιόλογο μέχρι στιγμής
12' Σουτ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Σουτ του Βιεϊρίνια, μπλόκαρε ο Βαλσαμάκης
19' Πέναλτι ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
Ανατροπή του Μπακαγιόκο στην περιοχή
20' Γκολ ΠΑΟΚ Ίβιτς
Εύστοχος ο Ίβιτς από τα 11 βήματα
23' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
Παράλληλη μπαλιά του Κονσεϊσάο, ο Μπακαγιόκο δεν μπορεί να τη σπρώξει στην κενή εστία
27' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Ίβιτς
Καλά εκτέλεσμένο φάουλ του Κονσεϊσάο, ο Ίβιτς από το ύψος του πέναλτι πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
32' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Ίβιτς
Κόρνερ από τον Βιειρίνια, ο Ίβιτς πήρε την κεφαλιά, καμία ωστόσο ανησυχία για τον Βαλσαμάκη
37' Κίτρινη κάρτα Πανσερραϊκός Βοσκόπουλος
38' Γκολ ΠΑΟΚ Αναστασάκος
Άψογη εκτέλεση φάουλ από τον Κονσεϊσάο μερικά μέτρα μπροστά από το αριστερό κόρνερ, ο Αναστασάκος στο δεύτερο δοκάρι με δυνατή κεφαλιά δεν αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Βαλσαμάκη
41' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
43' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Ίβιτς
Γύρισμα του Βιεϊρίνια στην καρδιά της περιοχής, ο Ίβιτς προ κενής εστίας σημάδεψε την πλάτη του Παπάζογλου
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Καλλιμάνης στη θέση του Διγκόζη
55' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη
64' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Γκούρτσας στη θέση του Μπράιτ
69' Πέναλτι ΠΑΟΚ Παπάζογλου
Χέρι του Παπάζογλου στην περιοχή
70' Γκολ ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
Ο Μπακαγιόκο δεν αστοχεί από τα 11 βήματα
73' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Χούτος στη θέση του Μπακαγιόκο
73' Αλλαγή παίκτη Πανσερραϊκός
Ο Καλί στη θέση του Μπαϊκαρά
76' Γκολ Πανσερραϊκός Ανάκογλου
Δυνατό σουτ από τον Πιπίνη, ο Χαλκιάς απέκρουσε αλλά ο Ανάκογλου στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
77' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Λάκης στη θέση του Βιεϊρίνια
86' Ευκαιρία Πανσερραϊκός Ανάκογλου
Πλασέ του Ανάκογλου από πλεονεκτική θέση, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά
87' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπαλάφας στη θέση του Αναστασάκου
90' Γκολ ΠΑΟΚ Πιπίνης (αυτ.)
Σέντρα του Κονσεϊσάο από τα αριστερά σουτ στην κίνηση από τον Λάκη, η μπάλα προσκρούει στον Πιπίνη και καταλήγει στην εστία του Βαλσαμάκη