Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΛ

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΛ 2-0

Σίσιτς

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σίσιτς που πέτυχε 2 γκολ

Σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά για την συνέχεια του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μια μεγάλη νίκη επί της ΑΕΛ με 2-0, χάρη σε δυο γκολ του Μίρνες Σίσιτς.
Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους ήταν απογοητευτικοί, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: "Ζωσιμάδες"
Διαιτητής: Κουκουλάκης(Ηρακλείου)
Βοηθοί: Ακρίβος(Αθηνών), Καρατζίκας(Αθηνών)
4ος: Στυλιάρας(Αιτ/νιας)
Παρατηρητής: Μαζαράκης( Κεφαλληνίας&Ιθάκης)

ΠΑΣ Γιάννινα(Αναστόπουλος): Σικαλιάς, Ντάσιος, Βάντερσον, Κώτσιος, Κούσας, Μαϊστόροβιτς, Μενδρινός, Μιχαλόπουλος, Σίσιτς(Ανδράλας 82'), Σαϊτιώτης(Μπακαγιόκο 85'), Τζάννης(Ντιμπαλά 67').

ΑΕΛ(Ουζουνίδης): Βιέρα, Νταμπίζας, Κυριακίδης(Ραντοσάβλιεβιτς 60'), Μελίσσης, Ζέσους(Τουάμα 82'), Φλάβιο, Βελάσκο, Σκάτσελ, Ιγκλέσιας(Πούρι 73'), Μετίν, Μπλάζεκ.

Κίτρινες: Τζάνης(50' ΠΑΣ), Κυριακίδης (52' ΑΕΛ), Φλάβιο(70'ΑΕΛ), Μπλάζεκ(70' ΑΕΛ), Σίσιτς(70' ΠΑΣ), Ντιμπαλά(86' ΠΑΣ).

Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Κρίσιμη αναμέτρηση και για τις δυο ομάδες, που ήθελαν την νίκη για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις τις βαθμολογίας, που οδηγεί είτε στην Β' Εθνική είτε στα μπαράζ.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους ξεκίνησαν το ματς με τα δυο νέα μεταγραφικά αποκτήματα, Σκάτσελ και Μπλάζεκ, στην βασική ενδεκάδα.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν είχαν μεγάλες αλλαγές στην ενδεκάδα, αφού η εικόνα της ομάδας έχει αφήσει ικανοποιημένο τον Νίκο Αναστόπουλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς κόσμο στις κερκίδες, λόγω της τιμωρίας του ΠΑΣ για τα επεισόδια στην αναμέτρηση με τον Άρη. Οι προσπάθειες των παικτών ήταν φανερό από την αρχή πως θα είναι δύσκολες, καθώς ο αγωνιστικός χώρος είναι σε πολύ κακή κατάσταση.

Κυριάρχος ο ΠΑΣ στο πρώτο μέρος

Η πρώτη φάση του αγώνα έγινε για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Σκάτσελ με ατομική ξεπέρασε τους αντιπάλους του και βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή. Εκεί έκανε δυνατό σουτ, με τον Σικαλιά να μπλοκάρει με άνεση.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν σε ένα γύρισμα μέσα την περιοχή της ΑΕΛ, ο Μελίσσης έδιωξε την μπάλα πάνω στον Σίσιτς, που έκανε το γέμισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τους αμυντικούς της ΑΕΛ να διώχνουν τελευταία στιγμή.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σαϊτιώτη να ανησυχήσει τον Βιέρα, όταν και έκανε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ουρουγουανό πορτιέρο να μπλοκάρει με δυσκολία.

Στο 34' ο Μιχαλόπουλος έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, όταν και μπήκε με ατομική ενέργεια από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που έκανε πέρασε ψηλά έξω από την εστία του Βιέρα.

Στο 43ο λεπτό ο ΠΑΣ, που ήταν και η ομάδα με την μεγαλύτερη κατοχή στο πρώτο μέρος, έχασε άλλη μια καλή φάση, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού ο Κούσας πήρε την κεφαλιά, με τον Νταμπίζα να προλαβαίνει τελευταία στιγμή και να διώχνει σε κόρνερ.

Πρωταγωνιστής και στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βρήκε τους γηπεδούχους να είναι και πάλι στο προσκήνιο, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν την πρώτη ευκαιρία στο 49ο λεπτό. Ο Ντάσιος ανέβηκε από τα δεξιά και πέρασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Εκεί έκανε πολύ ωραίο σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σικαλιά.

Η απάντηση από την ΑΕΛ ήρθε δυο λεπτά αργότερα, στην μεγαλύτερη φάση του αγώνα μέχρι εκείνο το λεπτό. Ο Τουμέρ με "τακουνάκι" βρήκε ωραία τον Μπλάζεκ μέσα στην περιοχή και από τα δεξιά, με τον Τσέχο να κάνει το σουτ και τον Σικαλιά να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Σίσιτς εσύ σούπερ σταρ

Η κυριαρχία του ΠΑΣ μετουσιώθηκε σε γκολ στο 55ο λεπτό, όταν σε μια σέντρα του Ντάσιου από τα δεξιά, ο Σίσιτς μόνος του μέσα στην περιοχή πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την στα δίχτυα του Βιέρα.

Ο Σλοβένος άσος πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι στο 66', όταν σε μια φάση που ο Σαϊτιώτης πίεσε ψηλά τον Βιέρα, ανάγκασε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να διώξει άσχημα την μπάλα πάνω σε παίκτη του ΠΑΣ στο κέντρο.

Αυτός έδωσε κεφαλιά πάσα στον Σίσιτς, που βρέθηκε απέναντι από τον Βιέρα από τα αριστερά και με πλασέ έγραψε το 2-0.

Μετά το δεύτερο τέρμα του ΠΑΣ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, γεγονός στο οποίο βοήθησε και ο καιρός, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η βροχή δυνάμωσε αρκετά δυσκολεύοντας έτσι τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Ο ΠΑΣ έφτασε πολύ κοντά στο 3-0 στο 87ο λεπτό, σε μια φάση-καρμπόν με το πρώτο γκολ. Ο Ντάσιος έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον Μπακαγιόκο να παίρνει την κεφαλιά και τον Βιέρα με εντυπωσιακή εκτίναξη να διώχνει σε κόρνερ.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον ΠΑΣ να παίρνει μια σπουδαία νίκη, που τον έφερε πάνω από την ΑΕΛ στην βαθμολογία.

Συνέντευξη Τύπου

ΑΕΛ(Ουζουνίδης): "Για ένα ακόμη εκτός ματς δεν μπορέσαμε να πάρουμε κάτι θετικό. Το γήπεδο ήταν σε κακή κατάσταση και σε αυτές τις περιπτώσεις όποια ομάδα πετυχαίνει πρώτη γκολ, αποκτά και το πλεονέκτημα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγινε καθόλου καλό παιχνίδι, αν εξαιρέσουμε το 5λεπτο που παίζαμε με δέκα και ο ΠΑΣ έκανε κάποιες φάσεις. Έμειναν μόνο οι μονομαχίες και η δύναμη από τους παίκτες και των δυο ομάδων.

Στο δεύτερο ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά, χάσαμε εμείς πρώτοι τις ευκαιρίες και δυστυχώς δεχτήκαμε δύο πολύ εύκολα γκολ και μετά τα πράγματα έγιναν πάρα πολύ δύσκολα. Είναι πολύ δύσκολη η συνέχεια για εμάς. Πρέπει να δώσουμε κάτι παραπάνω αν θέλουμε να ξεφύγουμε από την επικίνδυνη ζώνη, αρχής γενομένης από το ματς με τον Παναθηναϊκό."

ΠΑΣ(Αναστόπουλος): -

Όλα τα λεφτά...

Ο Μίρνες Σίσιτς. Σε δυο φάσεις χρειάστηκε να δείξει την κλάση του και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο, πετυχαίνοντας δυο τέρματα.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την ΑΕΛ. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη παρουσιάστηκε χωρίς σχέδιο, χωρίς πάθος σε όλη διάρκεια του αγώνα. Αν συνεχίσει έτσι, τότε θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό.

Videos με τα γκολ της αναμέτρησης

To Live του αγώνα...

Η 11άδα των γηπεδούχων
(Αναστόπουλος): Σικαλιάς, Ντάσιος, Σκαρντουέλι, Κώτσιος, Κούσας, Μαϊστόροβιτς, Μενδρινός, Μιχαλόπουλος, Σίσιτς, Σαϊτιώτης, Τζάνης
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Ουζουνίδης): Βιέρα, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Μελίσσης,Φλάβιο, Βελάσκο, Σκάτσελ, Ιγκλέσιας, Μετίν, Μπλάζεκ, Ζέσους
1' Σχόλιο
Ξεκίνημα στην αναμέτρηση η οποία διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών μετά την τιμωρία της έδρας του ΠΑΣ για τα επεισόδια στον αγώνα με τον Αρη
15' Σχόλιο
Χωρίς καμία σπουδαία φάση πέρασε το πρώτο 15λεπτο στο παιχνίδι που γίνεται σε έναν αγωνιστικό χώρο που θυμίζει ...βοσκοτόπι
23' Σχόλιο
Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και ακόμα δεν έχει καταγραφεί ούτε μία αξιόλογη φάση
34' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα με το Μιχαλόπουλο να μπαίνει πλάγια στην περιοχή από αριστερά αλλά το δυνατό σουτ που δοκίμασε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βιέρα
39' Σχόλιο
Ο ΠΑΣ έχει ανεβάσει τον ρυθμό του και πέρα από την ευκαιρία του Μιχαλόπουλου, είχε και δύο σουτ με τους Σαϊτιώτη και Σίσιτς τα οποία εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ
45' Λήξη ημιχρόνου
45' Σχόλιο
Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ημίχρονο. Ο ΠΑΣ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του μετά το 30' αλλά πέρα από την καλά αμυντικά στημένη ΑΕΛ, έχει να αντιμετωπίσει και τον άθλιο αγωνιστικό χώρο που ευνοεί την ομάδα που έχει αμυντικούς προσανατολισμούς
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Σχόλιο
Ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο με τους περισσότερους παίχτες να έχουν αλλάξει τις ...λασπωμένες εμφανίσεις τους
51' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Τζάννης
για μαρκάρισμα στον Βελάσκο
52' Ευκαιρία ΑΕΛ
Μεγάλη ευκαιρία με το Μπλάζεκ να βγαίνει μόνος απέναντι στο Σικαλιά μετά απο τακουνάκι του Μετίν, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ έδιωξε το δυνατό συρτό σουτ του Τσέχου σε κόρνερ
53' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Κυριακίδης
για μαρκάρισμα στον Τζάννη
55' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Σίσιτς
Σέντρα του Ντάσιου από δεξιά, βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστο το Σίσιτς ο οποίος με κεφαλιά θα νικήσει το Βιέρα
60' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ Ραντοσάβλιεβιτς
στη θέση του Κυριακίδη
65' Σχόλιο
Στα μισά της επανάληψης και ο ΠΑΣ συνεχίζει να έχει την υπεροχή απειλώντας με δυο καλά σουτ των Μενδρινού και Σαϊτιώτη την ώρα που στα Γιάννενα έχει ξεσπάσει καταρρακτώδης βροχή
66' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Σίσιτς
Λάθος βολέ του Βιέρα πάνω στον Τζάννη ο οποίος με το κεφάλι θα βρει το Σίσιτς που μπήκε μόνος από αριστερά στην περιοχή και με δεξί πλασέ πέτυχε το δεύτερό του τέρμα
67' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
στη θέση του Τζάννη
70' Κίτρινη κάρτα ΑΕΛ Φλάβιο
για λογομαχία με το Σίσιτς
71' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Σίσιτς
για λογομαχία με το Φλάβιο
73' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ Πούρι
στη θέση του Ιγκλέσιας
80' Σχόλιο
Τελευταίο δεκάλεπτο στον αγώνα με τον ΠΑΣ να μην έχει απειληθεί σοβαρά μετά το δεύτερο γκολ
82' Αλλαγή παίκτη ΑΕΛ Τουάμα
στη θέση του Ζέσους
83' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα Ανδράλας
στη θέση του Σίσιτς
85' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
στη θέση του Σαϊτιώτη
87' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
για μαρκάρισμα στο Σκάτσελ
88' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Σέντρα του Ντάσιου από δεξιά, ο Μπακαγιόκο αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή πιάνει την κεφαλιά αλλα ο Βιέρα θα διώξει σε κόρνερ
94' Λήξη αγώνα
94' Σχόλιο
Σπουδαία νίκη του ΠΑΣ με πρωταγωνιστή το Σίσιτς που σκόραρε και τα δύο τέρματα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν δίκαια της ΑΕΛ που το μόνο που έχει να θυμάται ήταν τη μεγάλη ευκαιρία του Μπλάζεκ τρία λεπτά πριν ο ΠΑΣ ανοίξει το σκορ