LIGUE 1

Παρί - Μονπελιέ 6-0: Ηπερηχητικοί οι Παριζιάνοι για το 2/2 στο πρωτάθλημα

PSG's Bradley Barcola controls the ball during the French League One soccer match between Paris Saint-Germain and Reims at the Parc des Princes stadium in Paris, France, Sunday, March 10, 2024. (AP Photo/Aurelien Morissard) AP

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 6-0 της Μονπελιέ στην 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Παρί Σεν Ζερμέν μετά την τεσσάρα επί της Χάβρης στην πρεμιέρα, φιλοδώρησε με έξι γκολ την Μονπελιέ στην 2η αγωνιστική της Ligue 1. Οι Παριζιάνοι επικράτησαν, λοιπόν, με το εμφατικό 6-0 στο Παρκ Ντε Πρενς και έφτασαν τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα, έχοντας κάνει το 2/2.

Μπήκαν δυνατά και μόλις στο 4' ο Μπαρκολά άνοιξε το σκορ, με τον Ασένσιο στο 24' να διπλασιάζει τα τέρματά της ομάδας του. Κοινός παρονομαστής στα δύο γκολ ο Νέβες, ο οποίος είχε ασίστ και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 53ο λεπτό ο Μπαρκολά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και ουσιαστικά βοήθησε την Παρί να... καθαρίσει το παιχνίδι. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν πάτησαν φρένο και είχαν και συνέχεια.

Μέσα σε δύο λεπτά, στο 58' και 60', οι Χακίμι και Ζαΐρ Εμερί ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Το "κερασάκι" στην τούρτα έβαλε ο Κανγκ-Ιν Λι στο 82ο λεπτό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Παρί - Μονπελιέ 6-0 (4', 53' Μπαρκολά, 24' Ασένσιο, 58' Χακίμι, 60' Ζαΐρ-Εμερί, 82' Λι)
  • 24/8 18:00 Λιόν -Μονακό
  • 24/8 20:00 Λιλ - Ανζί
  • 24/8 22:00 Σεντ Ετιέν - Χάβρη
  • 25/8 16:00 Λανς- Μπρεστ
  • 25/8 18:00 Στρασβούργο - Ρεν
  • 25/8 18:00 Ναντ- Οσέρ
  • 25/8 18:00 Νις- Τουλούζ
  • 25/8 21:45 Μαρσέιγ- Ρείμς