CHAMPIONS LEAGUE

Προκριματικά Champions League: Άνετα η Ντίναμο Ζάγκρεμπ, Ερυθρός, Σλόβαν και Λιλ τα τελευταία εισιτήρια στο League Stage

@2024 AP IMAGES

Ολοκληρώθηκε το "παζλ" του νέου φορμά του Champions League, με τις Ντίναμο Ζάγκρεμπ, Σλόβαν Μπρατισλάβας, Ερυθρό Αστέρα και Σλάβια Πράγας να παίρνουν τα τέσσερα τελευταία εισιτήρια για το League Stage της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η τελική σύνθεση του πρώτου League Stage στην ιστορία του Champions League είναι γεγονός, με τέσσερες ομάδες να παίρνουν τα "χρυσά" εισιτήρια και να συμπληρώνουν το "παζλ" των 36 ομάδων.

Την αρχή έκανε η Ντίναμο Ζάγκρεμπ, που μετά το 3-0 της Κροατίας επιβλήθηκε της Καραμπάγκ στο Αζερμπαϊτζάν με 2-0 χάρις στα γκολ του Πιάτσα στο 32' και το αυτογκόλ του Σίλβα στο 53', επιστρέφοντας με αυτόν τον τρόπο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Τα υπόλοιπα τρία ματς κρίθηκαν στο γκολ, με τον Ερυθρό Αστέρα να ανατρέπει το 2-1 της Νορβηγίας και με 2-0 στο Βελιγράδι να πετάει εκτός την Μπόντο Γκλιμτ. Τα τέρματα για τους Σέρβους πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 26' ο Ντουάρτε, ενώ το γκολ που έκρινε την πρόκριση πέτυχε στο 59' ο αρχηγός των γηπεδούχων, Ούρος Σπάιτς.

Στον αγώνα της Πράγας υπήρχε έντονο ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς ο Χρήστος Ζαφείρης αγωνίστηκε για ακόμη μία φορά βασικός. Ο 21χρονος χαφ πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ με βολ πλανέ για το 1-0 της Σλάβια μόλις στο 5', ενώ στο 40' με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να κάνει το 2-0.

Τα πράγματα για τους Τσέχους δυσκόλεψαν στο 77', που ο Ζέγκροβα έκανε το 1-1, για να δώσει ελπίδες στους γηπεδούχους ο Σχρανζ στο 84', ωστόσο η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ζαφείρη να είναι εκ των υποψήφιων αντίπαλων του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ στο League Stage του Europa League.

Το πιο συναρπαστικό ματς έλαβε χώρα στην Μπρατισλάβα, όπου η Σλόβαν έφερε τούμπα το σκορ σε τέσσερα λεπτά το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, για να πάρει την πρόκριση με 3-2 και συνολικό σκορ 4-3.

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν στο 33' με τον Τόλιτς, για να κάνει την ανατροπή η Μίντιλαντ με τους Σιμσίρ και Φρανκουλίνο στο 41' και το 50'.

Η ασφυκτική πίεση της Σλόβαν έφερε αποτέλεσμα στο 82, με τον Τόλιτς να ισοφαρίζει σε 2-2 και εκεί που όλα έδειχναν παράταση, ο Μπαρεγιάν στο 86' έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις, μία νίκη που είναι ιστορική, καθώς οι Σλοβένοι θα συμμετάσχουν για πρώτη φορά στην τελική φάση του Champions League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τετάρτης (28/08)

• Καραμπάγκ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-2 (32' Πιάτσα, 53' αυτογκόλ Σίλβα) [0-3]
  • Σλόβαν - Μίντιλαντ 3-2 (33', 82' Τόλιτς, 86' Μπαρσεγιάν - 41' Σιμσίρ, 50' Φρανκουλίνο) [1-1]
  • Ερυθρός Αστέρας - Μπόντο Γκλιμτ 2-0 (26' πέν. Ντουάρτε, 59' Σπάιτς) [1-2]
  • Σλάβια - Λιλ 2-1 (5' Ζαφείρης, 84' Σχρανζ - 77' Ζέγκροβα) [0-2]