CONFERENCE LEAGUE

Προκριματικά Conference League: Πάρτι της Ομόνοιας, προβάδισμα για την Τσέλσι, τα βρήκε σκούρα η Φιορεντίνα

Ο Ενκουνκού σκόραρε για την Τσέλσι
Ο Ενκουνκού σκόραρε για την Τσέλσι © 2024ALASTAIR GRANT / AP IMAGES

Με το ένα πόδι στη League Phase είναι η Ομόνοια που σκόρπισε τη Ζίρα αλλά και η Τσέλσι που λύγισε τη Σερβέτ ενώ η Πούσκας απέσπασε ισοπαλία από τη Φιορεντίνα. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των playoffs του Conference League.

Στα χέρια της κρατάει το εισιτήριο για τη League Phase του Conference League η Ομόνοια, η οποία διέλυσε με 6-0 τη Ζίρα στο ΓΣΠ. Ο Καμάς άνοιξε το σκορ στο 13' και ο Σεμέδο με πέναλτι έκανε το 2-0 στο 34'. Ο Στεπίνσκι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 βρίσκοντας δίχτυα στο 45'+1' και στο 54' ενώ ο Εβάντρο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Κύπριων στο 60'. Το κερασάκι έβαλε στο 70' με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Σεμέδο.

Αντίθετα, η Πάφος γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Κλουζ με το γκολ του Κορέινκα στο 17' και παρότι έπαιξε με αριθμητικό πλεονέκτημα για μια ώρα.

Η Σερβέτ κράτησε στο μηδέν την Τσέλσι για ένα ημίχρονο όμως οι μπλε έκοψαν τον γόρδιο δεσμό στο 50ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι του Ενκουνκού. Η ομάδα του Έντσο Μαρέσκα πηγαίνει με αέρα δύο τερμάτων στη ρεβάνς καθώς ο Μαντουέκε έκανε το 2-0 στο 76' έπειτα από ασίστ του Έντσο Φερνάντες.

Η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Πούσκας. Οι Ούγγροι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 από νωρίς με τα γκολ των Νάγκι (9') και Σοϊσάλο (12', πεν.). Ο Σοτίλ μείωσε για τη φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και ο Μαρτίνες ισοφάρισε στο 67'. Οι βιόλα γύρισαν το ματς με τον Κεν στο 75' όμως οι Ούγγροι δεν το έβαλαν κάτω και απέσπασαν την ισοπαλία με το τέρμα του Γκόλα στο 89'.