X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 1-0

Ηλιάδης

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 την Ξάνθη και διατήρησε τις σημαντικές ελπίδες για έξοδο στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ

Η Ξάνθη γνώρισε την ήττα μετά από επτά αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, ενώ ήταν η πέμπτη ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα τα τελευταία έξι χρόνια, με το ίδιο ακριβώς σκορ.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ:Φερνάντεζ, Κωνσταντινίδης, Μπαλάφας, Αραμπατζής, Μελίσσης, Γεωργιάδης(85' Βαγγελής), Ζαγοράκης, Μουμίν(65' Ηλιάδης), Χαραλάμπους, Μίετσελ(65' Χριστοδουλόπουλος), Τόργκελε

Ξάνθη:Mάλαρζ, Κωστούλας, Κοντοδήμος, Μεσέρα, Μαχράτζε, Κιντάνα(80' Σονκό), Καζάκης, Λαμπριάκος, Φλίσκας(87' Ντελγκάδο), Γαρπόζης(72' Μπαϊκαρά), Ζουέλα

Διαιτητής: Kουκουκάλης (Ηράκλειο)
td> Με μια ματιά
Παρά την διακοπή του πρωταθλήματος για τρεις εβδομάδες, οι δύο αντίπαλοι έδειξαν ότι δεν έχασαν την αγωνιστικότητα τους και απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για την επίτευξη γκολ.

Οι δύο ομάδες κατέβηκαν αρκετά επιθετικές, ο ΠΑΟΚ με τους Μίετσελ και Τόργκελε και με βοήθειες από τους Γεωργιάδη και Κωνσταντινίδη και η Ξάνθη με τους Καζάκη, Φλίσκα έχοντας υποστήριξη από τους Κιντάνα και Γαρπόζη.

Το παιχνίδι είχε από την αρχή γρήγορο ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί την υπεροχή αλλά η Ξάνθη να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 24', με εκτέλεση φάουλ από τον Μεσέρα που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντεζ.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή, έστω και από σπόντα, όταν ο Ζουέλα γύρισε λανθασμένα την μπάλα στον Μάλαρζ και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε σε κόρνερ, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Η Ξάνθη είχε δύο ακόμα ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τον Γαρπόζη, που δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε καθώς οι δύο αντίπαλοι δεν έδειξαν διάθεση να κλειστούν πίσω και κυνήγησαν το γκολ.

Η χαμηλή απόδοση του Μίετσελ και οι ευκαιρίες που δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ, ανάγκασαν τον Παράσχο να πραγματοποιήσει αλλαγές στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, ενώ η Ξάνθη φάνηκε απειλητικοί στις αντεπιθέσεις.

Η υπεροχή του ΠΑΟΚ καρποφόρησε στο 82' με τον Ηλιάδη που είχε μπει ως αλλαγή στο 65' στην θέση του Μουμίν.

Η φάση του αγώνα έγινε στις καθυστερήσεις, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Ζουέλα, φεύγοντας τελικά με την ήττα από την Τούμπα.

Η νίκη του ΠΑΟΚ ήταν 13η εναντίον της Ξάνθης στο πρωτάθλημα στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων, ενώ έχει τέσσερις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα.
td> Συνέντευξη Τύπου

Eπίθεση Κεχαγιά σε Κουκουλάκη

Ο τεχνικός της SKODA Ξάνθη, Νίκος Κεχαγιάς, στις δηλώσεις του στην διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου έκανε επίθεση στον διαιτητή κ. Κουκουλάκη ενώ ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Παράσχος, έδωσε τα εύσημα στον Σωτήρη Μπαλάφα.

«Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ», είπε αρχικά ο Νίκος Κεχαγιάς με τον τεχνικό της SKODA Ξάνθης να συνέχισε λέγοντας: «Εκ του αποτελέσματος καλώς ή κακώς ο κύριος Κουκουλάκης δεν άφησε την ομάδα μου να αναπτυχθεί όπως έπρεπε. Έγιναν τουλάχιστον 12-13 φάουλ στον Λαμπριάκο τα οποία δόθηκαν ανάποδα, εκτός δύο φάσεων προς το τέλος του αγώνα από πλάγια θέση. Υπάρχουν βέβαια κι άλλες φάσεις που δεν θέλω να συζητήσω, ενώ οι ποδοσφαιριστές μου, μου είπαν για κάποια φάση που ένας παίκτης του ΠΑΟΚ έδιωξε τη μπάλα με το χέρι εντός της περιοχής».

Όσο για το αγωνιστικό κομμάτι; «Το αποτέλεσμα θα έπρεπε να ήταν εντελώς διαφορετικό. Αν όχι τους τρεις βαθμούς, θα έπρεπε να είχαμε πάρει τουλάχιστον τον έναν. Τα παιδιά είχαν διάθεση, πάθος και η εμφάνισή τους μας δίνει δύναμη ενόψει του αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Δημιουργήσαμε ένα σωρό ευκαιρίες, είχαμε δύο δοκάρια, αλλά φεύγουμε στεναχωρημένοι. Το τελευταίο διάστημα δουλεύουμε πάνω στον τομέα της δημιουργίας φάσεων, τα πάμε καλά, αλλά πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε και τα γκολ γιατί τα περιθώρια έχουν στενέψει».

Σε ερώτησή για την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο πριν την λήξη του αγώνα απάντησε: «Είδα ότι υπήρχε ένταση μεταξύ των παικτών και πήγα για να τους απομακρύνω, αφού ακολουθεί ένα σπουδαίο παιχνίδι για μας», ενώ τέλος αναφερόμενος στον επαναληπτικό ημιτελικό της Τετάρτης για το Κύπελλο Ελλάδος με τον Παναθηναϊκό είπε: «Αποτελεί μεγάλη πρόκληση για μας καθώς θέλουμε να βρεθούμε στον τελικό του Κυπέλλου».

Παράσχος: «Το άγχος μας παρατείνεται»

Στην αλλαγή του Μίετσελ αλλά και στην συνέχεια της μάχης που έχει να δώσει ο ΠΑΟΚ για την έξοδό του στο Κύπελλο UEFA έκανε λόγο στις δηλώσεις του ο τεχνικός του «Δικεφάλου», Γιώργος Παράσχος.

«Δεν νομίζω ότι ο Μίετσελ έπαιρνε τις σωστές αποφάσεις. Ήταν νευρικός, του έλειπε η φρεσκάδα. Δεν είναι ντροπή να βγάζεις τον καλύτερό σου επιθετικό, όταν δεν πηγαίνει καλά. Γενικότερα όμως το τελευταίο διάστημα είναι νευρικός, επιζητεί το γκολ με πολύ πάθος κι αυτό του βγαίνει σε κακό», τόνισε ο Γιώργος Παράσχος για την αντιμετώπιση του Μίετσελ με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να αναφέρεται αμέσως μετά στον Μπαλάφα.

«Αν εξαιρέσουμε το πρώτο 15πτο όπου έπρεπε να προσαρμοστεί σ΄ έναν διαφορετικό ρόλο, στη συνέχεια έχοντας και αλληλοκάλυψη τα πήγε καλά και απέδειξε ότι μπορεί να κάνει καριέρα και σ΄ αυτή τη θέση. Έβγαινε συνέχεια μπροστά από τον Λαμπριάκο και του έπαιρνε τη μπάλα».

Τέλος όσον αφορά το παιχνίδι και τις εναπομείναντες τρεις αγωνιστικές είπε: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλό ρυθμό, ούτως ώστε να γίνουμε απειλητικοί. Έγιναν εκατέρωθεν κάποιες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη έπαιξε πιο πίσω και διαθέτοντας μία από τις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος, δεν είναι εύκολο να τη διασπάσεις. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι αλλαγές, αφού είχαμε καλύτερη κυκλοφορία και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Το κακό για μας είναι ότι κερδίζουν και οι αντίπαλοί μας οπότε το άγχος μας παρατείνεται».
td> Όλα τα λεφτά...
H απόδοση των δύο ομάδων ήταν το καλύτερο που θα μπορούσαν να δείξουν, μετά την διακοπή του πρωταθλήματος.
td> Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα μικροεπεισόδια που δημιουργήθηκαν λίγο πριν την λήξη του αγώνα, αφού oι παίκτες διαπληκτίστηκαν μεταξύ τους και χάλασαν την καλή εικόνα που είχαν δείξει σε όλο τον αγώνα.
td> To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΟΚ
Φερνάντεζ, Κωνσταντινίδης, Μπαλάφας, Αραμπατζής, Μελίσσης, Γεωργιάδης, Ζαγοράκης, Μουμίν, Χαραλάμπους, Μίετσελ, Τόργκελε.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ξάνθη
Mάλαρζ, Κωστούλας, Κοντοδήμος, Μεσέρα, Μαχράτζε, Κιντάνα, Καζάκης, Λαμπριάκος, Φλίσκας, Γαρπόζης, Ζουέλα.
1' Έναρξη αγώνα
15' Σχόλιο
O ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι αν και δεν είχε κάποια σημαντική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Μάλαρζ.
25' Δοκάρι Ξάνθη
Εκτέλεση φάουλ του Μεσέρα η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντεζ.
26' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Καζάκης
30' Σχόλιο
Παιχνίδι κέντρου με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για την δημιουργία φάσεων, χωρίς όμως να έχουν καταφέρει να φανούν απειλητικές μπροστά από τις δύο εστίες.
36' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ζαγοράκης
39' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Ζουέλα προσπάθησε λανθασμένα να γυρίσει την μπάλα στον Μάλαρζ, που έδιωξε σε κόρνερ.
40' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει τον ρυθμό, διατηρεί την υπεροχή αλλά δεν έχει φθάσει στην επίτευξη τέρματος.
42' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Λαμπριακός βρίσκει με μπαλιά τον Γαρπόζη, το πλασέ του δεύτερου έδιωξε ο Μπαλάφας, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Φερνάντεζ.
44' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Γαρπόζης πραγματοποίησε σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Μπαλάφας
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Ευκαιρία Ξάνθη
Ο Καζάκης πλάσαρε έδιωξε ο Φερνάντεζ και ολοκλήρωσε την απόκρουση ο Ζαγοράκης.
53' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κοντοδήμος
65' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Μουμίν
Ο Ηλιάδης μπήκε στο παιχνίδι.
65' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Μίετσελ
Ο Χριστοδουλόπουλος μπήκε στο παιχνίδι.
70' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά η Ξάνθη δείχνει πιο απειλητική από τους γηπεδούχους.
72' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Γαρπόζης
Ο Μπαϊκαρά μπήκε στο παιχνίδι.
80' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Κιντάνα
Ο Σονκό μπήκε στον αγώνα.
81' Γκολ ΠΑΟΚ Ηλιάδης
Ο Κωνσταντινίδης προσπάθησε να μπει στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Ηλιάδη που με σουτ παραβίασε την εστία του Μάλαρζ.
85' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Ο Βαγγελής μπήκε στο παιχνίδι.
87' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Φλίσκας
Ο Ντελγκάδο μπήκε στο παιχνίδι.
90' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Τόργκελε
91' Έναρξη καθυστερήσεων
94' Δοκάρι Ξάνθη
Ο Ζουέλα είχε δοκάρι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.
94' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Μπαϊκαρά
94' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Χριστοδουλόπουλος
95' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Ηλιάδης
95' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Μάλαρζ