SERIE A

Πήρε το ντέρμπι με Κιελίνι η "Γιούβε"

Κιελίνι Νατάλι

Η Ίντερ κέρδισε μέσα στο "Λουΐτζι Φεράρις" την Τζένοα με 2-0, Ρόμα και Ουντινέζε έμειναν στο 1-1 (videos)

Ο κεντρικός αμυντικός της "Γιούβε" χάρισε την νίκη στους τυπικά φιλοξενούμενους στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης με κεφαλιά στο 81'.
ΤΟΡΙΝΟ: Σερένι, Κολόμπο, Νατάλι, Ντελαφιόρε, Πιζάνο, Αμπάτε, Κορίνι (75' Ζάουμελ), Τζεμαϊλί, Μπαρόνε (71' Γκασπαρόνι), Στελόνε, Ροζίνα (51΄Βέντολα).
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ζεμπινά (60' Αριάουντο), Μέλμπεργκ, Κιελίνι, Μολινάρο, Σαλιχάμιτζιτς, Πόουλσεν (85' Σισόκο), Μαρκίζιο, Τζιοβίνκο (68' Νέντβεντ), Αμάουρι, Ιακουΐντα.

Πέρασε από την Γένοβα η Ίντερ

Μόλις στο 2' ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς άνοιξε το σκορ για τους "νερατζούρι" περνώντας την μπάλα πάνω από τον Ρουμπίνιο με μοναδικό πλασέ, ενώ ο Μάρκο Μπαλοτέλι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 61'.

Ο νεαρός σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς, χωρίς όμως να σκοράρει ποτέ, καθώς έπειτα από το πλασέ του ο Ρόσι έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει ολόκληρη την γραμμή, αλλά διαιτήτης και βοηθός έδειξαν γκολ.

ΤΖΕΝΟΑ: Ρουμπίνιο, Μπιάβα, Φεράρι, Μποκέτι (73΄Μέστο), Ρόσι, Γιούριτς, Τιάγκο Μότα, Κρισκίτο, Σκούλι (66' Σκούλι), Ντιέγκο Μιλίτο, Γιάνκοβιτς (56' Παλαντίνο).
ΙΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Μπουρντίσο (31' Μουντάρι), Ματεράτσι (16' Κόρντομπα), Σαντίν, Ζανέτι, Καμπιάσο, Στάνκοβιτς, Φίγκο, Ιμπραΐμοβιτς, Μπαλοτέλι.

"Κράτησε" την Ρόμα η Ουντινέζε

Η Ρόμα έμεινε στην 6η θέση του Καμπιονάτο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στο "Ολίμπικο" με την Ουντινέζε.

Οι "ζέβρες" μάλιστα άνοιξαν το σκορ στο 54' με τον Φελίπε, ο Βούσινιτς απάντησε μόλις επτά λεπτά αργότερα, αλλά το έργο της ανατροπής έγινε δύσκολο για τους "τζιαλορόσι" στα τελευταία λεπτά, καθώς στο 68' αποβλήθηκε ο Ντε Ρόσι.

ΡΟΜΑ: Ντόνι, Μότα, Μεξές, Πανούτσι, Ρίισε, Ντε Ρόσι, Πιζάρο (43' Μοντέλα), Ταντέι, Μπρίγκι, Μενέζ (58' Βούσινιτς), Ζούλιο Μπαπτίστα (73' Σισίνιο).
ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Χαντάνοβιτς, Ζαπάτα, Κόντα, Φελίπε, Πασκουάλε, Ινλέρ, Ντ'Αγκοστίνο, Ασαμόα, Πέπε, Φλόρο Φλόρες (86' Κουαλιαρέλα), Ντι Νατάλε (70' Σάντσες).