LA LIGA

Πήρε φόρα η Μπιλμπάο

Μετά την νίκη επί της Σοθιεδάδ η Μπιλμπάο επικράτησε και της Οσασούνα στο "Σαν Μαμές" (videos)

Με 3 γκολ μέσα στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου η Μπιλμπάο νίκησε με 3-1 της Οσασούνα στο "Σαν Μαμές" και πήρε 3η σερί νίκη.

Η Μπιλμπάο είχε νικήσει στην προηγούμενη αγωνιστική την Σοθιεδάδ, έτσι νικώντας και την Οσασούνα έδειξε πως είναι το... αφεντικό στην χώρα των Βάσκων, ενώ είναι η 3η σερί νίκη συνυπολογίζοντας και αυτήν με την Παρί Σεν-Ζερμέν στο Europa League.

Ο Μουνιαΐν στο 30', ο Γκαμπιλόντο στο 38' και ο Χάβι Μαρτίνεθ στο 45' πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων που πήραν την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Το γκολ της Οσασούνα πέτυχε ο Νεκουνάμ στις καθυστερήσεις με εκτέλεση πέναλτι, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν από το 70' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λαμά.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραΐθόθ, Ιραόλα, Εκίθα, Αμορεμπιέτα, Ντε Μάρκος, Ιτουράσπε, Χάβι Μαρτίνεθ, Σουσαέτα (81' Αντέρ Ερέρα), Γκαμπιλόντο (46' Αουρτενέτσε), Μουνιαΐν (76' Τοκέρο), Φερνάντο Γιορέντε.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Αντρές Φερνάντεθ, Μπερτράν, Ροβέρσιο (41' Λόλο), Σέρχιο, Νταμιά, Πουνιάλ, Ραούλ Γκαρθία, Νεκουνάμ, Σεχούδο (62' Μπαλντέ), Λαμά, Νίνο (75' Ανουνθιάτα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρεάλ - Μπέτις 4-1 (46', 70' και 73' Ιγκουαΐν, 59' Κακά / 69' Χόρχε Μολίνα)

Μαγιόρκα - Βαλένθια 1-1 (93' πέν. Χεμέντ / 38' Ραμί)

Χετάφε - Βιγιαρεάλ 0-0

Μπαρτσελόνα - Σανταντέρ 3-0 (11' και 69' Μέσι, 28' Τσάβι)

Γρανάδα - Ατλέτικο 0-0

Κυριακή

Ράγιο Βαγιεκάνο - Εσπανιόλ 0-1 (56' Ρομαρίκ)

Σαραγόσα - Σοθιεδάδ 2-0 (11' και 49' Ποστίγκα)

Λεβάντε - Μάλαγα 3-0 (14' Μπαρκέρο, 30' Χουάνλου, 41' Αρουνά Κονέ)

Σεβίλλη - Χιχόν 2-1 (15' Μανού, 57' Μαρτίν Κάσερες / 64' Μπαράλ)

Δευτέρα

Μπιλμπάο - Οσασούνα 3-1 (30' Μουνιαΐν, 38' Γκαμπιλόντο, 45'+1 Χάβι Μαρτίνεθ / 91' πέν. Νεκουνάμ)