LIGUE 1

Παρί - Μπρεστ 3-1: Ο Ντεμπελέ "καθάρισε" για τους παριζιάνους

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ πρωταγωνίστησε για την Παρί Σεν Ζερμέν
Ο Ουσμάν Ντεμπελέ πρωταγωνίστησε για την Παρί Σεν Ζερμέν © 2024 MATTHIEU MIRVILLE / AP IMAGES

Με τον Ουσμάν Ντεμπελέ να σκοράρει δύο φορές, η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε με 3-1 της Μπρεστ και συνέχισε με το απόλυτο έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στη Ligue 1.

Το τέσσερα στα τέσσερα στη Ligue 1 έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε επικράτησε με 3-1 της Μπρεστ στο Παρκ ντε Πρενς παρότι οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν σκληρά για περισσότερα από 70 λεπτά.

Ο Ρομέν ντελ Καστίγιο άνοιξε το σκορ στο 29' για την Μπρεστ ευστοχώντας από τα έντεκα μέτρα ενώ ο Ουσμάν Ντεμπελέ έφερε το ματς στα ίσα στο 42'.

Ο Φαμπιάν Ρουίθ ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 73' ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντεμπελέ χτύπησε ξανά σφραγίζοντας τη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν.

• ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Χακίμι, Σκρίνιαρ, Μπεράλδο, Μέντες (63' Πάτσο), Κανγκ-Ιν, Νέβες (80' Μαγιούλου), Ρουίθ, Ντεμπελέ (80' Εμπαγιέ), Ασένσιο (71' Κόλο Μουανί), Μπαρκολά (63' Ντουέ)
  • ΜΠΡΕΣΤ: Μπιζότ, Λαλά, Σαρντονέ, Λε Καρντινάλ, Αϊνταρά, Καμαρά (80' Μάρτιν), Φερνάντες (80' Σαλάχ), Μανιέτι, Ντελ Καστίγιο (68' Ντουμπιά), Αζόρκ (68' Μπαλντέ), Σιμά (57' Λάζε)

Νωρίτερα, η Μονακό πέρασε άνετα με 3-0 από την έδρα της Οσέρ και επέστρεψε στις νίκες.

Ο Κέρερ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και ο Βάντερσον διπλασίασε τα τέρματα για τους Μονεγάσκους στο 25'. Το κερασάκι ήρθε από τον Ζακάρια στο 89'.