Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΠΑΣ Γιάννινα - Skoda Ξάνθη 0-0

Ντάσιος Ποι

ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθη έμειναν στο 0-0 σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια που έχουμε δει μέχρι στιγμής

Σε μια κρίσιμη αναμέτρηση και για τις δυο ομάδες, ΠΑΣ Γιάννινα και Σκόντα Ξάνθη έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς που πραγματοποιήθηκε σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο.
Ο ΠΑΣ είχε μια-δυο ευκαιρίες να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά οι κακές επιλογές των επιθετικών του δεν τον άφησε να ανοίξει το σκορ. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν κυρίως σε παθητικό ρόλο, έχοντας μόλις μια ευκαιρία σε ενενήντα λεπτά

Οι συνθέσεις των ομάδων

Γήπεδο: "Ζωσιμάδες"
Διαιτητής: Κουκουλάκης(Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μποζατζίδης(Μακεδονίας), Πάνου(Αιτωλ/νιας)
4ος: Κωνσταντινέας(Μεσσηνίας)
Παρατηρητής: Μιντιούρης(Σερρών)

ΠΑΣ Γιάννινα(Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Σκαρντοβέλι(Ντιμπαλά 65'), Κούσας, Κώτσιος, Μπαλάφας, Μπουχάν, Μιχαλόπουλος, Σαϊτιώτης, Κοντογουλίδης(Σίσιτς 53'), Τζάνης(Κανακούδης 71').

Ματζουράκης(Ξάνθη): Γκσπούρνιγκ, Φλίσκας(Βασιλακάκης 87'), Παπαδημητρίου, Κωστούλας, Τζάγκι, Σταθάκης, Βάλλας, Πόι, Κιντάντα, Έλινγκτον(Σουάνης 69'), Φαμπιανέσι(Ριζογιάννης 90').

Κίτρινες: Σταθάκης(Ξάνθη 33'), Σουάνης(Ξάνθη 76'), Ντάσιος(ΠΑΣ Γιάννινα 82'), Τζάγκι(Ξάνθη 89').

Κόκκινες: -

Με μια ματιά

Με τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε δεινή βαθμολογική θέση, ήταν βέβαιο πως θα βλέπαμε ένα σφικτό παιχνίδι χωρίς ρυθμό, που θα είχε ως χαρακτηριστικό την δύναμη.

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε σε πολύ αργούς ρυθμούς, αν και ο ΠΑΣ έχασε την πρώτη φάση στον αγώνα μόλις στο 5ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Μπουχάν εκτέλεσε φάουλ λίγο κάτω από το κέντρο, με τον Ηλία Κώτσιο να παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει για λίγο άουτ.

Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε στο 23', με τον Φαμπιανέσι να εκτελεί αριστουργηματικά φάουλ κοντά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, και τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να διώχνει με δυσκολία τον κίνδυνο.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε. Ο Μπουχάν εκτέλεσε φάουλ, με τον Κώτσιο να βρίσκεται και πάλι μόνος και να παίρνει την κεφαλιά ανενόχλητος. Ο Κούσας που ακολουθούσε την φάση δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα, μένοντας έτσι το 0-0.

Τραγικό θέαμα και στο δεύτερο μέρος

Σε ένα πολύ άσχημο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. πολλές βαθιές μπαλιές και σκληρές μονομαχίες στο κέντρο.

Στο 53ο λεπτό ο ΠΑΣ έκανε την πρώτη του αλλαγή, με τον Μίρνες Σίσιτς να μπαίνει στο αγωνιστικό χώρο στη θέση του Κοντογουλίδη, επιστρέφοντας το ελληνικό πρωτάθλημα μετά από ένα χρόνο.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΣ πίεσε για να πετύχει κάποιο τέρμα, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Μια από αυτές έγινε στο 85ο λεπτό, όταν ο Σίσιτς έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Ντιμπαλά να μην μπορεί να πάρει την κεφαλιά από κοντά.

Στη συνέχεια της φάσης ο Ντάσιος πήρε την μπάλα από τα δεξιά και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

Το παιχνίδι τελείωσε με την Ξάνθη να παίρνει την ισοπαλία την έδρα του ΠΑΣ, που έχασε μια ευκαιρία για να πάρει τη νίκη και βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Συνέντευξη Τύπου

Γεωργούλης(ΠΑΣ): "Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια των παικτών μου, τα έδωσαν όλα. Η Ξάνθη έπαιξε πιο σφιχτά κάτι που είναι λογικό βάσει της βαθμολογικής της θέσης. Σε ό,τι αφορά το θέμα της παραμονής δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα.

Από εκεί και πέρα, αν και έχουμε εμπιστοσύνη στο υπάρχον υλικό σκοπεύουμε και πρέπει να ενισχυθούμε. Ψάχνουμε έναν περιφερειακό επιθετικό. Έχουμε στα υπόψη κάποιες περιπτώσεις τις οποίες και εξετάζουμε. Επίσης ίσως να κινηθούμε για έναν αριστεροπόδαρο μέσο. Σίγουρα όμως θα αποχωρήσει ο Μπακαγιόκο"

Όλα τα λεφτά...

Εκείνοι, συμπεριλαμβανομένου και του συντάκτη, που άντεξαν μέχρι το τέλος στο να παρακολουθήσουν ένα τόσο κακό παιχνίδι, χωρίς φάσεις και φαντασία.

Ας ξεχάσουμε καλύτερα...

Το ματς. Τραγικό θέαμα, φάσεις με το σταγονόμετρο, από δυο ομάδες που όμως δείχνουν θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να παραμείνουν στην κατηγορία.

To Live του αγώνα...

Στοιχεία Αγώνα

Η 11άδα των γηπεδούχων
ΠΑΣ Γιάννινα(Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Σκαρντοβέλι, Κούσας, Κώτσιος, Μπαλάφας, Μπουχάν, Μιχαλόπουλος, Σαϊτιώτης, Κοντογουλίδης, Τζάνης.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
Ματζουράκης(Ξάνθη): Γκσπούρνιγκ, Φλίσκας, Παπαδημητρίου, Κωστούλας, Τζάγκι, Σταθάκης, Βάλλας, Πόι, Κιντάντα, Έλινγκτον, Φαμπιανέσι.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα του ΠΑΣ
3' Κόρνερ Skoda Ξάνθη
Πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους.
5' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Εκτέλεση φάουλ για τον ΠΑΣ με τον Κώτσιο να παίρνει αρχικά την κεφαλιά, η οποία κόντραρε πάνω στα σώματα και πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.
15' Σχόλιο
Χωρίς ρυθμό τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.
23' Ευκαιρία Skoda Ξάνθη
Ο Φαμπιανέσι θα εκτελέσει το φάουλ, με τον Ελευθερόπουλο να διώχνει με δυσκολία.
33' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα στον Σταθάκη για μαρκάρισμα στον Σαίτιώτη.
41' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Εκτέλεση φάουλ από τον Μπουχάν, ο Κώτσιος θα πάρει την κεφαλιά αλλά θα την στείλει για λίγο άουτ.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Στη σέντρα η ομάδα της Ξάνθης
53' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Κοντογουλίδης έξω, στη θέση του ο Σίσιτς.
65' Σχόλιο
Τραγικό το θέαμα στο δεύτερο μέρος, δεν έχει γίνει φάση μέχρι στιγμής.
65' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Βέντερσον έξω στη θέση του ο Ντιμπαλά.
69' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Έλινγκτον έξω στη θέση του ο Σουάνης.
71' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Τζάνης έξω στη θέση του ο Κανακούδης.
76' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα στον Σουάνη για διαμαρτυρία.
82' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα
Κίτρινη κάρτα στον Ντάσιο.
85' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Δυνατό σουτ του Ντάσιου από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.
87' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Βασιλακάκης μέσα στη θέση του Φλίσκα.
89' Κίτρινη κάρτα Skoda Ξάνθη
Κίτρινη κάρτα στον Τζάγκι για διαμαρτυρία.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.
90' Αλλαγή παίκτη Skoda Ξάνθη
Φαμπιανέσί έξω στη θέση του ο Ριζογιάννης.