Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πολύ νωρίς...

Ολυμπιακός φιλικό πανηγυρική

Ξεμούδιασμα για τους πρωταθλητές, 3-0 την Ουντερχάχινγκ. Άρεσε ως χαφ ο Λάτσκο, που σκόραρε

Ο Τάκης Λεμονής χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του, εκτός από τους Λουτσιάνο Μαρτίν Γκαλέτι, Ραούλ Μπράβο και Ντάρκο Κοβάτσεβιτς (και φυσικά τους Νέρι Αλμπέρτο Καστίγιο και Κώστα Μήτρογλου). Ήταν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους παίκτες του Ολυμπιακού να ξεμουδιάσουν, μετά τις επίπονες προπονήσεις στο Σέεφελντ της Αυστρίας, όπου πραγματοποιείται το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.
Θετικές εντυπώσεις άφησε ο Ζολτ Λάτσκο, ο οποίος αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο υπό δοκιμή Ούγγρος μέσος έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο ως αριστερός χαφ (στη φυσική του θέση, δηλαδή), ενώ στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκε σε θέση αριστερού οπισθοφύλακα. Στα πρώτα 45 λεπτά, ξεδίπλωσε το ταλέντο του, δημιούργησε ουσιαστικά το πρώτο γκολ στο 18' (σκόρερ ο Τοροσίδης με πέναλτι), ενώ στο 19' με εξαιρετικό αριστερό σουτ σημείωσε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 72' με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Τζόρτζεβιτς.

Πρώτο ημίχρονο...

O Τάκης Λεμονής χρησιμοποίησε στο πρώτο μέρος, κυρίως εφεδρικούς παίκτες, στο σύστημα 4-4-2 που σχεδιάζει για το νέο Ολυμπιακό.

Κάτω από τα δοκάρια κάθησε ο Μπούτινα, με τον Πάντο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Ντομί στο αριστερό. Ο Άντζας μαζί με τον 15χρονο (!) Κυριάκο Παπαδόπουλο αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Τοροσίδης και Νε ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Μενδρινό δεξιά στη μεσαία γραμμή και τον υπό δοκιμήν Λάτσκο στα αριστερά. Ματσούκας (προωθήθηκε από την ομάδα Νέων) και Μπόρχα σύνθεσαν το επιθετικό δίδυμο των πρωταθλητών.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν σωστή λειτουργία στο παιχνίδι τους και στα πρώτα 25 λεπτά ήλεγχαν απόλυτα την αναμέτρηση κόντρα σε μία ομάδα που βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας. Μάλιστα, σε ένα εξαιρετικό δίλεπτο πέτυχαν δύο τέρματα με τους Τοροσίδη (18' πεν.) και Λάτσκο (19').

Η "Χάχινγκ", που τη νέα αγωνιστική περίοδο θα συμμετάσχει στο νότιο όμιλο της τρίτης κατηγορίας της Γερμανίας (υποβιβάστηκε με το τέλος της σεζόν 2006/07), είχε κι αυτή με τη σειρά της ένα πολύ καλό δίλεπτο, αλλά το δοκάρι δεν της έκανε το... χατίρι. Τόσο στο 28' ο Πόλακ όσο και στο 29' ο Λεχλέιτερ, σημάδεψαν το οριζόντιο δοκάρι του Μπούτινα, ο οποίος στάθηκε τυχερός στις δύο συγκεκριμένες φάσεις.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο καλές στιγμές για τους πρωταθλητές Ελλάδας, αλλά ο Ματσούκας στο 30' και ο Μπόρχα στο 45' δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

Δεύτερο ημίχρονο...
Στην επανάληψη, ο προπονητής του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε, όπως αναμενόταν, μία διαφορετική ενδεκάδα με το... παλιό αίμα, σε σύστημα 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Νικοπολίδης, με τον Ζεβλάκοβ δεξιά στην άμυνα και τον Λάτσκο αριστερά. Σίκοφ και Σέζαρ ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί, με τους Στολτίδη, Πατσατζόγλου, Φακίνο και Τζόρτζεβιτς στη μεσαία γραμμή και τους Νούνιες-Κωνσταντίνου επιθετικό δίδυμο.

Η Ουντερχάχινγκ είχε την υπεροχή, την πρωτοβουλία των κινήσεων και θα μπορούσε να σημειώσει ένα γκολ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν κάποια ξεσπάσματα στην απόδοσή τους, αλλά δεν φόρτσαραν, κάτι απολύτως φυσιολογικό για το χρονικό σημείο που βρίσκεται η προετοιμασία των πρωταθλητών Ελλάδας.

Από το δεύτερο μέρος, κρατάμε τον εξαιρετικό συνδυασμό Νούνιες, Τζόρτζεβιτς και Κωνσταντίνου στο 62', αλλά και την ατομική προσπάθεια του Κύπριου επιθετικού στο 72', ο οποίος κέρδισε πέναλτι αφού πρώτα "χόρεψε" τον Λεσίνσκι. Ο "Τζόλε" δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Αν κρίνουμε την εικόνα των δύο ημιχρόνων, θα διαπιστώσουμε πως στο πρώτο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από την αντίπαλό του, αγωνιζόμενος κυρίως με νεαρούς ποδοσφαιριστές. Στην επανάληψη, ο πειραϊκός σύλλογος δεν είχε καλή παρουσία. Πάντως, είναι ακόμα πολύ νωρίς για συμπεράσματα...

ΤΑ ΓΚΟΛ
18', 1-0: Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ντομί, που πήρε την μπάλα από την άμυνα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Λάτσκο, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά. Ο Μπόρχα έγινε αποδέκτης της μπάλας, επιχείρησε να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο διαιτητής σφύριξε σωστά πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Τοροσίδης, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κάμπα, που έπεσε δεξιά.

19', 2-0: Ο Νε κέρδισε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, προχώρησε και πάσαρε στον Λάτσκο, ο οποίος με αριστερό δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του πορτιέρο της "Χάχινγκ".

72', 3-0: Ατομική ενέργεια του Κωνσταντίνου από τα δεξιά, ο Κύπριος επιθετικός μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, ανατράπηκε από τον Λεσίνσκι και ο ρέφερι έδειξε σωστά το πέναλτι. Ο Τζόρτζεβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

OI ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
5': O Mατσούκας μπήκε μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή από τα δεξιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν χλιαρό, με αποτέλεσμα ο Κάμπα να προλάβει εύκολα την μπάλα.

28': Μετά το κόρνερ του Τίσε από τα αριστερά, ο Πόλακ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Παπαδόπουλου και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπούτινα και κόρνερ.

29': Ο Τίσε από τα αριστερά μπήκε προς την περιοχή του Ολυμπιακού και γύρισε την μπάλα στο κέντρο της περιοχής, όπου ο Λεχλέιτερ έπιασε δυνατό σουτ για να στείλει την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Μπούτινα.

30': Ο Νε "έκοψε" την μπάλα στον Ματσούκα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το δεξί σουτ, αλλά απέκρουσε με τα πόδια ο Κάμπα. Στην επαναφορά της μπάλας, ο Μπόρχα δεν "έπιασε" καλά το σουτ και ο Γερμανός τερματοφύλακας μπλόκαρε.

45': Νέα ωραία συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού... Ο Τοροσίδης έκανε ατομική προσπάθεια, πάσαρε δεξιά στον Ματσούκα, ο οποίος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, όμως το δεξί σουτ του Μπόρχα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Κάμπα, που έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε την μπάλα.

61': Εξαιρετικός συνδυασμός των πρωταθλητών, με τον Νούνιες να "κόβει" την μπάλα στον Τζόρτζεβιτς, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κωνσταντίνου έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κάμπα.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο (4-4-2): Μπούτινα-Πάντος (αρχηγός), Παπαδόπουλος, Άντζας, Ντομί-Τοροσίδης, Νε, Μενδρινός, Λάτσκο-Ματσούκας, Μπόρχα.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο (4-4-2): Νικοπολίδης-Ζεβλάκοβ, Σίκοφ, Σέζαρ, Λάτσκο-Στολτίδης, Πατσατζόγλου, Φακίνος, Τζόρτζεβιτς (αρχηγός)-Νούνιες, Κωνσταντίνου.

Η σύνθεση της Ουντερχάχινγκ (προπονητής ο Βέρνερ Λόραντ): Κάμπα, Λεσίνσκι, Πόλακ, Φρεχμπάις, Βιγιάρ, Τίσε, Σχάσχκο, Λεχλέιτερ, Φινκ, Γκιουλσελάμ, Ράτγκεμπερ. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι Χέρνιγκ, Κόνραντ, Μπούτσερ και Κολομάζνικ.

Ο ΥΠΟ ΔΟΚΙΜΗ

Ζολτ Λάτσκο:

Ο Ούγγρος έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο ως αριστερός μέσος και στο δεύτερο ως αριστερός μπακ, όπου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και έκανε αρκετά αβίαστα λάθη. Η φυσική του θέση, όμως, είναι αυτή του αριστερού χαφ και σε αυτήν πρέπει να κριθεί. Ο 21χρονος ποδοσφαιριστής, λοιπόν, πέτυχε ένα εξαίσιο γκολ, ενώ από δική του σέντρα προήλθε το πρώτο τέρμα του Ολυμπιακού, όπου ο Μπόρχα κέρδισε το πέναλτι. Άφησε πολύ καλές εντυπώσεις... Ξέρει μπάλα, έχει καλό κοντρόλ, πολύ καλή σέντρα και γνωρίζει τα μυστικά του ποδοσφαίρου. Το αριστερό του πόδι είναι... επικίνδυνο για κάθε αντίπαλο και η παρουσία του δεν πέρασε απαρατήρητη.

ΤΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

Λιονέλ Νούνιες: Είναι κλασικός περιφερειακός επιθετικός. Έχει άριστη τεχνική κατάρτιση, είναι πολύ καλός με την μπάλα στα πόδια. Η συνεργασία του με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου στη γραμμή κρούσης θα μπορούσε να είναι καλύτερη, όμως θα βελτιωθεί μέσα από τις προπονήσεις, αλλά και τα επόμενα φιλικά παιχνίδια.

Παρασκευάς Άντζας: Η αξία του είναι αδιαμφισβήτητη. Ο κορυφαίος Έλληνας κεντρικός αμυντικός του περσινού πρωταθλήματος επέστρεψε στον Ολυμπιακό για να βοηθήσει την ομάδα στην επίτευξη των στόχων της. Απλά, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας εν όψει της νέας σεζόν, ξεχώριζε με το αρχοντικό του στυλ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος: Στα 15 του χρόνια, ο πιτσιρικάς που αποκτήθηκε από τον Σβορώνο Κατερίνης αγωνίστηκε στη βασική ενδεκάδα του Ολυμπιακού, έστω και σε φιλικό αγώνα. Αν δουλευτεί σωστά, θα αφήσει εποχή στην πειραϊκή ομάδα. Ψηλό παιδί, καλός στο ένας εναντίον ενός, είναι ικανός να εξελιχθεί σε έναν πολύ καλό κεντρικό αμυντικό, αρκεί να σκύψει το κεφάλι και να δουλέψει σκληρά.

Λευτέρης Ματσούκας: Ο 17χρονος επιθετικός προέρχεται από τα "σπλάχνα" του Ολυμπιακού και έδειξε ικανός να αρπάξει την ευκαιρία που του δίνεται. Είναι γρήγορος και αν ήταν πιο αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια (έχασε δύο καλές ευκαιρίες) θα είχε σκοράρει. Ήταν κινητικότατος στην επίθεση...

Βάντσε Σίκοφ: Ακόμα δεν ξέρει αν θα παραμείνει στο ερυθρόλευκο ρόστερ της νέας αγωνιστικής περιόδου, όμως προσπαθεί να πείσει τον Τάκη Λεμονή για την παραμονή του στην ομάδα, η οποία θα εξαρτηθεί και από την έκδοση του κοινοτικού διαβατηρίου του (Βουλγαρίας) ή όχι. Ο Σκοπιανός κεντρικός αμυντικός αγωνίστηκε δίπλα στον Σέζαρ, ήταν ανίκητος στον αέρα, αλλά πρέπει να βελτιώσει την ταχύτητά του.

Λεμονής: "Προπόνηση παρά παιχνίδι"
Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, ο προπονητής της πειραϊκής ομάδας, Τάκης Λεμονής, μίλησε στη ΝΕΤ (που μετέδωσε το παιχνίδι), " Βρισκόμαστε στο στάδιο της προετοιμασίας και θέλουμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές. Αυτά τα ματς είναι για εμάς περισσότερο προπόνηση παρά παιχνίδι", τόνισε.