Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

LA LIGA

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 2-6

ραούλ βαλντές

H Μπαρτσελόνα ταπείνωσε την Ρεάλ με 6-2 στην Μαδρίτη και βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο (vds)

Η "βασίλισσα" κατάφερε να προηγηθεί με τον Ιγκουαΐν στο 14', αλλά τελικά γνώρισε την πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία της από την "Μπάρτσα", μετά το 0-5 του 1974 με Κρόιφ.
Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά, χάρη στα τέρματα του Ανρί στο 18' και του Πουγιόλ στο 20', ενώ πήγε στα αποδητήρια προηγούμενη με 3-1, με τον Μέσι να πετυχαίνει στο 35' το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Η Ρεάλ κατάφερε να μειώσει στο 56' με τον Σέρχιο Ράμος, αλλά οι Ανρί και Μέσι με ένα γκολ ο καθένας ακόμη την "τελείωσαν" και ο Πικέ λίγο πριν το τέλος... ασέλγησε στο άψυχο κορμί της, διαμορφώνοντας το τελικό 2-6, με το 100ό γκολ των "μπλαουγκράνα" στο φετινό πρωτάθλημα.

Το Live του αγώνα

Το μεγάλο ντέρμπι στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να απειλεί πρώτη με το σουτ του Τσάβι στο 1ο λεπτό, ο Κασίγιας μπλόκαρε.

Δεύτερη καλή σχετικά στιγμή και πάλι για την "Μπάρτσα" στο 6', με το σουτ του Ετο'ο να μπλοκάρει εκ νέου ο Κασίγιας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανοίξε το σκορ στο 14' με την εξαιρετική καρφωτή κεφαλιά του Γκονσάλο Ιγκουαΐν, έπειτα από την σέντρα του Σέρχιο Ράμος από δεξιά ( 1-0).

Μόλις τέσσερα λεπτά χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα για να απαντήσει με το μοναδικό πλασέ του Τιερί Ανρί, έπειτα από την απίστευτη μπαλιά του Λιονέλ Μέσι ( 1-1).

Απίστευτη ανατροπή από τους Καταλανούς, στο 20' πέρνουν το προβάδισμα με το πρώτο γκολ του Κάρλες Πουγιόλ στο πρωτάθλημα με κεφαλιά, έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Τσάβι από αριστερά ( 1-2).

Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ στο 22', γύρισμα του Ιγκουαΐν μέσα από την περιοχή, ο Ντάνι Άλβες την βρίσκει και κατευθύνεται προς το τέρμα, όμως μπλοκάρει ο Βαλντές.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μέσι χάνει ευκαιρία για το τρίτο γκολ των "μπλαουγκράνα", καθώς βρήκε τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα ουσιαστικά πήγε πάνω στον Κασίγιας που απέκρουσε.

Πολύ δυνατό σουτ του Ετο'ο στο 27' και ο Κασίγιας κάνει μία ακόμη απόκρουση, αυτήν την φορά την πιο δύσκολη από όλες στο αριστερό του "γάμα".

"Φάτσα" με το γκολ βρέθηκε ο Ινιέστα στο 29', προτίμησε να το... σιγουρέψει πασάροντας στον Μέσι στο ύψος του πέναλτι και το πλασέ του Αργεντινού μπλόκαρε ο γκολκίπερ της "βασίλισσας".

Ο Τσάβι στο 35' έκλεψε στο κέντρο από τον Λασανά Ντιαρά και έβγαλε στην αντεπίθεση τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Κασίγιας και έκανε το 1-3.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ντάνι Άλβες εκτέλεσε πολύ δυνατά μακρινό φάουλ και ο Κασίγιας απέκρουσε δύσκολα χαμηλά στην αριστερή γωνία του.

Δευτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, ενώ η Μπαρτσελόνα είναι και πάλι πιο δραστήρια, δημιουργώντας και μία ευκαιρία στο 47' με το σουτ Ινιέστα να περνά λίγο άουτ.

Ο Μέσι πέρασε τους πάντες στο 53', βρέθηκε όμως πολύ πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή και το σουτ του πέρασε παράλληλα από την γραμμή του τέρματος.

Ο Σέρχιο Ράμος με κοντινή κεφαλιά μειώνει για την Ρεάλ σε 2-3 από την εκτέλεση φάουλ του Άριεν Ρόμπεν στο 56'.

Μεγάλο παιχνίδι! Η Μπαρτσελόνα προηγείται εκ νέου με δύο γκολ διαφορά, καθώς ο Τιερί Ανρί κάνει το 2-4 στο 58' πλασάροντας τον Κασίγιας, ο οποίος βγήκε έξω από την περιοχή καθώς ήταν μόνος του Γάλλος από την μπαλιά του Μέσι.

Η Ρεάλ έχει παραδωθεί και η Μπαρτσελόνα στο 75' πετυχαίνει και πέμπτο γκολ μέσα στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", με τον Λιονέλ Μέσι να αλλάζει την μπάλα με τον Τσάβι και να πλασάρει στην κλειστή γωνία τον Κασίγιας ( 2-5).

Φαντάζει απίστευτο, αλλά η Μπαρτσελόνα προηγείται με 6-2 της Ρεάλ στην Μαδρίτη, χάρη στο γκολ του Ζεράρ Πικέ με κοντινό πλασέ, έπειτα από την προσπάθεια του Ετο'ο από δεξιά στο 83'.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος (72' Φαν Ντερ Φάαρτ), Φάμπιο Καναβάρο, Μέτσελντερ, Χάιντσε, Γκάγκο, Λασανά Ντιαρά, Ρόμπεν (79' Χάβι Γκαρθία), Μαρσέλο (60' Χούντελααρ), Ιγκουαΐν, Ραούλ.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες, Πουγιόλ, Πικέ, Αμπιντάλ, Γιάγια Τουρέ (85' Μπόγιαν), Τσάβι, Ινιέστα (85' Μπούσκετς), Μέσι, Ανρί (61' Κεϊτά), Ετο'ο.

"Άλωσε" το "Μαδριγάλ" η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-0 στο "Μαδριγάλ" επί της Βιγιαρεάλ με τα τέρματα των Λουΐς Φαμπιάνο και Φρεντερίκ Κανουτέ, κάνοντας σπουδαίο βήμα για την έξοδό της στο Champions League, κάτι που φαντάζει πολύ δύσκολο πλέον για το "κίτρινο υποβρύχιο".

Στην τρίτη αναμέτρηση της βραδιάς, η Νουμάνθια εξακολουθεί να ελπίζει σε παραμονή μετά την νίκη της με 2-0 της Μάλαγα, η οποία δύσκολα πλέον θα μπει στην εξάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 2-6 (14' Ιγκουαΐν, 56' Σέρχιο Ράμος / 18' και 58' Ανρί, 20' Πουγιόλ, 35' και 75' Μέσι, 83' Πικέ)
Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη 0-2 (57' Λουΐς Φαμπιάνο, 85' Κανουτέ)
Νουμάνθια - Μάλαγα 2-0 (1' Κάρλος Μορένο, 61' Ντελ Πίνο)