Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROPA LEAGUE

Ρέιντζερς-Παναθηναϊκός 0-0

Ρέιντζερς-ΠΑΟ

Με πρωταγωνιστή τον "σωτήρα" Γκαλίνοβιτς ο ΠΑΟ αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 με τους Ρέιντζερς. (vid)!

Με ήρωα τον Κροάτη τερματοφύλακα που έκανε σπουδαίες και σωτήριες επεμβάσεις ενώ είδε στο 90' την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του (σέντρα σουτ του Μπερκ), ο Παναθηναϊκός μετά την νίκη του 2003, έφυγε και πάλι με ένα θετικό αποτέλεσμα από το "Αϊμπροξ".
Με παιχνίδι σκοπιμότητας και πάθους, οι "πράσινοι" ελπίζουν στο "δεύτερο ημίχρονο" -όπως μπορούμε να χαρακτηρίσουμε τον επαναληπτικό- να πάρουν το πολυπόθητο εισιτήριο για τους "16" του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, κατακτώντας μόνο την νίκη.

Κίνηση Σιμάο... να μπλοκάρει το κέντρο

Ο Ζοσέ Πεσέιρο γνώριζε από την κατασκοπεία του αντιπάλου πως οι Σκωτσέζοι είναι μια σκληροτράχηλη ομάδα που επιτίθεται με πολύ και μεγάλη συμμετοχή από τους παίκτες της μεσαίας γραμμής. Ετσι, ο Πορτογάλος τεχνικός αποφάσισε και παρέταξε την ομάδα του με τους Μάτο, Τζιόλη αλλά και Σιμάο στον χώρο του κέντρου.

Με σύστημα 4-5-1 που γίνονταν 4-3-3, στα άκρα οι Καραγκούνης και Ν' Ντόι έδιναν βοήθειες στον μοναδικό προωθημένο Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Στην άμυνα το "δίδυμο" Μόρις και Γκούμας θυμήθηκαν τα παλιά αφού βρέθηκαν και πάλι μαζί (μετά τον τραυματισμό του Σαριέγκι) με τους Βύντρα και Νίλσον να καλύπτουν τα άκρα. Ο Μάριο Γκαλίνοβιτς τέλος υπερασπίστηκε και πάλι την εστία των "πράσινων".

Σουτ για να δοκιμάσουν τους γκολκίπερ

Στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, η εικόνα από το παιχνίδι των δύο ομάδων ήταν πως εκατέρωθεν ήταν αναγνωριστικό. Απλά οι μεν γηπεδούχοι που απείλησαν πρώτοι με σουτ του Νόβο (4') είδαν τον Γκαλίνοβιτς να μπλοκάρει εύκολα, οι δε φιλοξενούμενοι σε τρεις προσπάθειες με σουτ επίσης των Καραγκούνη (5'), Μάτος (7') και Τζιόλη (14') δεν είχαν τύχη αφού οι μπάλα πέρασε άουτ.

Το πρώτο... όχι του Μάριο

Στο 17' ο Ντέιβις μετά από μια λανθασμένη απομάκρυνση των αμυντικών του Παναθηναϊκού, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Γκαλίνοβιτς σε μια δύσκολη απόκρουση (δεν είχε καλή οπτική επαφή) γλύτωσε την ομάδα του, διώχνοντας με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Οι "πράσινοι" άρχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα από το πρώτο κιόλας 20λεπτο αλλά στο παιχνίδι τους δεν έδειχναν να επιζητούν από νωρίς ένα γκολ. Ομως όταν τους δίνονταν η ευκαιρία για μια επίθεση δεν την άφηναν να πάει χαμένη. Ετσι σε δύο καλές στιγμές στο 25' και 28' πρώτα ο Τζιόλης και μετά ο Ν' Ντόι έδωσαν πιο γρήγορη κάθετη πάσα ισάριθμες φορές στον Σαλπιγγίδη που θα μπορούσε να απειλήσει.

Το λάθος του αρχηγού και η απόκρουση του αγώνα

Με την συμπλήρωση του ημίωρου, ο "κάπτεν" Γκούμας λίγο έλειψε να κάνει ένα "δωράκι" στους αντιπάλους του, όταν σε ένα γύρισμα προς τα πίσω δεν υπολόγισε σωστά και ο Νόβο που έγινε αποδέκτης της μπάλας πλάσαρε αλλά ο Κροάτης γκολκίπερ του "τριφυλλιού" έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Για ένα δεκάλεπτο στην συνέχεια οι "μάχες" εστιάθηκαν στον χώρο της μεσαίας γραμμής με τον Ιταλό ρέφερι να είναι ανεκτικός σε πολλά μαρκαρίσματα χωρίς να κάνει εύκολα την χρήση της κάρτας.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως ήθελαν να πάνε στο ημίχρονο με το μηδέν παθητικό, ενώ οι παίκτες του Σμιθ "κυνήγησαν" το γκολ αλλά δεν υπολόγιζαν στον Γκαλίνοβιτς που στο 43' βλέποντας τον Νόβο στην "πλάτη" του Βύντρα (μετά την πάσα του Φέργκιουσον) να σταματάει και πάλι τον Ισπανό επιθετικό.

Ξεκίνημα με ευκαιρία οι γηπεδούχοι

Χωρίς αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα παρατάχθηκαν στην επανάληψη οι δύο ομάδες. Οι Ρέιντζερς με την παρότρυνση των οπαδών τους ήθελαν να εκμεταλλευθούν την όποια αδράνεια των "πράσινων" στις αρχές του ημιχρόνου.

Ετσι στο 48' μετά από κόρνερ του Ανταμς, ο ΜακΚάλοχ έπιασε την κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ.
Ο ίδιος παίκτης στο 64' σούταρε δυνατά από πολύ μακρυά αλλά και αυτό το σουτ ήταν εύκολη λεία για τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, που έδειχνε να είναι σε καλή βραδιά.

Οι δύο τεχνικοί στις πρώτες τους διορθωτικές κινήσεις άλλαξαν πρόσωπα αλλά όχι και συστήματα. Συγκεκριμένα ο Σμιθ έριξε στο ματς και τον Κουζέν αντί του Ανταμς ενώ ο Πεσέιρο αντικατέστησε τον Σαλπιγγίδη με τον Ποστίγκα.

Πίεση... κόντρα σε Γκαλίνοβιτς

Σ' ένα παιχνίδι που τόσο οι οπαδοί των Ρέιντζερς όσο και ο Μάριο Γκαλίνοβιτς θα θυμούνται για διαφορετικούς λόγους, ο Κροάτης γκολκίπερ απέδειξε ότι διαθέτει πλούσιο ταλέντο. Στο 71' ο Φέργκιουσον σούταρε ο Κροάτης τερματοφύλακας απομάκρυνε αρχικά, η μπάλα χτύπησε στον Νίλσον που δεν μπόρεσε να την διώξει και ο Νόβο από κοντά στο πλασέ του νικήθηκε εκ νέου από τον υψηλόσωμο τερματοφύλακα της ελληνικής ομάδας.

Επτά λεπτά αργότερα (78') και ενώ τα χρονικά περιθώρια στένευαν για τους γηπεδούχους, ο Μπρόουνφουτ πραγματοποίησε την σέντρα ο Κουζέν έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Προσπάθησε να "κλέψει" τη νίκη σε ένα δίλεπτο

Οι "πράσινοι" με συνεχές "πάσινγκ γκέιμ" ροκάνιζαν τον χρόνο δείχνοντας ότι κυρίως ήθελαν να διαφυλάξουν το μηδέν της εστίας τους (κάτι που καταφέρνουν) στα τελευταία παιχνίδια.

Μάλιστα σε ένα ατυχές "δίλεπτο" (80'-82') οι "πράσινοι" είχαν την ευκαιρία να φύγουν νικητές από το "Αϊμπροξ" αλλά δεν ευτύχησαν να πανηγυρίσουν. Στο 80' ο Σιμάο έκανε το σουτ εκτός περιοχής η μπάλα κόντραρε έφτασε στον Ν΄Ντόι που ξέφυγε του αντιπάλου του αλλά το βιαστικό του σουτ πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα (82') μετά από σέντρα του Τζιόλη, ο ΜακΓκρέγκορ απομάκρυνε αρχικά με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Σενεγαλέζου επιθετικού, ο οποίος νικήθηκε στο πλασέ του από τον αντίπαλο πορτιέρο, στην σπουδαιότερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Φινάλε με δοκάρι και χειροκροτήματα

Το φινάλε θα μπορούσε να άλλαζε τις ισορροπίες του ματς, όταν στο 90' ο Μπερκ μετά από μια περίεργη σέντρα σουτ είδε την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς και να καταλήγει άουτ προς μια απογοήτευση όλων των γηπεδούχων.

Το τελικό σφύριγμα του Ιταλού διαιτητή, βρήκε τους "πράσινους" να αποχωρούν καταχειροκροτούμενοι από τους 1500 οπαδούς τους που βρέθηκαν σε μια "γωνιά" του "Αϊμπροξ", μετά το τελικό και ελπιδοφόρο 0-0.

Διαιτητής: Νικολά Ριζολί (Ιταλός)

Κίτρινες: Σιμάο (Παναθηναϊκός)

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ρέιντζερς (Γουόλτερ Σμιθ): ΜακΓκρέγκορ, Πάπατς, Γουάιρ, Ντέιβις, Μπρόουνφουτ, Χεμντάνι, Κουέλιαρ, Φέργκιουσον, Ανταμς (67' Κουζέν), Νόβο (81' Μπερκ), ΜακΚάλοχ.

Παναθηναϊκός (Ζοσέ Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Νίλσον, Μόρις, Γκούμας, Τζιόλης, Μάτος, Σιμάο, Καραγκούνης, Ν' Ντόι, Σαλπιγγίδης.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Για νίκη στην Αθήνα που θα δώσει το εισιτήριο για τους "16" του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, έκανε λόγο στις δηλώσεις του ο αισιόδοξος Ζοσέ Πεσέιρο. Στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, ο Πορτογάλος τεχνικός τόνισε ο επαναληπτικός θα είναι δύσκολος, αφού οι "πράσινοι" δεν πήραν τουλάχιστον μια ισοπαλία με γκολ.

Στον αντίποδα, Γουόλτερ Σμιθ και Νάτσο Νόβο τόνισαν ότι οι πιθανότητες πρόκρισης είναι μοιρασμένες μετά το 0-0 σ΄έναν "ανοικτό" επαναληπτικό.

Ζοσέ Πεσέιρο: " Δεν έγινε καλό παιχνίδι, αφού και οι δύο ομάδες φοβόντουσαν να επιτεθούν. Η Ρέιντζερς είχε 3-4 ευκαιρίες και εμείς 2-3, αλλά καμία δεν ήταν κλασική. Το 0-0 είναι καλό αποτέλεσμα, αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει. Ο επαναληπτικός θα είναι πολύ δύσκολος αγώνας ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες.

Το 0-0 είναι επικίνδυνο αποτέλεσμα. Είχα πει και πριν τον αγώνα πως θα προτιμούσα μία ισοπαλία με γκολ, όπως το 1-1 και το 2-2 ή ακόμη και να χάναμε με 2-1! Πιστεύω πως η ομάδα μου θα νικήσει στον επαναληπτικό και θα προκριθεί, αλλά θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι

".

Μαρσέλο Μάτος: " Είναι πονηρό αυτό το σκορ. Στο β’ ημίχρονο ρισκάραμε περισσότερο, είχαμε μια-δυο καλές ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να κάνουμε γκολ. Στον επαναληπτικό πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί γιατί οι Ρέιντζερς είναι επικίνδυνη και καλή ομάδα".

Γουόλτερ Σμιθ: " Οι ευκαιρίες που κάναμε κατέληξαν στον Νόβο, αλλά δεν τις αξιοποίησε και ο Γκαλίνοβιτς έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις. Συμβαίνουν αυτά σε έναν επιθετικό. Έχει πετύχει πολλά σημαντικά γκολ για μας φέτος, αλλά φαίνεται πως δυστυχώς δεν ήταν η βραδιά του. Περιμέναμε να γίνει ένα δυνατό παιχνίδι και είχαμε τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουμε.

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως έχει καλή ομάδα, που μπορεί να κρατά καλά την μπάλα στην κατοχή της. Πάντως δεν μας απείλησαν σοβαρά, παρά μόνο στο τέλος του αγώνα. Θα είναι επικίνδυνος αντίπαλος στην Αθήνα, αλλά εμείς έχουμε αποδείξει και στο Τσάμπιονς Λιγκ πως μπορούμε να σκοράρουμε εκτός έδρας και πιστεύω πως μπορούμε να το κάνουμε και στην έδρα του Παναθηναϊκού"

.

Νάτσο Νόβο: " Είμαι απογοητευμένος, γιατί είχαμε τις ευκαιρίες να νικήσουμε, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Ήταν το πρώτο μου ματς μετά από τρεις μήνες, αλλά δεν υπάρχει δικαιολογία. Είχα τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερα να σκοράρω.

Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έκανε καλές επεμβάσεις, αλλά θα μπορούσα ίσως να έχω τελειώσει καλύτερα τις φάσεις. Όλα είναι ανοικτά για τον επαναληπτικό. Θα πάμε στην Αθήνα για να σκοράρουμε και αν τα καταφέρουμε έχουμε καλές πιθανότητες για να προκριθούμε".