ΑΓΓΛΙΑ

Πρόκριση για Σίτι, Τσέλσι & Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 7-0 την Σέφιλντ Γουένσντεϊ με τον Λάμπαρντ να σκοράρει δύο φορές, πρόκριση και για Τσέλσι, Τότεναμ. Αποβλήθηκε ο Μεχντί Αμπέντ (videos)

Ο Φρανκ Λάμπαρντ σκόραρε για δεύτερο σερί ματς και μάλιστα δύο φορές, όπως και ο Έντιν Τζέκο, έτσι η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 7-0 την Σέφιλντ Γουένσντεϊ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του αγγλικού League Cup.

Το ίδιο έκαναν και οι μεγάλοι από το Λονδίνο, Τσέλσι και Τότεναμ. Οι "μπλε" επικράτησαν 2-1 της Μπόλτον με τέρματα των Κουρ Ζουμά και Οσκάρ, ενώ οι "σπερς" νίκησαν με 3-1 την Νότιγχαμ Φόρεστ, έχοντας λυτρωτή τον Σολδάδο στο 83'.

Η Κρίσταλ Πάλας ισοφάρισε στο 93' και οδήγησε το ματς στην παράταση (2-2), όμως εκεί με γκολ του Ντάμετ στο 112' η Νιούκαστλ επικράτησε με 3-2, αν δύο λεπτά πριν το γκολ είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μεχντί Αμπέντ (100'), ο οποίος ήταν στην αρχική 11άδα.

Δείτε παρακάτω όλα τα αποτελέσματα και εν συνεχεία την κλήρωση για τον επόμενο γύρο.

Οι σημαντικότερες συνθέσεις

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Κέιχιλ, Φιλίπε Λουίς, Ακέ (91' Μάτιτς), Όμπι Μίκελ, Οσκάρ, Σαλάχ (80' Αζάρ), Σέρλε, Ρεμί (72' Ντρογκμπά).

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Καμπαγιέρο, Σανιά, Ντεμιτσέλις, Μανγκαλά, Κολάροβ, Φερναντίνιο (70' Μπογιατά), Λάμπαρντ, Γιαγιά Τουρέ (64' Πόθο), Χεσούς Νάβας, Μίλνερ (73' Σκοτ Σινλέρ), Τζέκο.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φορμ, Νότον, Φάσιο, Βερτόνχεν, Μπεν Ντέιβις, Μπενταλέμπ, Σταμπουλί (65' Μέιζον), Παουλίνιο (64' Χάρι Κέιν), Λένον, Τάουνσεντ, Σολδάδο (85' Λαμέλα).

Τα αποτελέσματα του 3ου γύρου του League Cup:

Τρίτη

Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 1-2 (14' Αλέξις Σάντσες / 20' πέν. Τάντιτς, 40' Κλάιν)

Λέιτον Όριεντ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-1 (2' Χίγκντον)

Κάρντιφ - Μπόρνμουθ 0-3 (9' και 33' Γκόσλινγκ, 22' Ντάνιελς)

Σάντερλαντ - Στόουκ 1-2 (16' Άλτιντορ / 31' και 71' Μουνιέσα)

Ντέρμπι Κάουντι - Ρέντινγκ 2-0 (67' Ράσελ, 82' αυτ. Πιρς)

Λίβερπουλ - Μίντλεσμπρο 2-2 [14-13 πέν.] (10' Ρόσιτερ, 109' Σούσο / 62' Ριτς, 123' πέν. Μπάμφορντ)

Μίλτον Κέινς Ντονς - Μπράντφοντ 2-0

Σουόνσι - Έβερτον 3-0 (28' Νέιθαν Ντάιερ, 64' Σίγκουρτσον, 87' Έμνες)

Σιούσμπερι - Νόριτς 1-0 (54' Κόλινς)

Φούλαμ - Ντόνκαστερ 2-1 (16' Μπράιαν Ρουίς, 32' Μπερν / 60' Κόπιντζερ)

Τετάρτη

Τσέλσι - Μπόλτον 2-1 (25' Ζουμά, 55' Οσκάρ / 31' Μιλς)

Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ Γουένσντεϊ 7-0 (47' και 93' Λάμπαρντ, 53' και 77' Τζέκο, 54' Χεσούς Νάβας, 60' πέν. Γιαγιά Τουρέ, 88' Πόθο)

Μπάρτον - Μπράιτον 0-3 (18' Ινς, 37' ΛουαΛουά, 66' Μακάιλ-Σμιθ)

Τότεναμ - Νότιγχαμ Φόρεστ 3-1 (72' Μέιζον, 83' Σολδάδο, 91' Κέιν / 61' Γκραντ)

Γουέστ Μπρομ - Χαλ 3-2 (15' Ιντέγε Μπράουν, 87' ΜακΌλεϊ, 88' Μπεραϊνό / 41' Ινς, 50' Μπρέιντι)

Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ 2-3 [παρ.] (25' πέν. Γκέιλ, 93' Καϊκάι / 36' και 48' πέν. Ριβιέρ, 112' Ντάμετ)