Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-0

ΠΑΟ για μέσα (Σωκ)

Ισόπαλο.. 0-0 το ντέρμπι ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκού, με τις δύο ομάδες να έχουν μόνο από μια "κλασική" ευκαιρία

Σ' ένα παιχνίδι τακτικής από τους δύο προπονητές στην σκακιέρα της Τούμπας, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε την εδαφική υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις περισσότερες ευκαιρίες που του δόθηκαν. Ο "δικέφαλος του Βορρά" παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα ενώ το "τριφύλλι" έχασε άλλους δύο βαθμούς στην προσπάθεια του για να φτάσει την κορυφή.
Χαλκιάς και Τζόρβας χρειάστηκαν να επέμβουν σε μια "κλασική" ευκαιρία εκατέρωθεν (σουτ Γκάμπριελ και σουτ Μπακαγιόκο) και τα κατάφεραν με τα πόδια να διατηρήσουν το μηδέν για την εστία τους. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για μια φάση στο 22' όταν ο Σπυρόπουλος έδιωξε την μπάλα ανάμεσα στα πόδια του Μουσλίμοβιτς που έπεσε από την παρέμβαση του διεθνή αμυντικού και οι φιλοξενούμενοι για τράβηγμα της φανέλας του Μάντζιου στο 53' από τον Σνάουτσερ.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Δάρλας, Μάρκος Αντόνιο, Μαλεζάς, Γκαρσία (46' Μπιζέρα), Βερόν (71' Μπαλάφας), Ίβιτς, Κονσεϊσάο, Κωνσταντινίδης (60' Μπακαγιόκο), Μουσλίμοβιτς.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Βύντρα, Μάτος (71' Τζιόλης), Σιμάο, Ιβανσιτς (80' Καραγκούνης), Γκάμπριελ, Σαλπιγγίδης (66' Ρουκάβινα), Μάντζιος.

Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)

Κίτρινες: Βερόν, Μπιζέρα, Μπλάφας (ΠΑΟΚ) - Μάτος, Ιβανσιτς, Νίλσον, Σιμάο (ΠΑΟ)
Με μια ματιά

Μια σημαντική επιστροφή αλλά και μια σημαντική απουσία παρέταξε την ομάδα του ο Φερνάντο Σάντος. Αό την μια επέστρεψε στην ενδεκάδα ο Σέρτζιο Κονσεισάο μετά τον τραυματισμό του από την άλλη στην άμυνα δεν έδωσε το παρών ο "κουρασμένος" από την συμμετοχή του με την Χιλή. Στα υπόλοιπα πρόσωπα δεν υπήρχε κάτι διαφορετικό στις επιλογές του Πορτογάλου τεχνχικού που προτίμησε τους Χαλκιά στην εστία, αριστερά στην άμυνα τον Δάρλα και δεξιά τον Σνάουτσερ.

Αμυντικό δίδυμο τους Μαλεζά και Μάρκος Αντόνιο. Η μεσαία γραμμή αποτελούνταν από αμυντικά χαφ τους Γκαρσία και Βερόν, ο Κωνσταντινίδης αριστερά και ο Κονσεισάο δεξιά ενώ σε ρόλο επιτελικού ο Ίβιτς. Τέλοος μοναδικός προωθημένος ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς.

Εκπληξη με Μάντζιο ο Τεν Κάτε

Στην αντίπερα όχθη, ο Τεν Κάτε συνέχισε να "εκπλήσει" με τις επιλογές του. Ο Βαγγέλης Μάντζιος, ο οποίος μετά την εγχείριση που είχε υποβληθεί έδειξε έτοιμος και πήρε την θέση του μοναδικού "κυνηγού" στην ενδεκάδα του Ολλανδού τεχνικού των "πράσινων".

Στα άλλα πρόσωπα του 4-2-3-1 ο 54χρονος προπονητής επέλεξε τους τζόρβα κάτω από τα δοκάρια, αριστερά τον Σπυρόπουλο και δεξιά τον Νίλσον ενώ στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Βύντρα και Σαριέγκι. Μάτος και Σιμάο τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ιβανσιτς στα αριστερά και Γκάμπριελ στα δεξιά ο Γκάμπριελ και ο Σαλπιγγίδης πίσω από τον μοναδικό προωθημένο.

Τα ηνία του αγώνα ήθελαν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι που έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό και διατηρώντας όσο μπορούσαν την μπάλα στην κατοχή τους. Παράλληλα όποτε μπορούσαν απειλούσαν την αντίπαλη εστία, κάτι που έγινε για πρώτη φορά στο 5' όταν μετά από μια εκτέλεση φάουλ του Ιβανσιτς, ο Βύντρα με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαλκιά που είχε εύκολο έργο.

Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου (12') ο Μάντζιος έκανε ένα γυριστό σουτ μετά την πάσα του Ιβανσιτς και πάλι δεν μπόρεσε να απειλήσει. Ο επιθετικός του "τριφυλλιού" έδειχνε αρκετά "ορεξάτος" και πέντε λεπτά αργότερα (19') μετά από ατομική ενέργεια και σουτ προσπάθησε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι παίκτες του Τεν Κάτε συνέχισαν την πίεση εκμεταλλευόμενοι το παθητικό παιχνίδι των γηπεδούχων και στο 21' έχασαν άλλη μια καλή ευκαιρία όταν ο Σαλπιγγίδης μπήκε από δεξιά έκανε την κοφτή σέντρα προς τα έξω αλλά ο Γκαρσία με τάκλιν πρόλαβε τον Ιβανσιτς πριν σουτάρει.

Φωνές για πέναλτι σε "Μούσλα"

Στην πρώτη θεωρητικά οργανωμένη επίθεση των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Μουσλίμοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Σπυρόπουλος από πίσω με προβολή έκοψε τον επιθετικό του "Δικεφάλου του Βορρά" που έπεσε κάτω με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται πως έγινε παράβαση.

Η φάση αυτή... ξεσήκωσε την Τούμπα που άρχισε και πάλι όπως και πριν να "κοχλάζει" από σφυγμό σε μια εκπληκτική εικόνα των χιλιάδων οπαδών του ΠΑΟΚ. Με την ενίσχυση της εξέδρας οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, την ώρα που οι "πράσινοι" απλά διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας όσο μπορούσαν στο παιχνίδι τους.

Στο 33' μετά από ένα κόρνερ του Κονσεϊσάο, ο Μαλεζάς απέφυγε τον Μάντζιο αλλά η κεφαλιά που έκανε από πλεονεκτική θέση πέρασε ψηλά άουτ. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε τρία λεπτά αργότερα (36') όταν ο Ιβανσιτς βρήκε τον Μάντζιο που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ ανάγκασε τον Χαλκιά να διώξει σε κόρνερ.

Εχασε και Γκαρσία, αστόχησε ο Γκάμπριελ

Στην επανάληψη ο Φερνάντο Σάντος πέρασε στο ματς τον Μπιζέρα στο κέντρο μετά τον τραυματισμό του Γκαρσία, αλλά και πάλι οι "πράσινοι" ήταν αυτοί που "άγγιξαν" το γκολ στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 48' ο Ιβανσιτς από τα αριστερά έβγαλε προς τα έξω αλλά του δυνατό σουτ του Γκάμπριελ απέκρουσε με τα πόδια ο Χαλκιάς. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και μετά από μια ενέργεια του Μάντζιου μέσα στην περιοχή ο Δάρλας πρόλαβε τον Σαλπιγγίδη πριν πλασάρει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν αποσυντονιστεί από την έξοδο του Γκαρσία από το ματς ενώ ο Σάντος έριξε στο ματς και τον Μπακαγιόκο για να δώσει ανάσες στον Μουσλίμοβιτς στην επιθετική του γραμμή. Ούτε και αυτό όμως επηρέασε τους "πράσινους" που έλεγχαν το ματς και συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες. Μάλιστα στο 53' ο Σνάουτσνερ φάνηκε να ανατρέπει αντικανονικά τον Μάντζιο, μέσα στην περιοχή αλλά ο κ. Κύρκος, όπως στην φάση του πρώτου μέρους έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Επόμενη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήταν στο 65' όταν μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου ο Σαλπιγγίδης με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Παραλίγο και θα ήταν η "χρυσή" αλλαγή

Ο Χενκ Τεν Κάτε άρχισε να αλλάζει πρόσωπα στο βασικό σχήμα και πέρασε στο ματς τον Ρουκάβινα στο 66' αντί του Σαλπιγγίδη. Μετά την αλλαγή αυτή, το συγκρότημα του Σάντος μετά από στημένη φάση έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Κονσεϊσάο έκανε το κόρνερ ο Ιβιτς έκανε πρώτος την κεφαλιά ο Μπακαγιόκο πήρε το ριμπάουντ και μπροστά από τον Τζόρβα σούταρε αλλά το σουτ του απέκρουσε ο διεθνής γκολκιπερ με τα πόδια.

Στο τελευταίο 20λεπτο, ο τεχνικός των "πράσινων" έβαλε στο ματς τους Τζιόλη και Καραγκούνη αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να διορθώσει κάτι προκειμένου οι παίκτες του να φτάσουν στο γκολ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι διατήρησαν με κάθε τρόπο την πολύ καλή αμυντική λειτουργία, κάτι που φάνηκε και σε μια προσπάθεια του Μουσλίμοβιτς λίγα λεπτά πριν το φινάλε που γύρισε στην άμυνα του ΠΑΟΚ για να διώξει την μπάλα σε μια ξαφνική αντεπίθεση των "πράσινων".

Συνέντευξη Τύπου

Χενκ Τεν Κάτε: "Ήμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και αξίζαμε την νίκη αφού χάσαμε ευκαιρίες για γκολ που θα μας έδινε την νίκη. Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ καλή αλλά δεν μας ήμασταν τυχεροί". Σε ερώτηση για το πέναλτι που διαμαρτύρεται ο ΠΑΟΚ τόνισε: "Είναι το πέμπτο μου παιχνίδι στο ελληνικό πρωτάθλημα και σε καθένα από τα προηγούμενα στον Παναθηναϊκό δεν δόθηκαν ένα ή δύο πέναλτι και αναρωτιέμαι τι πρέπει να γίνεται όταν η παράβαση έχει γίνει. Δεν θέλω να απαντήσω για μία φάση που δεν ήταν τόσο καθαρά σε αντίθεση με αυτή του Μάντζιου που ήταν καθαρή περίπτωση πέναλτι".

Για το αν είναι ευχαριστημένος από την ισοπαλία απάντησε: "Όχι. Ήξερα από πριν ότι ο ΠΑΟΚ είναι μία πολύ δύσκολη ομάδα στην έδρα του και από πλευράς ατμόσφαιρα. Ωστόσο αν δει κανείς το παιχνίδι προσεχτικά μία ομάδα άξιζε την νίκη και αυτή ήταν ο Παναθηναϊκός. Μόνο στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουμε".

Σε ερώτηση για την αλλαγή του Σαλπιγγίδη και την μη χρησιμοποίηση του Κλέιτον είπε: "Θεωρώ ότι η αλλαγή του Σαλπιγγίδη με τον Ρουκάβινα ήταν καλή γιατί δημιούργησε φάσεις αλλά είχε την ατυχία να γλιστρήσει τρεις φορές και μας έδωσε ταχύτητα με τον Σαλπιγγίδη να ήταν λίγο κουρασμένος. Έχουμε και το παιχνίδι της Τετάρτης (σ.σ. με την Βέρντερ Βρέμης για το Champions League). Ωστόσο θα ήθελα να πω ότι έχουμε καλούς παίκτες στον πάγκο μας. Η αλλαγή του Μάτος είχε να κάνει και με την κάρτα που είχε ενώ ο Καραγκούνης λόγω τραυματισμού μπορούσε να παίξει τόσο ενώ και ο Ίβανσιτς είχε ένα μικρό πρόβλημα. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο γινόμασταν ολοένα και καλύτεροι και συνολικά θα έλεγα ότι παίξαμε καλά σήμερα".

Φερνάντο Σάντος: "Έγινε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες κατέβηκαν στο γήπεδο για την νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι αφού πετύχαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού και παίζαμε με ασφάλεια. Δυστυχώς όμως δεν αξιοποιήσαμε την ευκαιρία για γκολ που κάναμε κάτι σημαντικό σε τέτοια παιχνίδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν τα πράγματα με την αναγκαστική αλλαγή του Πάμπλο να μας επηρέασε. Για αυτό και η ομάδα του Παναθηναϊκού για 15΄-20΄ να ήταν καλύτερη από μας. Στη συνέχεια το παιχνίδι ξαναέγινε ισορροπημένο"

.

Σε ερώτηση για το αν το τελικό αποτέλεσμα τον άφησε ικανοποιημένο είπε: "Δημιουργήθηκαν από μία ευκαιρία για κάθε ομάδα με τον Χαλκιά να αντέδρασε σωστά και τον Μπακαγιόκο δυστυχώς να μην σκόραρε. Θεωρώ ότι η δικιά μου ομάδα μπορούσε να κερδίσει το παιχνίδι. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε. Συνεχίζουμε μετά από ένα παιχνίδι που έγινε με πάθος αλλά όμως θα πρέπει να αποδεχτούμε το αποτέλεσμα"

Για την φάση του 22΄ και αν θεωρούσε ότι στην ομάδα του θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι υπέρ του Μουσλίμοβιτς τόνισε ότι: "Θα πρέπει να την δω στην τηλεόραση την φάση του 22΄ για να έχω άποψη γιατί ήμουν μακριά. Από εκεί που ήμουν μου φάνηκε ότι ήταν πέναλτι. Θα πρέπει όμως να το δω για να έχω ξεκάθαρη άποψη".

Όσο για τις δύο μόνο φάσεις που δημιούργησε η ομάδα του τόνισε: "Η αλήθεια είναι ότι σε όλα σχεδόν τα ντέρμπι του πλανήτη σπάνια δημιουργούνται πάνω από 4-5 ευκαιρίες με το γκολ να είναι εκείνο που κάνει την διαφορά. Παίξαμε καλά έχοντας απέναντί μας τον Παναθηναϊκό με μας σίγουρα να θέλαμε να είχαμε δημιουργήσει παραπάνω ευκαιρίες".

Για την απουσία των Κοντρέρας, Γκαρσία και Βερόν είπε: "Ο Κοντρέρας δεν μπορούσε να αγωνιστεί γιατί ήταν καταπονημένος από το μεγάλο ταξίδι που έκανε. Ο Γκαρσία στο τέλος του ημιχρόνου δεν μπορούσε καθόλου να αναπνεύσει και θα πάει στο νοσοκομείο και θα πάμε να δούμε αν έχει κάτι. Όσο για τον Βερόν αισθανόταν κράμπες και έπρεπε να γίνει αλλαγή".

Όσο για το ότι τα συνεχόμενα ντέρμπι ανήκουν στο παρελθόν και ότι ακολουθούν θεωρητικά εύκολα παιχνίδια τόνισε: "Είναι θεωρητικά εύκολες ομάδες. Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Αυτό που θα προσπαθήσουμε όπως και σε όλα θα είναι να τα κερδίσουμε και να κάνουμε κάτι τέτοιο".

Τέλος για την επιλογή του Μάρκος Αντόνιο να καλύψει το κενό του Κοντρέρας είπε: "Νομίζω ότι γενικά όλη η ομάδα έπαιξε αρκετά καλά και δεν νομίζω ότι το ότι δεν έπαιξε ο Κοντρέρας έφταιξε ότι δεν κερδίσαμε τον αγώνα. Ξέρουμε πόσο σημαντικός είναι ο Κοντρέρας για την ομάδα. Είναι ένας ηγέτης. Η ομάδα έχει συνηθίσει να αγωνίζεται με αυτόν αλλά δεν έπαιξε τόσο σημαντικό ρόλο το ότι δεν κερδίσαμε".
Όλα τα λεφτά...
Η εικόνα της κατάμεστης Τούμπας και του εκπληκτικών οπαδών του ΠΑΟΚ. Ακόμα οι δύο αποκρούσεις των Χαλκιά και Τζόρβα στα σουτ των Γκάμπριελ και Μπακαγιόκο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Μερικά συνθήματα.... κατά της Αθήνας και του Πειραιά. Ακόμα τα πολλά και συνεχόμενα φάουλ (με το παραμικρό) από τον κ. Κύρκο που σταματούσαν την ροή του αγώνα. Τέλος την είδηση του "χαμού" -μετά από ανακοπή καρδιάς- ενός οπαδού του ΠΑΟΚ που παρακολουθούσε το ματς από διπλανό κτίριο (ταράτσα).
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
(Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Κωνσταντινίδης, Μάρκος Αντόνιο, Γκαρσία, Δάρλας, Κονσεϊσάο, Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Ίβιτς, Βερόν, Σνάουτσνερ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Παναθηναϊκός
(Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σαριέγκι, Μάτος, Σαλπιγγίδης, Γκάμπριελ, Σιμάο, Βύντρα, Μάντζιος, Ίβανσιτς, Νίλσον, Σπυρόπουλος
1' Έναρξη αγώνα
5' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Βερόν
15' Σχόλιο
Κακός ο ρυθμός του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ είναι εκείνος που προσπαθεί να κυριαρχήσει στη μεσαία γραμμή.
23' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μουσλίμοβιτς
Ο Μουσλίμοβιτς βρίσκεται τετ α τετ με τον Τζόρβα έπειτα από πάσα του Κωνσταντινίδη, ο Σπυρόπουλος τον κόβει, όμως είναι πολύ δύσκολο να πει κανείς αν βρήκε ή όχι μπάλα.
30' Σχόλιο
Νευρικές οι δύο ομάδες, πολλά τα σκληρά μαρκαρίσματα στο κέντρο, με τους δύο τερματοφύλακες να μένουν σε μεγάλο βαθμό θεατές του αγώνα.
36' Σουτ Παναθηναϊκός Μάντζιος
Εντός περιοχής ο Μάντζιος με αντίπαλο τον Μάρκος Αντόνιο, γυρίζει το κορμί του και σουτάρει με το αριστερό, με τον Χαλκιά να βγάζει σε κόρνερ.
40' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Μάτος
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπιζέρα παίρνει τη θέση του Πάμπλο Γκαρσία
49' Σουτ Παναθηναϊκός Γκάμπριελ
Ο Ίβανσιτς μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, γυρίζει την μπάλα προς το πέναλτι, ο Γκάμπριελ θα γίνει αποδέκτης και θα σουτάρει συρτά και δυνατά όμως ο Χαλκιάς αποκρούει με τα πόδια.
51' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Ίβανσιτς
53' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπιζέρα
60' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Μπακαγιόκο παίρνει τη θέση του Κωνσταντινίδη
63' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Εκτός αγώνα ο Σαλπιγγίδης. Την θέση του παίρνει ο Ρουκάβινα
67' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Μπακαγιόκο
Ο Κονσεϊσάο εκτελεί το κόρνερ, ο Ίβιτς πιάνει την πρώτη κεφαλιά η μπάλα φτάνει στον Μπακαγιόκο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με τους πράσινους να απομακρύνουν τελικώς.
70' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Τη θέση του Βερόν παίρνει ο Μπαλάφας.
70' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Τζιόλης παίρνει τη θέση του Μάτος.
79' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Καραγκούνης παίρνει τη θέση του Ίβανσιτς
86' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Νίλσον
86' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός Σιμάο
86' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπαλάφας