Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΙΓΑΛΕΩ

ΠΑΣ Γιάννινα-Αιγάλεω 2-0

Γιαννενα πανηγυρικο

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σαϊτιώτη (2 γκολ) νίκησε το Αιγάλεω 2-0 και προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε, καθώς στο 7ο λεπτό, ο Σαϊτιώτης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τζενάμο.

Αυτό το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου και σε συνδυασμό με την πρόκληση της πρόκρισης σε βάρος μίας ομάδας της Super League, είχε ως αποτέλεσμα την κυριαρχία των γηπεδούχων. Σε αυτό, σημαντικό ρόλο έπαιξε και η παρουσία των οπαδών στο γήπεδο, ενώ είναι χαρακτηριστικό, ότι στο πρώτο 45λεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Χατζάρα δεν δημιούργησαν ούτε μία αξιόλογη φάση, αφού τα σουτ των Μάριτς (25') και Εντουσέι (39') δεν προβλημάτισαν τον Καραβελίδη.

Στο δεύτερο μέρος, το Αιγάλεω μπήκε πιό δυνατά με στόχο να γυρίσει το σκορ και στο 54' έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το φάουλ που εκτέλεσε ο Χοβνανισιάν, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Εξι λεπτά αργότερα, ο Γιάντσετιτς πρόλαβε την τελευταία στιγμή και απομάκρυνε σε κόρνερ πριν γίνει επικίνδυνος ο Σαϊτιώτης, ενώ στο 69' ο Σέζαρεκ βρέθηκε απέναντι απο τον Καραβελίδη, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ κράτησε το "μηδέν" για την ομάδα του.

Στο 78ο λεπτό, ο Κοντογουλίδης σούταρε δυνατά, η μπάλα απομακρύνθηκε απο τους αμυντικούς του Αιγάλεω και έφτασε στον Γήττα, το σουτ του οποίου έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τζενάμο. Ο,τι δεν κατάφερε ο Γήττας, το πέτυχε στο 80ο λεπτό ο Σαϊτιώτης, ο οποίος με εκπληκτικό φάουλ από 30 μέτρα "εκτέλεσε" για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα του Αιγάλεω "σφραγίζοντας" την πρόκριση για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η τελευταία αξιόλογη φάση, σημειώθηκε στο 86', όταν ο Σέζαρεκ έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καραβελίδη.

Το Αιγάλεω έγινε η τρίτη ομάδα της Super League, που έμεινε εκτός των "16" του Kυπέλλου, μετά τους Ατρόμητο και ΑΕΚ, που αποκλείστηκαν από τον Ηλυσιακό και το Χαϊδάρι, αντίστοιχα.

Συνθέσεις
ΠΑΣ Γιάννινα (Ν. Αναστόπουλος):
Καραβελίδης, Ντάσιος, Σαϊτιώτης, Μιχαλόπουλος (77' Κοντογουλίδης), Γήττας, Κατερίνης, Μήτσης (62' Κούσας), Ντομορό, Ντεκαμπς, Ρεπέρν (84' Μάγγος), Αντάντο.

Αιγάλεω (Γ. Χατζάρας): Τζενάμο, Ποπόφ, Εντουσέι (46' Χοβνανισιάν), Σίμανεκ, Γιάντσετιτς, Αγρίτης (46' Νικολόπουλος), Σκοπελίτης, Τσάτσος, Μάριτς, Όμο, Κουμορτζί (55' Σέζαρεκ).

Διαιτητής: Αργυρόπουλος (Καστοριάς)
Κίτρινες: Κατερίνης, Γήττας, Ντάσιος (ΠΑΣ Γιάννινα) - Όμο, Αγρίτης (Αιγάλεω)

Ελεύθερος ο Λιαπάκης
Ελεύθερος και με τη... βούλα είναι από σήμερα ο Μανώλης Λιαπάκης. Ο πρώην ποδοσφαιριστής του Αιγάλεω δικαιώθηκε στο Διαιτητικό Δικαστήριο Εφέσεων της ΕΠΟ, το οποίο απέρριψε την έφεση της ΠΑΕ Αιγάλεω. Τώρα, ο 22χρονος κεντρικός αμυντικός θα συνεχίσει την καριέρα του στον ΠΑΣ Γιάννινα.