Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 0-0

Κατσουράνης, Κοντογουλίδης, Παναθηναϊκός, ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν ίδρωσε μόνο βράχηκε (από τα... ποτιστικά) ο ΠΑΟ που πάει τελικό με το 0-0 στα Γιάννινα

Ετσι μετά το πρωτάθλημα οι "πράσινοι" που φορούσαν "μαύρα" θα διεκδικήσουν και το τρόπαιο του Κυπέλλου Ελλάδος και συνεπώς το νταμπλ. Με δέκα τελείωσαν το ματς οι δύο ομάδες (Κώτσιος, Σαριέγκι), δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι με τον Κοντογουλίδη, ουσία οι φιλοξενούμενοι. Ενσταση εξετάζουν στον ΠΑΣ αλλά στον Παναθηναϊκό δεν ανησυχούν!!!
Αλλαγές και οι δύο τεχνικοί

Τρεις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς του ΟΑΚΑ, είχε στις αρχικές επιλογές του ο τεχνικός των γηπεδούχων, Νίκος Αναστόπουλος. Συγκεκριμένα, τις θέσεις των Μιχαλόπουλο, Ανδράλα και Ντιμπαλά πήραν στο βασικό σχήμα οι Μπουχάν, Τζανής (που αγωνίστηκαν αλλαγή στο πρώτο ματς) και ο Μενδρινός που επέστρεψε μετά την απουσία του.

Στην αντίπερα όχθη, ο Νίκος Νιόπλιας βλέποντας πως ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι ο ιδανικός θέλησε να κρατήσει στον πάγκο τους Νίνη και Σαλπιγγίδη. Ετσι στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού που φορούσε τις "μαύρες" εμφανίσεις (από την αρχή στο θεσμό του Κυπέλλου) επέστρεψε ο Σιμάο ενώ στην δεξιά πτέρυγα φανέλα βασικού πήρε ο Ρουκάβινα.

Μοιρασμένα τα πρώτα λεπτά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του ΠΑΣ να τρέχουν περισσότερο προκειμένου να αναλάβουν τα ηνία του αγώνα από την αρχή και είχαν έτσι την εδαφική υπεροχή. Ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη μεσαία και αμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού, με τους Ζιλμπέρτο Σίλβα και Καραγκούνη να είναι οι παίκτες "κλειδιά", αφού έβγαζαν τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων, όταν έβρισκαν τους "ανοικτούς" χώρους.

Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι που απλά έλεγχαν το ματς έχασαν την πρώτη καλή στιγμή. Στο 15' ο Ρουκάβινα βρήκε τον Σισέ με τον Γάλλο επιθετικό χωρίς δεύτερη σκέψη να σουτάρει και η μπάλα αφού βρήκε στον Κώτσιο πέρασε κόρνερ.

Ο πρώτος σκόρερ του "τριφυλλιού" στο αμέσως επόμενο λεπτό επιχείρησε μια πολύ φιλόδοξη προσπάθεια να σουτάρει χωρίς να βλέπει έξω από την περιοχή, μετά την πάσα με το κεφάλι από τον Ζιλμπέρτο Σίλβα, ωστόσο ο Ζαφειρόπουλος ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε εύκολα.

Στο 22', οι παίκτες του Νιόπλια πλησίασαν και πάλι στο γκολ αλλά δεν είχαν "καθαρό" μυαλό στο τέλος. Ο Ρουκάβινα με κεφαλιά προς τα πίσω βρήκε τον Λέτο που στην κίνηση θέλησε να σουτάρει και ενώ πιο δίπλα ήταν αμαρκάριστος ο Σισέ, ωστόσο δεν του βγήκε η προσπάθεια όπως θα ήθελε, προκαλώντας ερωτηματικά για την επιλογή του ακόμα και στο μπουθ των επισήμων του "τριφυλλιού" (Αντωνίου, Αντωνιάδης με το τηλεοπτικό πλάνο).

Απείλησαν οι γηπεδούχοι αλλά είχαν δοκάρι

Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 28', όταν μετά το φάουλ του Σκαρντουέλι ο Κοντογουλίδης με κεφαλιά προσπάθησε να απειλήσει αλλά ο Τζόρβας δεν είχε πρόβλημα και μπλόκαρε εύκολα. Η φάση αυτή ωστόσο ανέβασε την "διψασμένη" εξέδρα που "κόχλαζε" και οι οπαδοί του ΠΑΣ προσπάθησαν με την δική τους σειρά να "σπρώξουν" τους παίκτες του Αναστόπουλου.

Αυτό συνέβη και στο 31', ο "Αγιαξ της Ηπείρου" άγγιξε το γκολ, όταν μετά το φάουλ του Μενδρινού και πάλι ο Κοντογουλίδης νίκησε στον αέρα τον Καντέ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα, που δεν μπορούσε να κάνει κάτι και στάθηκε απλά τυχερός, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν άτυχοι στην καλύτερη φάση του ματς.

Η πίεση των γηπεδούχων που προσπάθησαν να εκμεταλλευθούν την αδράνεια των φιλοξενούμενων, συνεχίστηκε και στο αμέσως επόμενο λεπτό (32') ο Τζανής άλλαξε την μπάλα με τον Κοντογουλίδη και έκανε την σέντρα από δεξιά πριν η μπάλα περάσει άουτ και ο επερχόμενος 29χρονος επιθετικός του ΠΑΣ αμαρκάριστος από την μικρή κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Η "τρύπα" της άμυνας και το "μπουγέλο"

Οι παίκτες του Αναστόπουλου, μετά από στημένη φάση στο 37' προσπάθησαν να απειλήσουν και πάλι, ωστόσο μετά το κόρνερ του Τζανή, ο Αράς πιο ψηλά απ' όλους πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ωστόσο ο διεθνής πορτιέρο των φιλοξενούμενων με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα σχεδόν στην γωνία του.

Στην τέταρτη διαδοχικά φάση που έχασαν οι "άτυχοι" γηπεδούχοι, φάνηκε και πως η εμπειρία του Κατσουράνη στο κέντρο της άμυνας του "τριφυλλιού" δεν ήταν αρκετή να καλύψει τα τεράστια κενά της.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα περιστατικό που προκάλεσε μια νέα διακοπή στο ματς (και ενώ είχε συμβεί και πάλι λόγω ρίψης φωτοβολίδων). Στο 43' του αγώνα, άρχισε να λειτουργεί το ποτιστικό σύστημα του χλοοτάπητα προκαλώντας τα γέλια του Τζιμπρίλ Σισέ που το έζησε και αυτό στα ελληνικά γήπεδα. Η εικόνα ήταν σαφώς για γέλια αφού το νερό έβρεχε τους παίκτες, και αυτό οδήγησε τους Κλέιτον και Γκάμπριελ που ήταν εκτός αποστολής και μέσα στο μπουθ με τους υπόλοιπους επίσημους της αποστολής να τραβούν βίντεο με τα κινητά τους...

Ιδια μορφή, περισσότερα νεύρα

Η δύναμη της εξέδρας βοήθησε στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης τους γηπεδούχους που έχασαν μια ακόμα καλή ευκαιρία στο 47', όταν η μπάλα από δεξιά πέρασε αριστερά και έφτασε στον αμαρκάριστο Τζανή που σούταρε δυνατά αλλά πριν η μπάλα κατευθυνθεί στην εστία του Τζόρβα, ο Βύντρα με προβολή έδιωξε.

Οι παίκτες του Νιόπλια ισορρόπησαν άμεσα τον ρυθμό του ματς που είχε στο ξεκίνημα πολλά νεύρα (κυρίως από τους γηπεδούχους) και στο 50' έχασαν μια καλή ευκαιρία. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέτο, ο Κατσουράνης που είχε προωθηθεί έκανε την γυριστή κεφαλιά αλλά και πάλι ο έμπειρος τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα μπλόκαρε την μπάλα.

Σε μια ανάλογη φάση με αυτές που οι γηπεδούχοι απειλούσαν στο 64', ο Μενδρινός έκανε την σέντρα και ο Κοντογουλίδης και πάλι έπιασε την κεφαλιά που ωστόσο μπλόκαρε και πάλι ο Τζόρβας.

Αλλαγές και τα νεύρα τεντωμένα

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των φιλοξενούμενων που είχαν το σκορ του αγώνα στο πλάι του μυαλού τους και σίγουρα έπαιζαν με περισσότερη άνεση αλλά και συνάμα δυσκολία λόγω του κάκιστου αγωνιστικού χώρου.

Ο Νίκος Νιόπλιας έκανε την πρώτη του διορθωτική κίνηση "ρίχνοντας" στο ματς τον Σαλπιγγίδη αντί του αρνητικού Ρουκάβινα, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Νίκος Αναστόπουλος απέσυρε τους Μενδρινός και Τζανή και έβαλε στο παιχνίδι του Μιχαλόπουλο και Μπακαγιόκο, θέλοντας να δώσει "ανάσα" στην μεσαία και επιθετική του γραμμή.

Ενα λεπτό πριν ο Τζανής αποχωρήσει έκανε ένα "σκληρό" μαρκάρισμα στον Βύντρα και τα "αίματα" άναψαν ανάμεσα στους παίκτες με τους Τζανή και Σαριέγκι που μπλέχτηκε στην φασαρία να βλέπουν την κίτρινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Σαλπιγγίδη απείλησαν στο 72', σε μια καλή φάση και μετά την σέντρα του Καραγκούνη αλλά η επιλογή του στο σουτ δεν ήταν η σωστή με την μπάλα να περνάει άουτ.

Αποβολές πριν το φινάλε

Στο 84' ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Σαριέγκι σε μαρκάρισμα στον Αρας αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τριτσώνη, ο οποίος "άκουγε" συνεχώς τα ειρωνικά χειροκροτήματα από την εξέδρα των γηπεδούχων.

Τον δρόμο των αποδυτηρίων πήρε και δευτερόλεπτα πριν την λήξη και ο Κώτσιος που μετά από ένα μαρκάρισμα από πίσω στον Νίνη, αντίκρυσε μετά τον Βάσκο και αυτός την δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνεπώς την κόκκινη και αποχώρησε.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους να κατακτούν με την ισοπαλία (και παρακαταθήκη το 3-1) την πρόκριση στον τελικό της 24ης Απριλίου με αντίπαλο τον Αρη.

Εξετάζει ένσταση ο ΠΑΣ

Πληροφορίες από τα Γιάννινα ανέφεραν πως οι διοικούντες του ΠΑΣ παρά το αποτέλεσμα του αγώνα εξετάζουν το ενδεχόμενο της ένστασης. Ο λόγος, πως οι γηπεδούχοι ερευνούν αν στη 18αδα των φιλοξενούμενων βρίσκονται δύο ποδοσφαιριστές κάτω των 21 ετών, όπως ορίζεται στο καταστατικό του Κυπέλλου. Σε αυτή την κατηγορία νήκει ο Σωτήρης Νίνης, αλλά υπάρχουν αμφιβολίες για το αν ως δεύτερος λογίζεται ο Σιμάο Μάτε Τζούνιορ, που είναι γεννημένος στις 23/7/1988.

Από την πλευρά του "τριφυλλιού" πάντως τα επίσημα "χείλη" αναφέρουν πως δεν ανησυχούν καθώς πληρούν τις όποιες προϋποθέσεις που αναφέρει το καταστατικό του Κυπέλλου.

Γήπεδο: "Οι Ζωσιμάδες"

Διαιτητής: Σταύρος Τριτσώνης (Αθήνας)

Βοηθοί διαιτητή: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας) - Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας)

Κίτρινες: Αρας, Κώτσιος (2), Καζναφέρης (ΠΑΣ Γιάννινα) / Βύντρα, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καντέ, Σαριέγκι (2) (Παναθηναϊκός)

Κόκκινες: Κώτσιος / Σαριέγκι

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Σκαρντουέλι, Κώτσιος, Κούσας, Μπουχάν, Μενδρινός (71' Μιχαλόπουλος), Καζναφέρης, Κοντογουλίδης, Τζανής (71' Μπακαγιόκο), Αράς

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα, Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης (76' Νίνης), Λέτο (75' Χριστοδουλόπουλος), Ρουκάβινα (67' Σαλπιγγίδης), Σισέ.

To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Κώτσιος, Κούσας, Σκαρντουέλι, Μπουχάν, Μενδρινός, Καζναφέρης, Τζανής, Αράς, Κοντογουλίδης
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Τζόρβας, Βύντρα, Καντέ, Σαριέγκι, Κατσουράνης, Σιμάο, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης, Λέτο, Ρουκάβινα, Σισέ
1' Έναρξη αγώνα
9' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Βαθιά μπαλιά του Ζιλμπέρτο για τον Ρουκάβινα, ο Ζαφειρόπουλος βγαίνει εγκαίρως και μαζεύει την μπάλα
15' Σουτ Παναθηναϊκός
Δυνατό σουτ του Σισέ έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζαφειρόπουλου
23' Ευκαιρία Παναθηναϊκός
Ωραίος συνδυασμός από Ρουκάβινα-Λέτο, αλλά ο Αργεντινός ανοίγει πολύ το κοντρόλ και ο Ζαφειρόπουλος μπλοκάρει
31' Δοκάρι ΠΑΣ Γιάννινα
Εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού, γυριστή κεφαλιά από τον Κοντογουλίδη, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ
32' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Σέντρα του Τζάνη από δεξιά, ο Κοντογουλίδης μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, στέλνει με κεφαλιά την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα
34' Σχόλιο
Ο διαιτητής Τριτσώνης διακόπτει το παιχνίδι λόγω ρίψης βεγγαλικών
35' Σχόλιο
Μόλις ένα λεπτό διήρκεσε η διακοπή και αφού έγιναν οι απαραίτητες παρατηρήσεις, το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά
36' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός
Στον Βύντρα για μαρκάρισμα στον Αράς
37' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Κόρνερ του Μενδρινού από δεξιά, κεφαλιά του Αράς στο κέντρο της άμυνας, ο Τζόρβας μαζεύει την μπάλα στο κέντρο της εστίας του
39' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός
Στον Ζιλμπέρτο για μαρκάρισμα στον Μπουχάν
41' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα
Στον Αράς επειδή κλώτσησε μακριά την μπάλα
43' Σχόλιο
Απίστευτο κι όμως αληθινό!! Το αυτόματο πότισμα του γηπέδου ξεκίνησε να λειτουργεί και ο Τριτσώνης διακόπτει και πάλι το παιχνίδι
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Δύο λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Κεφαλιά Παναθηναϊκός
Εκτέλεση φάουλ του Λέτο, γυριστή κεφαλιά από τον Κατσουράνη, η μπάλα στα χέρια του Ζαφειρόπουλου
64' Κεφαλιά ΠΑΣ Γιάννινα
Κοντινή κεφαλιά από τον Κοντογουλίδη, αλλά η μπάλα καταλήγει εύκολα στα χέρια του Τζόρβα
65' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα
Στον Κώτσιο για διαμαρτυρίες
66' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Ρουκάβινα
67' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός
Στον Καντέ για μαρκάρισμα στον Αράς
70' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα
Στον Καζναφέρη για μαρκάρισμα στον Βύντρα
70' Κίτρινη κάρτα Παναθηναϊκός
Στον Σαριέγκι για διαπληκτισμό με τον Καζναφέρη
71' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μπακαγιόκο στη θέση του Τζάνη
Ο Μιχαλόπουλος στη θέση του Μενδρινού
75' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Λέτο
77' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Νίνης στη θέση του Καραγκούνη
83' Κόκκινη κάρτα Παναθηναϊκός
Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σαριέγκι για μαρκάρισμα στον Αράς
89' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Βαρτζιώτης στη θέση του Μπουχάν
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία λεπτά
90' Κόκκινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα