X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ-Πανθρακικός 3-0

ΠΑΟΚ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ INTIME SPORTS

Με σκόρερ τους Μαλεζά, Σορλέν και Λίνο ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του Πανθρακικού ανεβαίνοντας ξανά (έστω και προσωρινά) στην πρώτη θέση.

Ουσιαστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος του Βορρά αξιοποίησε τις δύο από τις τρεις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Μαλεζά (24') και Σορλέν (42'). Στην επανάληψη οι παίχτες του Σάντος έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι με τον Άρη φτάνονας στο 79' με τον Λίνο σε ένα τρίτο τέρμα.
Από τη μεριά του ο Πανθρακικός αδίκησε για άλλη μια φορά με την εμφάνισή του τον εαυτό του καθώς αν από την αρχή του πρωταθλήματος αγωνίζονταν όπως τις τελευταίες αγωνιστικές θα ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Βιτόλο, Γκαρσία, Κριστιάνο (14' λ.τ. Εντίνιο, 73' Κουτσιανικούλης), Ίβιτς (84' Ιβιτς), Σορλέν, Μουσλίμοβιτς

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Σακελλαρίου, Άλβες, Μπελέκ, Ρομπέρ, Ματεντζίδης (67' Ολίσε), Ιασωνίδης, Παπουλής, Αργυρίου, Λόπες, Καζάκης (85' Μπουσινάκης)

Γήπεδο: Τούμπας

Διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Γκολ: 24' Μαλεζάς, 42' Σορλέν, 79' Λίνο

Κίτρινες κάρτες: -

Κόκκινες κάρτες: -

Με μια ματιά
Φόρμα; Δαιμονιώδη! Στατιστικά που προκαλούν δέος! 28 βαθμοί στα τελευταία 10 παιχνίδια, 13 νίκες στα τελευταία 16 ματς. Αήττητος για 12 συνεχόμενους αγώνες, με άμυνα μπετόν (10 μόλις γκολ).

Τι άλλο να περίμενε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με τον υποβιβασμένο Πανθρακικό πέρα από το τρίποντο; Ένα τρίποντο που θα τον έφερνε έστω και προσωρινά μόνο πρώτο στην κορυφή.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα της Κομοτηνής είχε δημιουργήσει το δικό της μικρό θετικό σερί. Γιατί όταν φτάνεις στην 20η αγωνιστική για να πανηγυρίσεις την πρώτη σου νίκη, τότε οι 3 νίκες και η μία ισοπαλία στα τελευταία 6 παιχνίδια μόνο ως αρνητικός απολογισμός δεν λογίζεται.

Επιπλέον οι Θρακιώτες στις δύο τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις τους τοποθέτησαν "βόμβες" σε "Βικελίδης" και "Αλκαζάρ" νικώντας Άρη και ΑΕΛ αντίστοιχα με 2-0!

Ωστόσο στην Τούμπα είχαν να αντιμετωπίσουν και την αρνητική παράδοση κόντρα στον Δικέφαλο του Βορρά. Τρεις φορές είχαν αναμετρηθεί στο παρελθόν με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ισάριθμες νίκες με 2-0 στη Θεσσαλονίκη και 1-0 και 2-1 στην Κομοτηνή.

Στα αξιοσημείωτα των μεταξύ τους αγώνων ήταν πως στα 6 γκολ που έχουν σημειωθεί, κανένας Ελληνας παίχτης δεν έχει βάλει το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερ.

Ο Πανθρακικός τις φάσεις, ο ΠΑΟΚ την ουσία

Με την Τούμπα κατάμεστη και τον ΠΑΟΚ να καίγεται για το τρίποντο θα περίμενε κανείς οι γηπεδούχοι να κλείσουν τον Πανθρακικό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στα καρέ του. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν στη Θεσσαλονίκη με διάθεση να παίξουν ...ποδόσφαιρο και το απέδειξαν έχοντας τις πρώτες καλές στιγμές στον αγώνα.

Μόλις στο 5' ο Παπουλής βρέθηκε σε καλή θέση έξω από την περιοχή αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα ο Χαλκιάς να την μπλοκάρει εύκολα. Εννέα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Καζάκη να απειλήσει παίρνοντας την κεφαλιά σε κόρνερ όμως η μπάλα πέρασε άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Ο ίδιος παίχτης είδε τη νέα κεφαλιά που έπιασε στο 21' να έχει την ίδια κατάληξη.

Και ενώ η ομάδα της Κομοτηνής έφτανε πιο απειλητικά στην αντίπαλη εστία, ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη του επίσκεψη με αξιώσεις στα καρέ του Πανθρακικού. Συγκεκριμένα στο 24' και μετά από φάση διαρκείας στην οποία ο Ρόκα έδιωξε πάνω στην γραμμή την προβολή του Μουσλίμοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Μαλεζά που με γυριστό διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0.

Το γκολ αυτό όπως ήταν λογικό "έλυσε" τα πόδια των παικτών του Σάντος ο οποίος είδε στο 31' τον Εντίνιο (που πέρασε στο 14' στη θέση του τραυματία Κριστιάνο) να χάνει μοναδικό τετ-α-τετ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Τον Πορτογάλο όμως συμπαίχτη του δεν μιμήθηκε ο Σορλέν στο 42' που αξιοποίησε στο έπακρο την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Σέντρα από δεξιά του Σνάουτσερ, λάθος συνεννόηση Ρόκα-Αργυρίου με την μπάλα να φτάνει στον Γάλλο που την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Ένα δεύτερο γκολ που εκτίναξε τον ενθουσιασμό της Τούμπας στα ύψη με τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ να τραγουδάνε με την λήξη του ημιχρόνου πως "σε πέντε έξι εβδομάδες θα είναι πρωταθλητές"!

Συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έχοντας το προβάδισμα στο σκορ αλλά και το μυαλό στο επερχόμενο ντέρμπι με τον Άρη, άφησε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Πανθρακικό. Απέναντι όμως στην κλειστή άμυνα του Σάντος, οι Θρακιώτες προσπάθησαν να απειλήσουν χωρίς επιτυχία με μακρινά σουτ του Μαρσελάο που πέρασαν άουτ (47', 56').

Την ίδια αντίστοιχη κατάληξη είχαν και για τους γηπεδούχους τα σουτ που δοκίμασαν αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή οι Μουσλίμοβιτς (50'), Εντίνιο (59') και Βιτόλο (66').

Την μονοτονία των άστοχων μακρινών σουτ ήρθε να σπάσει η φάση στο 72' με τον Ιβιτς αρχικά και τον Εντίνιο στη συνέχεια να βρίσκονται σε ιδανική θέση αλλά να καθυστερούν σπαταλώντας σπουδαία ευκαιρία για ένα τρίτο τέρμα.

Σπουδαία ευκαιρία που έχασαν τέσσερα λεπτά αργότερα με τη σειρά τους και οι παίχτες του Πανθρακικού με τον Χαλκιά να διώχνει εντυπωσιακά τα διαδοχικά κοντινά σουτ των Παπουλή και Μπέλεκ.

Και από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν ήρθε στο 79' ο Λίνο να τους ''τιμωρήσει'' με ένα εξαιρετικό αριστερό πλασέ έξω από την περιοχή που ανέβασε τον δείχτη του σκορ στο 3-0, τελειώνοντας οριστικά τα όποια όνειρα είχαν οι Θρακιώτες να ανατρέψουν τα δεδομένα του α' ημιχρόνου.

Το τρίτο γκολ ανέβασε τη διάθεση των γηπεδούχων που άγγιξαν ένα τέταρτο στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Πρώτα ο Γκαρσία (89') που παραλίγο να πετύχει ένα παρόμοιο γκολ όπως με τον Παναθηναϊκό, αλλά το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε από πλάγια θέση έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ρόκα.

Ακολούθησε στις καθυστερήσεις ο Κουτσιανικούλης που δεν μπόρεσε με μονοκόμματο πλασέ από το ύψος του πέναλτι να νικήσει τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού στην τελευταία φάση του αγώνα.
Συνέντευξη Τύπου

Φερνάντο Σάντος: ''Παίξαμε χωρίς πάθος''

''Όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα με βάσει των ευκαιριών που έκανε η κάθε ομάδα το σκορ είναι δίκαιο. Όμως από την άλλη πλευρά αν δούμε το ματς με βάση την ομαδική απόδοση κάθε ομάδας, δεν είναι τα πράγματα έτσι ακριβώς.

Διότι οι δύο ομάδες δεν είχαν τόσο μεγάλη διαφορά όσο φαίνεται στο αποτέλεσμα. Σε αυτό ευθυνόμαστε εμείς. Ήμασταν πολύ αργοί και όταν είχαμε την μπάλα στα πόδια μας και όταν δεν την είχαμε. Ήμασταν μακριά από τον καλό εαυτό μας και τα στοιχεία που έχουμε δείξει ως τώρα.

Κρατάμε μόνο τους τρεις βαθμούς που είναι και το πιο σημαντικό. Ωστόσο θα πρέπει με ηρεμία να αναλύσουμε το παιχνίδι μας γιατί πολλά ήταν αυτά που θα πρέπει να βελτιώσουμε. Μπορούμε και πρέπει να κάνουμε το παραπάνω. Δεν είδα άγχος. Είδα λίγη θέληση, λίγη διάθεση.

Δεν υπήρχε καμία δυναμική. Δεν μπορούμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και να λέμε ότι υπήρχε άγχος. Η ομάδα ξεκίνησε από την αρχή χωρίς διάθεση. Έπαιζε την μπάλα στα πλάγια ή πίσω. Δεν αλλάζαμε πάσες.

Μας χαρακτηρίζει ότι είμαστε μία ομάδα που πιέζει, που παίζει στο μισό του αντιπάλου. Σήμερα έγινε το αντίθετο. Αυτό έχει να κάνει με τον πολύ χαμηλό ρυθμό που είχαμε και όχι με τον πολύ υψηλό που θα έπρεπε να επιβάλουμε.

Αυτό που θα πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να νικάμε αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να διορθώσουμε πολλά πράγματα. Να συνεχίσουμε κάθε παιχνίδι να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και στο τέλος θα δούμε τι θα γίνει''.

Παύλος Δερμιτζάκης: ''Σε καλό δρόμο για τον τίτλο ο ΠΑΟΚ''

''Eίχαμε να αντιμετωπίσουμε μία μεγάλη ομάδα. Την πιο φορμαρισμένη της χώρας με έναν προπονητή που για μένα είναι ο καλύτερος που έχει περάσει από την χώρα μας. Και φυσικά με έναν κόσμο που είναι κορυφαίος.

Ξέραμε ότι θα υπάρχει πίεση.Παρόλα αυτά ήμασταν καλοί τακτικά και υπήρχε και ένα ατομικό μαρκάρισμα πάνω στον Ίβιτς που ήταν ο κύριος αποδέκτης των προσπαθειών του ΠΑΟΚ. Ενώ είχαμε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, βρεθήκαμε στην πρώτη φάση που ο ΠΑΟΚ πάτησε την περιοχή μας σε στημένη φάση να γίνει το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ έκανε τρία τελειώματα και δύο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα, να προσπαθήσουμε να πετύχουμε κάποιο γκολ για να μπούμε στο παιχνίδι. Θα μπορούσαμε να το κάνουμε με τις ευκαιρίες των Παπουλή και τον Μπέλεκ.

Εύχομαι στον ΠΑΟΚ να πετύχει αυτόν τον υψηλό στόχο. Ότι και να κάνει όμως με αυτήν την πορεία που έχει κάνει αξίζει πολλά μπράβο, τόσο η διοίκηση, όσο ο κόσμος, η τεχνική ηγεσία και οι παίκτες.''

Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του ΠΑΟΚ που γέμισε την Τούμπα τραγουδώντας για το πρωτάθλημα που θα πάρει σε 5-6 εβδομάδες. Γιατί ακόμα και αν δεν το κατακτήσει, αυτή η εικόνα από τη Θεσσαλονίκη αποπνέει υγεία!

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
...τις εποχές που ο ΠΑΟΚ έδινε τα αντίστοιχα παιχνίδια μεταξύ συγγενών και φιλών. Η εικόνα της κατάμεστης Τούμπας με τον Δικέφαλο του Βορρά να δίνει τη μάχη για τον τίτλο είναι αυτή που αξίζει στο ποδόσφαιρό μας!

To Live του αγώνα από τον Βαγγέλη Σταματόπουλο...

Η 11άδα των γηπεδούχων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Βιτόλο, Γκαρσία, Κριστιάνο, Ίβιτς, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Σακελλαρίου, Άλβες, Μπελέκ, Ρομπέρ, Ματεντζίδης, Ιασωνίδης, Παπουλής, Αργυρίου, Λόπες, Καζάκης.
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Ανοιχτό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά χωρίς πάντως κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες.
5' Σουτ Πανθρακικός Παπουλής
Ο Παπουλής προσπάθησε να πιάσει το σουτ με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, όμως δεν βρήκε καλά τη μπάλα και αυτή κατέληξε χωρίς δυσκολία στην αγκαλιά του Χαλκιά.
10' Σχόλιο
Ο Πανθρακικός στέκεται αρκετά καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, μή αφήνοντας τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος να διασπάσουν την αμυντική του γραμμή.
14' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Εντίνιο να παίρνει τη θέση του Κριστιάνο που αποχώρησε τραυματίας.
14' Κεφαλιά Πανθρακικός Καζάκης
Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Καζάκης παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τη μπάλα να περνάει έξω από την εστία του Χαλκιά.
19' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Μαλεζάς
Εκτέλεση κόρνερ του Πάμπλο Γκαρσία από τα αριστερά, ο Μαλεζάς πιάνει τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα φεύγει παράλληλα προς την εστία για να φύγει τελικά άουτ.
21' Κεφαλιά Πανθρακικός Καζάκης
Εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ από τα αριστερά (μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής), ο Καζάκης πιάνει και πάλι την κεφαλιά όπως στη φάση του 14' και αυτή φεύγει άουτ.
24' Γκολ ΠΑΟΚ Μαλεζάς
1-0 ο ΠΑΟΚ! Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ίβιτς στρώνει με κεφαλιά τη μπάλα στον Μουσλίμοβιτς, ο Ρόκα αποκρούει πάνω στη γραμμή με εκπληκτικό τρόπο την προβολή του Βόσνιου, όμως η μπάλα δεν απομακρύνεται και ο Μαλεζάς με γυριστό διαγώνιο σουτ από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
30' Σχόλιο
Απόλυτα αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίωρο, καταφέρνει και προηγείται αξιοποιώντας την πρώτη φάση που έκανε στο ματς.
31' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Εντίνιο
Ωραία ξεδιπλωμένη αντεπίθεση από τον ΠΑΟΚ, ο Μουσλίμοβιτς βγάζει στον Ίβιτς, αυτός με τη μία τροφοδοτεί τον Εντίνιο, όμως το σουτ του Πορτογάλου κοντά στο ύψος του πέναλτι στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόκα.
36' Σχόλιο
Ο Πανθρακικός δεν κλείνεται και προσπαθεί να παίξει επιθετικά ψάχνοντας την ισοφάριση.
42' Γκολ ΠΑΟΚ Σορλέν
2-0 ο ΠΑΟΚ! Σέντρα του Σνάουτσνερ από τα δεξιά, άστοχη έξοδος από τον Ρόκα ο οποίος αντί να διώξει τη μπάλα πέφτει ουσιαστικά πάνω στον Αργυρίου, και ο Σορλέν δεν δυσκολεύεται σε ανυπεράσπιστη από γκολκίπερ εστία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με ευθύβολο πλασέ.
45' Σχόλιο
Ενθουσιασμός στις εξέδρες της Τούμπας μετά το 2-0, με τον κόσμο να τραγουδάει το σύνθημα "Και σε πέντε, έξι έβδομάδες θα είμαστε πρωταθλητές", θέλοντας φυσικά να ξαναζήσει μέρες 1985 που κατέκτησε τελευταία φορά ο "Δικέφαλος" το πρωτάθλημα.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν προχωρήσει σε κάποια αλλαγή.
50' Σουτ ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Σουτ του Μουσλίμοβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Ρόκα.
57' Σχόλιο
Δεν υπάρχει η μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει πάντως το ματς έχοντας το μαξιλαράκι ασφαλείας του υπέρ του 2-0.
64' Σχόλιο
Το ματς δεν έχει συγκινήσεις στο δεύτερο μέρος, και οι φίλοι του ΠΑΟΚ ασχολούνται με συνθήματα με τον "αιώνιο αντίπαλο" Άρη, ενόψει μάλιστα του μεγάλου ντέρμπι της Θεσσαλονίκης την ερχόμενη αγωνιστική στο "Κλεάνθης Βικελίδης".
67' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ολίσε παίρνει τη θέση του Ματεντζίδη.
70' Κεφαλιά Πανθρακικός Μπέλεκ
Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά του Ρομπέρ, ο Μπέλεκ πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Χαλκιά.
72' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Εντίνιο
Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να κάνει τρία τα τέρματά του. Αρχικά ο Ίβιτς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ρόκα στο τετ α τετ που είχε, ενώ στη συνέχεια ο Εντίνιο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή για να κοπεί από πόδια αμυντικών.
73' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Κουτσιανικούλη να αντικαθιστά τον Εντίνιο.
76' Ευκαιρία Πανθρακικός
Ο Χαλκιάς κρατάει το 2-0 για τον ΠΑΟΚ με διπλή σπουδαία επέμβαση. Αρχικά αποκρούει το πλασέ του Παπουλή ο οποίος είχε μπει από αριστερά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ενώ έπειτα σταματάει και το πλασέ του Μπέλεκ από το ύψος της μικρής περιοχής.
79' Γκολ ΠΑΟΚ Λίνο
3-0 ο ΠΑΟΚ! Ωραία συνεργασία του Σορλέν με τον Λίνο από τα αριστερά, ο πρώτος δίνει ωραία ασίστ και ο δεύτερος με πλασέ στην κίνηση από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής του Πανθρακικού στέλνει με διαγώνιο πλασέ τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ρόκα.
82' Σουτ ΠΑΟΚ Σορλέν
Πλασέ του Σορλέν μέσα από την περιοχή μετά από έξυπνη κάθετη πάσα του Ίβιτς, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
84' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Μπουσινάκης παίρνει τη θέση του Καζάκη.
86' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Τσιρίλο να παίρνει τη θέση του Ίβιτς.
89' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Πάμπλο Γκαρσία
Ο Πάμπλο Γκαρσία προσπαθεί με φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ρόκα, ο οποίος όμως διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.
90' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Κουτσιανικούλης
Ωραία κίνηση του Σορλέν από τα αριστέρα και σέντρα, ο Κουτσιανικούλης πιάνει το μονοκόμματο πλασέ με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι και ο Ρόκας πέφτει στην αριστερή γωνία και μπλοκάρει.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.