ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πως έφτασαν στον τελικό AEK, OΣΦΠ

ολυμπιακος αστερας τριπολης ντιογκο μαρσελαο

Η πορεία Ολυμπιακού και ΑΕΚ στον δρόμο για τον τελικό στις 2 Μαϊου στο ΟΑΚΑ

Οι "ερυθρόλευκοι" και η "Ενωση" αντιμετώπισαν δυσκολίες και είχαν από μία ήττα στην πορεία τους, αλλά όταν χρειάστηκε στα προημιτελικά του θεσμού, τόσο με τον ΠΑΟΚ όσο και την Ξάνθη αντίστοιχα έκαναν τις ανατροπές στην έδρα τους. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό στον θεσμό είναι ο Ντιόγο με πέντε τέρματα και για την ΑΕΚ ο Μπλάνκο με τρία.
Πρεμιέρα με "καρδιοχτύπια"

Oι δύο ομάδες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην 4η φάση του θεσμού και παρότι απέναντι τους βρέθηκαν ομάδες μικρότερων κατηγοριών, "καρδιοχτύπησαν" για να πάρουν την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός αντιμέτωπισε τον Διαγόρα στην Ρόδο και όπως μαρτυράει και το τελικό 3-2 τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ομάδα της Β΄Εθνικής. Oι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν στο 14΄με τον Όσκαρ όμως στο 30' Τριανταφύλλου ισοφάρισε ενώ στο 66΄ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα στον Διαγόρα.

Στο επόμενο λεπτό ο Ντιόγο ισοφάρισε σε 2-2 για τον Ολυμπιακό ενώ στο 76' έπεσε η τάση στους πυλώνες του γήπεδου της Ρόδου και το παιχνίδι άρχισε μετά από 20λεπτη διακοπή. Τελικά στο 84΄ο Κοβάσεβιτς πέτυχε το γκολ που χάρισε στον Ολυμπιακό την πρόκριση.

Η ΑΕΚ εξάλλου αντιμετώπισε σημαντικές δυσκολίες στην ίδια φάση του Κυπέλλου απέναντι στον Ηλυσιακό καθώς πήρε την πρόκριση στην παράταση με 2-1.Μετά το 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Μπλάνκο στο 94΄άνοιξε το σκορ.Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε στο 99' με τον Τσιμομήτσο πριν ο Καφές στο 106΄πετύχει το τέρμα που χάρισε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο στην ομάδα του.

Άνετα στην Κρήτη-Δύσκολα στο ΟΑΚΑ

Στην πέμπτη φάση του Κυπέλλου, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σε νοκ-άουτ παιχνίδι τον ΟΦΗ στο "Παγκρήτιο" και δεν συνάντησε δυσκολίες. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν την υπεροχή από το ξεκίνημα όμως ο δρόμος για την πρόκριση άνοιξε στην επανάληψη.Ο Μπελούτσι στο 69΄σημείωσε το πρώτο τέρμα ενώ στο 85΄ο Γκαλέτι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε στην έδρα της μία ομάδα της Β΄Εθνικής αλλά το έργο της μόνο εύκολο δεν αποδείχθηκε. Η "Ενωση" είχε τρία δοκάρια, το ένα σε πέναλτι και ενώ όλα έδειχναν ότι η υπόθεση-πρόκριση θα κρινόταν σε επαναληπτικό στο νησί των "Φαιάκων", στο 89΄με ατομική ενέργεια ο Νάτσο Σκόκο λύτρωσε την ομάδα του και της χάρισε την πρόκριση.

Προημιτελικοί με ανατροπές

Στην προημιτελική φάση τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η ΑΕΚ χρειάστηκε να κάνουν ανατροπές στην έδρα τους για να πάρουν το εισιτήριο για τους "τέσσερις" του θεσμού. Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν τον ΠΑΟΚ και στο πρώτο παιχνίδι στην Τούμπα ηττήθηκαν με 0-1 από το γκολ του Κονσεϊσάο.

Στον επαναληπτικό όμως ο Ντιόγο στο 46΄ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Κοντρέρας και Ίβιτς, η υπόθεση-πρόκριση κρίθηκε στην παράταση. Ο Ντάρμπισιρ στο 109΄σημείωσε το τέρμα με το οποίο η ομάδα του βρέθηκε στα ημιτελικά.

Η ΑΕΚ απέναντι στην Ξάνθη, γνώρισε την ήττα με 1-2 στον πρώτο αγώνα στα Πηγάδια καθώς αν και προηγήθηκε στο 5΄με τον Μπλάνκο, οι Άμπραχαμ(43') και Ντόσεκ(68') χάρισαν τη νίκη στους ακρίτες.

Στην ρεβάνς στο ΟΑΚΑ, η "Ενωση" συνάντησε σημαντικές δυσκολίες αλλά τελικά στο φινάλε(83') ο Μπλάνκο βρήκε δίχτυα και έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά.

Το τελευταίο εμπόδιο

Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός βρήκε απέναντι του τον Αστέρα Τρίπολης που του έκανε δύσκολη τη ζωή. Στον πρώτο αγώνα οι πρωταθλητές Ελλάδος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 από δύο τέρματα του Φιλομένο(30', 35΄) αλλά κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με γκολ του Ντιόγο(43', 74'), ο οποίος εξελίχθηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή της ομάδας του.

Με το 2-2 λοιπόν οι Πειραιώτες είχαν το αβαντάζ ενόψει της ρεβάνς στο γήπεδο "Καραϊσκάκη" όμως εκεί το γκολ του Τσέζαρεκ στο 39΄, δημιούργησε νέα δεδομένα. Στην επανάληψη όμως και πάλι ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος και οι Ντουντού(47') και Ντιόγο(62') πέτυχαν τα τέρματα με τα οποία νίκησε με 2-1 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε εξάλλου στα ημιτελικά τον Πανσερραϊκό και στο πρώτο παιχνίδι απέκτησε σημαντικό προβάδισμα μετά τη νίκη της με 3-1 απέναντι στην ομάδα που στον προηγούμενο γύρο, στο ΟΑΚΑ είχε κάνει την μεγάλη έκπληξη απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Στο 20΄ο Τζιμπούρ άνοιξε το σκορ.Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 24΄με τον Αουρέλιο αλλά στο 38' ο Μαϊστόροβιτς πέτυχε το 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τζιμπούρ στο 40'. Στην ρεβάνς στις Σέρρες η ΑΕΚ δέχθηκε πίεση αλλά παρόλα αυτά το 0-0 έμεινε και έτσι "σφράγισε" το εισιτήριο της για τον τελικό.