Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 1-0

Ντιμπαλά

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε σπουδαία νίκη επί του Ατρόμητου με 1-0 σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις

Τελικά ο "Άγιαξ" φαίνεται πως δεν θα παραδώσει εύκολα τα... όπλα, αφού πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί του Ατρόμητου με 1-0, χάρη στο γκολ του Μπακαγιόκο στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης με δυνατή κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πίεσαν για την ισοφάριση, όμως δεν ήταν ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια. Μάλιστα στο 88' διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι, σε μια φάση που ο Μαϊστόροβιτς ανέτρεψε τον Σαγκανόφσκι μέσα στην περιοχή του Ζαφειρόπουλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: "Ζωσιμάδες"
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/σου)
Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Τρύφων (Δράμας)
4ος: Βοσκάκης (Ρεθύμνης)
Παρατηρητής: Καλύβας (Βοιωτίας)

ΠΑΣ Γιάννινα (Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Κανακούδης, Ντάσιος, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Ρόβας(Τζάνης 67'), Καζναφέρης, Μπουχάν(Κούσας 86'), Ντιμπαλά(Στάθης 82'), Μπακαγιόκο, Σίσιτς.

Ατρόμητος (Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι(Αποστολόπουλος 47'), Μελισσάς, Ολιβέιρα, Τάτος, Σκόνδρας, Σαρμιέντο, Καραγκούνης(Καραλής 78'), Φαβάλι(Καλατζής 68'), Αναστασάκος, Σαγκανόφσκι.

Κίτρινες: Καζναφέρης (49' ΠΑΣ), Σαγκανόφσκι (53' Ατρόμητος), Τάτος (56' Ατρόμητος), Μπουχάν (57' ΠΑΣ), Κανακούδης 971' ΠΑΣ), Σκόνδρας (79' Ατρόμητος), Ζαφειρόπουλος (90' ΠΑΣ).
Κόκκινες:

Με μια ματιά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να μπαίνει πιο δυνατά στην αναμέτρηση και να κυριαρχεί στα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΣ από την πλευρά του δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά με αποτέλεσμα να κλειστεί πίσω.

Παρόλα αυτά η πρώτη φάση έγινε από την πλευρά των γηπεδούχων, όταν ο Σίσιτς στο 17ο λεπτό εκτέλεσε φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την Μιχαηλίδη να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

(1-0) Ότι δεν κατάφερε ο Σλοβένος μέσος το έκανε ο Μπακαγιόκο πέντε λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Ντιμπαλά έκανε κεφαλιά πάσα στον Μπακαγιόκο μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον Ιβοριανό να σκοράρει από κοντά.

* (Το παιχνίδι του πρώτου γύρου τελείωσε με νίκη του Ατρόμητου με 2-1 χάρη στα γκολ των Μπρίτο και Περόνε)

Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ατρόμητος πίεσε την άμυνα του ΠΑΣ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει σωστά τους διαδρόμους και μάλιστα απείλησαν την εστία του Μιχαηλίδη στο 44ο λεπτό, όταν σε μια σέντρα από τα αριστερά ο Μαϊστόροβιτς πήρε την κεφαλιά μόνος του, όμως η μπάλα βγήκε άουτ.

Πολλές κάρτες λίγες φάσεις

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, δηλαδή με τον Ατρόμητο να πιέζει τον ΠΑΣ και τους γηπεδούχους να βγαίνουν έξυπνα στην αντεπίθεση πότε με τον Ντιμπαλά, πότε με τον Μπακαγιόκο.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι οι τέσσερις κίτρινες κάρτες που βγήκαν σε δέκα λεπτά, καθώς το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σκληρό.

Στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΣ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Μαϊστόροβιτς, όμως ο βοηθός σήκωσε την σημαία για οφσάιντ, απόφαση που ήταν τελικά σωστή.

Έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους

Στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης οι παίκτες του Ατρόμητου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στην διαιτητή της αναμέτρησης για πέναλτι του Μαϊστόροβιτς στον Σαγκανόφσκι, όταν ο αμυντικός του ΠΑΣ στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, κλώτσησε τον επιθετικό των φιλοξενούμενων, όμως ο κ. Σιδηρόπουλος δεν σφύριξε κάτι.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον ΠΑΣ να παίρνει σπουδαία νίκη με αποτέλεσμα να κρατά πλέον στα χέρια του την υπόθεση παραμονή.

Συνέντευξη Τύπου

Όλα τα λεφτά...

Η ψυχή και το πάθος που έδειξαν οι παίκτες του ΠΑΣ μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, που αν και πιέστηκαν κράτησαν την αυτοσυγκέντρωση τους.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Τις πολλές κίτρινες κάρτες και τις χαμένες ευκαιρίες από τον Ατρόμητο, που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του.

To Live του αγώνα...

Η 11άδα των γηπεδούχων
ΠΑΣ Γιάννινα (Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Κανακούδης, Ντάσιος, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Ρόβας, Καζναφέρης, Μπουχάν, Ντιμπαλά, Μπακαγιόκο, Σίσιτς.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Ατρόμητος (Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Ολιβέιρα, Τάτος, Σκόνδρας, Σαρμιέντο, Καραγκούνης, Φαβάλι, Αναστασάκος, Σαγκανόφσκι.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα του Ατρόμητου.
2' Κόρνερ Ατρόμητος
Πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση για την ομάδα του Ατρόμητου.
5' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ατρόμητο να είναι πιο επικίνδυνος.
14' Σχόλιο
Ο Ατρόμητος εξακολουθεί να πιέζει την άμυνα του ΠΑΣ, που δεν μπορεί να αναπτυχθεί σωστά.
17' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Εκτέλεση φάουλ από τον Σίσιτς, ο Μιχαηλίδης με δυσκολία θα διώξει σε κόρνερ.
22' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα 1-0
Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Ντιμπαλά να κάνει κεφαλιά μέσα στον Μπακαγιόκο μέσα στην περιοχή, που με την σειρά του θα κάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
28' Σχόλιο
Ο Ατρόμητος έχει πάρει τα ινία του αγώνα και πιέζει για την ισοφάριση.
38' Σχόλιο
Πολλές οι μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα να έχουμε σκληρά μαρκαρίσματα.
44' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Σέντρα του Ντάσιου από τα δεξιά, ο Μαϊστόροβιτς μόνος του πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα η ομάδα του ΠΑΣ
47' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Μπαζίνσκι έξω στη θέση του ο Αποστολόπουλος.
49' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα
Κίτρινη κάρτα στον Καζναφέρη
51' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Τετ α τετ του Μπακαγιόκο με τον Μιχαηλίδη, ο πορτιέρο του Ατρόμητου θα προλάβει και θα διώξει.
53' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος
Κίτρινη κάρτα στον Σαγκανίφσκι.
56' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος
Κίτρινη κάρτα στον Τάτο.
57' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα
Κίτρινη κάρτα στον Μπουχάν.
64' Σχόλιο
Η πίεση του Ατρόμητου είναι μεγάλη στα τελευταία λεπτά, με τον ΠΑΣ να έχει κλειστεί πίσω.
65' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μπακαγιόκο μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου θα γυρίσει παράλληλα, όμως ο Μιχαηλίδης θα πέσει εντυπωσιακά και θα μαζέψει.
67' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Τζάνης μέσα στη θέση του Ρόβα.
68' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Φαβάλι έξω Καλατζής στη θέση του.
70' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα
Κίτρινη κάρτα στον Κανακούδη.
76' Σχόλιο
Το παιχνίδι έχει πολλές διακοπές, καθώς παίκτες πέφτουν συνέχεια κάτω.
82' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ντιμπαλά έξω στη θέση του ο Στάθης.
89' Σχόλιο
Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι του Μαϊστόροβιτς στον Σαγκανόφσκι.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.
90' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Σαγκανόφσκι από καλή θέση μέσα στην περιοχή θα σουτάρει άουτ.
90' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα