PREMIER LEAGUE

Premier League: Με αστραπιαία ανατροπή η Σίτι λύγισε την Ίπσουιτς, με τεσσάρα φιλοδώρησε την Έβερτον η Τότεναμ

Manchester City's Erling Haaland, centre, celebrates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Chelsea and Manchester City at Stamford Bridge stadium in London, England, Sunday, Aug, 18, 2024. (AP Photo/Dave Shopland)
Ο Χάλαντ πανηγυρίζει μαζί με τον Ντε Μπρόινε @ 2024 DAVE SHOPLAND / AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι με τον Χάλαντ να κάνει το δέκατο χατ-τρικ με τους πολίτες και με αστραπιαία ανατροπή επικράτησε 4-1 της Ίπσουιτς στο Έτιχαντ. Η Τότεναμ επικράτησε με τεσσάρα της Έβερτον στο Λονδίνο, ενώ η Νότιγχαμ έφυγε με το διπλό από το Σεν Μέρις.

Η Ίπσουϊτς σόκαρε για λίγα λεπτά τη Μάντσεστερ Σίτι στο Έτιχαντ, χάρη στο γρήγορο γκολ που πέτυχε με τον Σμόντικς στο 7' μετά από ασίστ του Μπρέναν Τζόνσον, ωστόσο οι πολίτες γρήγορα αντέδρασαν και με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς πέτυχαν τρία γκολ σε διάστημα 191 δευτερολέπτων.

Ο Χάλαντ στο 12' ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, δύο λεπτά μετά ο Ντε Μπρόινε έφερε τούμπα το ματς και στο τρίτο γκολ ο Βέλγος σέρβιρε για τον Χάλαντ που έκανε το 3-1 στο 16'.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισαν να πιέζουν τα καρέ του Μούριτς και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν με κορυφαία εξ αυτών το δοκάρι του Ντε Μπρόινε στο 29' και στο 88' βρήκε το γκολ με τον Χάλαντ, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το δύο στα δύο στην Premier League, ενώ ο Ίπσουιτς παρέμεινε χωρίς βαθμό, έχοντας αφήσει πίσω της όμως τα ματς με τους πολίτες και τη Λίβερπουλ.

Εύκολα η Τότεναμ κόντρα στην Έβερτον

Η Τότεναμ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Έβερτον, καθώς κατάφερε να πάρει σχετικά νωρίς στο παιχνίδι προβάδισμα δύο τερμάτων, αφού από τα πρώτα λεπτά πίεσε ασφυχτικά τα καρέ του Πίκφορντ.

Αρχικά ο Μπισούμα στο 14ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στο σκορ για την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου και στο 25ο λεπτό ο Σον ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Η Έβερτον προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν πέτυχε τίποτα, σε αντίθεση με τους Λονδρέζους που δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι. Στο 71' ο Ρομέρο έκανε το 3-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρομέρο, ενώ ο Σον με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-0).

Η Νότιγχαμ πέρασε από το Σεν Μέρις

Η Νότιγχαμ ήταν καλύτερη από τη Σαουθάμπτον και κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς. Οι παίκτες του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και είχαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν, δίχως όμως αποτέλεσμα

Η Σαουθάμπτον ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο η Νότιγχαμ βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Γκιμπς - Γουάιτ στο 70' και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Η Φούλαμ νίκησε 2-1 τη Λέστερ στο Κρείβεν Κότατζ, ενώ ο Γουέστ Χαμ πήρε το μίνι λονδρέζικο ντέρμπι στο Σέλχαρστ Παρκ επικρατώντας 2-0 της Κρίσταλ Πάλας.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (32' Γουέλμπεκ, 90+5' Πέδρο / 60' Ντιαλό)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Ίπσουϊτς 4-1 (12' πεν., 16', 88' Χάλαντ, 14' Ντε Μπρόινε - 7' Σμόντικς)
  • Τότεναμ - Έβερτον 4-0 (14' Μπισούμα, 25', 77' Σον, 71' Ρομέρο)
  • Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 0-2 (67' Σούτσεκ, 72' Μπόουεν)
  • Φούλαμ - Λέστερ 2-1 (18' Σμιθ Ρόου, 70' Ιβόμπι - 38' Φαές)
  • Σάουθαμπτον - Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (70' Γκιμπς-Γουάιτ)
  • 24/08 19:30 Άστον Βίλα - Άρσεναλ
  • 25/08 16:00 Γουλβς - Τσέλσι
  • 25/08 16:00 Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ
  • 25/08 18:30 Λίβερπουλ - Μπρέντφορντ