Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Πέρασε η Σαχτάρ, σκόραρε ο Νέρι

Νέρι-Σαχτάρ

Με δύο γκολ στο 78' και στο 86' η Σαχτάρ κατάφερε την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας 3-1 της Σάλτσμπουρκ

Σ΄ενα συναρπαστικό παιχνίδι απο το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, η Σαχτάρ κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της 1-0 του πρώτου παιχνιδιού και πήρε μια παληκαρίσια πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
Το ξεκίνημα για τους Ουκρανούς μόνο ιδανικό δεν ήταν καθώς στο 5ο μόλις λεπτό ο Μέγιερ πήρε την κεφαλιά μέσα απο την μεγάλη περιοχή της Σαχτάρ, ύστερα απο κόρνερ και έβαλε την Σάλτσμπουργκ μπροστά στο σκορ με 1-0, ρίχνοντας την ομάδα του Ντόντσεκ στο καναβάτσο.

Η απάντηση απο τους Ουκρανούς ήρθε άμεσα καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα (9'), ο Λουκαρέλι έκανε την προβολή απο το ύψος μέγαλης περιοχής και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Σαχτάρ πίεζε συνεχώς χωρίς όμως αποτέλεσμα, μέχρι την στιγμή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Νέρι Καστίγιο. Ο διεθνής Μεξικανός μπήκε αλλαγή στο δεύτερο μέρος καθώς είχε σπάσει η μύτη του στην πρώτη του συμμετοχή με την φανέλα της Σαχτάρ και γι αυτό το λόγο αγωνιζόταν με ειδική μάσκα.

Στο 78ο λεπτό ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπερ των Ουκρανών και την εκτέλεση ανέλαβε ο Καστίγιο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Το 2-1 δεν έφτανε στην ομάδα του Λουτσέσκου, όμως τρια λεπτά πριν απο την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Ρατ έκανε την σέντρα, ο Μπραντάο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την ομάδα του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ διαμορφώνοντας το 3-1.

Οι Δανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 94ο λεπτό ο Ζίγκλερ λίγο έλειψε να παγώσει το Ολυμπίσκι, όταν βρέθηκε μόνος του στην μικρή περιοχή, όμως δεν κατάφερε να πιάσει καλά το κοντρόλ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τίποτα δεν άλλαξε απο εκεί και πέρα και η ομάδα του Καστίγιο θα συμμετέχει στην αυριανή κλήρωση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στους ομίλους με τριάρα η Ντιναμό Κιέβου

Μετά την Σαχτάρ άλλη μια Ουκρανική ομάδα, η Ντιναμό Κιέβου, πήρε το εισητήριο για τους ομίλους της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το έργο των πρωταθλητών Ουκρανίας ήταν πιο εύκολο απο αυτό της Σαχτάρ καθώς το 0-1 του πρώτου αγώνα δεν έδωσε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας στο Σαράγιεβο.

Οι γηπεδούχοι της Ντιναμό, ευτύχησαν να προηγηθούν απο νωρίς νωρίς μόλις στο 3ο μόλις λεπτό με τον Μπανγκούρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 76' ο Μιλόσεβιτς έκανε το 2-0 και σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα του.

Το 2-0 δεν ήταν όμως το τελικό σκορ καθώς στο 90ο λεπτό ο Ρεμπρόφ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και μετέτρεψε σε θρίαμβο την νίκη της Ντιναμό διαμορφώνοντας το 3-0.

"Καθάρισε" ο Ντελγκάδο

Με δυο γκολ του Ντελγκάδο στο δεύτερο ημίχρονο η Μπεσίκτας επικράτησε με 2-0 της Ζυρίχης και πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ στο 55ο λεπτό με σκόρερ, τον μεγάλο πρωταγωνιστή, Ντελγκάδο, ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον ίδιο παίκτη εννιά λεπτά αργότερα.

Η ομάδα της Ζυρίχης χρειαζόταν δύο γκολ καθώς το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει 1-1, όμως δεν κατάφερε να αντιδράσει με αποτέλεσμα η δευτεραθλήτρια Τουρκίας να κερδίσει την συμμετοχή της στους ομίλους της μεγαλύτερης Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Και η Στεάουα στην αυριανή κλήρωση
Το 2-2 του πρώτου παιχνιδιού δεν ήταν αρκετό όπως φάνηκε για να χάσει η Στεάουα Βουκουρεστίου το εισιτήριο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς οι Ρουμάνοι επικράτησαν 2-0 της Μπάτε Μπορίσοφ.

Οι παίκτες της Στεάουα μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο 12ο λεπτό ο Ζαχάρια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 54' ο Νεάγκα διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους "κλειδώνοντας" την πρόκριση.

Άνετα η Φενέρμπαχτσε
Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η πρωταθλήτρια Τουρκίας νίκησε με 0-2 την Άντερλεχτ και πέρασε στους κερδοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι παίκτες της Φενέρ δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια παρά το γεγονός πως είχαν ξεκάθαρο προβάδισμα απο το 1-0 του πρώτου αγώνα και άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Κέζμαν αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Στο 75' ο Ντε Σόουζα έσβησε τις λίγες ελπίδες των Βέλγων διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Βέρντερ
Σ' εναν αγώνα με πέντε γκολ και τρία πέναλτι η Βέρντερ Βρέμης "ίδρωσε" αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας με 3-2 στην έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 13' με τον Ντιέγκο να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν οκτώ λεπτά αργότερα με τον Βουκόγιεβιτς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 39ο λεπτό ο Σανόγκο έβαλε και πάλι την Βέρντερ μπροστά στο σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μόντριτς απο την άσπρη βούλα ισοφάρισε για τους Κροάτες σε 2-2.

Η νίκη ήρθε τελικά για τους δευτεραθλητές Γερμανίας, με τον Ντιέγκο στο 70' να ευστοχεί και πάλι σε πέναλτι.

Αποκλείστηκε ο Άγιαξ

Στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ θα βρίσκεται η Σλάβια Πράγας καθώς επικράτησε με 2-1 του Άγιαξ και σε συνδυασμό με το 0-1 του πρώτου αγώνα πήρε μια καθαρή πρόκριση για τους πολυπόθητους ομίλους της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το σκορ για τους Τσέχους άνοιξε ο πρωταγωνιστής του αγώνα, Βλτσεκ στο 22ο λεπτό, ενώ ο Σουάρεζ ισοφάρισε 11 λεπτά αργότερα για τον Αίαντα.

Στο 86ο λεπτό με σκόρερ και πάλι τον Βλτσεκ, η Σπάρτα πήρε την νίκη και μαζί το εισιτήριο για τους ομίλους.

Ευρωπαίες "νυχτερίδες"

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και με οδηγό το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού, η Βαλένθια νίκησε 2-1 εκτός έδραας την Έλφσμποργκ και πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι νυχτερίδες προηγήθηκαν απο νωρίς στο σκορ (5') με σκόρερ τον Ιβάν Ελγκέρα, ενώ ο Αλεξάντερσον στο 31' ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο μόνιμος σκόρερ της Βαλένθια, Βίγια πέτυχε το γκολ και έφερε την νίκη στην ομάδα του.

Με "σφραγίδα" Κατσουράνη
Ένα γκολ του Κατσουράνη ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στου "αετούς της Λισσαβώνας" για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μπενφίκα μετά την νίκη στον πρώτο αγώνα επικράτησε και στην έδρα της Κοπεγχάγης με γκολ του Κατσουράνη με κοντινή προβολή μέσα απο την μικρή περιοχή στο 18ο λεπτό και κέρδισε την συμμετοχή της στην αυριανή κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στους ομίλους μέσω της ρώσικης ρουλέτας η Σέλτικ
Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ στον αγώνα Σέλτικ-Σπάρτακ Μόσχας με τους σκωτσέζους να επικρατούν χάρη στο τελευταίο πέναλτι που απέκρουσε ο Μπορουτζ.

Το σκορ άνοιξε ο Μακ Ντόναλντ στο 27' για λογαριασμό των καθολικών, όμως ο Παβλιτσένκο έκανε το 1-1 στο 45', ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Απο εκεί και πέρα καμία απο τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και τελικά οδηγηθήκαν στην ψυχοφθόρα διαδικασία τον πέναλτι. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην ρώσικη ρουλέτα ήταν ο τερματοφύλακας της Σέλτικ, Μπόρουτζ που απέκρουσε δύο πέναλτι και έστειλε την ομάδα του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Σπάρτακ Μόσχας έχασε πέναλτι στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ενώ η Σέλτικ στην παράταση.

Εύκολη πρόκριση για Ρόζενμποργκ

Μετά την νίκη του πρώτου αγώνα η Ρόζενμποργκ επικράτησε και στην ρεβάνς της Τάμπερε και πήρε πανηγυρικά το εισητήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι νορβηγοί άνοιξαν το σκορ στο 45' με τον Σαράπα ενώ στο 49' ο Κόναν διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την Ρόζενμποργκ.