PREMIER LEAGUE

Premier League: Η Τσέλσι πέρασε από την Μπόρνμουθ με Ενκουνκού και Σάντσεθ, σπουδαία ανατροπή της Άστον Βίλα επί της Έβερτον

Ο Κριστοφέρ Ενκουνκού πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε
Ο Κριστοφέρ Ενκουνκού πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε @ 2024 ALASTAIR GRANT / AP IMAGES

Η Τσέλσι δεν είχε καλή παρουσία στο Vitality Stadium κόντρα στην Μπόρνμουθ, ωστόσο πήρε το διπλό με τον Ενκουνκού να σκοράρει και τον Σάντσεθ να πιάνει πέναλτι. Η Άστον Βίλα νίκησε με σπουδαία ανατροπή την Έβερτον στο Villa Park που παραμένει χωρίς βαθμό.

Η Τσέλσι πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την έδρα της Μπόρνμουθ, καθώς επικράτησε 1-0 με σκόρερ του Ενκουνκού στο 85ο λεπτό στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Premier League.

Η Μπόρνμουθ μπήκε δυνατά στο ματς και είχε και δοκάρι με τον Ταβερνιέρ στο τέταρτο λεπτό. Η καλύτερη στιγμή της όμως ήταν στο 37ο λεπτό. Ο Σάντσεθ ανέτρεψε έναν αντίπαλο και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι, αλλά ο Ισπανός πορτιέρε έπιασε το χτύπημα του Εβάνιλσον και κράτησε όρθιους τους μπλε.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και στο δεύτερο μέρος, κυρίως η Μπόρνμουθ, ωστόσο η Τσέλσι ήταν αυτή που βρήκε το γκολ της νίκης στο τέλος με τον Ενκουνκού. Ο Σάντσο βρήκε ωραία τον Γάλλο φορ μέσα στην περιοχή κι αυτός με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Deja vu για την Έβερτον σπουδαία ανατροπή της Άστον Βίλα

Η Έβερτον για δεύτερο σερί παιχνίδι ηττήθηκε 3-2 με την ίδια ανατροπή. Τα ζαχαρωτά πήραν κεφάλι στο σκορ με τον ΜακΝιλ στο 16' και τον Κάλβερτ-Λιούιν στο 27ο λεπτό, ωστόσο η Άστον Βίλα αντέδρασε γρήγορα στο Villa Park.

Ο Γουότκινς πήρε το όπλο του και έφερε το ματς στα ίσια στο 36ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντιν και στο 58', κάνοντας το 2-2. Την ανατροπή για την ομάδα του Μπέρμιγχαμ ολοκλήρωσε ο Ντουράν με ασίστ του Ρος Μπάρκλεϊ.

Η Άστον Βίλα έπιασε τη Λίβερπουλ στον βαθμολογικό πίνακα στους εννιά βαθμούς, ενώ η Έβερτον παραμένει χωρίς βαθμό και ουραγός μαζί με τη Σαουθάμπτον.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (35' Ντε Λιχτ, 41' Ράσφορντ, 90'+6' Γκαρνάτσο)
  • Μπράιτον - Ίπσουιτς 0-0
  • Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 2-2 (48' 90+2' πεν. Ματετά / 21' Βάρντι, 46' Μαβιντίντι)
  • Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 1-1 (24' Χιμένες / 90+5' Ινγκς)
  • Λίβερπουλ - Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (72' Χάντσον-Οντόι)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπρέντφορντ 2-1 (19' 32' Χάλαντ / 1' Γουίσα)
  • Άστον Βίλα - Έβερτον 3-2 (36' 58' Γουότκινς, 76' Ντουράν / 16' ΜακΝιλ, 27' Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Μπόρνμουθ - Τσέλσι 0-1 (86' Ενκούνκου)
  • 15/09 16:00 Τότεναμ - Άρσεναλ
  • 15/09 18:30 Γουλβς - Νιούκαστλ