X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LIGUE 1

Παρί - Στρασμπούρ 4-2: Τα χρειάστηκε στο τέλος χωρίς Μέσι και Νεϊμάρ

Οι παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Στρασμπούρ για τη Ligue 1 2021-2022 στο "Παρκ ντε Πρενς", Παρίσι | Σάββατο 14 Αυγούστου 2021 © 2021 FRANCOIS MORI/ASSOCIATED PRESS

Η Παρί βρέθηκε μπροστά με τρία γκολ, όμως η Στρασμπούρ απάντησε κι εν τέλει η νίκη των Παριζιάνων ήρθε δύσκολα με 4-2 στο γιορτινό "Παρκ ντε Πρενς", με τον Λιονέλ Μέσι και τις υπόλοιπες μεταγραφές να παρακολουθούν απ' την κερκίδα.

Η Παρί τα χρειάστηκε απέναντι στη Στρασμπούρ ωστόσο τελικά δεν χάλασε η γιορτή της. Το 4-2 στο "Παρκ ντε Πρενς" για τη 2η αγωνιστική της Ligue 1 της έδωσε τους βαθμούς της νίκης μπροστά σε χιλιάδες φιλάθλους τις στις κερκίδες που πήγαν στο γήπεδο για να αποθεώσουν τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα.

Ο Λιονέλ Μέσι γνώρισε τη μερίδα του λέοντος στις επιδοκιμασίες, ωστόσο ο Κιλιάν Εμπαπέ αποδοκιμάστηκε από ορισμένους φιλάθλους, οι οποίοι γρήγορα αισθάνθηκαν δικαιωμένοι, όταν μόλις στο 3ο λεπτό ο Μάουρο Ικάρντι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Αργεντινός κράτησε τη θέση του στην επίθεση αφού τόσο ο Μέσι όσο και ο Νεϊμάρ ήταν εκτός αποστολής, ανέτοιμοι να βοηθήσουν ακόμα. Η κυριαρχία της ομάδας του Μαουρίσιο Ποτσετίνο ήταν τέτοια που σημείωσε ακόμα δύο γκολ πριν συμπληρωθεί το ημίωρο. Ο Εμπαπέ ήταν πρωταγωνιστής και στις δύο φάσεις, αρχικά σουτάροντας στο 25' με τον Λουντοβίκ Αζόρκ να κοντράρει και να σημειώνει αυτογκόλ. Δύο λεπτά αργότερα, ο 22χρονος Γάλλος πήγε να βγάλει πάσα, η μπάλα κόντραρε ξανά, στρώθηκε στον Γιούλιαν Ντράξλερ που σε κενή εστία έκανε το 3-0.

Η νίκη έμοιαζε τόσο βέβαιη που οδήγησε σε χαλάρωση των γηπεδούχων. Όπως δεν έπαιζε ο νέος ηγέτης της επίθεσης, έτσι δεν έπαιζε ακόμα και αυτός της άμυνας, με συνέπεια η Παρί να δεχθεί δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο και το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι. Δίχως τον τραυματία Σέρχιο Ράμος, ο Κεβίν Γκαμεϊρό μείωσε κόντρα στην πρώην ομάδα του και ο Αζόρκ πήρε το αίμα του πίσω στο 64'.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, όμως η αποβολή του Αλεξάντρ Τζικού άλλαξε ξανά τις ισορροπίες. Το μομέντουμ επανήλθε για την Παρί και ο Πάμπλο Σαράμπια στο 86' αποκατέστησε την τάξη και επανέφερε τα χαμόγελα στους φίλους της Παρί.

ΠΑΡΙ: Νάβας, Χακίμι, Κέρερ, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Εμπίμπ (60' Ντανίλο), Ερέρα, Βαϊνάλντουμ (88' Ραφίνια), Ντράξλερ (70' Σαράμπια), Ικάρντι (90' Μουινγκά), Εμπαπέ

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Σελς, Φίλα (63' Κάσι), Περέν, Σισοκό, Τζικού, Λιενάρ, Αολού (52' Τομασόν), Πρτσιτς (77' Σιμπί), Μπελγκάρντ, Αζόρκ, Γκαμεϊρό (76' Γουαρίς)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στη Ligue 1

Παρασκευή 13 Αυγούστου

Λοριάν - Μονακό 1-0 (31' πέν. Μόφι)

Σάββατο 14 Αυγούστου

Λιλ - Νις 0-4 (1', 64' Ντόλμπεργκ, 5' Μπουνταουί, 45+4' πέν. Γκουιρί)

Παρί - Στρασμπούρ 4-2 (3' Ικάρντι, 25' αυτ. Αζόρκ, 27' Ντράξλερ - 53' Γκαμεϊρό, 64' Αζόρκ, 86' Σαράμπια)