SERIE A

Ρόμα - Ίντερ 0-1: Λαμπρός Λαουτάρο την οδηγεί

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες πανηγυρίζει με τη φανέλα της Ίντερ σε ματς της Serie A κόντρα στην Ρόμα | 29 Οκτωβρίου 2023 @2023 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Ίντερ κέρδισε με 1-0 τη Ρόμα στο Ολίμπικο χάρις τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος καθόρισε την έκβαση του ματς με ένα σουτ-κεραυνό στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ίντερ στην 8η αγωνιστική της Serie A αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι με την Ρόμα, έχοντας σε εξαιρετική φόρμα τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος χρειάστηκε μόλις μία επαφή για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του. Οι "τζαλορόσι" πάλεψαν ως το φινάλε, αλλά η αδυναμία τους στην παραγωγή φάσεων τους περιόρισε από το να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι.

Το ματς

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης λειτούργησαν ως αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Η Γιουβέντους ήταν στη συνέχεια πιο κινητική, με τον Μικιταριάν μάλιστα να χάνει μία καλή ευκαιρία στο 13' να σκοράρει, ωστόσο για το μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, δίχως μεγάλες ευκαιρίες. Σε αυτό, ενδεχομένως συνέβαλλαν και οι αναγκαστικές αλλαγές των Ατσέρμπι και Τσαλχάνογλου, οι οποίες επηρέασαν τον ρυθμό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα δεν ήταν πολύ διαφορετική, ωστόσο ρόλο καταλύτη έμελλε να παίξει ο Λαουτάρο Μαρτίνες. Οι παίκτες του Ιντζάγκι έκλεψαν τη μπάλα σε καίριο σημείο, την ώρα που οι Ρωμαίοι είχαν προωθηθεί για μία εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα κατέληξε γρήγορα στα πόδια του Αργεντινού, ο οποίος έκανε μία ποιοτική επαφή και εν συνεχεία εξαπέλυσε έναν κεραυνό για το 1-0.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, δεν προέκυψε κάποια μεγάλη φάση. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν υποδειγματικά τα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, ενώ η Ρόμα δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά για να ισοφαρίσει και μοιραία γνώρισε την ήττα, από την πιο αποτελεσματική Ίντερ.

Ρόμα: Σβίλαρ, Μαντσίνι, Εντικά, Ανχελίνο, Τσέλικ, Κονέ, Κριστάντε, Ζαλέκσι, Ντιμπάλα, Πελεγκρίνι, Ντομπβικ

Ίντερ: Σόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι (27' Ατσέρμπι), Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (12' Φρατέζι), Μικιταριάν, Ντι Μάρκο, Τουράμ, Μαρτίνες

Νωρίτερα, η Φιορεντίνα έκανε επίδειξη δύναμης στην Λέτσε την οποία κέρδισε αγωνιζόμενη ως φιλοξενούμενη με 0-6. Η Αταλάντα και η Κάλιαρι πήραν επίσης το τρίποντο, απέναντι σε Βενέτσια και Τορίνο, κερδίζοντας με 0-2 και 3-2 αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Τζένοα - Μπολόνια 2-2 (73' 85' Πιναμόντι / 37' Ορσολίνι, 56' Όντγκααρντ)
  • Κόμο - Πάρμα 1-1 (45' Πας / 20' Μπονί)
  • Μίλαν - Ουντινέζε 1-0 (13' Τσουκουέζε)
  • Γιουβέντους - Λάτσιο 1-0 (85' αυτ. Χίλα)
  • Έμπολι - Νάπολι 0-1 (63' πεν. Κβαρατσχέλια)
  • Βενέτσια - Αταλάντα 0-2 (7' Πάσαλιτς/ 47' Ρετεγκί)
  • Λέτσε - Φιορεντίνα 0-6 (20', 45' Κατάλντι/ 34', 54' Κολπάνι/ 61' Μπελτράν/ 72' Παρίζι)
  • Κάλιαρι - Τορίνο 3-2 (41', Σανάμπρια/ 55' Λινέτι/ 38' Βιόλα/ 74' Παλομίνο/ 78' Κόκο)
  • Ρόμα - Ίντερ 1-0 (60' Λαουτάρο)
  • 21/10 21:45 Βερόνα - Μόντσα