CHAMPIONS LEAGUE

Ρεάλ - Ντόρτμουντ 5-2: Οι μερένχες σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο μέρος, ανέτρεψαν το 0-2 και υπενθύμισαν γιατί είναι πρωταθλητές Ευρώπης

Real Madrid's Vinicius Junior, left, celebrates with teammates after scoring his side's fourth goal during the Champions League opening phase soccer match between Real Madrid and Borussia Dortmund at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Tuesday, Oct. 22, 2024. Real Madrid won 5-2. (AP Photo/Manu Fernandez)
Ο Βινίσιους. @2024 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει 0-2 στο ημίχρονο; Η Ρεάλ Μαδρίτης έσπρωξε την Ντόρτμουντ στην... κατηφόρα του Μπερναμπέου και πήρε τελικά τη νίκη με 5-2 για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Βασιλική ανατροπή από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Ντόρτμουντ φάνηκε να παίρνει εκδίκηση για την ήττα στον περσινό τελικό του Champions League όταν προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, όμως οι μερένχες έβγαλαν αντίδραση και λύγισαν τους Βεστφαλούς με 5-2 για την τρίτη αγωνιστική της League Phase.

Οι παίκτες του Τέρζιτς προηγήθηκαν στο 30' με τον Μάλεν έπειτα από μια όμορφη συνεργασία. Ο Μπραντ έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή των μερένχες, ο Γκιρασί έστρωσε ωραία στον Ολλανδό και εκείνος πλάσαρε τον Κουρτουά για το 0-1.

Πριν οι γηπεδούχοι αντιληφθούν τι συνέβη, η Ντόρτμουντ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Γκίτενς στο 34'. Ο Μάλεν από εκτελεστής έγινε δημιουργός μπαίνοντας ορμητικά στην περιοχή από δεξιά και γυρίζοντας στον Γκίτενς που εκτέλεσε με κοντινή προβολή με το αριστερό.

Όσο γρήγορα βρήκε δύο γκολ η Ντόρτμουντ στο πρώτο μέρος όμως, τόσο γρήγορα βρήκε απάντηση και η Ρεάλ που κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά. Ο Ρίντιγκερ με καρφωτή κεφαλιά από σέντρα του Εμπαπέ μείωσε στο 60' και ο Βινίσιους με κοντινή προβολή με το αριστερό έκανε το 2-2 στο 64'.

Η Ρεάλ Μαδρίτης όχι μόνο έφτασε στη νίκη αλλά μετέτρεψε το φινάλε του αγώνα σε θρίαμβο. Ο Λούκας Βάθκεθ έκανε το 3-2 με δυνατό σουτ από δεξιά στο 83' και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2 τρία λεπτά αργότερα με δεξί σουτ του Βινίσιους. Ο Βραζιλιάνος κυνηγός έβαλε και... το κερασάκι βρίσκοντας δίχτυα στο 90'+3' για το τελικό 5-2 υπέρ της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

• ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Μεντί, Βαλβέρδε, Μόντριτς (71' Καμαβινγκά), Μπέλινγκχαμ (90' Γκιουλέρ), Ροντρίγκο (85' Τσουαμενί), Βινίσιους, Εμπαπέ (90' Θεμπάγιος)
  • ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Μπενσεμπάινι, Σλότερμπεκ, Ζίλε, Ριέρσον (76' Τσαν), Σάμπιτζερ, Ενμέτσα (76' Μπάιερ), Μπραντ, Γκίτενς (55' Αντόν), Μάλεν (64' Γκρος), Γκιρασί
  • Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Τρίτη 22 Οκτωβρίου

• Μονακό - Ερυθρός Αστέρας 5-1 (20', 70' Μιναμίνο, 45'+4' Εμπολό, 54 Σινγκό, 90'+7' Ακλιούς / 27' Εντιαγέ)
    • Μίλαν - Κλαμπ Μπριζ 3-1 (34' Πούλισικ, 61', 71 Ράιντερς / 51' Σάμπε)
    • Άρσεναλ - Σαχτάρ 1-0 (29' αυτ. Ρίζνικ)
    • Άστον Βίλα - Μπολόνια 2-0 (55' ΜακΓκιν, 54' Ντουράν)
    • Ζιρόνα - Σλόβαν 2-0 (42' Γκουτιέρες, 73' Χουάνπι)
    • Γιουβέντους - Στουτγκάρδη 0-1 (90+2' Μπιλάλ Τουρέ)
    • Παρί - Αϊντχόφεν 1-1 (55 Χακίμι - 34' Λανγκ)
    • Ρεάλ - Ντόρτμουντ 5-2 (60' Ρίντιγκερ, 62', 84', 90+3' Βινίσιους, 83' Βάσκεθ / 30' Μάλεν, 34' Γκίτενς)
    • Στουρμ - Σπόρτινγκ 0-2 (23' Σάντος, 53' Γιόκερες)