Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Πανηγυρικό

Με γκολ των Λίνο (43') και Αραμπατζή (45'+1') ο ΠΑΟΚ επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΣ με 2-0

Στην "Τούμπα" σε ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο με 4 κίτρινες κάρτες και αρκετές μονομαχίες ο ΠΑΟΚ μπήκε παθιασμένος χωρίς όμως να επιτύχει το στόχο του που δεν ήταν άλλος από ένα γρήγορο τέρμα.
Ο ΠΑΣ στη συνέχεια μπόρεσε να ισορροπήσει το ρυθμό ενώ είχε και δοκάρι στο 34' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαϊτιώτη. Ωστόσο οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" δύο φορές στο τέλος του ημιχρόνου, με Λίνο στο 43' και Αραμπατζή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45'+1') παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με 2-0.

Έχοντας "προίκα" το 2-0 από το πρώτο μέρος ο "Δικέφαλος του Βορρά" δε δυσκολεύτηκε στην επανάληψη να διατηρήσει υπέρ του σκορ και να φτάσει τελικά στη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη του και φυσικά την κατάκτηση των τριών βαθμών.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Τσιρίλο, Σορλέν, Μαλεζάς, Παπάζογλου (73' Φωτάκης), Λίνο, Βιεϊρίνια (82' Κουτσιανικούλης), Ίβιτς (87' Κοντρέρας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Σικαλιάς, Ντάσιος, Στάθης (65' Τζάνης), Κούσας, Κώτσιος, Κανακούδης, Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς, Μπακαγιόκο (74' Σιαλμάς), Σκαρντουέλι (57' Ντιμπαλά).

Γήπεδο: Τούμπα
Διαιτητής: Μ.Τσινιάρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Χ.Γενναίος (Αθηνών), Ν.Γεωργαράκος (Αθηνών)
Κίτρινες: Κονσεϊσάο, Ίβιτς, Σορλέν / Κανακούδης, Σκαρντουέλι, Ντάσιος
Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Έβδομη αγωνιστική στη Super League και ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην "Τούμπα" μία από τις ευχάριστες, έως τώρα, εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος, τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" έχοντας περάσει σε μία νέα εποχή όσον αφορά διοικητικά με την ανάληψη της προεδρίας από τον Ζήση Βρύζα στόχευε στη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη μετά από αυτή επί του Ηρακλή την προηγούμενη αγωνιστική. Πολλά τα προβλήματα για τον Φερνάντο Σάντος καθώς πέρας από τον Μουσλίμοβιτς τελευταίο "θύμα" ήταν ο Μπιζέρα.

Προβλήματα ωστόσο αγωνιστικά είχε να αντιμετωπίσει και ο Γιώργος Παράσχος που δεν μπορούσε να υπολογίζει στην εμπειρία και τις υπηρεσίες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου. Ωστόσο ο "Άγιαξ της Ηπείρου" παρέμενε αήττητος για έναν μήνα και στόχος ήταν να συνεχίσει το σερί του.

Μπήκε δυνατά αλλά...

Θέλοντας να εκμεταλλευτεί την έδρα του ο ΠΑΟΚ μπήκε από τα πρώτα λεπτά αρκετά δυνατά στο παιχνίδι διατηρώντας το ρυθμό και την κατοχή, χωρίς όμως να μπορεί να βρει τρόπο ώστε να πλησιάσει με αξιώσεις την εστία του Σικαλιά. Μάλιστα η πρώτη υποψία φάσης για τους γηπεδούχουες ήρθε αρκετά λεπτά μετά την έναρξη του ματς και συγκεκριμένα στο 17', όταν ο Βιεϊρίνια επιχείρησε το δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΣ με το πέρασμα των λεπτών έδειχνε να ισορροπεί το ρυθμό στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας και με τον πάντα επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις Σαϊτιώτη απείλησε την εστία του Χαλκιά. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων, μετά από λάθος του Αραμπατζή έγινε κάτοχος της μπάλας, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Χαλκιά με τον Έλληνα τερματοφύλακα να είναι σε ετοιμότητα και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Δοκάρι και... γκολ

Η ροή του αγώνα από το 20' έως το 30' δεν είχε αρκετές φάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ με τον ΠΑΟΚ κυρίως να απειλεί με κάποια μακρινά σουτ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τα Γιάννινα είχαν το νου τους στα μετόπισθεν και μέσω αντεπιθέσεων κυνηγούσαν ένα τέρμα που θα τους έδινε το προβάδισμα και σοβαρό πλεονέκτημα για θετικό αποτέλεσμα. Και στο 34' ακούμπησαν το 1-0, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαϊτιώτη. Ωστόσο η κλάση του Χαλκιά, που ακούμπησε την μπάλα ίσα ίσα και το αριστερό δοκάρι της εστίας του γλίτωσαν τον ΠΑΟΚ από τα χειρότερα.

Ό,τι όμως δεν κατάφερε ο Σαϊτιώτης το πέτυχε ο Λίνο μερικά λεπτά αργότερα όπου με καλοχτυπημένο φάουλ νίκησε τον Σικαλιά δίνοντας τελικά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 43'. Το γκολ του Βραζιλιάνου "έλυσε" τα πόδια των συμπαικτών του και με σουτ του Αραμπατζή στο 46' ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 2-0, με τον ΠΑΟΚ να αποκτά στην εκπνοή του ημιχρόνου σοβαρό πλεονέκτημα για την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Διατήρηση... των κεκτημένων

Από θέση ισχύος μετά το 2-0 και με την τύχη στα... πόδια του ο ΠΑΟΚ μπήκε στην επανάληψη με στόχο τη διατήρηση του μηδέν στην άμυνα και ό,τι προκύψει στην επίθεση. Άλλωστε τόσο ο Φερνάντο Σάντος όσο και οι ποδοσφαιριστές του δε θα έλεγαν "όχι" σε ένα τρίτο τέρμα που ουσιαστικά θα "κλείδωνε" τη νίκη.

Με αυτά τα δεδομένα και διατηρώντας την κατοχή, οι φάσεις απουσίασαν αισθητά στο πρώτο τέταρτο του δεύτερο 45λέπτου με τον Γιώργο Παράσχο να βάζει στο παιχνίδι τον Ντιμπαλά προκειμένου να γίνει ακόμα πιο απειλητική η ομάδα του μπροστά από τα καρέ του Χαλκιά. Κάτι που το τελικό αποτέλεσμα και η εικόνα του ματς μαρτυρούν ότι δεν επετεύχθη!

Δεν άλλαξε τίποτα

Οι Θεσσαλονικείς, με σύμμαχο το χρόνο, πλησίαζαν ολοένα και πιο κοντά στη νίκη, ενώ αν ήταν πιο προσεκτικοί στις αντεπιθέσεις θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τρίτο τέρμα.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο ΠΑΣ στη μοναδική του καλή στιγμή στην επανάληψη δεν μπόρεσε να μειώσει στο 79' σε 2-1 και να διεκδικήσει στη συνέχεια κάτι περισσότερο, καθώς στη φάση διαρκείας που συνέβη στη μικρή περιοχή του Χαλκιά, ο Σιαλμάς δεν κατάφερε να νικήσει με σουτ τον Έλληνα τερματοφύλακα, με τους "ασπρόμαυρους" αμυντικούς στη συνέχεια να απομακρύνουν.

Αποτέλεσμα αυτών ήταν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τσινιάρη να βρει τον ΠΑΟΚ νικητή με 2-0, σκορ που είχε διαμορφωθεί από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.
Συνέντευξη Τύπου
Του Νίκου Τοσκίτση

Φερνάντο Σάντος (ΠΑΟΚ): " Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού αν και η ομάδα του ΠΑΣ μας δυσκόλεψε αρκετά. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο καλοί όπως στο πρώτο.Δεν κρατάγαμε την μπάλα σωστά μπροστά κάτι που είναι κρίμα γιατί μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα γκολ.

Την νίκη αυτήν θέλουμε να την αφιερώσουμε στον ποδοσφαιριστή Μπιζέρα που όπως ξέρετε χτύπησε. Ευτυχώς βέβαια η κατάσταση του δεν είναι τόσο άσχημη όπως θα μπορούσε να είναι.

Επίσης αυτήν την νίκη θέλω να την αφιερώσω στον πρώην πρόεδρο Θοδωρή Ζαγοράκη που ήταν και αυτός που με το δικό του πλάνο έφτιαξε αυτήν την ομάδα αλλά και στον νέο πρόεδρο Ζήση Βρύζα που του ευχόμαστε πολλές επιτυχίες

".

Γιώργος Παράσχος (ΠΑΣ Γιάννινα): " Το σημερινό παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Δυστυχώς και ενώ είχαμε πολύ καλή αμυντική λειτουργία από ένα φάουλ δεν αποφύγαμε το γκολ ενώ είχα προειδοποιήσει τους παίκτες μου για τα φάουλ του Λίνο. Αν και έχω μία αμφιβολία ότι το φαουλ εκείνο ήταν επιθετικό και όχι αμυντικό".
Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του ΠΑΟΚ που δημιούργησε εξαιρετική ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Τούμπας
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το κακό από πλευράς θεάματος δεύτερο ημίχρονο
To Live του αγώνα... Από τον Δημήτρη Χονδρογιάννη
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΠΑΣ Γιάννινα
Γιώργος Παράσχος: Σικαλιάς, Ντάσιος, Στάθης, Κούσας, Κώτσιος, Κανακούδης, Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς, Μπακαγιόκο, Σκαρντουέλι.
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
Φερνάντο Σάντος: Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Τσιρίλο, Σορλέν, Μαλεζάς, Παπάζογλου, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς.
Στοιχεία Αγώνα

1' Έναρξη αγώνα
6' Κόρνερ ΠΑΟΚ
7' Κόρνερ ΠΑΟΚ
Πιέζουν οι γηπεδούχοι.
12' Σχόλιο
Αρκετά δραστήριες και οι δύο ομάδες.
17' Σουτ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια με την μπάλα να περνάει άουτ.
20' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Ο Σαϊτιώτης κάνει την κίνηση από τα αριστερά, μπαίνει στην μεγάλη περιοχή, κάνει και το πλασέ, αλλά ο Χαλκιάς δε δυσκολεύτηκε να απομακρύνει την μπάλα.
25' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
26' Σουτ ΠΑΟΚ Αραμπατζής
Σουτ του Αραμπατζή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
27' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Κανακούδης
32' Σουτ ΠΑΟΚ Βιεϊρίνια
Σουτ του Βιεϊρίνια, η μπάλα πέρασε άουτ.
34' Δοκάρι ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Δυνατή εκτέλση φάουλ, ο Χαλκιάς λίγο βρήκε την μπάλα, η οποία άλλαξε ελάχιστα πορεία και χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του διεθνή τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
38' Σουτ ΠΑΟΚ Αραμπατζής
Δυνατό σουτ του Αραμπατζή μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
39' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ίβιτς
41' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Σκαρντουέλι
43' Γκολ ΠΑΟΚ Λίνο
Εκτέλεση φάουλ του Λίνο με το αριστερό, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Σικαλιά.
45' Γκολ ΠΑΟΚ +1 Αραμπατζής
Ωραία κίνηση του Αραμπατζή από τα δεξιά και σουτ με το αριστερό, η μπάλα βρήκε σε έναν αμυντικό, άλλαξε πορεία, ξεγέλασε τον Σικαλιά και κατελήξε στα δίχτυα για το 2-0.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
57' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ντιμπαλά στη θέση του Σκαρντουέλι.
60' Σουτ ΠΑΟΚ Κονσεϊσάο
Σουτ του Κονσεϊσάο, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
65' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Τζάνης στη θέση του Στάθη.
71' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Ντάσιος
74' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Φωτάκης στη θέση του Παπάζογλου.
75' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Σιαλμάς στη θέση του Μπακαγιόκο.
78' Σουτ ΠΑΟΚ Σορλέν
Σουτ του Σορλέν, η μπάλα πέρασε άουτ.
79' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Σιαλμάς
Ο Σιαλμάς εκμεταλλεύεται τις κόντρες μέσα στην μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, κάνει το σουτ, αλλά ο Χαλκιάς βρισκόταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.
82' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Βιεϊρίνια.
87' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Κοντρέρας στη θέση του Ίβιτς.
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Σορλέν
90' Έναρξη καθυστερήσεων +4 λεπτά
93' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Κουτσιανικούλης
Ο Κουτσιανικούλης έκανε ωραία προσπάθεια και το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως μπλόκαρε ο Σικαλιάς.