PREMIER LEAGUE

Premier League: Με το δεξί η Άρσεναλ στην πρεμιέρα με εκπληκτικό Σάκα, ισόπαλη η Νότιγχαμ και προβληματισμός με Ντανίλο

Arsenal's Bukayo Saka reacts during the English Premier League soccer match between Arsenal and Wolverhampton Wanderers at Emirates Stadium in London, England, Saturday, Aug. 17, 2024. (AP Photo/Frank Augstein)
Ο Σάκα. @2024 FRANK AUGSTEIN/AP IMAGES

Καθαρή νίκη της Άρσεναλ στην πρεμιέρα της Premier League με πρωταγωνιστή τον Σάκα. Σοκ στην Νότιγχαμ με Ντανίλο, με την ομάδα να χάνει μάλιστα στο 86' την νίκη.

Άρσεναλ και Νότιγχαμ Φόρεστ αντιμετώπισαν τις Γούλβς και Μπορνμουθ αντιστοίχως στην πρεμιέρα της Premier League, με την πρώτη να μπαίνει με το δεξί στη σεζόν, ενώ αντίθετα η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο ήρθε ισόπαλη με 1-1, χάνοντας μάλιστα τον Ντανίλο με σοκαριστικό τραυματισμό νωρίς στο παιχνίδι.

Οι Κανονιέρηδες έκαναν την δουλειά απέναντι στους "Λύκους" και κέρδισαν με 2-0 χάρις τα τέρματα των Κάι Χάβερτς και Μπουκαγιό Σακά, με τον τελευταίο να είναι καθοριστικός για την ομάδα του έχοντας συμμετοχή και στο πρώτο τέρμα.

Η ομάδα του Αρτέτα ξεκίνησε το ματς ψάχνοντας τα πατήματά της στα πρώτα λεπτά, ωστόσο σχετικά γρήγορα προσαρμόστηκε και ανέβασε ρυθμό. Αυτή η αλλαγή επιβραβεύτηκε όταν στο 25ο λεπτό ο Κάι Χάβερτς με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του έπειτα από σέντρα του Σάκα.

Η Γούλβς επιχείρησε να αντιδράσει και απείλησε στο 35' με τη κεφαλιά του Λάρσεν, ωστόσο ο Ράγια έκανε τρομερή επέμβαση διατηρώντας το προβάδισμα για την Άρσεναλ.

Στην επανάληψη, ο Ράγια απειλήθηκε άλλη μία φορά στο 68' όταν μετά από μεγάλο λάθος του Σαλιμπά ο Κούνια έκλεψε και εκτέλεσε δίχως όμως να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Παρόλα αυτά, λίγο αργότερα στο 74ο λεπτό ο Σακά έδωσε επί της ουσίας τη νίκη στην ομάδα του, με τον ίδιο να σκοράρει με ένα τρομερό πλασέ μέσα από την περιοχή.

Από την άλλη μεριά, η Νότιγχαμ έμεινε στην ισοπαλία έχοντας ως σκόρερ τον Κρις Γουντ, ο οποίος στο 23ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα. Η ομάδα είχε την κατοχή απέναντι στη Μπόρνμουθ και επί της ουσίας δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα. Δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να μεγαλώσει το μαξιλαράκι ασφαλείας, κάτι το οποίος της κόστισε εν τέλει, αφού ο Αντουάν Σεμενιό ισοφάρισε στο 86'.

Δυστυχώς όμως για τη Νότιγχαμ, ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Ντανίλο, για τον οποίον υπάρχουν φόβοι πως θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Συγκεκριμένα, μόλις στο 15ο λεπτό, ο Ντανίλο είχε μία εναέρια μονομαχία και έπεσε στο έδαφος πολύ άσχημα, αφού προσγειώθηκε στο πόδι του.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής της Premier League, η Έβερτον γνώρισε βαριά ήττα από τη Μπράιτον με 3-0, με την τελευταία να εντυπωσιάζει με την αποτελεσματικότητά της, και η Νιούκαστλ κέρδισε με 1-0 τη Σαουθάμπτον χάρις το καθοριστικό τέρμα του Ζοέλιντον στο 45'.