COPA AMERICA

Πολύ σκληρό... το Περού

Περού - Πιζάρο

Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά, το Περού ισοφάρισε τη Βολιβία 2-2 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιζάρο οι περουβιανοί κατάφεραν να πάρουν το "χρυσό" βαθμό της πρόκρισης. Το σκορ άνοιξε στο 24' ο Χάιμε Μορένο για την Βολιβία, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Πιζάρο ισοφάρισε με κεφαλιά. Πριν τελειώσει το ημίχρονο η Βολιβία πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Κάμπος.
Στην επανάληψη το Περού προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά στο 78' ο Χερέρα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε δύο λεπτά και άφησε το Περού με δέκα παίκτες κάνοντας το έργο την πρόκρισης... άπιαστο. Παρόλα αυτά η θέληση των περουβιανών είχε αποτέλεσμα καθώς στο 85ο λεπτό ο Μαρίνο εκτέλεσε το φάουλ και ο Πιζάρο με κεφαλιά έκανε το 2-2 και έστειλε τη χώρα του στα προημιτελικά να περιμένει... Παραγουάη ή Αργεντινή.