Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ASTERAS AKTOR

ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Σαϊτιώτης

Ο ΠΑΣ πέτυχε σπουδαία νίκη-παραμονή στo 92' (1-0) κόντρα στον Αστέρα. Μπακαγιόκο ο χρυσός σκόρερ

Το παιχνίδι του ΠΑΣ με αντίπαλο τον Αστέρα ήταν η τελευταία ευκαιρία των παικτών του Νίκου Αναστόπουλου, για να κρατήσουν ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στην Σούπερ Λιγκ.
Οι Γιαννιώτες παρουσιάστηκαν όπως έπρεπε, αφού και στα ενενήντα λεπτά πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο τους, με αποτέλεσμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να πετύχουν το γκολ που τους χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Λυτρωτής για τους γηπεδούχους ο Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο, που με κοντινό πλασέ μέσα από περιοχή νίκησε τον Ντέγκρα, που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: "Ζωσιμάδες"
Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Αλεξέας (Μεσσηνίας)
4ος: Αμπάρκιολής (Μακεδονίας)
Παρατηρητής: Σωμαρακάκης (Αθηνών)

ΠΑΣ Γιάννινα (Αναστόπουλος): Σικαλιάς, Κανακούδης, Ντάσιος(Τζάνης 87'), Κούσας, Μαϊστόροβιτς, Ανδράλας(Ντιμπαλά 79'), Ρόβας(Μιχαλόπουλος 60'), Κασναφέρης, Μπακαγιόκο, Σαϊτιώτης, Σίσιτς.

Αστέρας Τρίπολης (Βλάχος): Ντέγκρα, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Μαρσελάο, Ουριμπάρι, Μπαστία, Λαδάκης, Καρέρα, Έντερ, Τσέζαρεκ(Βίλτσες 62') / (Ρόκας 85'), Ουντότζι(Λαμπρόπουλος 74').

Κίτρινες: Λαδάκης (Αστέρας 41'), Κασναφέρης (ΠΑΣ Γιάννινα 48'), Ουντότζι (Αστέρας 58'), Μαρσελάο (Αστέρας 70'), Ρόκας (Αστέρας 89'), Ντέγκρα (Αστέρας 90'), Σικαλιάς (ΠΑΣ 90'), Κανακούδης (ΠΑΣ 90').
Κόκκινες: Μπαστία (Αστέρας 76').

Με μια ματιά

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε ένα πολύ άσχημο αγωνιστικό χώρο, αφού το προηγούμενο διάστημα η βροχή βάρυνε τον χλοοτάπητα που σε πολλά σημεία είχε κάνει λίμνες λάσπης.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΣ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έκλεισε τον Αστέρα στα καρέ του, χωρίς ωστόσο να κάνει κάποια μεγάλη φάση στα καρέ του Ντέγκρα.

Πρώτη σοβαρή επίσκεψη του "Άγιαξ" έγινε στο 16ο λεπτό, όταν σε μια πολύ ωραία αντεπίθεση ο Σίσιτς βρήκε τον Ρόβα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Αστέρα, ο οποίος με την σειρά του βρήκε τον Μπακαγιόκο που ήταν μόνος μέσα στην περιοχή.

Ο Ιβοριανός έκανε δυνατό σουτ από καλή θέση, όμως ο Ντέγκρα σε ετοιμότητα έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα, κρατώντας το μηδέν.

Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σαϊτιώτη να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από κάθετη μπαλιά του Ντάσιου από τα δεξιά, ο 30χρονος φορ μόνος του από καλή θέση έκανε δυνατό σουτ, με τους αμυντικούς του Αστέρα να πέφτουν και να κόβουν.

* (Σε τρεις αναμετρήσεις μεταξύ τους σε Β' και Α' Εθνική, νικητής ήταν πάντα ο γηπεδούχος)

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 24ο λεπτό, όταν σε μια φάση που προωθήθηκε ο Ουριμπάρι από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα, με τον Τσέζαρεκ να πιάνει την κεφαλιά και τον Σικαλιά να πέφτει και να μπλοκάρει.

Πιέζει ο ΠΑΣ, μοιραίος ο Σαϊτιώτης

Ο χρόνος κυλούσε στο πρώτο μέρος, με τον ΠΑΣ να πιέζει πολύ την άμυνα του Αστέρα στο τελευταίο τέταρτο και πότε με τον Σίσιτς από αριστερά, πότε με τον Ντάσιο δεξιά, έβγαζε συνέχεια επικίνδυνες σέντρες μέσα στην περιοχή του Ντέγκρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον ΠΑΣ δηλαδή να είναι στο προσκήνιο την περισσότερη ώρα, και τους παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου να περιμένουν στο μισό του γηπέδου.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι έγινε στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σίσιτς έβγαλε με δυσκολία την σέντρα από τα δεξιά, με τον Σαϊτιώτη να πηδά πιο ψηλά από όλους αναγκάζοντας τον Ντέγκρα να πεταχτεί και να διώξει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο 30χρονος φορ έχασε απίστευτη φάση να σκοράρει, όταν σε ένα γέμισμα μέσα στην περιοχή του Αστέρα η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στα πόδια του, όμως το πλασέ που επιχείρησε έδιωξε ο Ντεγκρά με την βοήθεια της τύχης.

* (Το ματς του πρώτου γύρου βρήκε νικητή τον Αστέρα Τρίπολης με 3-0 με τον Ντάνιελ Τσέζαρεκ να πετυχαίνει τρία γκολ)

Με δέκα ο Αστέρας-πολιορκία στα καρέ του Ντέγκρα

Στο 76ο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να συνεχίσουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα που δέχθηκε ο Μπαστία, φάνηκε να πατάει τον αντίπαλο του, χωρίς ωστόσο να έχει πρόθεση.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης θεώρησε ότι ο 31χρονος αμυντικός μέσος ήθελε να χτυπήσει τον αντίπαλο του και τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 81ο λεπτό ο ΠΑΣ έχασε ακόμα μια μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα ο Σίσιτς συνδυάστηκε ωραία με τον Ντιμπαλά, με την μπάλα να κοντράρει σε πόδια αμυντικών του Αστέρα και να στρώνεται στα πόδια του Ντιμπαλά, που έκανε αδύναμο σουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ντάσιου να χάσει ευκαιρία, όταν ο Κασναφέρης έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον αρχηγό του ΠΑΣ να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας την λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντέγκρα.

Ντιμπαλά ο λυτρωτής

(1-0) Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιμπαλά λύτρωσε την ομάδα του, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ του αγώνα. Συγκεκριμένα ο Κασναφέρης έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Κούσα να κάνει πάσα με το στήθος στον Σαϊτιώτη μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Ο 30χρονος φορ έκανε ένα χλιαρό σουτ, με την μπάλα ωστόσο να φτάνει στον Ντιμπαλά που ήταν απέναντι από τον Ντέγκρα και ο οποίος με πλασέ σκόραρε.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον ΠΑΣ να είναι ο μεγάλος νικητής, που πλέον βλέπει με άλλο μάτι την υπόθεση παραμονή.

Συνέντευξη Τύπου

Βαγγέλης Βλάχος(Αστέρας Τρίπολης): "Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν σε αυτό το τραγικό γήπεδο για άλλη μια φορά και ευτυχώς που βγήκαν σώοι από το βούρκο. Συγχαίρω τον ΠΑΣ για τη νίκη του, αλλά αν δε μείνω στο διαιτητή θα κάνω λάθος. Δεν μένω ποτέ σε διαιτητές όμως νομίζω ότι είναι λάθος 100% η αποβολή του Μπαστία.

Είναι η 4η φορά που παίζουμε με παίκτη λιγότερο φέτος, τις προηγούμενες τα καταφέραμε αλλά δε μπορείς συνέχεια να παίζεις με 10 και να βγαίνεις από το αδιέξοδο. Κινδυνέψαμε μόνο 2 φορές από στημένες φάσεις γιατί σε αυτό το βούρκο μόνο έτσι δημιουργείς. Αν ήμασταν 11 θα παίρναμε κάτι καλύτερο"

.

Νίκος Ανασταόπουλος(ΠΑΣ Γιάννινα): "Ένα παιχνίδι το οποίο, λίαν επιεικώς, θα έπρεπε να κερδίσουμε 3-0, κατορθώσαμε, έστω και με αυτό τον τρόπο, έστω και στο τέλος να πάρουμε τους 3 βαθμούς που είναι πολύ σημαντικοί στην προσπάθεια την οποία κάνουμε.

Όμως το έργο μας είναι ακόμα δύσκολο, θα χρειαστεί προσπάθεια. Το κεφάλι μας είναι στη λαιμητόμο, γι'αυτό θα χρειαστεί, όπως σήμερα, μέχρι το 94' να καταθέτουμε την ψυχή μας. Δεν έχουμε πει την τελευταία μας λέξη".

Όλα τα λεφτά...

Το πάθος και η επίμονη που έδειξαν οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου σε όλη την διάρκεια του αγώνα, που είχε ως αποτέλεσμα το γκολ-παραμονή στις καθυστερήσεις.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Την προβληματική εικόνα που έδειξε για ακόμα μια φορά η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

To Live του αγώνα...

Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αστέρας Τρίπολης
Ντεγκρά, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Μαρσελάο, Ουριμπάρι, Μπαστία, Λαδάκης, Καρέρα, Έντερ, Τσέζαρεκ, Ουντότζι.
Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΣ Γιάννινα
Σικαλιάς, Ντάσιος, Κανακούδης, Κούσας, Μαϊστόροβιτς, Ανδράλας, Ρόβας, Καζναφέρης, Μπακαγιόκο, Σαϊτιώτης, Σίσιτς.
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης
9' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Γυριστό σουτ του Μπακαγιόκο από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ντεγκρά
16' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Καλή ανάπτυξη από τους γηπεδούχους, ο Μπακαγιόκο εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά αυτό εξουδετερώθηκε από τον Ντεγκρά
19' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Ο Σαϊτιώτης σούταρε από πλεονεκτική θέση εντός της περιοχής, αλλά ο Μαρσελάο με τάκλιν ανέκοψε την προσπάθεια του Έλληνα επιθετικού
24' Κεφαλιά Αστέρας Τρίπολης Τσέζαρεκ
Πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα καρέ του Σικαλιά. Κεφαλιά του Κροάτη περίπου από το ύψος του πέναλτι, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ μπλόκαρε σταθερά
32' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Ανδράλας
Σουτ του Ανδράλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ
41' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Λαδάκης
43' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Μακρινό σουτ από τον Σαϊτιώτη, καμία ανησυχία για τον Ντεγκρά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Καζναφέρης
55' Σχόλιο
Καμία αξιοσημείωτη φάση στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης
58' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ουντότζι
60' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μιχαλόπουλος στη θέση του Ρόβα
61' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Βίλτσες στη θέση του Τσέζαρεκ
67' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Η καλύτερη στιγμή στο παιχνίδι μέχρι τώρα! Ο Σίσιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σαϊτιώτης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντεγκρά ενστικτωδώς απομάκρυνε σε κόρνερ
68' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Σαϊτιώτης
Ακόμα μία σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Μπακαγιόκο γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Σαϊτιώτης επωφελήθηκε από την λάθος απομάκρυνση του Φυτανίδη, αλλά ο Ντεγκρά με σωτήρια έξοδο απομάκρυνε και πάλι σε κόρνερ
71' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μαρσελάο
74' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Ουντότζι
76' Κόκκινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μπαστία
Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μπαστία
79' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ντιμπαλά στη θέση του Ανδράλα
81' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα Ντιμπαλά
Ο Ντιμπαλά από πλεονεκτική θέση, μέσα από την περιοχή, σούταρε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντεγκρά
84' Κεφαλιά ΠΑΣ Γιάννινα Ντάσιος
Σέντρα του Καζναφέρη από τα δεξιά, ο Ντάσιος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Ντεγκρά
85' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ρόκας στη θέση του Βίλτσες
87' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Τζάνης στη θέση του Ντάσιου
89' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ρόκας
90' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ντεγκρά
90' Έναρξη καθυστερήσεων 4 λεπτά
90' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Στις καθυστερήσεις ο Μπακαγιόκο σκοράρει! Έπειτα από σέντρα του Καζναφέρη και ολιγωρία στην άμυνα του Αστέρα ο Μπακαγιόκο από κοντά κάνει το 1-0
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα