LIGUE 1

Παρί - Στρασμπούρ 4-2: Καθάρισαν με τεσσάρα οι Παριζιάνοι

PSG's Marco Asensio kicks the ball during the French League One soccer match between Paris Saint-Germain and Clermont-Ferrand at the Parc des Princes stadium in Paris, Saturday, April 6, 2024. (AP Photo/Lewis Joly)
Ο Μάρκος Ασένσιο. @2024 LEWIS JOLY/AP IMAGES

Η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε με 4-2 την Στρασμπούρ, με τον νεαρό Μαγιουλού να ανοίγει τον δρόμο προς τη νίκη. Ασένσιο, Μπαρκολά και Κανγκ Λι οι άλλοι τρεις σκόρερ των Παριζιάνων.

Στην 8η αγωνιστική της Ligue 1 η Παρί Σεν Ζερμέν ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Στρασμπούρ, την οποία κέρδισε με 4-2. Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο 18χρονος Σενί Μαγιουλού, ενώ στη συνέχεια την σκυτάλη πήραν οι Ασένσιο, Μπαρκολά και Κανγκ Λι.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στην αναμέτρηση χάρις το όμορφο τέρμα του 18χρονου Σενί Μαγιουλού. Ο νεαρός Γάλλος προειδοποίησε αρχικά την άμυνα της Στρασμπούρ στο 12,' όταν η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη να καταλήξει στα δίχτυα έπειτα από το συρτό σουτ που δοκίμασε, αλλά πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 1-0 με πλασέ μετά από ασίστ του Μπαρκολά.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί διπλασίασε τα τέρματά της μόλις στο 46' με τον Μάρκο Ασένσιο. Ο Ισπανός μέσος είχε ξεχαστεί από την αντίπαλη άμυνα, και από κοντά έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του.

Μέχρι εκείνο το σημείο, οι Παριζιάνοι ήλεγχαν τον αγώνα, ωστόσο στο 58ο λεπτό το τέρμα του Σεκού Μαρά έβαλε τους φιλοξενούμενος ξανά στο παιχνίδι. Βέβαια, αυτή η αλλαγή ισορροπιών ήταν προσωρινή, αφού δέκα λεπτά αργότερα ο Μπράντλεϊ Μπαρκολά αποκατέστησε την τάξη σουτάροντας στη κάτω δεξιά γωνία της εστίας, με την μπάλα να βρίσκει αρχικά στο δοκάρι και μετά να καταλήγει στο πλεκτό.

Πριν ολοκληρωθεί και τυπικά η αναμέτρηση, ο Κάνγκ Λι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, ενώ στη συνέχεια ο Νταουντά Ντιόνγκ μείωσε εκ νέου για τη Στρασμπούρ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Μονακό - Λιλ 0-0
  • Μπρεστ - Ρεν 1-1 (54' Καστιγιό/ 86' Ζότα)
  • Σεντ Ετιέν - Λανς 0-2 (20' Φρανκόβσκι/ 79' Λασκάρι)
  • Παρί - Στρασμπούρ 4-2 (18' Μαγιουλού/ 47' Ασένσιο/ 58' Σεκού Μαρά/ 66' Μπαρκολά/ 90' Λι/ 90+2' Ντιόνγκ)
  • 20/10 16:00 Χάβρη - Λιόν
  • 20/10 18:00 Τουλούζ - Ανζέ
  • 20/10 18:00 Ναντ - Νις
  • 20/10 18:00 Οσέρ - Ρεμς
  • 20/10 21:45 Μονπελιέ - Μαρσέιγ