PREMIER LEAGUE

Premier League: Έπαιξε με τη φωτιά η Μάντσεστερ Σίτι αλλά δεν κάηκε, 1-0 τη Σέφιλντ

Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στο Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ
Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στο Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ 2021 MICHAEL REGAN/POOL VIA AP

Δίχως να εντυπωσιάσει η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 1-0 κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και διατήρησε το +4 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Νίκη με το ίδιο σκορ για την Κρίσταλ Πάλας κόντρα στη Γουλβς, ισόπαλη (2-2) ματσάρα στο Γουεστ Μπρομ - Φούλαμ. (VIDEOS)

Η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξένησε την Σέφιλντ με μοναδικό στόχο το τρίποντο που θα την διατηρούσε στην κορυφή. Αυτό που ήθελαν το κατάφεραν οι παίκτες του Γκουαρδιόλα επικρατώντας με 1-0 σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Το γκολ του Γκαμπριέλ Ζεζούς στο 9' το οποίο μπορείτε να δείτε ακριβώς από πάνω ήταν και το μοναδικό αξιόλογο συμβάν του πρώτου ημιχρόνου. Η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά από την εστία του Ράμστεϊλ.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Γκουαρδιόλα κατάφεραν πέρα από το γκολ να κάνουν άλλες δύο τελικές. Η πρώτη ήταν μια προσπάθεια του Γκιντογκάν στο 16' και η άλλης ένα σουτ του Λαπορτ που σταμάτησε πάνω στα σώματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά ο Ράμσντεϊλ κρατούσε το 1-0. Όσο περνούσε η ώρα η Σέφιλντ έβλεπε ότι θα μπορούσε να κλέψει τον βαθμό και βγήκε μπροστά.

Μάλιστα, ένα τρομερό σουτ του Φλεκ στο 86' πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Έντερσον. Τελικά, οι παίκτες του Γκουαρδιόλα κράτησαν το 1-0 μέχρι το τέλος και πήραν την όγδοη διαδοχική νίκη τους, ενώ παραμένουν αήττητοι από τον Νοέμβριο!

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Σίλβα, Φερναντίνιο, Γκιντογκάν, Τόρες, Φόντεν, Ζεζούς

Σέφιλντ: Ράμσντεϊλ, Μπάλντοκ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Αμπάντου, Μπόγκλ, Λούντσραμ, Νόργουντ, Φλεκ, Μπέρκ, Μπρούστερ

ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΑ ΕΖΕ

Μεγάλη νίκη πήρε η Κρίσταλ Πάλας κόντρα στην Γουλβς στο Selhurst Park. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τρίποντο με εντυπωσιακό σουτ του Εζέ στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το ματς ήταν σκληρό και λίγο έλειψε να ξεφύγει στο τέλος όταν Ζαχά και Κόαντι είχαν μία έντονη αψιμαχία, ωστόσο με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων και τις απαραίτητες κίτρινες τα πνεύματα ηρέμησαν.

Έτσι η Κρίσταλ Πάλας άφησε πίσω της την Γουλβς στην βαθμολογία και πλησίασε την δεκάδα.

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαϊτά, Κλάιν, Κουγιατέ, Νταν, Φαν Άνχολτ, ΜακΚάρθι, Μιλιβόγεβιτς, Αγιού, Εζέ, Ζαχά, Μπατσουαγί

Γουλβς: Πατρίσιο, Χεβερ, Μπολί, Κόαντι, Κίλμαν, Σεμέντο, Ντεντόνκερ, Μουτίνιο, Νέτο, Ποντένσε, Χοσέ

ΙΣΟΠΑΛΗ Η ΜΑΤΣΑΡΑ ΣΤΟ ΧΟΘΟΡΝΣ

Μεγάλο ματς προσέφεραν στους φιλάθλους τους η Γουεστ Μπρομ με την Φούλαμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10' με γκολ του Ρέιντ. Η Γουεστ Μπρομ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και δύο γκολ στο 47' από τον Μπάρτλεϊ και στο 66' από τον Περέιρα προηγήθηκαν με 2-1.

Η Φούλαμ δεν παράτησε το ματς και στο 77' έφτασε στην ισοφάριση με τον Καβαλέιρο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της νίκης, αλλά καμία δεν τα κατάφερε και έτσι το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Γουεστ Μπρομ: Τζόνστον, Γκιμπς, Ο'Σι, Μπάρτλεϊ, Αγάι, Φούρλονγκ, Λίβερμορ, Γκάλαγκερ, Σνόντγκρας, Περέιρα, Ρόμπινσον

Φούλαμ: Αρεολά, Αινα, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Ρέιντ, Λεμινά, Ανγουίσα, Ρόμπινσον, Λόφτους Τσικ, Λούκμαν, Μίτροβιτς

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 30 Ιανουαρίου

Έβερτον - Νιούκαστλ 0-2 (73' 90+3' Γουίλσον)

Κρίσταλ Πάλας - Γουλβς 1-0 (60' Εζέ)

Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (9' Ζεζούς)

Γουέστ Μπρομ - Φούλαμ 2-2 (47' Μπάρτλεϊ, 66' Περέιρα / 10' Ρέιντ, 77' Καβαλέιρο)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (19:30)

Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα (22:00)