LA LIGA

Ρεάλ - Αλαβές 3-2: Αγχώθηκε στο φινάλε, αλλά πήρε την τέταρτη σερί νίκη στη La Liga

Real Madrid's Kylian Mbappe celebrates after he scored his team's fourth goal against Espanyol during a Spanish La Liga soccer match at Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Saturday, Sept. 21, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez) AP

Η Ρεάλ επικράτησε 3-2 της Αλαβές και συνεχίζει τα νικηφόρα αποτελέσματα στη La Liga. Η βασίλισσα αγχώθηκε στο φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δύο γκολ μέσα σε λίγα λεπτά και να επιστρέφουν στο παιχνίδι.

Η Ρεάλ πανηγύρισε την τέταρτη σερί της νίκη στη La Liga. Η βασίλισσα επικράτησε 3-2 της Αλαβές για την 7η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Κάπως έτσι, συνεχίζει το κυνήγι της Μπαρτσελόνα, φτάνοντας στους 17 πόντους και στο -1 από τους μπλαουγκράνα, οι οποίοι έχουν αγώνα λιγότερο.

Οι μερένγκες πήρε προβάδισμα από νωρίς. Μόλις στα 55 δευτερόλεπτα ο Βάθκεθ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, σημειώνοντας το ταχύτερο γκολ από το 2018. Σειρά πήρε στο 40ο λεπτό ο Κιλιάν Εμπαπέ.

Ο Γάλλος σούπερ σταρ με εκπληκτική πάσα, έπαιξε το 1-2 με τον Μπέλιγχαμ, πάτησε στην περιοχή, προσπέρασε τον αντίπαλό του και σκόραρε για 7η φορά φέτος. Μάλιστα, οι ποδοσφαιριστές της Ρεάλ άλλαξαν 26 πάσες πριν να φτάσουν στο γκολ.

Νωρίς στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Ροντρίγκο έκανε το 3-0, με τον Βάθκεθ πέρα από γκολ να έχει και μία ασίστ. Η Αλαβές ωστόσο κατάφερε στο φινάλε να βάλει άγχος στους μερένγκες. Ο Μπεναβίδες μείωσε στο 85', με τον Γκαρσία στο 86' να κάνει το 3-2.

• ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Ρίντιγκερ, Μιλιτάο, Μεντί, Βαλβέρδε (69' Μόντριτς), Τσουαμενί, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (69' Έντρικ), Βινίσιους (90' Γκαρσία), Εμπαπέ
  • ΑΛΑΒΕΣ: Σιβέρα, Μουρίνιο, Αμπκάρ (46' Γκουρίντι), Ντιαρά, Σάντσες (71' Αντριάν), Ράμος, Μπεναβίδες, Μπλάνκο (60' Γκεβάρα), Κονεσνί, Ρομέρο (60' Ρεμπάχ), Βιγιαλίμπρε (71' Γκαρσία)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Μαγιόρκα - Σοσιεδάδ 1-0 (36' Πρατς)
  • Λεγανές - Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2 (65' Βιβιάν, 76΄Γουίλιαμς)
  • Σεβίλλη - Βαγιαδολίδ 2-1 (45' Τόρες, 85' Ετζούκε / 56' Πέρεθ)
  • Βαλένθια - Οσασούνα 0-0
  • Ρεάλ - Αλαβές 3-2 (1' Βάθκεθ, 40' Εμπαπέ, 48' Ροντρίγκο / 85' Μπεναβίδες, 86' Γκαρσία)
  • 25/9 20:0 Ζιρόνα - Ράγιο Βαγεκάνο
  • 25/9 22:00 Μπαρτσελόνα - Χετάφε
  • 26/9 20:00 Λας Πάλμας - Μπέτις
  • 26/9 20:00 Εσπανιόλ - Βιγιαρεάλ
  • 26/9 22:00 Θέλτα - Ατλέτικο