Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 1-1

αεκ γιαννινα απογοητευση

Ένα λάθος του Άρσε και η έλλειψη τύχης στέρησαν από την ΑΕΚ τη νίκη στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ (1-1).

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με γκολ του Νέμεθ στο 52ο λεπτό αλλά ισοφαρίστηκαν στο 81ο λεπτό από τον Κοντογουλίδη ύστερα από... ασίστ του Άρσε.
Δύο λεπτά πριν το γκολ του ΠΑΣ, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντιμπαλά με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση.

Διπλό δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 87' που μπορούσαν να "τελειώσουν" το παιχνίδι στο 1-0 αλλά εμφανίστηκαν αδικαιολόγητα χαλαροί στην τελική προσπάθεια!

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Παράσχος): Σικαλιάς, Σκαρτνοβέλι, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Στάθης, Κούσας, Ανδράλας (76΄ Κοντογουλίδης), Μενδρινός, Ντάσιος (59΄ Σαϊτιώτης), Ντιμπαλά, Μπακαγιόκο (70΄ Μιχαλόπουλος)

ΑΕΚ (Ντ. Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Χουανφράν, Μαϊστόροβιτς, Άρτσε, Γιάχιτς, Μαντούκα, Γκερέιρο, Χέρσι (86΄ Ιορντάκε), Παυλής (46΄ Μπλάνκο), Νέμεθ (74΄ Καφές).

Διαιτητής: Δ. Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)
Κίτρινες: Ανδράλας, Ντιμπαλά, Σικαλιάς, Κοντογουλίδης - Γκερέιρο, Γιάχιτς
Κόκκινες: 79΄ Ντιμπαλά (δεύτερη κίτρινη)
Με μια ματιά
Η έδρα των Ιωαννίνων είναι από αυτές που δίνουν πρωτάθλημα και η ΑΕΚ ήθελε μόνο τη νίκη κόντρα στην δυσκολοκατάβλητη ομάδα του Γιώργου Παράσχου. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς παρέταξε την Ένωση με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, τον Μπλάνκο στον πάγκο μετά από πάρα πολύ καιρό αλλά ο στόχος παρέμενε η συγκομιδή των τριών βαθμών.

Ενθαρυντικό ξεκίνημα

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε «ζεστές» τις δύο ομάδες, σε ένα γεμάτο γήπεδο από φιλάθλους και των δύο. Η πρώτη φάση της αναμέτρησης έγινε από τους γηπεδούχους με τον Μπακαγιόκο να επιχειρεί το σουτ στο 7’ αλλά οι αμυντικοί της Ένωσης απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Ο ρυθμός ήταν καλός στα πρώτα λεπτά με τον Μαντούκα να απαντάει στο αμέσως επόμενο λεπτό με την καλύτερη ευκαιρία του Δικεφάλου στο πρώτο ημίχρονο. Ο βραζιλιάνος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά από πολύ καλή πλάγια θέση δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά.

Οι θεαματικές ενέργειες και το στρωτό ποδόσφαιρο μπορεί να έλειπε από το παιχνίδι αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον ΠΑΣ που έχασε τη δική του μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει πρώτος το σκορ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Βάντερσον έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή μετά από «κομπίνα» σε φάουλ των γηπεδούχων αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σάχα.

"Νεκρό" διάστημα

Μετά το πρώτο τέταρτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις λάθος επιλογές και τα πολλά μαρκαρίσματα να παίρνουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να δημιουργήσει με τον Γκερέιρο να είναι εκτός κλίματος και τον Παυλή να είναι εξαφανισμένος στην επίθεση.

Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι μπορεί να έπαιρναν άριστα στα αμυντικά τους καθήκοντα αλλά επιθετικά έδειχναν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην ανάπτυξη. Το μόνο αξιοσημείωτο μέχρι το 34ο λεπτό ήταν τα γλιστρήματα του Κριστιάν Νέμεθ που χρειάστηκε να αλλάξει παπούτσια, αφού σε κάθε προσπάθειά του βρισκόταν στο έδαφος.

Από μία ευκαιρία και ημίχρονο

Λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα οι δύο ομάδες «ξέσπασαν» με μία επίσκεψη στην κάθε εστία αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου και το νωχελικό αλλά δυνατό παιχνίδι στα Γιάννενα.

Αρχικά ο Παυλής αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή γλίστρησε και έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όπως μεγάλη ευκαιρία έχασε κι ο Ντιμπαλά στο ίδιο λεπτό αλλά το σουτ μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από την εστία του Σάχα.

Το ημίχρονο τελείωσε 0-0 με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο τέρμα αλλά σε γενικές γραμμές το θέαμα ήταν κάτω από την βάση. Πολλές λάθος μεταβιβάσεις, αρκετά φάουλ και μηδενική φαντασία από τους 22 έφεραν την ισοπαλία στο πρώτο 45λεπτό.

Άλλαξε τις ισορροπίες ο Μπλανκο

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην επανάληψη με τον Ισμαέλ Μπλάνκο να δίνει άλλον αέρα στην επιθετική γραμμή της ΑΕΚ. Η είσοδος του Αργεντινού έδωσε ώθηση στην Ένωση, ενώ η συνεργασία του με τον Κριστιάν Νέμεθ ήταν σαφώς καλύτερη από αυτή που είχε ο Ούγγρος με τον Παυλή.

Η αγωνιστική άνοδος των φιλοξενουμένων δεν άργησε να επισφραγιστεί με ένα γκολ. Στο 52ο λεπτό ο Μαντούκα με όμορφη κάθετη πάσα βρήκε τον Νέμεθ στον κενό χώρο και ο… μικρός με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Το τελείωμα του Ούγγρου θύμισε… Αγγλία και η ΑΕΚ ευγνωμονεί την Λίβερπουλ για τον δανεικό που έχει μία ασίστ (με Ατρόμητο) και ένα γκολ μέχρι στιγμής στην Σούπερ Λιγκ.

Σκόρερ ο Κοντογουλίδης, ασίστ ο Άρσε!

Η πλάστιγγα του αγώνα φάνηκε να γέρνει προς την πλευρά της ΑΕΚ, καθώς στο 79΄ ο Ντιμπαλά αν και δέχτηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Χουανφράν συνέχισε να διαμαρτύρεται και να χειρονομεί προς τον ισπανό αμυντικό, οπότε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Καλόπουλου.

Το γεγονός αυτό, πάντως, δεν εμπόδισε τους Γιαννιώτες να ισοφαρίσουν στο 81΄ με κεφαλιά του Κοντογουλίδη, που είχε μπει στο ματς πέντε λεπτά νωρίτερα. O Έλληνας επιθετικός τρύπωσε πολύ έξυπνα στην καρδιά της κιτρινόμαυρης άμυνας και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την... ασίστ του Άρσε με το κεφάλι.

Το ματς είχε ανοίξει για τα καλά και στο 86΄ οι "κιτρινόμαυροι" είχαν διπλό δοκάρι, αρχικά σε κεφαλιά του Καφέ και στη συνέχεια με τον Γιάχιτς. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν στο μισό γήπεδο τον ΠΑΣ αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το 2-1.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Μαντούκα δήλωσε για το... παιδικό γκολ που δέχθηκε η ΑΕΚ: Δέκα δευτερόλεπτα μετά την αποβολή των γηπεδούχων έγινε αυτή η περίεργη φάση. Οι αμυντικοί μας μάλλον δεν συνεννοήθηκαν καλά και δεχθήκαμε το γκολ
Το video του αγώνα

Συνέντευξη Τύπου
Μπάγεβιτς: " Είχαμε τις περισσότερες ευκαιρίες στο διάστημα που κάθομαι στον πάγκο της ΑΕΚ. Αλλά και πάλι στο τέλος πληρώσαμε τα δικά μας λάθη. Και αυτό το παιχνίδι ήταν ένα μάθημα για μας, για τον τρόπο που χάνουμε τους βαθμούς. Κοιτάμε το παιχνίδι της Τετάρτης. Ήταν ένα καλό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους. Συγχαρητήρια και στα Γιάννενα.Έκανα πολλές αλλαγές για λόγους ξεκούρασης και για λόγους τακτικής. Άλλαξα την ενδεκάδα και για να ξεκουράσω παίκτες και επειδή δεν ήμουν ευχαριστημένος από την εμφάνιση στο ματς με την Έβερτον".

Παράσχος: " Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Και εμείς χάσαμε κλασικές ευκαιρίες. Κινδυνεύσαμε όμως και σε πολλές περιπτώσεις. Δυστυχώς για τέταρτο παιχνίδι επαναλαμβάνεται ένα λάθος. Πρέπει να έχουμε καλές επιστροφές. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε επίσης καλά. Αν έμπαινε η κεφαλιά του Ντιμπαλά θα ήταν διαφορετικό το παιχνίδι. Μετά το 1-0 της ΑΕΚ μας έπιασε ένας πανικός. Μετά ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε και να πάρουμε το βαθμό. Η ΑΕΚ διαθέτει μία μεσοεπιθετική γραμμή γρήγορη και με ποιότητα. Δεν θέλαμε να ρισκάρουμε από την αρχή".
Όλα τα λεφτά...
Το πλασέ του Κριστιάν Νέμεθ στο γκολ.

Το πανό σε μπλακόνι με θέα του γήπεδο: "ΠΑΣ ΡΕ και στο ΡΕΤΙΡΕ"
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το μέτρο ως και κακό θέαμα στα πρώτα 45 λεπτά.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
Ντούσαν Μπάγεβιτς: Σάχα, Αραούχο, Άρσε, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Μαντούκα, Γιάχιτς, Γκερέιρο, Χέρσι, Νέμεθ, Παυλής
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΣ Γιάννινα
Γιώργος Παράσχος: Σικαλιάς, Ντάσιος, Στάθης, Βάντερσον, Κούσας, Κώτσιος, Ανδράλας, Μαϊστόροβιτς Ι., Μενδρινός, Μπακαγιόκο, Ντιμπαλά
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Οι Ζωσιμάδες"
Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Τρύφωνας (Κέρκυρας), Μπαλτάς (Αχαΐας)
4ος: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

1' Έναρξη αγώνα
1' Κόρνερ ΑΕΚ
7' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Σουτ του Μπακαγιόκο από καλή θέση, αλλά απομακρύνουν οι αμυντικοί της ΑΕΚ.
8' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Σουτ του Μαντούκα μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρίσκει σε πόδι αμυνομένου και περνάει κόρνερ.
12' Δοκάρι ΠΑΣ Γιάννινα Βάντερσον
Πολύ καλό σουτ του Βάντερσον, με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Σάχα.
20' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Γκερέιρο
22' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Ανδράλας
25' Κόρνερ ΑΕΚ
34' Ευκαιρία ΑΕΚ Παυλής
Ο Παυλής κάνει ωραία ατομική ενέργεια, μπαίνει από τα δεξιά μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ, όμως την ώρα που πάει να κάνει την πάσα, γλιστράει με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα χέρια του Σικαλιά.
34' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
Σουτ του Ντιμπαλά μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σάχα.
39' Οφσάιντ ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
43' Κόρνερ ΑΕΚ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μπλάνκο στη θέση του Παυλή.
49' Κόρνερ ΠΑΣ Γιάννινα
51' Σχόλιο
Ισορροπημένο παιχνίδι.
52' Γκολ ΑΕΚ Νέμεθ
Ωραία πάσα του Μαντούκα για τον Νέμεθ και ο Ούγγρος με υπέροχο πλασέ έξω από την μεγάλη περιοχή, νικάει τον Σικαλιά για το 0-1.
55' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Ωραία κεφαλιά του Μπλάνκο, αλλά μπλοκάρει ο Σικαλιάς.
58' Οφσάιντ ΑΕΚ Νέμεθ
60' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Σαϊτιώτης στη θέση του Ντάσιου
68' Κόρνερ ΠΑΣ Γιάννινα
69' Οφσάιντ ΑΕΚ Νέμεθ
70' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μιχαλόπουλος αντί του Μπακαγιόκο.
72' Σουτ ΑΕΚ Χέρσι
Δυνατό σουτ του Χέρσι, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά, πάνω από την εστία του Σικαλιά.
74' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Καφές στη θέση του Νέμεθ.
75' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Σουτ του Σαϊτιώτη με τον Σάχα να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
77' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Κοντογουλίδης στη θέση του Ανδράλα.
80' Κόκκινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
Δύο κίτρινες κάρτες για τον Ντιμπαλά επειδή χτύπησε τον Χουανφράν δύο φορές.
81' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Κοντογουλίδης
Κακή απομάκρυνση με το κεφάλι του Άρσε, ο Κοντογουλίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος και με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Σάχα για το 1-1.
86' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Ιορντάκε στη θέση του Χέρσι.
87' Κόρνερ ΑΕΚ
87' Δοκάρι ΑΕΚ Καφές και Γιάχιτς
Εκτέλεση κόρνερ, ο Καφές παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα χτυπάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Σικαλιά, στη συνέχεια οι παίκτες του ΠΑΣ προσπαθούν να απομακρύνουν, δεν τα καταφέρνουν, η μπάλα φτάνει στο Γιάχιτς, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι.
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Κοντογουλίδης
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά