Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Πανθρακικός 2-0

μουσλίμοβιτς

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα 2-0 τον Πανθρακικό στην Τούμπα και μείωσε την διαφορά στο -9 από τον πρωτοπόρο ΟΣΦΠ

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και δίχως να πατήσουν... γκάζι, κατέκτησαν την 10η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα και συνεχίζουν να καταδιώκουν τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Ο "εκτελεστής" Μουσλίμοβιτς άνοιξε το δρόμο, ενώ ο Βιεϊρίνια έγραψε τον επίλογο χάρις στο πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ σε μια πολύτιμη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα δύο μεταγραφικά αποκτήματα του δικεφάλου, Λίνο και Σορλέν πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους, αφήνοντας καλές εντυπώσεις.

Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Πανθρακικού εμφανίστηκαν διαβασμένοι, έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία της ομάδας τους, όμως μια φάση ήταν αρκετή για τον Μουσλίμοβιτς να κάνει τη ζημιά, ενώ η αποβολή του Αγγελόπουλου τους "αποσυντόνισε" εντελώς.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο (90΄+ Ηλιάδης), Αναστασάκος (74΄ Μπακαγιόκο), Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βερόν, Σορλέν (71΄ Βιεϊρίνια).

Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Ρόκα, Αγγελόπουλος, Ριέρα, Πόνσε, Κλεμάν, Κανωτίδης, Ολίσε, Βελάσκο, Λόπεζ, Ντιαλό (75΄ Ματάις), Χαραλάμπους (46΄ Κωνσταντινίδης).

Διαιτητής: Η. Σπάθας (Πειραιά)

Κόκκινη: 60΄ Αγγελόπουλος

Κίτρινες: Μουσλίμοβιτς, Βερόν, Βιεϊρίνια - Κλεμάν, Ριέρα
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Με τα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου, Λίνο και Σορλέν στην βασική ενδεκάδα και σύστημα 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Φερνάντο Σάντος. Την εστία του ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε ο Κώστας Χαλκιάς, στο κέντρο της άμυνας ήταν ο Κοντρέρας μαζί με τον Μαλεζά, αριστερό μπακ ο Σορλέν, δεξιά ο Αραμπατζής, αμυντικά χαφ ήταν οι Βερόν και Πάμπλο Γκαρσία, στο αριστερό άκρο ήταν ο νεοαποκτηθείς Λίνο, δεξιά ο Κονσεϊσάο και επιθετικό δίδυμο ήταν οι Αναστασάκος και ο Μουσλίμοβιτς.

Με δύο επιθετικούς και σύστημα 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του και ο Εμίλιο Φερέρα. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ρόκα, σέντερ μπακ ήταν ο Βελάσκο με τον Αγγελόπουλο, δεξιά ο Κλεμέντ, αριστερά ο Κανωτίδης, αμυντικά χαφ ήταν ο Λόπεζ μαζί με τον Ολίσε, δεξί χαφ ήταν ο Πόνσε, αριστερά ο Χαραλάμπους και στην επιθετική γραμμή ήταν ο Ντιαλό και ο Ριέρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του δικεφάλου να παίρνουν από νωρίς τον έλεγχο και να προσπαθούν να πετύχουν ένα γκολ που να τους δώσει μεγαλύτερη ελευθερία.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν διαβασμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα, έκλεισαν τους διαδρόμους προς τα καρέ τους και θέλησαν να "χτυπήσουν" τον ΠΑΟΚ στις αντεπιθέσεις.

Παρά το γεγονός πως οι ασπρόμαυροι είχαν τα ηνία του αγώνα δεν έδειχναν ικανοί να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Πανθρακικού.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Χαλκιά, όταν ο Πονσέ έκανε ένα δυνατό μακρινό σουτ, όμως ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ μπλόκαρε την μπάλα.

Τα λεπτά κυλούσαν, το θέαμα ήταν μετριότατο και οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος, έψαχναν διαρκώς λύσεις προκειμένου να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ.

Ο "χρυσοκέφαλος" Ζλάταν χτύπησε ξανά...

Tην λύση έδωσε τελικά ο συνήθης ύποπτος και μεγάλος εκτελεστής του δικεφάλου, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς στο ημίωρο της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα ο Κονσεϊσάο από δεξιά πάσαρε στον Βερόν που μέσα απο την περιοχή έκανε την σέντρα και ο Βόσνιος επιθετικός του ΠΑΟΚ με ασύλληπτη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πανθρακικού, λύνοντας τον... γόρδιο δεσμό.

Το τέρμα του Μουσλίμοβιτς μπορεί να έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως ήταν και η αιτία για να πέσει ακόμη περισσότερο ο ρυθμός της αναμέτρησης.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο μέρος και οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός γκολ.

Μόνο ΠΑΟΚ στο γήπεδο...

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην επανάληψη καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν κυριάρχος, προσπαθούσε να διασπάσει την σκληροτράχηλη άμυνα της ομάδας της Θράκης προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη, αλλά έβρισκε συνεχώς κλειστούς διαδρόμους.

Το δυνατό σουτ του Αναστασάκου στο 53' αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ανησύχησε τον Ρόκα, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Τα προβλήματα για τους παίκτες του Φερέρα αυξήθηκαν στο 60ο λεπτό καθώς σε μια αντεπίθεση του δικεφάλου ο Μουσλίμοβιτς ανατράπηκε από τον Αγγελόπουλο λίγο πριν βγει τετ α τετ με τον Ρόκα και ο διαιτητής της αναμέτρησης σωστά καταλόγισε κόκκινη κάρτα στον Έλληνα αμυντικό.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα και πλέον οι ασπρόμαυροι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο. Τρανό παράδειγμα, η φάση στο 66ο λεπτό, όπου ύστερα από ωραία συνεργασία των παικτών του Φερνάντο Σάντος, ο Κονσεϊσάο έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Ρόκα.

Άνοιξε λογαριασμό ο Βιεϊρίνια

Η πίεση των παικτών του δικεφάλου για ένα δεύτερο γκολ, απέδωσε τελικά καρπούς στο 82ο λεπτό με τον Βιεϊρίνια να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την φανέλα ΠΑΟΚ. Ο Πορτογάλος άσος που αντικατέστησε τον Σορλέν βγήκε μόνος του στην αντεπίθεση ύστερα από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μπακαγιόκο και απέναντι από τον Ρόκα με ένα άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πανθρακικού, "κλειδώνοντας" τη νίκη για την ομάδα του.

Όλα πλέον είχαν κριθεί και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους παίκτες να δικεφάλου να φτάνουν πιο άνετα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ στη νίκη. Στα τελευταία λεπτά μάλιστα οι οπαδοί του ΠΑΟΚ δεν ξέχασαν το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Άρη στο "Κλ. Βικελίδης" και ζητούσαν τη νίκη κόντρα στον "αιώνιο" αντίπαλο.

*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του άτυχου φιλάθλου που έχασε την ζώη του το Σάββατο στο Καυτανζόγλειο.
Συνέντευξη Τύπου του Πάρη Τσελεπίδη

Εμίλιο Φερέρα: "Δεχθήκαμε το πρώτο γκολ από μία στημένη φάση η οποία δεν ήταν επικίνδυνη, όμως δεν οργανωθήκαμε γρήγορα. Ήταν ένα παιχνίδι από το οποίο φαινόταν πως το αποτέλεσμα θα είναι 0-0 μιας και ο ΠΑΟΚ δεν είχε ευκαιρίες για να γίνει απειλητικός.

Ξέραμε ότι ερχόμενοι εδώ θα είχαμε αν αντιμετωπίσουμε έναν δυνατό αντίπαλο και θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα με το πρόβλημα του Βελάσκο και τις απουσίες των Ρομπίνιο, Ζαπρόπουλου. Μετά τα παιχνίδια αυτά με ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, φαίνεται ότι δεν είμαστε ανταγωνιστικοί με αυτές τις ομάδες. Σημαντικό είναι το επόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή στην έδρα μας.

Ο Βελάσκο είχε ένα μυϊκό πρόβλημα μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, δεν αποθεραπεύτηκε τελείως και έτσι δεν ρισκάραμε, με τον παίκτη να αποχωρεί στην προθέρμανση. Ενώ είχαμε καλή οργάνωση του παιχνιδιού, με καλή κυκλοφορία, είχαμε πρόβλημα στα τελευταία 16 μέτρα της δικής μας περιοχής και αντίστοιχα του αντιπάλου.

Είναι δύσκολο να γίνει κριτική της αμυντικής μας γραμμής σήμερα γιατί έλειπαν πολλοί παίκτες, αλλά μπορούμε να πούμε ότι τα πήγαν αρκετά καλά καθώς ο ΠΑΟΚ δεν είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ. Ο Πανθρακικός ετοιμάζεται πριν από κάθε παιχνίδι για τους βαθμούς της νίκης, προετοιμαζόμενος όμως για να αντιμετωπίσεις τον ΠΑΟΚ ή τον Παναθηναϊκό, μετά το παιχνίδι βλέπεις ότι κάτι λείπει από την ομάδα. Προσπαθούμε κάθε φορά να βελτιωθούμε"/i>.

Φερνάντο Σάντος: "Ήταν δίκαιη η επικράτηση σε ένα παιχνίδι που είχε καλές στιγμές. Ο ΠΑΟΚ από την αρχή έψαξε το γκολ και τη νίκη, απέναντι σε μια καλά οργανωμένη ομάδα που ξέρει να αμύνεται στο γήπεδο και μετά ψάχνει να βγάλει αντεπιθέσεις. Νομίζω ότι δεν κάναμε ένα μεγάλο παιχνίδι και είδα κάποια νευρικότητα χωρίς να μπορώ να καταλάβω τους λόγους. Το έχω ξαναπεί ότι δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης της νευρικότητας και του άγχους. Η ομάδα είναι στους 36 βαθμούς, περισσότερους απ' όσους είχε όλη τη περσινή χρονιά και αυτό πρέπει να μας δώσει ηρεμία, εμπιστοσύνη στις ικανότητές μας χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα χάσουμε το πάθος και θέληση να τα δώσουμε όλα στον αγωνιστικό χώρο.

Θεωρώ σήμερα ότι σε κάποιες φάσεις παραείμαστε βιαστικοί ώστε να τις τελειώσουμε κι ενώ μπορούσαμε βάλουμε κι άλλα γκολ με τον αντίπαλο που είχε μείνεi με 10 παίκτες, κρατούσαμε την μπάλα στα πόδια μας. Αν τα κάναμε όλα με σιγουριά θα μπορούσαμε να βάλουμε περισσότερα τέρματα"

.

Όλα τα λεφτά...
Ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς αποδεικνύει σε κάθε αγώνα πως είναι από τα βασικά όπλα της φετινής καλής πορείας του ΠΑΟΚ. Ο Βόσνιος είναι ένας πραγματικός "εκτελεστής", δεν χάνει ευκαιρία να στείλει με όποιον τρόπο θέλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και δίνει συνεχώς βαθμούς στην ομάδα. Αδιαμφισβήτητα είναι το μεγάλο όπλο του φετινού ΠΑΟΚ και σπάνια βλέπουμε στα ελληνικά γήπεδα έναν παίκτη με τέτοια μοναδική αίσθηση του γκολ.

Τους φιλάθλους του δικεφάλου που για άλλον έναν αγώνα γέμισαν την Τούμπα και βοήθησαν την αγαπημένη τους ομάδα να φτάσει στη νίκη.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το θέαμα που προσέφεραν και οι δύο ομάδες ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Λίγες φάσεις και πολύ κακός ρυθμός...
To Live του αγώνα... από τον Αντώνη Αναστασόπουλο
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
(Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Αναστασάκος, Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βερόν, Σορλέν.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Πανθρακικός
(Εμίλιο Φερέρα): Ρόκα, Αγγελόπουλος, Ριέρα, Πόνσε, Κλεμέντ, Κανωτίδης, Ολίσε, Βελάσκο, Λόπεζ, Ντιαλό, Χαραλάμπους.
1' Έναρξη αγώνα
Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τον θάνατο του παλαίμαχου του Ηρακλή, ο οποίος άφησε την τελευταία του πνοή το Σάββατο, την ώρα που μαίνονταν τα επεισόδια μετά τη λήξη του αγώνα του Ηρακλή με την ΑΕΚ, στο Καυτανζόγλειο.
5' Σουτ Πανθρακικός Πόνσε
Δυνατό όσο και μακρινό σουτ του Πόνσε, ο Χαλκιάς μπλοκάρει πέφτοντας, στη δεξιά του γωνιά.
12' Σχόλιο
Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ γυρίζουν τη μπάλα έξω από την περιοχή του Ρόκα, όμως δεν έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία.
21' Σχόλιο
Δεν έχει αποκτήσει ακόμα ρυθμό το παιχνίδι, καθώς αμφότερες οι ομάδες είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στα μετόπισθεν.
24' Φάουλ Πανθρακικός Χαραλάμπους
Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χαραλάμπους πολλά μέτρα έξω από την περιοχή του Χαλκιά, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά άουτ.
30' Γκολ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Κονσεϊσάο από δεξιά, περνάει την μπάλα εντός περιοχής για τον Βερόν, εκείνος της δίνει ύψος για τον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά... εκτελεί τον Ρόκα για το 1-0!
31' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Κλεμάν
41' Σχόλιο
Έχει πέσει και πάλι ο ρυθμός του παιχνιδιού, καθώς ο ΠΑΟΚ διατηρεί το προβάδισμα αλλά και την υπεροχή σε όλες τις γραμμές του γηπέδου, χωρίς να πιέζεται για το δεύτερο γκολ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Κωνσταντινίδης παίρνει τη θέση του Χαραλάμπους.
53' Σουτ ΠΑΟΚ Αναστασάκος
Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, σουτάρει δυνατά αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρόκα.
58' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
60' Κόκκινη κάρτα Πανθρακικός Αγγελόπουλος
66' Σουτ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Πολύ καλή η συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ έξω από την περιοχή του Ρόκα, η μπάλα φτάνει στον Κονσεϊσάο, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει όμως η μπάλα φτάνει ψηλά άουτ.
71' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Βιεϊρίνια παίρνει τη θέση του Σορλέν
74' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βερόν
75' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ματάις παίρνει τη θέση του Ντιαλό.
82' Γκολ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Στην αντεπίθεση ο Μπακαγιόκο, ο οποίος ανοίγει για τον Βιεϊρίνια που από κανονική θέση, βρίσκεται απέναντι από τον Ρόκα, τον οποίο πλασάρει άψογα για το 2-0.
83' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
90' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ