Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΛ

Ρέικιαβικ-ΑΕΛ 2-0

aelevropi

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ κόντρα στην Ρέικιαβικ από την οποία ηττήθηκε με 2-0 και μπαίνει σε περιπέτειες

Μετά την εξέλιξη αυτή, οι "βυσσινί" καλούνται να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ την επόμενη Πέμπτη, όταν θα υποδεχθούν στη ρεβάνς το ισλανδικό συγκρότημα στο "Αλκαζάρ". Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους σημείωσαν οι Μπαλντούρ Σίγκουρντσον στο 55΄ και Τακεφούσα στις καθυστερήσεις.
Το παιχνίδι ξεκίνησε σε πολύ χαμηλό τέμπο κάτι το ποίο ήταν απόλυτα φυσιολογικό για αναμέτρηση στις 16 Ιουλίου. Όσο πέρναγαν όμως τα λεπτά η ανωτερότητα της ΑΕΛ δεν άργησε να φανεί στον αγωνιστικό χώρο παρά το γεγονός πως η RK είναι σε φουλ ααγωνιστικούς ρυθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την ταλαιπωρία της μετάβασής τους στην Ισλανδία έδειχναν πιο φρέσκοι από τους αντιπάλους τους και σιγά-σιγά πήραν τον έλεγχο στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ δεν άργησε να έρθει με τον Τουάμα να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό. Ο νεοαποκτηθέντας άσος δέχθηκε την όμορφη πάσα από τον Ιγκλέσιας αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή ήταν πολύ κακό.

Η ΑΕΛ χωρίς να εντυπωσιάζει είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 23’ έφτασε για δεύτερη φορά κοντά στο 0-1. Ο Τσίγκας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το μονοκόμματο σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Με την ελληνική ομάδα να μην εκμεταλλεύεται την ελαφριά ανωτερότητά της ήταν λογικό πως κάποια στιγμή η Ρέικιαβικ θα ανέβαζε την απόδοσή της. Από το 35’ και μετά οι Ισλανδοί πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ισορρόπησαν το παιχνίδι την ώρα που η απόδοση της ΑΕΛ έδειχνε να πέφτει.

Το ξεκίνημα της επανάληψης δεν είχε καμία διαφορά από την έναρξη του αγώνα καθώς οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν για ακόμα μία φορά κοντά στο 0-1. Στο 47ο λεπτό Ο Τουάμα εκτέλεσε το φάουλ αλλά η κοντινή κεφαλιά που έπιασε ο Ιγκλέσιας βρήκε σε ετοιμότητα τον Μαγκνούσον που μπλόκαρε και κράτησε το μηδέν.

Δυστυχώς για την ΑΕΛ ο νόμος του ποδοσφαίρου δεν άργησε να πάρει σάρκα και οστά. Μετά τις ευκαιρίες της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη ήρθε το γκολ για την Ρέικιαβικ σε μία από τις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων.

Ο Μπαλντούρ έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και βρήκε ανοργάνωτο το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των βυσσινί. Το κενό εκμεταλλεύτηκε ο Σίγκουρτσον που τρύπωσε στην μικρή περιοχή και προσπάθησε να κάνει την προβολή. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με υποψία αυτογκόλ από τον Νταμπίζα αλλά αυτό μικρή σημασία είχε.

Η ΑΕΛ βρισκόταν πίσω στο σκορ από μία ομάδα μάλιστα που δεν έδειξε σε κανένα σημείο καλύτερη της ελληνικής. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τους Ισλανδούς που οπισθοχώρησαν αλλά το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε.

Ο Μαγκνούσον ήταν σε πολύ καλή βραδιά και οι επιθετικοί της ΑΕΛ δεν βρήκαν τον τρόπο για να τον νικήσουν. Σα να μην έφτανε το γεγονός πως τίποτα δνε λειτουργούσε σωστά στην επίθεση ήρθε το γκολ του Τακαφούσα στην τελευταία φάση του αγώνα για να δυσκολέψει την υπόθεση πρόκριση της ΑΕΛ.

Ο Ιάπωνας βγήκε μόνος τους την ώρα που όλοι οι παίκτες του Ουζουνίδη ήταν στην επίθεση και δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 και το πρώτο βήμα για μία μεγάλη έκπληξη.

Διαιτητής: Τόμας Μικούλσκι (Πολωνία)
Κάρτες: Φριντγκέιρσον - Βλασόπουλος
Οι συνθέσεις:

KR Ρέικιαβικ (Λόγκι Όλαφσον): Μάγκνουσον, Γκρέταρ Σίγκουρντσον, Μπγιάρνι Γκούντγιονσον, Σέβαρσον, Φριντγκέιρσον, Χάουκσον (86΄ Κρίστγιανσον), Μπενέντικτσον (72΄ Τακεφούσα), Μπαλντούρ Σίγκουρντσον, Ρούτχερς, Γιόνσον (77΄ Γκούναρσον), Ζορντάο Ντιόγκο.

ΑΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σερεμέτ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Βλασόπουλος (59΄ Λαμπρόπουλος), Τουαμά, Σίμιτς (81΄ Σιατραβάνης), Ααράμπ, Ρομέου, Τριποτσέρης, Ιγκλέσιας (66΄ Μπαλής), Τσίγκας.

Ουζουνίδης: Υπάρχει ακόμη ένα ματς

" Το μόνο θετικό είναι ότι υπάρχει ακόμη ένα ματς. Κανείς δεν περίμενε πριν ή κατά τη διάρκεια του αγώνα ότι θα χάναμε και μάλιστα με αυτό το πολύ άσχημο σκορ. Έχουμε ακόμη ένα ματς, και ελπίζω ότι κάποια παιδιά θα είναι πιο έτοιμα, γιατί σήμερα φάνηκε ότι δεν είχαν καλό ρυθμό για επίσημο αγώνα. Ελπίζω ότι θα καταφέρουμε να ανατρέψουμε το σκορ και θα πάρουμε την πρόκριση.

Αφήνουμε πίσω μας αυτό το παιχνίδι και ετοιμαζόμαστε για το επόμενο. Ελπίζω ότι δεν θα έχουμε άλλα προβλήματα τραυματισμών τις επόμενες ημέρες",

δήλωσε ο Μαρίνος Ουζουνίδης στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα στο Ρέικιαβικ .

Τέλος τόνισε ότι: ".. πολλοί παίκτες δεν είχαν ρυθμό, είτε επειδή άργησαν να ενσωματωθούν στην ομάδα, είτε επειδή ξεκίνησαν με προβλήματα την προετοιμασία. Δυστυχώς δεν είχαμε άλλες επιλογές για τη βασική ενδεκάδα".

Ο Νίκος Νταμπίζας δήλωσε: " Φέραμε σε δύσκολη θέση την ομάδα, η οποία ήταν φαβορί πριν από την έναρξη του αγώνα, και αυτό πρέπει να το αλλάξουμε. Ο αντίπαλος έδειχνε ευχαριστημένος με την ισοπαλία, αλλά εμείς παρασυρθήκαμε από το ρυθμό και βγήκαμε μπροστά με συνέπεια να δημιουργηθούν χώροι.

Είναι κρίμα και άδικο να τελειώσει εδώ η υπερπροσπάθεια που κάναμε όλη την περσινή χρονιά με την έξοδο στο UEFA EUROPA LEAGUE. Έχουμε δύσκολο έργο γιατί όχι μόνο πρέπει να βάλουμε γκολ, αλλά πρέπει και να μην δεχτούμε".