Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LA LIGA

Πέρασε απο το "Καλντερόν" η Ρεάλ

ανρί ιμπραΐμοβιτς

Η Ρεάλ Μ. κέρδισε με 3-2 την Ατλέτικο μέσα στο "Καλντερόν", Μπαρτσελόνα-Μαγιόρκα 4-2 (videos)

Μόλις στο 5' ο Κακά άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ, ο Μαρσέλο με δεξί σουτ στο 24' διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων και το 0-3 έκανε ο Ιγκουαΐν στο 64' από το λάθος του Περέα.
Ένα λεπτό όμως μετά ο Σέρχιο Ράμος αποβλήθηκε και κάπου εκεί η Ατλέτικο ξύπνησε. Ο Ντιέγκο Φορλάν πέτυχε το πρώτο γκολ των "ροχιμπλάνκος" στο 78' και μόλις δύο λεπτά μετά ο Σέρχιο Αγκουέρο μείωσε σε 2-3.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, ενώ είχαν στα τελευταία λεπτά δύο εξαιρετικές ευκαιρίες με τους Σιμάο (άουτ) και Αγκουέρο (απόκρουση).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Ασένχο, Ουϊφαλούσι, Πάμπλο, Περέα, Αντόνιο Λόπεθ, Κλέμπερ Σαντάνα, Ραούλ Γκαρθία, Ρέγες (58' Μάξι Ροντρίγκες), Σιμάο, Χουράδο (46' Αγκουέρο), Φορλάν.
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Γκαράι,, Αρμπελόα, Λασανά Ντιαρά, Τσάμπι Αλόνσο, Γκρανέρο, Μαρσέλο, Κακά (83' Φαν Ντερ Φάαρτ), Μπενζεμά (68' Γκάγκο).

Επέστρεψε στις νίκες η Μπαρτσελόνα

Με δύο γκολ του Πέδρο και ένα από τους Ανρί, Μέσι η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 4-2 την Μαγιόρκα στο "Κα Νόου" και άφησε πίσω την νέα αποτυχία με την Ρουμπίν Καζάν.

Ο Πέδρο Ροντρίγκεθ άνοιξε το σκορ στο 11', ο Νούνες απάντησε στο 19' για να ξαναδώσει το προβάδισμα στους "μπλαουγκράνο ο νεαρός με το 2ο γκολ του στο 40'.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Τιερί Ανρί έκανε το 3-1, το τέταρτο γκολ ήρθε στο 86' με την εκτέλεση πέναλτι του Λιονέλ Μέσι, ενώ το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Κεϊτά μειώνοντας για τους "νησιώτες" στο 92'.

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς μπορεί να μην σκόραρε, αλλά δημιούργησε την φάση του αγώνα, βγάζοντας εντυπωσιακή ασίστ με τακουνάκι στο πρώτο γκολ του Πέδρο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Πουγιόλ, Πικέ, Τσιγκρίνσκι, Αμπιντάλ, Γιαγιά Τουρέ, Μπούσκετς (60' Τσάβι), Κεϊτά, Ανρί (81' Ινιέστα), Πέδρο (51' Μέσι), Ιμπραΐμοβιτς.
ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Αουάτ, Χοσέμι, Νούνες, Ραμίς, Αγιόζε, Τούνι (58' Κάστρο), Μαρτί, Μ. Σουάρεθ (72' Α. Κεϊτά), Βαρέλα, Μπόρχα Βαλέρο, Βεμπό (81' Βίκτορ).

Οι υπόλοιπες συνθέσεις

ΧΕΤΑΦΕ: Ουστάρι, Μιγκέλ Τόρες, Κάτα Ντίαθ, Μάριο, Μανέ (46' Πέδρο Ρίος), Ντέρεκ Μπόατενγκ (60' Κασκέρο), Αντριάν Γκονθάλεθ, Πέδρο Λεόν, Μανού ντελ Μοράλ (46' Γκαβιγιάν), Αλμπίν, Σολδάδο.
ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ: Αρανθούμπια, Μανουέλ Πάμπλο, Ντιέγκο Κολότο, Λόπο, Φιλίπε, Σέρχιο, Αντόνιο Τομάς, Χουάν Ροντρίγκεθ, Γκουαρδάδο, Μίστα (60' Αντριάν), Ρίκι.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ: Αραγονέσες, Χουανλού, Μανόλο, Λούνα, Μπέλβις, Ρομάν, Ρικάρντο, Κομέ (66' Μίκελ Αλόνσο), Ομάρ, Άλφαρο, Νίνο.
ΜΑΛΑΓΑ: Μουνούα, Γκάμεθ, Στεπάνοβ, Ουέλιγκτον, Μτίλινγκα, Τσάβι Τόρες, Μπεναχούρ (46' Τσάβι Λόπεθ), Ομπίνα, Ντούντα, Μπάχα, Εντίνιο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Τενερίφη - Μάλαγα 2-2 (18' Ρομάν Μαρτίνες, 27' Άλφαρο / 29' Εντίνιο, 77' Χάβι Λόπεθ)
Χετάφε - Ντεπορτίβο 0-2 (14' Μίστα, 58' Λουΐς Φιλίπε)
Μπαρτσελόνα - Μαγιόρκα 4-2 (11' και 40' πέδρο, 42' Ανρί, 86' πέν. Μέσι / 19' Νούνες, 92' Α. Κεϊτά)
Ατλέτικο - Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (78' Φορλάν, 80' Αγκουέρο / 5' Κακά, 24' Μαρσέλο, 64' Ιγκουαΐν)